Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 22:28   #281
Šteta je ići na jedan dan proći cijelu Premužićku. Na Velebitu treba doživjeti tu planinu i zadnju pravu divljinu kod nas. Previše ima lijepih detalja za obići i vidjeti da bi se tako žurili. Zato, moj prijedlog: ići od Zavižana do Alana Premužićevom (to je i za prosječne posjetitelje i najatraktivnije) to je cca 6 sati s malo skretanja (Gromovača,Crikvena), večer na Alanu s pogledom na otoke, a drugi dan kroz unutrašnjost preko Velikog Kozjaka, Lubenovca i kroz Lomsku dulibu nazad na Zavižan. Drugi put, kad bude prilika drugu etapu od Alana na jug sa skretanjem barem na Šatorinu. Samo projuriti samom stazom od Zavižana do Oštarija nema nekog smisla po meni.

Što se tiče spavanja sa psom, makneš se s puta da te renđeri ne vide i šator postaviš bilo gdje.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:32   #282
Quote:
off roader kaže: Pogledaj post
Što se tiče spavanja sa psom, makneš se s puta da te renđeri ne vide i šator postaviš bilo gdje.
Da se nadovežem - službeno, pas bi trebao biti cijelo vrijeme pod kontrolom vlasnika. E sad - da li to tumačiti da je cijelo vrijeme na povodniku ili ne, teško je reći jer će ti jedan renđer možda reći da je dovoljno da je (poslušan) pas uz tebe, da u slučaju susreta s nekom divljom životinjom možeš uvijek obuzdati psa glasom da ne pojuri za njom, dok će drugi možda tupiti da mora biti na povodniku, no to je kao i uvijek stvar shvaćanja i na kraju dogovora.

Što se tiče spavanja pod šatora - službeno ne smiješ, ali makneš li se s puta i predvećer podigneš šator i ujutro ga sklopiš i put pod noge - niti jedan razuman čovjek (renđer) ti neće zamjeriti ako te čak i vidi. Samo nemoj paliti vatru i roštiljiti.
Također se prije informiraj gdje renđeri dovoze medvjedima hranu (hranilišta) ili gdje su pojilišta, pa ta mjesta ipak izbjegni, kao i livade na kojima vidiš izvrnuto kamenje i oveće "hrpice"
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 11:29   #283
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem - službeno, pas bi trebao biti cijelo vrijeme pod kontrolom vlasnika. E sad - da li to tumačiti da je cijelo vrijeme na povodniku ili ne, teško je reći jer će ti jedan renđer možda reći da je dovoljno da je (poslušan) pas uz tebe, da u slučaju susreta s nekom divljom životinjom možeš uvijek obuzdati psa glasom da ne pojuri za njom, dok će drugi možda tupiti da mora biti na povodniku, no to je kao i uvijek stvar shvaćanja i na kraju dogovora.

Što se tiče spavanja pod šatora - službeno ne smiješ, ali makneš li se s puta i predvećer podigneš šator i ujutro ga sklopiš i put pod noge - niti jedan razuman čovjek (renđer) ti neće zamjeriti ako te čak i vidi. Samo nemoj paliti vatru i roštiljiti.
Također se prije informiraj gdje renđeri dovoze medvjedima hranu (hranilišta) ili gdje su pojilišta, pa ta mjesta ipak izbjegni, kao i livade na kojima vidiš izvrnuto kamenje i oveće "hrpice"
http://www.np-sjeverni-velebit.hr/posjeti/info/pravila/ - na uzici - teoretski

I sad me muci nesto..mislim na novu otici tamo sa psima, i ako bude snijega, ne znam koliko je to pametno
_21_ne-tipicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 13:48   #284
[QUOTE=Hannan Ball;56114
Također se prije informiraj gdje renđeri dovoze medvjedima hranu (hranilišta) ili gdje su pojilišta, pa ta mjesta ipak izbjegni, kao i livade na kojima vidiš izvrnuto kamenje i oveće "hrpice" [/QUOTE]

U Parku nema hranilišta, renđeri nigdje i nikad službeno nisu i ne hrane medvjede. Ovo si se zabunio.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 21:39   #285
Quote:
off roader kaže: Pogledaj post
U Parku nema hranilišta, renđeri nigdje i nikad službeno nisu i ne hrane medvjede. Ovo si se zabunio.

Ne znam za NP Sjeverni Velebit, ali sam u jednom drugom NP upoznat s tim gdje rendžeri ostavljaju hranu medvjedima, pa sam pretpostavio da je tako rade i drugdje. E sad da li je to "službeno" ili "neslužbeno" - ne znam.

Moglo bi biti (zapravo kad bolje razmislim - vjerojatno i je) da to rade "neslužbeno". To mjesto je u najzabačenijem i najudaljenijem djelu NP - daleko od frekventnih pl. staza i dijelova koje masovno posjećuju turisti - pa pretpostavljam da to rade da medeke priviknu da se muvaju što dalje od dijelova parka s posjetiteljima.

BTW. Namjerno nisam napisao u kom NP i gdje, jer ako stvarno to rade mimo "službenih" pravila - da ih ne dovedem u nezgodnu situaciju.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2015., 12:32   #286
U NP Sjeverni Velebit to ne rade. U neposrednoj okolici parka hrane Hrvatske šume koje vrše komercijalni lov na medvjeda na tim mjestima. U NP Risnjak se na nekim mjestima hrani divljač, a u Leski i na Lascu medvjed radi foto lova, dok u Paklenici i na Plitvicama ima svega od kriminala pa i do legalnih postupanja.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 23:30   #287
Planiram uskoro od Baških preko Velikog Rujna na Vaganski, Sveto Brdo i na kraju spuštanje bilo u malu ili veliku Paklenicu - ovisi o stanju u maloj.
Ali odradio bih sve to u 2 dana... ide nas samo dvoje, brzi jesmo ali još me malo frka potegnuti turu pa pitam ima li tko iskusan kakav je teren od
B Ošt do V Rujna i jel to moguće u jednom danu.. ono cca 13 sati hoda.
Otplike ima 40km i oko 2.300visinskih metara, ovaj bliži dio oko Oštarija mi je poznat kao i sve nakon Velikog Rujna...
Bio bih zahvalan da netko naravno ako ima volje - s iskustvom i znanjem o tom terenu te vremenskim relacijama podjeli koju informaciju.
gradec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 07:23   #288
Cini mi se da ste si zadali malo preveliki zalogaj. 13 sati stvarno nije malo, s time da morate racunati da bi bilo dobro da vam je dan cijelim putem, znaci krenuti u 5 ujutro i hodati do osam navecer i to ne prije lipnja, a to je jos bez pauzi pretpostavljam!
Jer bez pauzi nema sanse da cete to proci lako. Osobno mi se cini da je nekih 10-ak sati s uracunatim pauzicama nekakav plafon hodanja u jednom danu.

Necu pitati u kakvoj ste formi, jer kako god okrenes - previse je.

Bacila sam oko na kartu, nisam nasla stazu taj komad od Baskih do Rujna, ali moguce da nisam dobro gledala No vidim na Guglu da je to nekih cca 50-60km?

Ne znam, ja sam oprezan tip i osobno se bas ne bih olako u to upustala.
Ukoliko nema neke opcije spavanja na pola puta, razmislite da krenete s neke druge tocke, blize Rujnu.
I budite svjesni da srljanjem mozete zadati posla GSSU.

Zadnje uređivanje TincH : 22.04.2016. at 07:33.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 09:53   #289
Mi smo prosli tu dionicu ali leggiero u 4 dana. Ako ste u turbo formi tipa velebitska ultra onda je moguce. Iskreno, ti krajevi su meni previse lijepi da bi ih se proletilo.


Sent ...
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 11:28   #290
Tnx na odgovorima...
Ovdje je ruta koju mislimo odrapiti.
http://http://www.wandermap.net/en/route/3462203-bostarije-vrujno/#/z11/44.44701,15.20919/terrain
svjesni smo svega i ne mislimo srtljati.
Ideja je kretati se što laganiji... bez vreće, karimata, spavati na Rujnu u pravom krevetu.
GSS-ovcima sigurno nećemo zadati posla

U lakšem treningu istina na poznatom terenu imamo pace oko 12min/km.
Nek tamo hodamo 15min/km... to ispada ravno 600min što je 10 sati i još nam ostaje svakih 3 sata po 1 sat pauze.
Jedino me frka mogućih nepredviđenih situacija.

Inače su satnice otprilike ovakve (za velike grupe s teškim ruksacima)
1. dan
Baške Oštarije - Sladovača - Milkovića peć - pl.sklonište Šugarska duliba - 8h
2. dan
Šugarska duliba - Jelova ruja - Tatekova koliba na Stapu - 5h
mogućnost uspona na Stapinu i Debeli kuk
3. dan
Stap - Kamena galerija - Malo Rujno - Veliko Rujno - 4h

Ukupno je to 17 sati.. dakle trebamo biti samo malo brži i nešto izdržljiviji.
Uh.. ovo ja sam sebe bodrim!
gradec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 11:39   #291
Quote:
gradec kaže: Pogledaj post
svjesni smo svega i ne mislimo srtljati.
Ideja je kretati se što laganiji... bez vreće, karimata, spavati na Rujnu u pravom krevetu.
GSS-ovcima sigurno nećemo zadati posla

U lakšem treningu istina na poznatom terenu imamo pace oko 12min/km.
Nek tamo hodamo 15min/km... to ispada ravno 600min što je 10 sati i još nam ostaje svakih 3 sata po 1 sat pauze.
Jedino me frka mogućih nepredviđenih situacija.
!
Koliki vam je tempo bio na ovom poznatom dijelu iz Velike Paklenice na Sv. Brdo i sl.? Pitam jer npr. na velebitskoj ultri većini ekipe treba preko 20h za 100 km, a dobrom dijelu i do 30h.
Vi imate nešto manje od pola ali nosite vjerojatno teške ili barem teže ruksake, a nećete ni trčati.
Mislim da biste si trebali malo konzervativnije računati tempo ali opet ne znam u kakvoj ste formi.
Nemojte si zaboravit ponijet astrofoliju, dobre lampe i ostalo ako vas uhvati mrak. I po mogućnosti GPS track. Velebit po noći je drugačiji nego po danu.
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 11:40   #292
stara izreka:
- žurio - vrat slomio...

i još jedna:
- nevolja nikad ne dolazi sama...
__________________
If you love life, don't waste time, for time is what life is made up of.

Bruce Lee
vknez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 12:20   #293
gradec, vjerujem da ste u ok formi cim slazete ovakav plan.

Medjutim, mislim da je u ovom slucaju kljucnije poznavanje terena nego forma. Ukoliko ste na toj turi vec bili i mislite da mozete brze, onda ok. 10 sati je izvedivo, s time da sam malo skepticna spram 12km/h, nekako sumnjam da cete ih drzati konzistentno ako ne poznajete teren.

Ali ja sam ziheras, pa nemoj mene slusati

Svakako napisi izvjestaj kako je bilo, ukoliko idete. Dobro ce doc i nama za neki buduci izlet.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 23:12   #294
Sjećam se da su prije 5 godina markacije od Rujna prema Stapu bile katastrofalne, pogotovo na livadama.
Na momente i one od Šugarske Dulibe do Baških Oštarija isto.

Dali je to obnovljeno?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 09:06   #295
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
s time da sam malo skepticna spram 12km/h,:
12min/km, pardon
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 14:00   #296
Imamo karte, kompas, nositi ćemo 3gps-a s nekoliko trek logova, rezervne baterije, lampe, astrofolije...
no okrećemo se ipak malo opreznijem pristupu pa planiramo odraditi pokusnu jednodnevnu turu
od Baških Oštarija +5 sati u smjeru Rujna pa dokle stignemo za tih 5 sati.. okretanje i povratak.
Čisto da vidimo gdje smo i kako stojimo, kakav je teren...
Uz još malo ozbiljnih priprema, nadam se da ćemo uspjeti to odraditi u skorije vrijeme
Izvještaj - obavezno.
Hvala svima na savjetima.
gradec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 17:34   #297
Ne zaboravite ceone lampe
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 23:01   #298
Ponesite zviždaljku i papar sprej.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 13:44   #299
Luka, špeka, čvaraka, par Velebitskih i rakije u pljosci.

Jbeš prvu pomoć i astro folije, jbeš karte i gps, jbeš lampe, petarde i dog/bear sprejeve.

Ako još imate što za smotati da vidiš kako ćete letjeti preko gora i dolova - ima da se još isto veće brčkate na plaži Starigradskoj.

Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 17:35   #300
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Luka, špeka, čvaraka, par Velebitskih i rakije u pljosci.

Jbeš prvu pomoć i astro folije, jbeš karte i gps, jbeš lampe, petarde i dog/bear sprejeve.

Ako još imate što za smotati da vidiš kako ćete letjeti preko gora i dolova - ima da se još isto veće brčkate na plaži Starigradskoj.

Bas si mislim kako nikad nisam bila pobornik te luk, spek i grah skole
Meni je planinarstvo preozbiljna stvar

DO te mjere da mi ekipa koja otrci na vrh samo zbog graha i onda mjesecima ne ide nikam ide onako laganini na k
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.