Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2016., 13:12   #2021
evo da i ja kazem nasu sitauaciju. 14mj 2 rijeci: mama i tata (sa znacenjem). sve kuzi, sve pokazuje, vice, nema mira ali pricat nece. uopce se ne brinem. pocet cu se brinuti ako bude takva situacija sa 2,5-3god, sto cisto sumnjam.
negdje sam procitala da je dobro da "nepricalice" idu u vrtic i druze se sto vise sa drugom djecom jer se moraju potruditi i izboriti rijecima za ono sto zele jer ih tete i djeca ne razumiju kao roditelji dok su doma i kad kazu samo ooo i pokazu prstom.
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 12:42   #2022
za par dana će klinac navršiti 4 godine. progovorio je kasno, nakon operacije krajnika, prije kojih 9 mjeseci, ali nadoknadio sve (priča rečenice. logopedu idemo već jako dugo). brine me što može izgovoriti slovo R ako je u sredini riječi (npr dobRo, vRata, jutRo)... ali L ne može nikako i mjenja ga sa U ili V. da li je to jako zabrinjavajuće? baš nikako i nikako L ne ide . sva ostala slova dobro izgovara
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 09:37   #2023
Moj stariji je imao problema sa L i LJ.
Kratka mu je ona kozica ispod jezika (ne znam strucni naziv) ali brzo i efikasno rijesio to sa vjezbom kod vrticke logopedice.
Vježbali smo i doma ali mu ja nisam znala objasnit kako treba drzat jezik. A i logopedicu je bolje doživio i slušao.
Kad je naučio kako treba stajat jezik bilo je lakše vježbat doma.
Popričaj s logopedom...
__________________
D - 2009 - mamin mis
G - 2014 - princeza
Ksenija1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:10   #2024
Gdje je još dobra logopedija preko hzzo a da nije suvag, tj da se kraće čeka?
Hvala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:49   #2025
Quote:
Ksenija1982 kaže: Pogledaj post
Kratka mu je ona kozica ispod jezika (ne znam strucni naziv)
frenulum.
inače L uvježbavaju prije R. nama je naša rekla da mu dio iznad gornje usnice, a ispod nosa namažemo s pekmezom ili nutelom i da ispred ogledala to pokuša polizati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 17:37   #2026
pricanje kod dvogodisnjaka

Bili smo na redovnom pregledu i doktorica nam je rekla da bi u ovoj dobi trebala pricati 10 - 12 rijeci s njihovog spiska. No, ona prica tek mozda nekih 5 rijeci koje se ni ne nalaze na njihovom spisku. Zivimo u Njemackoj i dijete odrasta u trojeznom okruzenju. Ja Hrvatica, tata Makedonac, slusa i njemacki i engleski i ruski u crticima. Doktorica nam je rekla da joj daje tri mjeseca ili ce nas slati logopedu. Postoji li uistinu razlog za zabrinutost? Kada i koliko su vasi kikici poceli pricati?
larina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 09:19   #2027
Koliko je staro dijete? Moja ima 20 mjeseci i kaze mama, tata, va-va, am za jesti i piti, to kad nesto hoce, i brm za sve s kotacima i tramvaj. Pedijatrica prosli mjesec nije nista rekla za logopeda. Moja nece pricati, ja joj govorim rijeci, a ona nista, kak joj kazem medo kaze me i donese mi medu. Donosi cizmice kad idemo van, baca smece, razumije sve, samo nece pricati. Mene ne zabrinjava previse, vise mi ide na zivce, kad nesto hoce sizi i vice to, a ja ne znam kaj hoce. Ne znam, i ja sam dosta kasno progovorila, pa si misli i ona ce kad bude spremna, sve u svoje vrijeme....I hodat je pocela kasno, s 13 mjeseci, kad su mi svi pricali kak su njihova djeca, unuci, itd vec trcali sa 10 mjeseci. Mislim, ako imas mogucnost vjezbati, zasto ne, skodit nece, ali mislim da nije strasno sto ne prica, tim vise sto zivi u visejezicnom okruzenju. Sve u svoje vrijeme
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 15:06   #2028
bela-12....sve gotovo identicno kao kod moje. Stara je 22 mjeseca. Mene osobno ne zabrinjava previse, jer si stalno mislim "mala je jos". U biti, zabrinula me doktorica i pomisao da ako ne progovori za tri mjeseca da cemo morati logopedu i da ce se tek onda zbuniti kad pocne slusati i njemacki.
larina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 14:50   #2029
Mi smo počeli istraživati logopede da malca odvedemo na neku procjenu. 2 godine, i stvarno i dalje ne priča baš. Počeo je blablati na svom jeziku, ali riječi kao riječi jaaaako rijetko koristi. Najčešće duda ajde i daj. Zna reći mama, tata, baba, deda - ali uopće nema potrebe.

Stvarno se sad već i brinemo, iako sve zna. Prepoznaje čak neka slova, zna prepoznati brojke, znači nije da tu zaostaje.

Ima netko od vas tu preporuku?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 15:58   #2030
Snow, nije ti to za brinuti se. Vecina djece,pogotovo decki pocne vise pricati tek iza drugog rodjendana. Ako ide u vrtic popricaj s tetom pa da i vrticki logoped da svoju procjenu. Mi smo isto tako jer je mali povucen i malo je pricao. Sada ima 4 godine pa cemo tek sada na kontrolni pregled u Suvag. Vrticki logoped je rekao da je sve u skladu s dobi, ali da se vecina toga ispravlja do 4.godine.Uglavnom, trenutno citam priducnik Renate Rade (doktorica sa Suvaga): "Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja" i jako mi je korisna. Kupila sam preko interneta, dodje zajedno s Cd-om na kojem su pokazne vjezbe i mojim klincima se jako svidja taj pristup.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 18:19   #2031
snow, ako se brineš sad se negdje naruči na pregled (suvag, neki dom zdravlja) tak da do 3. g. dođete na red i onda event. krenete sa terapijom. moj je s 4 krenuo na terapiju. logopedica nam je rekla da u principu ne uzimaju ranije jer su vježbe dosta suhoparne, a što su manji imaju manje pažnje i živaca za to.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 21:02   #2032
Ne ide u vrtić. A vidim da ima možda i neke probleme sa senzorikom. Pijesak, plastelin - to mu nikako ne ide da dira i igra se s time.

Ići ćemo prvo na razgovor privatno, pa ćemo vidjeti kako će se sve razvijati kako bude rastao.

Ma da barem on redovno zove mama i tata, bilo bi mi lakše.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 21:47   #2033
i moj ti je u toj dobi bio u nekom čudnom odnosu sa pijeskom. svakako odi provjeri da ne bi kasnije bilo . nemaš kaj izgubiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:02   #2034
Moj je oduvijek u čudnom odnosu s prljavim rukama. Čovjek bi rekao da smo ga stalno prali, a baš je bilo obrnuto
Mislim, jedva čekam da mogu komunicirati s njim, i stvarno kad ga usporedim s drugim klincima malo kasni (znam po igraonici vidjeti klince koji baš ne pričaju, ali i oni više komuniciraju od mog)
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:14   #2035
da li spada u neurorizičnu skupinu djece?
već sam pisala da je i moj imao probleme sa senzorikom samo kaj ja to tada nisam kužila. tek sam se kasnije upoznala sa tim pojmom i kada sam malo prevrtila film skužila da je tak bilo. kako je odrastao tako se to sve smanjivalo.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:29   #2036
Ne, sve je u redu drugo. Ali koliko sam čitala po netu, ima tih par stvari koje su malo "upitne"
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:50   #2037
Snow mi smo isi u Logotherapiu u Marticevu, jako sam zadovoljna bila al je nekih 400-500 kn pregled

Sa mojim je bila slicna situacija kao s tvojim, napravila je zaista temeljit pregled a sve kroz igru i rekla da kasni ali sve u granicama i da samo pratimo napredak, ako bi stao ili nazadovao da dodemo ali evo, godinu dana kasnije imam malog vergleca
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 23:14   #2038
E gledala sam i njih i Udrugu Pro Sano. Još se premišljam.

Koliko je malac bio star kad ste bili?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 20:59   #2039
2,5 god
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 11:50   #2040
Quote:
larina kaže: Pogledaj post
bela-12....sve gotovo identicno kao kod moje. Stara je 22 mjeseca. Mene osobno ne zabrinjava previse, jer si stalno mislim "mala je jos". U biti, zabrinula me doktorica i pomisao da ako ne progovori za tri mjeseca da cemo morati logopedu i da ce se tek onda zbuniti kad pocne slusati i njemacki.
Moja ima 22 mjeseca,priča sve,doslovno ju sve razumijem,neka slova joj još štekaju ali ne gasi se cijeli dan,ali ide u vrtić i mislim da je veeelika zaluga tome vrtić,broji do 10,kada jedemo sama kaže" Dobar tek"...znači svee zasluge dajem vrtiću.
Većinom su svi iste starosti u grupi i svi nekako isto pričaju,bila sam ne nekoj radionici pa sam čula.
inesskica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.