Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Pogledaj rezultate ankete: Koristite (u kucanstvu i/ili opcenito)...
...isključivo/pretežno smeđi šećer 16 48.48%
...isključivo/pretežno bijeli šećer 7 21.21%
...i bijeli i smeđi gotovo podjednako 4 12.12%
...u principu bijeli, uz velike napore da se prebacim na smeđi 0 0%
...trudite se uopce ne konzumirati šećer 6 18.18%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2003., 18:14   #1
Question Smeđi vs. Bijeli šećer

Vec svi znamo da bi secer trebalo zabranit! Kao, otrovan je. Bijela smrt. A svi ga i dalje jedemo! Netko vise, netko manje. Netko bijeli, a netko smeđi. Sto vas pobogu sprecava da taj odvratan bijeli secer izbacite iz uporabe i zamijenite ga smedjim?

Oduzima vam kalcij; oduzima vam vitamine; oduzima vam zivot , a vi i dalje bez razmisljanja ubacite zlicicu-dve-tri-pet u npr. popodnevnu kavicu! Cemu konstantno, svjesno, ali nepotrebno trovanje?! Zasto ne kupite smedji secer?! A toliko je 'zdraviji9, 'puniji', plemenitiji... Je li to jednostavno snobizam, elitizam, sto je?! Zasto mora biti bijeli?!

I ne, ne radim u marketingu tvornice smedjeg secera!
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 18:32   #2
Hmm što je to uopće smeđi šećer .. i zašto je toliko 'zdraviji' od bijelog
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 18:43   #3
Ako nešto hoću zasladiti koristim fruktozu (rijeđe smeđi šećer), ali zapravo bijeli šećer sam potpuno izbacila iz prehrane.
No zapravo trudim se baš ne jesti puno slatkog.
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 18:53   #4
Corpus: A da malo objasnis razliku izmedju te dvije vrste.

Ja sam mislio da je smedji secer u stvari obojani bijeli s primjesama melase recimo. Jel isti kemijski sustav ? I ovo sto verica upita...kako smedji secer pozitivno utice na zdravlje?
Inace pijem crnu kavu ali volim secer u caju koji ne pijem bas cesto. Kolaci bez secera ? Nemoguce.


p.s.
Nadam se da se ovdje ne radi o "white sugar baby" vs. " black sugar baby".
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 19:02   #5
Smedji shecer koristim iskljuchivo u receptima gdje se navodi njegovo korishtenje, opdnosno zbog njegovog specifichnog okusa.

Smatram da industrijski proizveden smedji shecer nije nishta manje shtetan/koristan od bijelog.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 21:36   #6
"Oduzima vam kalcij; oduzima vam vitamine; oduzima vam zivot , a vi i dalje bez razmisljanja ubacite zlicicu-dve-tri-pet u npr. popodnevnu kavicu! Cemu konstantno, svjesno, ali nepotrebno trovanje?! Zasto ne kupite smedji secer?! A toliko je 'zdraviji9, 'puniji', plemenitiji... Je li to jednostavno snobizam, elitizam, sto je?! Zasto mora biti bijeli?! "

Ajme meni svasta ovdje ima

Vako, osnovna razlika izmedju bijelog i smedjeg secera je u kolicini saharoze. Bijeli ili rafinirani secer je cista saharoza (dimer glukoza-fruktoza iliti jedna molekula fruktoze i jedna glukoze medjusobno povezane).
Smedjih secera ima razlicitih (od prevare gdje je obican secer pofarban s dodatkom zacina pa do razlicitih smedjih secera gdje varira postotak saharoze).
Kruti smedji seceri variraju u postotku saharoze od 88.4 do 97.7 posto saharoze. Postoji i sirup ili tekuci crni secer koji ima izmedju 37 i 41 % saharoze. Ostali secerni dio u tekucem seceru od 13.4 do 34.7 % je takodjer secer tj smjesa glukoze i fruktoze ("raspadnuta" saharoza) i zove se invertirani secer (ime dolazi od zakretanja polarizirane svjetlosti-ali to je jedna sasvim druga prica). Drugim rijecima ako netko pomisli kako je tekuci secer nisko secerni nije potpuno tocno jer kod "nasmedjije" vrste secera (tekuci) secerni dio je preko 60 % a ostalo je vlaga. Ostale tvari su iz melase i to minerali, vlaga, organski ostaci (nesecerni) i mineralne tvari.
Da zakljucim, u obicnom smedjem seceru (krutom) ima mozda 10 % manje saharoze nego u bijelom i to definitivno nije nesto sto bi ikoga trebalo zabrinuti. A kamoli navesti na zakljucke kao gore citirani.
Za zainteresirane tu je i web stranica s podacima

http://food.oregonstate.edu/sugar/brown.html
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 23:36   #7
Re: Smeđi vs. Bijeli šećer

Quote:
Corpus kaže:
Sto vas pobogu sprecava da taj odvratan bijeli secer izbacite iz uporabe i zamijenite ga smedjim?
Cijena.
Nekoliko puta je skuplji, a ja volim slatko i trosim puno secera.
E, sad, da me netko moze uvjeriti da je smedji zaista zdraviji, jos bih i razmislila, ali nekako u to cisto sumnjam.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 23:39   #8
Ja koristim samo smedji secer, a ni njega bas puno.
Rhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 05:06   #9
Quote:
Oduzima vam kalcij; oduzima vam vitamine; oduzima vam zivot , a vi i dalje bez razmisljanja ubacite zlicicu-dve-tri-pet u npr. popodnevnu kavicu! Cemu konstantno, svjesno, ali nepotrebno trovanje?!

Osoba koju znam da je pojela najvise bijelog secera na moje oci je moja pokojna baka koja je sa 90 godina umrla od starosti a ne od posljedica tog konstantnog, nepotrebnog i svjesnog trovanja.
question mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 09:23   #10
Cijena

Gospon Pes je vec rekla cijena , a ja dodajem i to sto se ne moze, osim rijetko, u obicnim ducanima naici na smedji , a mene i dodatno smeta sto dolazi iz zemalja o kojima ne znam nista. Sramota je da mi u Hrvatskoj ne mozemo u dovoljnim kolicinama proizvesti smedjeg secera dovoljno za nase trziste, nego ga uvozimo iz bivsih britanskih (mozda i jos ) kolonija. Jesam komplicirana , al' si ne mogu pomoci, evo npr. nije tema, ali isto je, Hrvatska u Japan izvozi svoju tunu, a uvozimo, iz pitaj Boga u kojoj tvornici punjenu tudju tunu. Odvratno je bilo citati u novinama o onoj obitelji sto je spremala pizzu s talijanskim paradajzom, nasli su ulozak. Fuj. Znam , reci ce te da se to moze dogoditi i nama, ali opet su mi drazi nasi proizvodi, za sada bar tako podatci kazu imamo manje zarazenih sidom i hiv pozitivnih, nego zemlje iz kojih uvozimo kojesta. Ispricavam se sto sam skrenula s teme, ali bilo je vazno za pojasnjenje zasto ne volim uzimati smedji secer bas od svakoga proizvodjaca. Vjerujem da ima jos ljudi koji biraju od koga ce uzeti koji proizvod, a ne samo trpati u kosaru.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 09:56   #11
Smedji secer mi ide na zivce jer mi se " zabetonira" pa mi treba cekic i dlijeto da ga izvadim. Tu jednu kilu sam kupila na muzev nagovor kad ga je spopao tjedan zdrave prehrane
( njega, koji je u zivotu pojeo tanjur povrca i kamion pohanaca ce spasit zlica smedjeg umjesto bijelog secera u kavi )
Ja inace ni kavu ni caj ne sladim ( ni sa secerom ni sa umjetnim zasladjivacem), sokove ne volim a ako ce me ubit cokolada bar cu umrijeti sretna U kolace stavljam bijeli secer jer nije isti okus i ne zelim pokvariti kolac a bas da dodjem na red od gore spomenutog tamanitelja... Bar je dobro osiguran
Netko je spomenuo baku koja je umrlau 90-oj. Kuma od moje mame je umrla isto u dubokoj starosti a zderala je kolace i svaki dan pusila 3 kutije cigareta ( imala je valjda 80 godina pusackog staza ) ali se nije nervirala ni za sto, muz ju je drzao kao kap vode na dlanu, para uvijek dosta, imala je svoj red i ritam, mogle su bombe padat ona bi se odsetala do belvija pa kavu sa prijama... Izgleda da je za dug zivot vazniji unutarnji mir i zelja za zivotom nego hrana
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 10:35   #12
Quote:
penelopa kaže:
Izgleda da je za dug zivot vazniji unutarnji mir i zelja za zivotom nego hrana
Nemoj zezat! Ja ne zelim do 80-90! Morat cu se poceti zifcirati.

Da, to s cekicem mi je poznato. Jednom davno sam kupila dvije kile i vrag me uzeo dok sam odlomila koliko mi treba za kavu. Cim se vrecica otvori, valjda vlagu iz zraka povuce ili kaj ja znam, ali odjednom imas smedju glavu secera, pa krampaj po njoj...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 10:51   #13
Ja izkljucivo koristim samo smedji secer vec par godina.
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 20:24   #14
smedji secer....obicno mi kila ( za caj i kavu ) traje po mjesec dana...i ne stvrdne se za to vrijeme

Malo je skuplji nego bijeli ali Boze moj netko za cigarete, netko za tonu casopisa a ja za secer
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 22:54   #15
Ja za cigarete. A kila mi traje 10-ak dana ako pijem samo kavu. Ako si jos i caj skuham, slistim je i prije.
Ma lako za to, ali posto jednostavno ne vjerujem da je zdraviji, a nije mi ni ukusniji, kupim bijeli i mirna sam.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 04:37   #16
kava bez secera - mmmmmmmmmmm
question mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 22:33   #17
Samo smedji secer,med i bijeli ako pecem kolace(rjetki sveci)zato jer me frka stavit smedji,nisam navikla.Malo ga koristimo ovak i onak a tu kod nas je jako suho pa mi se ne stvrdne.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 16:45   #18
Quote:
Rita kaže:
Samo smedji secer
Isto samo smedji.Podlegla marketingu, kao.
a sad, koliko je sve to istina, ne bih znala, mislim na shtetnost bijeloga shecera, u odnosu na smedji.

Je, marketing zdravog zhivota me dotukao
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 08:00   #19
Odnedavno sam presla na smedji secer - vrlo je dobrog okusa, svidje mi se i ne koristim ga previse, uglavno vrlo malo za napitke.
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 09:17   #20
Smedji secer?

Primijetila sam da mi sa smedjeg secera u toploj vodi boja jednostavno "spadne", tako da dobijem smeckastu tekucinu i bijeli secer, je li to u redu? O proizvodnji smedjeg secera ne znam nista osim toga da se proizvodi od secerne trske, pa se bojim da nije obojen nekim stetnim hemikalijama...
fioritura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.