Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2008., 22:37   #1
integralno brašno - koliko je štetno?

Quote:
Corto kaže: Pogledaj post
U jednom stranom časopisu naletim na jedan komentar o integralnom brašnu.
Navodno mjerodavan stručnjak kaže da u integralnom brašnu postoji i puno štetnih tvari.
Pored pesticida i teških metala koji se nakupljaju u ljuski zrna, postoje i prirodni otrov koji se nalaze u klici. Zove se lektin i može štetno djelovati na neke unutarnje organe.
Također, u integralnom brašnu postoje tvari koje sprečavaju probavu škroba, tako da polovica škroba odlazi u crijeva gdje se pretvara u šećer a zatim i u alkohole.
Ako je tako kako čovjek kaže, onda je i sa integralnim brašnom pitanje dali više koristi ima od tih minerala, vitamina i balasta koje sadrži, ili je bolje jesti bijeli kruh koji nema tih štetnih tvari!?
ovo sam pronašla na jednom drugom podforumu koji baš nije posjećen, a tema mi se čini zanimljivom. svi smo zasipani godinama informacijama kako je integralno brašno zdravo, no je li to doista tako?
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 22:48   #2
a šta onda jest?Riba puna žive,meso hormona,brašno ovog što si naveo,zelenjava i voće su GMO
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 10:55   #3
Moram priznati da dosad nisam cuo za ovo, ali jesam za nesto slicno o cemu velika vecina ljudi nema pojma (a nisam ni ja donedavno). Dakle, cak i u vocu i povrcu, za koje se valjda svi slazemo da spadaju u najzdraviju hranu, postoji velika kolicina prirodnih toksina potencijalno stetnih za ljudsko zdravlje. Vecina nas zivi u zabludi da su samo sintetski spojevi opasni za zdravlje, a sve 'prirodno' je zdravo, sto uopce nije tocno; obrambeni mehanizmi u organizmu u pravilu su opci i ne razlikuju sintetsku od prirodne tvari - i jedne i druge organizam ce pokusati izbaciti ako za njega predstavljaju strani spoj.

E sad, trebamo li zbog toga odustati od voca, povrca, integralnih zitarica i cega sve ne? Naravno da ne, u toj hrani ima puno vise korisnih sastojaka ciji pozitivni ucinci daleko nadmasuju negativne ucinke koje mogu izazvati stetni spojevi u toj istoj hrani. A ja osobno, uvijek dajem prednost integralnim zitaricama i prirodnim proizvodima opcenito, jer smatram da su manje prerađeni proizvodi zdraviji, a meni u vecini slucajeva i ukusniji. Da, bijeli kruh mozda nema tih stetnih tvari, ali nema ni niceg drugog osim 'praznih kalorija'. Ono sto me posebno ljuti jest prerađivanje hrane iz koje se izbacuju svi vrijedni prirodni sastojci, a onda se naknadno dodaju razni vitamini, minerali i sto vec ne, uz, naravno, puno visu cijenu za krajnjeg korisnika.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 11:25   #4
Quote:
dogbert kaže: Pogledaj post
Moram priznati da dosad nisam cuo za ovo, ali jesam za nesto slicno o cemu velika vecina ljudi nema pojma (a nisam ni ja donedavno). Dakle, cak i u vocu i povrcu, za koje se valjda svi slazemo da spadaju u najzdraviju hranu, postoji velika kolicina prirodnih toksina potencijalno stetnih za ljudsko zdravlje.
ovo sam i ja čula, da je špinat pun toksina pa da su ga zato u pripremi često i miješali s mlijekom da se malo ublaži djelovanje tih toksina.

Quote:
Ono sto me posebno ljuti jest prerađivanje hrane iz koje se izbacuju svi vrijedni prirodni sastojci, a onda se naknadno dodaju razni vitamini, minerali i sto vec ne, uz, naravno, puno visu cijenu za krajnjeg korisnika.
Nije li to bolje... postupkom prerade hrane izbaciš ono što je loše, a ono što je zdravo i treba naknadno dodaš?
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 11:35   #5
Ne treba svemu vjerovat sto se procita
Tomislav13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 12:13   #6
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
ovo sam i ja čula, da je špinat pun toksina pa da su ga zato u pripremi često i miješali s mlijekom da se malo ublaži djelovanje tih toksina.
Ovo se nije odnosilo samo na spinat. Mlijeko se dodaje prilikom pripreme spinata jer kalcij iz mlijeka veze oksalate. Ali, ja osobno prilikom kuhanja spinata ne dodajem mlijeko, nece me ubiti malo oksalata, a ionako ga ne jedem svaki dan.

Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Nije li to bolje... postupkom prerade hrane izbaciš ono što je loše, a ono što je zdravo i treba naknadno dodaš?
Nije bolje, jer nikad ne mozes vratiti sve ono sto je bilo u prirodnom proizvodu. Uglavnom se dodaju vitamini i minerali, ali sto je s brdom drugih korisnih spojeva (od kojih za neke niti ne znamo kako djeluju)?
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.