Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2013., 12:04   #1
Koliko vrsta začina stavljati u hranu?

Daklem, kada gledam ove "moderne" recepte začina ko muha.

Pa se pitam kako svaki od tih začina može doći do naših nepca, kako možemo razlučiti svih 5 -6 začina koje se kombinira?

Ili njihova kombinacija proizvodi neki novi začin pa se ostali izgube?

Osobno, osim soli, koristim još max dva začina, a koji put i oni izgube svoja svojstva.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 13:38   #2
I ja isto, nekako najčešće ostajem na neinventivnim stvarima, tipa sol, svježe mljeveni papar, obavezno u hranu stavim svježi češnjak kojeg obožavam i, naravno, niš bez maslinovog ulja. I tako nekako mi najbolje dođe do izražaja okus kakav volim. Tu i tamo dodajem timjan, mažuran, vlasac, na žalost origano i bosiljak muž ne može smislit tako da ih izbjegavam. Volila bih ponekad i proširiti repertoar, ali nekako uvijek se vratim istome. Moguće da sam u tome ekstremno neinventivna, ali što u, takva sam.

E, da, zaboravila sam i na crvenu papriku i čili papričicu, to ponekad stavim. Ali uglavnom nikad više od 2-3 začina.
__________________
...imamo naše najdraže...

Zadnje uređivanje zrnce soli : 25.08.2013. at 14:05.
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 14:41   #3
Ja uglavnom koristim sto manje zacina, ovisi o kvaliteti namirnica. Ako imam dobru svinjsku ili telecu vratinu tu ide sol i malo ulja, ukoliko imam one tanke kotlete iz Konzuma onda ubacim svasta.

Ne volim pretjerivati, uglavnom je to; sol, papar, crvena paprika, kajenski papar, origano, bosiljak, majcina dusica, senf, kuserva..

Volim koristiti svjeze zacine ako mogu; cesnjak, luk, lovor, papricice, persin, ruzmarin i slicno...

Vegetu i slicne mjesavina izbjegavam kao i recepte u koje ide npr. znoj bjeloglavog supa ili mrvljena grba dvogrbe deve(prednja).
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 14:45   #4
Ovisi sto pravi, ako je curry onda ih ide jako puno. Ako je salata, takodjer dodam hrpu svjezih biljki, od korijandra i bosiljka, preko persina i chilli papricica.

Zlatno pravilo koje sam naucila je da se svjezi zacini uvijek dodaju na kraju, inace ce se ukuhati u sos/juhu i izgubi se okus.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 00:07   #5
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Osobno, osim soli, koristim još max dva začina, a koji put i oni izgube svoja svojstva.
Što kuhaš ako koristiš samo sol i još dva začina (pretpostavljam papar i crvenu papriku ili Vegetu)?

Ja volim začine i bez njih mi to nije TO. Naravno, ne treba pretjerivati u količini i treba znati koji začin se slaže s kojim jelom.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 11:52   #6
Malo začina.
Pun mi ih je vrt jer volim taj miris oko sebe ali u hrani ih ne volimo baš.
Pogotovo ne više njih u jedno jelo.
Istina, mi smo, mogla bi slobodno reći, tradicija-nazi .
Sistem: to se jede tako i tako , od vijeka i pamtivjeka i tako treba i dalje .
Kod novih stvari koje jedem van kuće nemam taj problem; posve novo jelo - posve novi okus.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 12:53   #7
Ja volim puno začina jer je u njima sav okus jela praktički,ali naravno ne pretjerivat.Najviše koristim,vegetu,origano,bosiljak,crvenu papriku i suhi peršin.
__________________
Faith rarelly calls up on us in the moment of our choosing!
Lady_Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 14:48   #8
Zar vam se ne cini da sve ima okus po vegeti nakon sto je dodate? Mi smo je izbacili prije 6-7 godina i zaista drugi okusi dodju do izrazaja.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 15:12   #9
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Zar vam se ne cini da sve ima okus po vegeti nakon sto je dodate? Mi smo je izbacili prije 6-7 godina i zaista drugi okusi dodju do izrazaja.
ne mislim, osjetim vegetu, ali osjetim i druge namirnice. isto kao i kad stavim npr. bosiljak zato mi nikak nije jasna ta tvrdnja koju stalno vidim tu po forumu. pa ne stavim kilu vegete
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 20:48   #10
Koristim dosta začina, ali češnjak, peršin, bosiljak i papar svaki dan - to su i začini koji se stavljaju kad se završi s kuhanjem kako reče Skattemus.

Pretežno kuham bezmesno, a takva prehrana baš traži začine i trpi ih puno -pogotovo marinade za soju - tu stavljam pola ormarića s začinima + sojin, fish sauce i tak.
Nedavno sam skužila da omiljeni okus vinskog gulaša zapravo ne treba meso, već se jako sličan šmek može dobiti s mahunama, ak se u varivo stavi vino, lovor i crvena mljevena paprika.

Ima začina koje ne volim previše, ali su jako zdravi pa ih svejedno jedem - kurkuma, đumbir, cimet, čili

većina ih je ljekovita

Inače mislim da nema, bez dobre ak je moguće domaće namirnice i kvalitetne rajngle ili pećnice fine klope. Začini su tu samo da uljepšaju stvar ak treba.
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 22:17   #11
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post

Zlatno pravilo koje sam naucila je da se svjezi zacini uvijek dodaju na kraju, inace ce se ukuhati u sos/juhu i izgubi se okus.
Pa Skate ovo zlatno pravilo ti baš nije točno.
Npr. bez obzira da li se radi o svježem ili suhom, ružmarin, lovor, čubar, timijan ne gube duljinom kuhanja nego baš suprotno, njihov se okus koncentrira i jača, a za bosiljak, peršin, korijander list, svježi origano, mažuran itd vrijedi ovo što si napisala.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 23:18   #12
Iskreno, lovor koristim uvijek suh i dodajem na pocetku, suhe dodajem bilo kad, svjeze na kraju. Dodavala sam nekad davno timijan, persin i slicne u pocetku ili tokom kuhanja i izgubi mi se potpuno.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 09:44   #13
Peršin da, ali recimo, dodati lovor ili ružmarin kad je jelo gotovo skoro da i nema efekt, samo si potrošio začin bezveze.

Dolje Vegeta!
__________________
the workers are going home
Ponor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 10:57   #14
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Iskreno, lovor koristim uvijek suh i dodajem na pocetku, suhe dodajem bilo kad, svjeze na kraju. Dodavala sam nekad davno timijan, persin i slicne u pocetku ili tokom kuhanja i izgubi mi se potpuno.
Ali Skate, onda nisi pazila na satu.

Pa tvoj guru Jamie O. obavezno, odmah na početku, trpa hrpe svježeg ružmarina, kadulje, chilija i češnjaka u sve, svejedno jel ide ili ne ide, jel peče, pirja ili dunsta pod folijom, da ne spominjem pokoji svježi bouquet garni koji se kad on kuha pretvara u grm garni. Sve to mali frfljavac svježe trpa lopatom odmah na početku, na kraju eventualno baci još koju šaku peršuna i bok te veseli.

Moraš bolje paziti na satu. Ovaj put -2, ali samo zato jer se trudiš.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 11:03   #15
Vegeta!

Ta kemija je zabranjena u mojoj kuhinji!

Osnova su sol, papar i ulje (masl. ili biljno ovisi o mesu), ostalo ovisi o tome o koje, tj. kakvo jelo pripremam, a pogotovo o kojem mesu je riječ. Koristim sve, od senfa, meda i limuna, preko paprike (slatka/ljuta) i kurkume do mediteranskih biljaka, većinom ubranih, pa sušenih za cjelogodišnju upotrebu (mravinac, tj. origano je jedini koji je bolji suh, tj. intenzivniji) do octa, prošeka, vina...

Nema nekog pravila, iako su mi se kroz godine isfiltrirali neki začini koji mi bolje idu sa određenim mesom ili jelom, ali ne pridržavam toga kao Svetog Pisma.

Zadnje uređivanje tripice : 28.08.2013. at 11:10.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 15:44   #16
obozavam zacine i zacinsko bilje.
od zacina koristim- sol, sareni papar, bjeli papar, slatku papriku, ljutu papriku, citave papricice, tabasco, kurkumu, turski safran, muskatni orascic, kumin,
zacinsko bilje svjeze ili suho: lovor, vlasac, bosiljak, majcina dusica, timjan, petrusimul, ruzmarin...
iman jos svega jedina nemogu nabavit koriandar. iman njegove sjemenke (suke koje sluze ka zacin) ali neznam mogu li njega zasadit
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 17:02   #17
Moj princip je: što manje sastojaka u jelu. Kad kuham sama sebi onda radim jela od 3-4 sastojka, a dva od toga su sol i maslinovo ulje.
Inače volim začine, sve, ali jedan po jedan.
Ovo što vidim na tv-kuhinji je strašno, svašta ugruvaju u taj lonac. Ponekad gledam samo da vidim do kud će trpati?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 17:19   #18
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ali Skate, onda nisi pazila na satu.

Pa tvoj guru Jamie O. obavezno, odmah na početku, trpa hrpe svježeg ružmarina, kadulje, chilija i češnjaka u sve, svejedno jel ide ili ne ide, jel peče, pirja ili dunsta pod folijom, da ne spominjem pokoji svježi bouquet garni koji se kad on kuha pretvara u grm garni. Sve to mali frfljavac svježe trpa lopatom odmah na početku, na kraju eventualno baci još koju šaku peršuna i bok te veseli.

Moraš bolje paziti na satu. Ovaj put -2, ali samo zato jer se trudiš.
Nute, nije on moj guru

To samo kad navratim doma odem kod njega na tecaj. Chef na Tajlandu mi je rekao da mecem sve na kraju. A tko ce ga znat'.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 19:51   #19
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
Što kuhaš ako koristiš samo sol i još dva začina (pretpostavljam papar i crvenu papriku ili Vegetu)?

Ja volim začine i bez njih mi to nije TO. Naravno, ne treba pretjerivati u količini i treba znati koji začin se slaže s kojim jelom.
Možda sam se malo krivo izrazio, sorry, prvenstveno sam mislio na začine, ne i na začinsko bilje, kako je to njasa lipo pojasnika
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
obozavam zacine i zacinsko bilje.
Inaće, ne koristim Vegetu, samo klasićne začine i začinsko bilje
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:16   #20
Offtopic, al to mi nikad nije bilo jasno, zašto se dijeli na začine i začinsko bilje, ko da začini nisu bilje. Nego što su, životinje? Ok, neki su minerali, ako ćemo picajzlit, al isto

Ontopic, koristim, pah, jedno 30ak različitih začina (što bilja što nebilja), i uglavnom se, što namjerno a što zabunom, držim toga da treba stalno probavati nove kombinacije. Evo recimo zadnji put sam u džem stavila ružmarin (jer sam mislila da je flašica od cimeta ) i ispalo je neočekivano dobro
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.