Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 06:25   #1
Statistika - pomoć

Gdje mogu naći pravo, matematičko objašnjenje ili/i izvod zašto je r2 pokazatelj objašnjivog dijela varijance... znam ono sum of squares pa da je to R2, ali ne i točno zašto je r2 = R2.. ako moze netko objasnit, ali baš ono, teoretski da zadovolji matematičku picajzlu u meni
Chloe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 20:32   #2
Zadatak iz komunikacijskih tokova

Evo imam jedan zadatak iz tokova i ne znam odakle da krenem.
Znam da se radi o markovljevim lancima, i Poissonovom procesu...
Da li itko može dati nekakvu smjernicu kako krenuti ili nešto.
Dosta je hitno.
Zahvaljujem!!!

Quote:
Na benzinskoj pumpi nalazi se jedna pumpa koja opslužuje korisnike. Automobili dolaze na benzinsku pumpu u skladu s Poissonovim procesom. Intenzitet dolazaka je 20 vozila na sat. Ako automobil koji tek stiže na pumpu zatekne n automobila odmah napušta pumpu sa vjerojatnoćom qn=n/4, a pridružuje se redu čekanja sa vjerojatnoćom 1-qn , n= 0,1,2 3 4. Automobili bivaju posluženi prema principu FIFO mehanizma. Vrijeme posluživanja (tj. vrijeme potrebno za naspanje goriva i plaćatanje istoga) je eksponencijalno raspodjeljeno sa srednjom vrijednošću vremena posluživanja od 3 minute.
a. Odredite stacionarnu raspodjeli broja automobila na benzinskoj stanici.
b. Odredite srednji broj automobila na benzinskoj stanici.
c. Odredite srednje vrijeme boravka automobile na pumpi (vrijeme čekanja usluge + vrijeme posluživanja).
d. Odredite srednje vrijeme boravka i srednje vrijeme čekanja svih automobile koji su pristigli na pumpu.
Rayleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 16:15   #3
permutacije

Zadatak ide ovako:

nađite 83. permutaciju skupa s=(1,2,3,4,5).
Riješenje je 4 1 2 3 5.

Mene zanima objašnjenje kako se dođe do riješenja!!
Hvala
fallen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 18:38   #4
Quote:
Chloe_ kaže: Pogledaj post
Gdje mogu naći pravo, matematičko objašnjenje ili/i izvod zašto je r2 pokazatelj objašnjivog dijela varijance... znam ono sum of squares pa da je to R2, ali ne i točno zašto je r2 = R2.. ako moze netko objasnit, ali baš ono, teoretski da zadovolji matematičku picajzlu u meni
Pogledaj si što su to stupnjevi slobode. Sažeto rečeno, ako nema disperzije podataka od artimetičke sredine onda nebi imali što obrađivati statistikom.
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:00   #5
Pitanje iz Osnova statistike

Spremam statistiku koju sam slušala prije 3 godine i naravno sve mi predznanje već isparilo.. Imam (vjerojatno glupo ) pitanje..
Kod izračunavanja kvartila što znači INT? Da pojasnim.. Određujem xr odnosno r pa ako N nije dijeljiv sa 4 koristi se sljedeća formula:
r=INT(n/4)+1
Šta je ovaj INT?
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:56   #6
Quote:
alexandra_zg kaže: Pogledaj post
Spremam statistiku koju sam slušala prije 3 godine i naravno sve mi predznanje već isparilo.. Imam (vjerojatno glupo ) pitanje..
Kod izračunavanja kvartila što znači INT? Da pojasnim.. Određujem xr odnosno r pa ako N nije dijeljiv sa 4 koristi se sljedeća formula:
r=INT(n/4)+1
Šta je ovaj INT?
Integer - cijeli broj - znači da zaokružiš na najbliži cijeli broj.
Ja za kvartile (u utorak mi je ispit iz predmeta kojem je pola statistika, ali nije da mi ide ) imam formulu n/4 pa zaokružiti na najbliži veći cijeli broj i uzeti taj po redu podatak u nizu
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 25.08.2012. at 11:09.
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 20:48   #7
Ne znam za statistiku, ali u programiranju funkcija int() zaokružuje na prvi manji cijeli broj. Na primjer:

http://tibasicdev.wikidot.com/68k:int
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 21:27   #8
U međuvremenu prokljuvila problem, i uočila da se zaokružuje na prvi manji.. Barem je tako u riješenim zadacima..
Hvala svima na odgovoru!
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 00:31   #9
Vjerojatnost

Imam nejasnoću u jednom zadatku iz vjerojatnosti



Od kud sad ovih 44?!
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 01:07   #10
Koliko se ja sjećam, vjerojatnosti su još uvijek dio matematike

Uglavnom, ovo gore u brojniku je broj načina na koji možeš izvući točno 3 kralja i jednog asa u 5 karata: 3 od 4 kralja možeš na 4 povrh 3 načina, as na 4 povrh 1 način, i još jednu kartu koja nije niti kralj niti as, takvih karata ima 52-4-4=44, dakle još 44 povrh 1 = 44 načina.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 17:48   #11
Sve ti piše, ovdje se radi u broju permutacija skupa od pet elemeneta. Uglavnom taj skup koji ima pet karata se sastoji kako je napisano od tri asa i jednoga asa. Kralja ima četri a tri su povoljna,asova ima četri i samo je jedan povoljan i zbog toga imaš četri povrh tri i četri povrh 1, i 44 ostale karte koje nisu od interesa ali utječu na statistički skup.

Kako je matematička definicija vjerojatnost jednaka da je broj povoljnih kroz broj mogućih onda u nazivniku imaš 52 povrh 5 jer to će ti dati broj mogućih načina izvučeš pet karata iz toga špila, a u nazivniku si ti navedene karte koje te zanimaju.
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 17:32   #12
dragi moji, mili moji

ja nemam mali problem, ja imam veliki problem

dakle, inače dajem repeticije iz matematike, i jednom momku koji studira sam pomogla oko matematike 1 i 2...i položio ih je uspješno...vrlo.
i sad, on bi da ja njemu objasnim i vjerojatnost i statisiku, što sam ja radila u jednom jedinom semestru na faksu (nisam završila pmf) i položila jako jako davno i otada nikad nisam ni ponavljala, ni pokazivala ikome ni susretala se ponovno s tim gradivom.

e sad, ja bi njemu stvarno pomogla, a i on bi da JA njemu pomognem...pa bi ja to volila ponovit, al bez toga da iznova učim za ispit, jel.

dakle, meni bi trebala pomoć da mi kažete gdje da tražim, što da guglam.

npr, prva 2 zadatka su mu uvik ista, samo se brojevi mijenjaju:
evo jedan primjer:

1. na autobusni kolodvor dolazi dnevno 80 autobusa. praćenjem kroz dulji period utvrđeno je da od toga u prosjeku 5% kasni. odredite vjerojatnosti:
a) da tijekom dana kasni barem 6 autobusa.
b) ............-//-........... najmanje 3 autobusa
c) ...........-//-.............točno 5 autobusa.

2. zadana je tablica: broj prodanih proizvoda (Y) u ovisnoti o broju radnika (X) u jednoj trgovini. (X je ili 1 ili 2, Y je od 0 do 2)
a) odrediti zajedničke vjerojatnosti slučajnih varijabli X i Y
b) odrediti marginalne vjerojatnosti slučajnih varijabli.
c) odrediti vjerojatnost da slučajna varijabla X poprimi vrijednost 2 i da sluičajna varijabla Y poprimi vrijednost 0.
d)....
e)....
f)..... da ne duljim, shvatili ste valjda poantu.


e dakle, ovo su samo 2 zadatka, pa s tim da krenem. što da guglam, a da to nije 'vjerojatnost'. jel postoji negdi na netu objašnjen ovaj tip zadatka, ako se rješava, jel postoji enki poseban naziv ove vrste zadatka...itd? bilo kakva pomoć, a da to nije puko rješavanje zadatka, bila bi dobrodošla.



sorryte na dugačkom postu
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 10:13   #13
1. se može riješiti preko binomne raspodjele (ne znam je li to i najjednostavnije rješenje, a osobito je li ono koje njih traže - pa prelistaj njihovu skriptu/prezentacije).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 08:10   #14
Dakle...
Quote:
ZADAĆA 1
Zaposleni u RH u djelatnosti Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, stanje 31.3.2010.


DOB Broj zaposlenih

20-30 1134
30-35 1606
35-40 1936
40-45 2154
45-50 2642
50-55 2984
55-60 2833
60-65 1273
Izvor: SLJRH 2011, str 144

Napišite koji se statistički skup promatra (pojmovna, prostorna, vremenska definicija skupa)

Pojmovna definicija skupa: Zaposleni u djelatnosti Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija
Prostorna definicija skupa: Republika Hrvatska
Vremenska definicija skupa: stanje dana 31.3.2010.

Jedinica promatranja je: Broj zaposlenih
Jedinice su grupirane prema statističkoj varijabli: Dob

Promatrana varijabla je (zaokružite točan odgovor):
a) nominalna
b)redoslijedna
c)diskretna numerička
d)kontinuirana numerička
Jesam što od boldanog pogriješio?

I kako se tumači raspon varijacije?
Rx=Xmax-Xmin
Što je u toj formuli uopće Xmax/Xmin
__________________
jao što sam pametan
Estimator is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 02:17   #15
Quote:
Estimator kaže: Pogledaj post
Dakle...


Jesam što od boldanog pogriješio?

I kako se tumači raspon varijacije?
Rx=Xmax-Xmin
Što je u toj formuli uopće Xmax/Xmin
Meni se čini da je sve u redu što se boldanog tiče,

raspon varijacije je ništa drugo nego kao što kaže ime pojma: raspon varijacije ili ajmo reć veličina promjene promatranog pojma. To je razlika između najveće (Xmax) i najmanje (Xmin) vrijednosti koja se promatra.

Npr. gledamo temperature za cijelu godinu ( svaki da bilježimo jednu ) i na najtopliji dan je bilo recimo 42° dok je na najhladniji dan bilo npr. -18°
Tada je raspon varijacije 42 - (-18) = 42+18 = 60 ( temperatura kroz godinu varira u rasponu od 60°C )
IpolitTerentjev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 11:26   #16
Evo jedan zadatak.

Padala je kiša 730 dana u zadnjih 10 godina (3650 dana). Kolika je vjerojatnost da kiša padne u ponedjeljak, kolika u utorak, kolika u srijedu, kolika u četvrtak, kolika u petak, kolika u subotu, kolika u nedjelju?

Pretpostavljam da se radi o distribuciji, ali mi treba pojašnjenje. Hvala.
readonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 14:05   #17
period od 10 godina nije 3650 dana,već 3652/3653 dana jer imaš prijestupne godine.trebalo bi vidjet koliko pon,uto,sri,cet,pet,sub i nedjelja ima u tom periodu da bi mogao točno izračunati.u svakom slučaju te vjerojatnosti biti će bliske.

Zadnje uređivanje ćumez : 13.01.2013. at 14:32.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 19:25   #18
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
period od 10 godina nije 3650 dana,već 3652/3653 dana jer imaš prijestupne godine.trebalo bi vidjet koliko pon,uto,sri,cet,pet,sub i nedjelja ima u tom periodu da bi mogao točno izračunati.u svakom slučaju te vjerojatnosti biti će bliske.
hvala na konstataciji.

tako je pisalo u zadatku... vjerojatno se načelno uzima 3650 dana, iako to nije sasvim točno. pretpostavimo da je u 10 godina bilo:

ponedjeljak: 522
utorak: 521
srijeda: 521
četvrtak 521
petak: 521
subota:522
nedjelja: 522

mislim da se radi o distribuciji, ali mi ipak ne ide baš...

hvala na trudu.
readonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 19:36   #19
Zanima me testiranje hipoteza tj njihova tumacenja.

E sad imamo dvosmjerni, jednosmjerni (manje i vise od) te razlika dvije populacije aritmeticke sredine. Sve razumijem osim ovog zadnjeg.

Dakle ako imamo primjer dvosmjernog testa i kroz z testove dodjemo do toga da recimo H0 odbacijemo, takvo ce biti i tumacenje. Dakle na raznini vjerovatnosti od recimo 5% odbacijemo tvrdnju..itd itd..

No kod jednosmjernih testova je drugacije. I to razumijem, dakle ako dodjemo do toga da recimo HO odbacujemo, tumac ce ici da prihvacamo.

No nisam sigurna oko ovog zadnjeg, kako se tocno tumaci. Imam sa predavanja sa instrukcija (koje su bile davno) jedan primjer, dok u knjizi je to drugacije. A ovaj koji predaje je najpoznatiji po tome, jednostavno lik rastura pa ne vjerujem da se u svim primjerima zabunio.

Dakle zna li itko sta je tu tocno?

Ima li vas da ste polozili ili tek polazete Statistiku na EFOSU?
emily80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 19:40   #20
Quote:
MalaMulica kaže: Pogledaj post
dragi moji, mili moji

ja nemam mali problem, ja imam veliki problem

dakle, inače dajem repeticije iz matematike, i jednom momku koji studira sam pomogla oko matematike 1 i 2...i položio ih je uspješno...vrlo.
i sad, on bi da ja njemu objasnim i vjerojatnost i statisiku, što sam ja radila u jednom jedinom semestru na faksu (nisam završila pmf) i položila jako jako davno i otada nikad nisam ni ponavljala, ni pokazivala ikome ni susretala se ponovno s tim gradivom.

e sad, ja bi njemu stvarno pomogla, a i on bi da JA njemu pomognem...pa bi ja to volila ponovit, al bez toga da iznova učim za ispit, jel.

dakle, meni bi trebala pomoć da mi kažete gdje da tražim, što da guglam.

npr, prva 2 zadatka su mu uvik ista, samo se brojevi mijenjaju:
evo jedan primjer:

1. na autobusni kolodvor dolazi dnevno 80 autobusa. praćenjem kroz dulji period utvrđeno je da od toga u prosjeku 5% kasni. odredite vjerojatnosti:
a) da tijekom dana kasni barem 6 autobusa.
b) ............-//-........... najmanje 3 autobusa
c) ...........-//-.............točno 5 autobusa.

2. zadana je tablica: broj prodanih proizvoda (Y) u ovisnoti o broju radnika (X) u jednoj trgovini. (X je ili 1 ili 2, Y je od 0 do 2)
a) odrediti zajedničke vjerojatnosti slučajnih varijabli X i Y
b) odrediti marginalne vjerojatnosti slučajnih varijabli.
c) odrediti vjerojatnost da slučajna varijabla X poprimi vrijednost 2 i da sluičajna varijabla Y poprimi vrijednost 0.
d)....
e)....
f)..... da ne duljim, shvatili ste valjda poantu.


e dakle, ovo su samo 2 zadatka, pa s tim da krenem. što da guglam, a da to nije 'vjerojatnost'. jel postoji negdi na netu objašnjen ovaj tip zadatka, ako se rješava, jel postoji enki poseban naziv ove vrste zadatka...itd? bilo kakva pomoć, a da to nije puko rješavanje zadatka, bila bi dobrodošla.



sorryte na dugačkom postu
Aaaa ma ovo je jako lagano, ovo bi ti ja objasnio u par minuta, no nemogu napisati forumule ovako. To je ona binomna i poisonova distribucija. Mislim da knjiga iz koje ja ucim ima na netu, tamo je sve lijepo objasnjeno. Javi ako te zanima pa da potrazim
emily80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.