Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2015., 20:54   #1
Question Problem u vezi

Znači u vezi sam 2 mj. sa curom godinu mlađom od sebe, njena osobnost je to sto me zapravo i privuklo, u ta 2 mj. upoznao sam svaki detalj njene osobnosti, sve sto voli, sto ju ljuti, hocu da uspije unatoc njenim bipolarnim poremecajem, ADHD-om i depresiji, priznala mi je da se i "rezala" i sve sam ja to prihvatio samo postoje trenutci kada je ona u tom "stanju" i ja bih joj svim srcem pomogao, ali jednostavno neznam sto da kazem, kako da reagiram, dal da ju pokusam razumjet, utjesit, stvarno je posebna i zelim ju, pa ja samo trazim par savjeta VAS, koji ste mozda imali prilike bit u takvoj situaciji, molim samo ozbiljne odgovore Hvala
Teo125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 21:09   #2
Quote:
Teo125 kaže: Pogledaj post
Znači u vezi sam 2 mj. sa curom godinu mlađom od sebe, njena osobnost je to sto me zapravo i privuklo, u ta 2 mj. upoznao sam svaki detalj njene osobnosti, sve sto voli, sto ju ljuti, hocu da uspije unatoc njenim bipolarnim poremecajem, ADHD-om i depresiji, priznala mi je da se i "rezala" i sve sam ja to prihvatio samo postoje trenutci kada je ona u tom "stanju" i ja bih joj svim srcem pomogao, ali jednostavno neznam sto da kazem, kako da reagiram, dal da ju pokusam razumjet, utjesit, stvarno je posebna i zelim ju, pa ja samo trazim par savjeta VAS, koji ste mozda imali prilike bit u takvoj situaciji, molim samo ozbiljne odgovore Hvala
Dva mjeseca ste tek u vezi?
Možda si naučio da ima poveći madež na lijevom guzu a ne na desnom, više to ne mješaš ali što se njene osobnosti tiče vjeruj mi pojma nemaš. U dva mjeseca ne možeš gotovo ništa saznati o nekome a naročito kako izgledaju ta njezina stanja.

Pitanja prvo koje ću ti postaviti je da li si imao problematičnu obitelj, da li te privlače problematične cure kojima bi htio pomoći? Zašto te privukla njezina osobnost a ne osobnost neke cure koja je psihički savršeno zdrava, vesela, pozitivna? Ovo te pitam iz razloga jer ako imaš problema sa samim sobom, nisko samopouzdanje, manjak inicijative, pozitive i suosjećanja za druge tada ćeš teško moći izaći na kraj sa nekim tko ima popriličnih psihičkih problema. S vremenom će te to pojesiti, jer ti njoj realno možeš jako malo pomoći ona si može pomoći isključivo sama sebi, to možeš biti samo podrška na tom njenom putu.

Depresija, bipolarni i slično znaju biti gadni poremećaji i sa tim se dosta teško nositi, naročito ukoliko i sam nisi nešto takvo prošao, jednostavno ne znaš kakva je to bolest. Ukoliko se pak odlučiš savjetujem ti da ju jako dobro upoznaš i imaš strpljenja za njezina stanja u koja bi mogla često upadati. Mene je jedna jako pozitivna partnerica prepuna samopouzdanja uspjela izvući iz anksiozno-depresivnog, stvar je koliko si odgovarate i koliko imate volje raditi i na sebi i na vezi...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 21:12   #3
Quote:
Teo125 kaže: Pogledaj post
Znači u vezi sam 2 mj. sa curom godinu mlađom od sebe, njena osobnost je to sto me zapravo i privuklo, u ta 2 mj. upoznao sam svaki detalj njene osobnosti, sve sto voli, sto ju ljuti, hocu da uspije unatoc njenim bipolarnim poremecajem, ADHD-om i depresiji, priznala mi je da se i "rezala" i sve sam ja to prihvatio samo postoje trenutci kada je ona u tom "stanju" i ja bih joj svim srcem pomogao, ali jednostavno neznam sto da kazem, kako da reagiram, dal da ju pokusam razumjet, utjesit, stvarno je posebna i zelim ju, pa ja samo trazim par savjeta VAS, koji ste mozda imali prilike bit u takvoj situaciji, molim samo ozbiljne odgovore Hvala
faza zaljubljenosti traje do 6 mj, a u kroničnim slučajevima čak do 1 godine.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 11:53   #4
Osobno mogu rec da mi zivot nije bio prosut cvijecem, i da prije na to nisam obracao paznju, mozda i imam nisko samopouzdanje, manjak inicijative ali posljednjih godinu dana borim se sa time, jer strah je najbolje pobjediti ako se suocimo s njime, a to vase da me vise privlace cure sa istom osobnoscu po meni sasvim je normalno, nije ona kriva za njeno stanje, nisam ni ja, samo splet zivotnih okolnosti ucinio nas je takvima, ona je inace dobra, saljivđija, draga, puna razumijevanja. Jel zaista to predodređeno da mi se svidaju takve cure ili...ili..
Teo125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 12:18   #5
Quote:
Teo125 kaže: Pogledaj post
Osobno mogu rec da mi zivot nije bio prosut cvijecem, i da prije na to nisam obracao paznju, mozda i imam nisko samopouzdanje, manjak inicijative ali posljednjih godinu dana borim se sa time, jer strah je najbolje pobjediti ako se suocimo s njime, a to vase da me vise privlace cure sa istom osobnoscu po meni sasvim je normalno, nije ona kriva za njeno stanje, nisam ni ja, samo splet zivotnih okolnosti ucinio nas je takvima, ona je inace dobra, saljivđija, draga, puna razumijevanja. Jel zaista to predodređeno da mi se svidaju takve cure ili...ili..
Zašto ti ovo govorim..
Iz iskustva znam da ukoliko smo odrasli u lošoj obotelji, a iz obitelji vučemo većinu problema, tada ti problemi postaju naš svijet, jer za drugu prespektivu ne znamo niti smo je imali prilike upoznati. Čak što više nekako nastojimo ostati zakopani u tom našem svijetu ako bi očuvali svoj ego i općenito nas je strah različitosti, a ponajviše toga da nismo savršeni i imamo problema sa samim sobom...
Po tom ključu osobe koje su živjele recimo sa nekim problematičnim roditeljem često nalaze i problematične partnere u životu (alkoholičar, nasilnik, depresivac). Osobe jakog samopouzdanja, pozitivne traže također pozitivne ljude jer se u njima najviše prepoznaju. Obzirom da si imao problema što ne poričeš nije neobična činjenica da si upoznao djevojku koja također ima problema. Nije loše da joj želiš pomoći no pitanje je koliko ćeš ti to biti u stanju, razumješ? Kako nekom dati novu perspektivu kad ju ni ti sam nemaš, kako otkloniti srahove u partneru kad si ih ti sam prepun, kako razmišljati pozitivno kad si depresivac i tako u nedogled. Velika je vjerojatnost da se kao lonac našli poklopac i da ćete to stanje održavati i dalje, ti sa svojim ona sa svojim problemima. Vi trebate pronaći drugačiju perspektivu pomoću koje ćete naučiti pozitivan pristup životu, moći graditi samopouzdanje i rješiti se strahova. Ovdje nije pitanje da je nekog krivim što je takav kakav jest, to je istina splet životnih okolnosti, samo ti pokušavam otvoriti oči da se pitaš zašto te privukla, da li zbog problema u kojima se pronalazite i koji bi vas mogli zajedno ukopati ili zbog ljubavi u kojoj ćete oboje podosta naučiti jedno od drugog i promjeniti se na bolje...?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 20:58   #6
Quote:
Teo125 kaže: Pogledaj post
Osobno mogu rec da mi zivot nije bio prosut cvijecem, i da prije na to nisam obracao paznju, mozda i imam nisko samopouzdanje, manjak inicijative ali posljednjih godinu dana borim se sa time, jer strah je najbolje pobjediti ako se suocimo s njime, a to vase da me vise privlace cure sa istom osobnoscu po meni sasvim je normalno, nije ona kriva za njeno stanje, nisam ni ja, samo splet zivotnih okolnosti ucinio nas je takvima, ona je inace dobra, saljivđija, draga, puna razumijevanja. Jel zaista to predodređeno da mi se svidaju takve cure ili...ili..
Nema savjeta i nema recepta. Možda bi s njom mogao biti sretan, možda i sasvim suprotno. To ne možemo znati. I s nekim tko nema nikakve objektivne teškoće ne možeš biti siguran jer garancija nema. Rizici su veći ako ima problema, no ljubav može svašta, ne sve, ali zaista može učiniti čuda. Ali možeš li sada razlučiti jesi li je spreman voljeti ili je to tek zaljubljenost?
Mislim da je malo dva mjeseca da možeš reći da je poznaješ, no ako ti se nikamo ne žuri, daj vremena i njoj i sebi da se upoznate...
Ako sami ne rješavate probleme, svakako bi trebala potražiti stručnu pomoć. Daj joj u tome podršku. Čak i ako ne budete zauvijek zajedno, učinit ćeš dobro. Dotad, uživaj u ljubavi (ili zaljubljenosti) i nemoj je povrijediti kad je tako krhka.
Ne zaboravi pritom da si i ti jednako važan. Čovjek se može suočiti s problemima drugih i u vezi ako je sam dobro. Radi na sebi, na svom razvoju, neovisno o svemu među vama. Saznaj što tebe veseli, što te čini sigurnijim, sampouzdanijim, mirnim. Svaki dan osvijesti što je dobro i što te muči. Za dobro budi zahvalan, loše rješavaj - nemoj čekati da se gomila i da ti to netko drugi rješava.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 22:21   #7
Kako se ona odnosi prema tebi kada ju uhvati to njeno stanje? Da li je u ijednom trenutku gruba prema tebi i kako to sve konkretno izgleda iz tvoje perspektive?
Ovo je dosta bitno, reći ću ti i zašto.
Ailour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 23:02   #8
Quote:
Ailour kaže: Pogledaj post
Kako se ona odnosi prema tebi kada ju uhvati to njeno stanje? Da li je u ijednom trenutku gruba prema tebi i kako to sve konkretno izgleda iz tvoje perspektive?
Ovo je dosta bitno, reći ću ti i zašto.
Mogu rec da sam ulju u pocetku teako shvacao, tj. nisam znao kak pristupiti dok je, npr. u jednom trenutku pricamo a ja kazem neku neslanu salu a njeno ponasanje padne sa veselog na tuzno, i jos ako joj se ne javim cijeli dan zbog obveza uz maturu i sve to, i puno puta sam joj to pokusaval objasnit i kad uspijem prvih 2-3 dana shvaca i opet se vraca na staro, i da katkad je gruba, ali razgovorom to uvijek rijesimo, ne bih ju htio izgubiti jer konacno nekog volim, bez obzira na razlicite sredine, proslosti, postoji ono nesto sto mi se sviđa kod nje
Teo125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 20:42   #9
Quote:
Teo125 kaže: Pogledaj post
Mogu rec da sam ulju u pocetku teako shvacao, tj. nisam znao kak pristupiti dok je, npr. u jednom trenutku pricamo a ja kazem neku neslanu salu a njeno ponasanje padne sa veselog na tuzno, i jos ako joj se ne javim cijeli dan zbog obveza uz maturu i sve to, i puno puta sam joj to pokusaval objasnit i kad uspijem prvih 2-3 dana shvaca i opet se vraca na staro, i da katkad je gruba, ali razgovorom to uvijek rijesimo, ne bih ju htio izgubiti jer konacno nekog volim, bez obzira na razlicite sredine, proslosti, postoji ono nesto sto mi se sviđa kod nje
Mislila sam da ću ti imati nešto pametno za napisati iz iskustva, ali vidim da ste oboje jako mladi pa ne znam šta bih napisala
Zapravo...napisat ću ti. Ona još formira sebe i svoju ličnost, baš kao i ti. Takva sam slična i ja bila u pubertetu, a imala sam totalno sjebano otrovno djetinjstvo. Sjećam se da sam bila totalno izgubljena i sjebana, da je većina njih imala volje razumjeti me i pomoći mi, ali....nisam voljela pričati o tome, pa sam bila sjebana i zajebana Jer sam svaku lijepu gestu preispitivala, jer nisam učena niti mi je bilo doma pokazano kako je to biti voljen.
Nisam sigurna da će ti ona sada moći pružiti onoliko koliko će jednog dana moći kad sazrije i odraste.

Ako imaš volje i želje, go for it. Ali treba ju imati i ona. Nadam se da je zatelebanost obostrana.
Teško je to pratiti i razumjeti ako nisi slično iskusio. 70% je vjerojatnost da će ti brzo dopizditi biti psiholog i psihijatar.
U svakom slučaju, sretno! (uhvati ju za par godina kad se riješi mušica, to ionako mora sama sa sobom riješiti)
Ailour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 21:20   #10
Stari, forumaš @radical change ti je odlično napisao, upravo ono što treba toj osobi da je ne povrijediš više nego što je potrebno ili uobičajeno.
Ti si u ovom odnosu potpuno nevažan.

Dakle, mnogi iskusni liječnici koji nailaze svakodnevno u svom poslu na teške slučajeve poremećaja ne znaju kako pomoći.
Znaju neki temeljni obrazac kako se postaviti prema bolesniku i to je krajnji domet njihovog znanja.
Jer je bipolarac posve nepredvidljiv i prilično opasan - primarno za bolesnika ali i za ljude oko njega.
U ovom slučaju je ona ta osoba kojoj, u spletu ovakvih okolnosti, ne treba otežavati život a što ćeš ti sigurno napraviti jer nećeš naći izlaz iz svega.

Govoriti da poznaješ nekoga u detalje nakon 2 mjeseca je u najmanju ruku dječački i neozbiljno.
Dobro razmisli kada izjavljuješ ljubav jer bi sve moglo završiti sa velikom gorčinom.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.