Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2007., 16:32   #1
koliko scenarij treba imati najmanje stranica? I može li napisana knjiga poslužiti kao scenarij?
timi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 17:36   #2
Quote:
Ahil kaže: Pogledaj post
Sigurno je.
Recimo Josip Mlakić - Kad magle stanu
Miljenko Jergović- Dvori od oraha

Sigurno bi se pronašla još poneka koja ima šanse da dugo živi.

A što se tiće proboja nepoznatih i mladih pisaca to je gotovo nemoguća mislija jer ni stari, poznati nisu rentabilni. Uz prosječnu tiražu od 1000-2000 primjeraka po knjizi, nitko ne može zaraditi, a u Hrvatskoj ima možda 5 autora koji mogu prodati više.
Evo nedavno je objavljeno najboljih pet knjiga u posljednih deset godina.

1. Zoran Ferić - Mišolovka Walta Disneya (nagrada Dekada)

ostali:
Zaborav - Pavao Pavličić
Ispovijedi nekarakternog čovjeka - Ivo Brešan
Rastresen život - Mirko Kovač
Uzaludnosti - Darko Lukić,
Noćna smjena - Goran Tribuson.
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 17:37   #3
Quote:
timi kaže: Pogledaj post
koliko scenarij treba imati najmanje stranica? I može li napisana knjiga poslužiti kao scenarij?
Ako se scenarij piše pravilno, pravim fontom itd. onda koliko on ima stranica toliko ima minuta. I ne može se napisati knjiga i to predati kao scenarij.
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 17:40   #4
Kada se napiše scenarij, onda ga treba poslati producentskim kućama ili redateljima, te tako s redateljem i producentom treba poslati scenarij na natječaj.

Evo nekoliko amatera se probilo kroz natječaj "Zagrebačke priče".
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 18:05   #5
a npr, kada je napisana knjiga za harry potter, jel su scenaristi ponovno pisali scenarij?
timi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 18:43   #6
Quote:
timi kaže: Pogledaj post
a npr, kada je napisana knjiga za harry potter, jel su scenaristi ponovno pisali scenarij?
Da!
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 11:24   #7
može li mi netko preporučiti program za pisanje scenarija za amatere
timi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 00:01   #8
Wink

Quote:
timi kaže: Pogledaj post
a npr, kada je napisana knjiga za harry potter, jel su scenaristi ponovno pisali scenarij?
Puno ti je teže pisat prema knjizi.
Ne trebaš nikakav program, sjedi i piši. TV scenarij u dvije kolone (lijevo video-desno audio), a filmski obično: 1 stranica - 1 minuta.
TUTUOLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 13:27   #9
Nabavi knjigu "Scenarij 434" Lewisa Huntera, objavljena je na hrvatskom prije nekoliko godina...
__________________
Bookaleta
Knjiga za plažu
davors is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 09:25   #10
scenarij

ili pogledaj kako to radi J. Veljača


scenarij? hm...skineš bilo koji titl i to je to

postoje neki predlosci za Word, hm, hm, na nekim slovenskim stranicama..
a autor je Miha M....eto sad se nemrem sitit
a lik je i knjigu izdao i prodao scenarij amerima...
__________________
...poor Colonials, too. Belief in "Lords of Kobol" over the Emperor? Sounds like heretics.

Zadnje uređivanje Scott_Adama : 28.07.2008. at 09:47. Reason: dodatak
Scott_Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 18:02   #11
Quote:
timi kaže: Pogledaj post
može li mi netko preporučiti program za pisanje scenarija za amatere
"Final Draft".
Skini preko torrenta s crackom.
Jako je jednostavan, namještene su već sve postavke, samo odabereš koji tip scenarija pišeš: ako je za serijal onda koju vrstu, ako je film onda opet koju vrstu filma...
Taj program koriste svi scenaristi u svijetu, počevši od slavnog Hollywooda do Jelene Veljače kada kroji englesku knjigu u SVOJ scenarij
i2nd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 18:08   #12
Quote:
timi kaže: Pogledaj post
koliko scenarij treba imati najmanje stranica? I može li napisana knjiga poslužiti kao scenarij?
Da je književnost usko povezana s filmom svima je jasno. No, proces prebacivanja romana ili pripovijetke u filmski medij nije sasvim jednostavan, pa su se mnogi scenaristi spotakli o neko zahtjevnije književno djelo. Na primjer, jedan od problema zasigurno predstavlja prebacivanje psihičkog stanja lika u sliku na filmu, inače tako vješto opisano riječima u knjizi. Isto tako, svaki pisac nije nužno i dobar scenarist, nije vičan uvjerljivom dijalogu ili filmskom načinu razmišljanja.
U svijetu su scenarističke radionice uobičajena platforma za obrazovanje mladih scenarista. Kod nas ih do prije pet godina nije bilo, a onda se pojavila dramaturginja Irena Krčelić, obožavateljica Ivane Brlić Mažuranić, i iživcirana činjenicom da se na takve radionice mora ići preko granice, osnovala je Palunka. Osim radionica, Palunko (čija je koordinatorica agilna Jasna Žmak) organizira i susrete s etabliranim filmašima, a djeluje i kao hrvatska podružnica Nisi Mase, europske organizacije mladih filmaša.
Palunkova radionica nije gotova kad se, uz pomoć mentora, iz pristiglog sinopsisa razvije scenarij, jer mlade pisce još čeka i predstavljanje onoga što su napisali. Pitching je uobičajena svjetska praksa, a njegov je cilj predstavljanje scenarija zainteresiranim producentima.
Palunkova radionica traje samo pet dana, no, na sreću, postoji i Ars Septima koja raspisuje natječaj za scenarij dugometražnog filma i spoenuta Nisi Masa koja u suradnji s Palunkom tijekom ljeta organizira natječaj za scenarij kratkometražnog filma na europskoj razini. Što se priručnika za pisanje scenarija tiče, jedina 'kuharica' te vrste prevedena na hrvatski je Scenarij 434 holivudskog scenarističkog gurua Lewa Huntera.

,kažu s booksa.hr
i2nd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 19:30   #13
Za one koje zanima pisanje scenarija postoji mnoštvo sajtova i foruma na kojima se može naučiti dovoljno kako bi se krenulo u pisanje.
Svakako je obavezno pročitati nekoliko scenarija da bi se shvatilo kako je to književna forma sasvim različita od romana , novele ili priče.
Dobro bi bilo pogledati neki film i onda pročitati scenarij tog filma.
Preporučujem sajt sa kog se može downloadat par stotina scenarija odnosno izabrat onu vrst koja vas zanima (žanrovski ili nekako drugačije ).Plus se mogu pročitati scenariji članova foruma i komentirati te dobiti odgovor na svako smisleno pitanje.
Link : http://www.simplyscripts.com/
Postojala je (neaktivna je) domaća radionica koja je mogla puno toga napraviti
da je krenula angažiranije evo link: www.scenarij.adu.hr/
Ako bi bilo zainteresiranih da se ta stranica proba oživjeti rado bih se uključio.
neizostavno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:34   #14
može li mi itko reć kako napisati scenarij za TV show tipa oni MTV-jevski....npr. kao show prijatelj na kvadrat ili tako nešto...unaprijed Hvala

ili za to treba samo sinopsis...

imam jednu ideju za jednu tv emisiju pa ako netko zna šta mi sve treba da bi mogao ponuditi nekoj tv kući emisiju nek javi...hvala

pozz
PeGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2020., 22:47   #15
Pozz ekipa. Zanima me pisanje scenarija i htio bih pročitati pravi scenarij za film. Vidio sam danas u elektronskom katalogu svoje knjižnice da postoji scenarij u obliku knjige za neke Hrvatske filmove (Karaula, Ustav RH) pa me zanima dali je netko od vas to čitao i radi li se doista o scenariju ili sam ja to nešto krivo shvatio?
bobo 98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 15:19   #16
Ima li online primjera hrvatskih scenarija i knjiga snimanja? Gdje se mogu naći? Jako me zanima. Unaprijed hvala.
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.