Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2014., 20:09   #61
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post

Vađenje putovnice traje 15-ak dana, pobogu.
Može i isti dan ako se radi u PU Zagrebačkoj i plati nešto više za žurnu proceduru (mislim oko 600 kuna) - što je još uvijek drastično jeftinije nego ako se zatraži u konzulatima vani (mislim da je trenutno cjenik u Londonu oko 200 funti i čekaš... podosta )

Po ovom "žurnom" postupku putovnicu ti jamče izdati isti dan samo ako si zahtjev predao prije 10 ujutro.

I to je opcija koja postoji za sve građane RH, ne samo za one koji žive u Zagrebu.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 21:47   #62
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Može i isti dan ako se radi u PU Zagrebačkoj i plati nešto više za žurnu proceduru (mislim oko 600 kuna) - što je još uvijek drastično jeftinije nego ako se zatraži u konzulatima vani (mislim da je trenutno cjenik u Londonu oko 200 funti i čekaš... podosta )

Po ovom "žurnom" postupku putovnicu ti jamče izdati isti dan samo ako si zahtjev predao prije 10 ujutro.

I to je opcija koja postoji za sve građane RH, ne samo za one koji žive u Zagrebu.
Ma znam, da.

Da ne govorimo i o tome da u Britaniji i nema osobne iskaznice, a Šveđani moraju imati putovnicu za sve države izvan Schengena.
Stoga, ovo negodovanje jer još nije potpisan sporazum sa Švicarskom i što možeš doslovno na cijeli kontinent s osobnom iskaznicom, a ne možeš u Švicarsku smiješno je.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:51   #63
Novosti u ovoj temi...

Eto da malo izvučem ovu temu iz zaborava, budući da ima nekih novosti:
Prvo da malo podsjetim - ulaskom Hrvatske u EU dobili smo mogućnost ulaska s osobnom iskaznicom, tj. bez putovnice u sve zemlje EU i još neke zemlje izvan tog kruga. Međutim, u 4 zemlje EFTA (Lihtenštajn, Švicarska, Norveška i Island) se i dalje nije moglo, tj. za te je zemlje trebalo imati putovnicu. Vrlo brzo nakon toga Lihtenštajn je bio prva od ove 4 zemlje, koja je dozvolila ulazak hrvatskim državljanima na svoj teritorij s osobnom iskaznicom. Nakon toga se dugo ništa nije dešavalo, a negdje pred nešto manje od 2 mjeseca, dakle krajem prošle (2014.) godine potiho je došla vijest da se sada i u Norvešku može bez putovnice, dakle samo s osobnom! :klap: Znači, ostale su samo dvije zemlje u EU+EFTA Europi za koje i dalje trebamo putovnicu: Švicarska i Island. Prošla je eto i Nova Godina, ja sam se ponadao da će možda stupiti na snagu kakav novi propis nakon toga, međutim nije - i dalje za ove dvije zemlje trebamo putovnicu i strogo je zabranjeno ići u njih samo s osobnom! Ajde, Island je ipak prilično daleko, gore skroz u oceanu gotovo napol puta do Amerike i tamo se ne ide baš često i ne ide puno ljudi. Ali, Švicarska nam je doista tu "pred nosom" i mnogi ljudi u nju često odlaze. Pa, doista ne mogu shvatiti to da eto za daleku Norvešku i Švedsku, ili pak Portugal i Španjolsku, čak i Britaniju i Irsku više NE trebamo putovnicu, a za gotovo obližnju Švicarsku ju eto trebamo, baš kao da je riječ o nekoj dalekoj prekooceanskoj zemlji! A još jednom da ponovim: Rumunji i Bugari ulaze u Švicarsku samo s osobnom!
Zna li netko od vas ZAŠTO je tomu tako i do kada će trajati ova diskriminacija Hrvatskih građana kao JEDINIH u EU!?!? I radi li naša Vlada, odnosno MVEP nešto po tom pitanju da se ovo promijeni?!

Zadnje uređivanje Forumas-zg : 07.01.2015. at 15:56.
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 20:46   #64
Forumas-zg

pročitaj cijelu temu jer ti je već odgovoreno zašto se u SUI može samo uz putovnicu
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 13:04   #65
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
najbolja baza podataka koja vam daje odgovore na upit što vam treba za ulazak u bilo koju državu na svijetu je ona koju održava i svakodnevno ažurira IATA - međunarodna udruga nacionalnih zrakoplovnih prijevoznika.

Možete joj pristupiti preko slijedećeg linka - to su podaci na temelju kojih check-in službenici u zračnim lukama odlučuju da li putnika primiti na let illi ne:

http://www.qatarairways.com/global/e...uirements.page
Za Norvešku i 5 mjeseci nakon objave da se može s osobnom piše da se može samo s putovnicom.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 13:12   #66
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
najbolja baza podataka koja vam daje odgovore na upit što vam treba za ulazak u bilo koju državu na svijetu je ona koju održava i svakodnevno ažurira IATA - međunarodna udruga nacionalnih zrakoplovnih prijevoznika.
najbolja baza podatka je ova http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,195.html#p
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 18:07   #67
Prosli tjedan sam putovala u svicarsku. Na dan polaska sam shvatila da mi je putovnica istekla...isla sam na blef...sa osobnom, avionom. Nikakvih problema nisam imala. Prosle godine putovala sam u Svicu vlakom. Nitko me nije legitimirao.
wanda101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 14:44   #68
Kada će se napokon ovo riješiti?!

Danas sam nakon dugo vremena opet otišao na stranice MVEP da provjerim kako stoji stanje. I vidim eto da je u međuvremenu čak i Island dozvolio ulazak našim državljanima samo s osobnom iskaznicom! Pogledajte:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...and,101.html#p
Nakon što je od te 4 EFTA, tj. NE-EU zemlje to prvo učinio Lihtenštajn:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ajn,155.html#p
, pa nakon nekog vremena Novreška:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,195.html#p
, a eto sad nedugo i Island! Međutim, Švicarska je I DALJE dosljedna u svojoj odluci da za ulazak u nju hrvatski državljani MORAJU imati PUTOVNICU:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,263.html#p
Stoga bih želio ponovno aktualizirati ovu temu: zna li tko da li se išta radi po tom pitanju i da li naše MVEP pokušava ishoditi od Švicaraca da napokon Hrvatsku priznaju EU-zemljom i među ostalim nam odobre ulazak s osobnom iskaznicom? Ovdje napominjem da državljani i Rumunjske i Bugarske, koje isto kao mi nisu u Schengenu, odavno (otkako su ušle u EU!) imaju pravo ulaska s osobnom iskaznicom! S obzirom na to - ovakav status hrvatskih građana u Švicarskoj se može još više smatrati više nego diskriminacijom!
A sada bih još nešto pojasnio, netko će opet reći kao da to "nije problem", da što fali ići s putovnicom i slično. Međutim, stvari ipak nisu baš takve! Naime, sada otkako možemo doista po čitavoj Europi (ne samo EU-zemlje, već i Balkan) bez putovnice, mnogi ljudi koji ne idu na prekooceanska putovanja više niti ne vade putovnice. A Švicarska doista ima centralan položaj usred Europe i nalazi nam se tu "nadohvat ruke", na nekoliko sati vožnje autom ili vlakom. Također, nalazi se i na mnogim važnim tranzitnim pravcima. Pa, nije li to apsurd da se legalno može bez putovnice npr. i na Island, koji je na pol puta do Amerike samo s osobnom, da se može po cijeloj Skandinaviji, u Veliku Britaniju, u Portugal, čak u francuske protektorate u Južnoj Americi, a eto - do relativno obližnje Švicarske čovjek mora vaditi putovnicu kao da putuje na drugi kraj svijeta! A tim više što je ista u Schengenu, za koji inače mi NE trebamo putovnicu, već nam je dosta osobna. Apsurd do apsurda i stvar koja više nego iritira! Molim vaša mišljenja, te nadasve INFORMACIJE o tome da li se nešto radi na tome da se to promijeni!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 14:42   #69
Napokon je i ovo riješeno!

Eto, NAPOKON, gotovo nakon pune 3 godine od pristupanja u Europsku uniju je došao i taj dan!!! Dakle, više ni za Švicarsku NE TREBA PUTOVNICA!!!
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,263.html#p
Pogledajte na gornjem linku detalje koje objavljuje naše MVEP!
Šteta da se ovo nije već ranije dogodilo, ali eto - bolje ikad nego nikad! Jer stvarno je bio apsurd da za zemlju koja nam je relativno blizu i u srcu Europe treba putovnica, dok se istovremeno u Norvešku, Island, Britaniju, Portugal i ostale nama dosta daleke zemlje moglo BEZ putovnice! A eto, sada je i ta nepravda ispravljena! Ovime nam je prostor kretanja bez putovnice sjajno zaokružen i sada se stvarno ljudima koji ne idu na prekooceanska putovanja uopće NE isplati vaditi putovnicu!
U Europi sada postoji još samo jedna mala "rupa" za koju je i dalje potrebna putovnica, a to je KOSOVO! Dobro, tamo ne ide previše naših ljudi i (za sada) nije toliko turistički ni poslovno interesantno, a ipak je i malo više na periferiji i geografski i politički/ekonomski nego je to bila Švicarska. Ali opet, nadam se da će se i to riješiti, pa da onda sloboda kretanja bez putovnice doista obuhvati ČITAVU Europu, osim naravno onih istočnih komada (Rusija, Bjelorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska), za koje ćemo sigurno još duuugo vremena trebati putovnicu!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.