Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2008., 16:37   #141
Pih, moja je s tri rekla ma-ma : hvali se i ponosno diže glavu:
Moja sveki je dokaz,taman je bila kod nas
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 16:48   #142
pa cure to je super!!! moj je od 3 mjeseca, možda koji dan prije vokalizirao i tu smo još i danas. tu i tamo kaže ba ili di, ili b, m, aag, i to je to. inače je šutljiv, da li po tatinoj strani (jer ja sam brbljava) ili je takav ili je to malo kašnjenje zbog toga što počinjemo kasniti i sa motorikom zbog hipoksije, ali sve je to još ok, uvjerava nas fizijatrica sa goljaka. iako mi imamo sve u planu po redu kako to već ide obići jer smo i distoni pa nas budu pratili u razvoju...
tropical is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 16:55   #143
evo moj je 20 mj...i bome priča kao navijen...spaja rečenice i provodi svoju volju...zna pjesmice(pliva patka preko save , dobro veče bakice, eci peci, end den dore, pužu mužu i još par)....prepoznaje slova abecede koje znači što npr. t-tata..b-baka...opominje nas ako opsujemo da je to ''luuuužno'' ružno i tako. I to sve bez i jednog dana maltretiranja ili prisile...ikakve... zna svoje ime i prezime, koliko ima godina i kg hehehe...zapamtio od doktorice...pamti što želi...a nečak koji je 3 mj mlađi ništa ne priča skoro..i to je sasvim oke i normalno i pedica kaže tako...to ti je samo razlika u karakterima i osobnosti...neki su povučeni a neki po prirodi brbljikusi mali...kao moj opanak
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 17:00   #144
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Pih, moja je s tri rekla ma-ma : hvali se i ponosno diže glavu:
Moja sveki je dokaz,taman je bila kod nas
Meni ne trebaju svjedoci, jer od tad je svima rekao I mama I baba
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 17:01   #145
Ma to MaMa s tri mj ne brojim, zezala sam se
Omaklo joj se, samo jednom, mrmljala je i pjevala i išla brrrrrm-brmm s ustima radila balončiće al to je sve po PS-u. Mene je brinulo kaj za zašutila kaj se tiče brbljanja sa 6 mj. Tad se bacila na vježbanje okretanja, sa 7 mj i puzanja i valjda je na to bila koncentrirana.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 17:05   #146
I moj je isto imao taj neki period di je smanjio pricu.. Ja se mislim ajd da malo odmorim usi.. Al evo ga opet je ko navijen..
Jedino suti pred nepoznatim ljudima.. Dapace, suti I miran je ko bubica!
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 18:30   #147
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
zato bi vec trebala spajat rijeci - to su ti gluposti i nemoj se tiem opetrecivat....... svako djete je za sebe i netko progovori sa 8 mjeseci a netko sa 2 godine.
-moguce je da je malo "lijena" pa ce kasnije progovorit a opet moguce je sada joj se govor kasnije razvija sto ne mora zncit da nesto ne stima.

Ako zelis bit mirna posjeti logopeda.

Mene je bilo strah ali sad sa 18 mjeseci je poceo vise pricat: mama, tata deda, baka, da, ba - kaze kad nesto baca, pokusava reci pticica i eto ..i ja sam sretna i necu se za sad zamarat

Hm, i ja sama sebi govorim da je najbolje ne optrećivati se i pustiti da se dijete razvija svojim tempom, al znaš tu su bake, susjede i slične "stručne" osobe koje ti stave bubu u uho pa se počneš brinuti i oko najvećih gluposti. Svima je neshvatljivo što je ona zaista fizički vrlo napredna - prohodala je s 9 mjeseci, sve zna, pametna je, a ne želi razgovarati. Čak i tete u jaslicama su me ispitivale da li ona doma priča i sl. Ali meni je nekak najdraža ona teorija da posebno inteligentna djeca jako kasno progovore. Hi!
Kikych is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 22:07   #148
Isto sam pitanje ja postavila pedijatrici!Mali je imao 2 godine i ni rijeci,mislim bilo je ovih kratkih ,slogova,ali nekih vecih ne.Posto mi je bio 1.dijete,bila sam usredotocena samo na nj.,pa mi je ovako objasnila-on nema ni potrebu pricati,jer on pokaze prstom ,a vi -hop,tako je i bilo,skocila sam prije nego bi pokazao ili rekao,rekla je da je malo lijen.Kad je poceo nije prestao pricati i to sve rijeci,a ne malo pomalo.Mislim da nemas razlog za brigu.
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 23:22   #149
evo moj deckic ima danas tocno 18 mj.

njegov rijecnik je: mama, tata, da, ne, bavo (bravo), idi ( vidi ), kaka ( skakavac )

uz to svakodnevno koristi: pa-pa, vau-vau ( imamo psa ), brm brm ( kada se igra auticima ), am am ( kada je gladan ),

u slikovnicama pokazuje i poznaje sve sve sličice ( životinje, stvari,...), i
naravno razumije sve sto mu se kaze.
PINKYCA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 11:46   #150
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Pih, moja je s tri rekla ma-ma : hvali se i ponosno diže glavu:
Moja sveki je dokaz,taman je bila kod nas
cure to je spontanigovor koji nema veze sa znacenjem i vecina beba tako rano vokalizira ali pravi govor je ipak nesto drugo
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 11:49   #151
Quote:
PINKYCA kaže: Pogledaj post
evo moj deckic ima danas tocno 18 mj.

njegov rijecnik je: mama, tata, da, ne, bavo (bravo), idi ( vidi ), kaka ( skakavac )

uz to svakodnevno koristi: pa-pa, vau-vau ( imamo psa ), brm brm ( kada se igra auticima ), am am ( kada je gladan ),

u slikovnicama pokazuje i poznaje sve sve sličice ( životinje, stvari,...), i
naravno razumije sve sto mu se kaze.
hehe pa mi smo smo na istom........ mi oponasamo auto, usisivac, fuckanje, avion, vlakic
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 11:58   #152
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
cure to je spontanigovor koji nema veze sa znacenjem i vecina beba tako rano vokalizira ali pravi govor je ipak nesto drugo
točno tako
i nema veze jel beba počela vokalizirat s 3 ili 5 ili govorit slogove s 5 il 6
razvoj govora se, za razliku od motorike, ne gleda po mjesecima nego od 0 do 6 mjeseci (s tim da logopedi/fonetičari i plač smatraju govorom i s tim da je to prvo vokaliziranje i glasanje instinktivno, ma i ba govore i gluhe bebe) i od 6 do 12 mjeseci, ali i to ne strogo
postoje određene stvari koje do godinu dana beba treba znat, a jel to napravila sa 6 ili s 9 mjeseci je manje bitno
nit se iz tog prvog 'govora' išta može zaključit o kasnijem razvoju govora i brbljavosto. može se zaključit samo jel sve u redu s govornim aparatom i ima li beba možda oštećenje sluha.

znam jer sam i ja gnjavila svoju sestru kojoj je to struka da nek osluškuje dorissimu i nek mi kaže kak joj ide, jel napredna, nazadna il što već pa mi je ona rekla da brijem bez veze i objasnila ovo gore
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 12:03   #153
Lali, hvala, nisam znala ovo da se gleda od 0-6 i od 6-12 mj razvoj govora.

@ Wedding...Da je s tri mj rekla ma-ma smo se Leonee i ja zezale jedna drugu, znam da to nije pravo brbljanje slogova
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 12:10   #154
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Lali, hvala, nisam znala ovo da se gleda od 0-6 i od 6-12 mj razvoj govora.

@ Wedding...Da je s tri mj rekla ma-ma smo se Leonee i ja zezale jedna drugu, znam da to nije pravo brbljanje slogova
danas sam malo ozbiljna, pa sm avas ocito krivo skuzila, sad cu bit neozbiljnija obecajem

BTW: moja frendica se dan danas hvali (mali ima sad 10 mjeseci) kako on od 5 mjeseci govori, mama, tata i kada place to zvuci: neeeeeeee i ona je mrtvo ozbiljno uvjerena da nju mali stavrmo zove i da je to smisleni govor i ne zeli priznat dugacije
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 15:15   #155
evo moja cura ima 15 mjeseci i kao prave riječi samo govori mama i tata i to sa obraćanjem toj osobi ali sve razumije, klima glavom za da ili ne za ne (kad je nešto pitam) kad kažem donesi loptu, ona donese, gdje je auto ona ide kod auta, daj mi pusa ona me poljubi itd. bok pruži ruku, papa kad ide negdje itd.

na goljaku su mi rekli da je puno bitnije da razumiju djeca kad im nešto kažeš nego da govore rano, jer govor se razvija do 3 godine i do treće godine će propričati ali ako ne razumije to je već veći promprem i nešto psihičti nije u redu da šalju psihologu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 16:19   #156
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
na goljaku su mi rekli da je puno bitnije da razumiju djeca kad im nešto kažeš nego da govore rano
Moja recimo nikako da razumije kad joj kažem da nešto ne smije. Moram li se zabrinuti?
A tek kad kažem - jel ti mene čuješ???? Uopće ne okrene glavu. Stvarno za zabrinuti se...
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 16:38   #157
moj princ je propricao sa 4mj!

kakvo crno vokaliziranje, kada dijete zove svoju mamu!.. ..

__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 16:41   #158
moj je npr. skuzio da kada ja kazem "NE", da ako krene raditi to sto je nauimo, ja cu ga odmaknuti, on ce onda opet i opet,.. dok ga ne uzmem u narucje.
pametno dijete, da ga jebes!

btw, za ozbiljno,.. kuzi tko je tata, kuzi i tko je mama, kuzi i tko je Tonka (pas) i njanja mu je njamnjam ili hrana ili votevr,, to znaci da ide jest! pa ga vi onda strpajte u sablone 0-6 i 6-12 vokalizacije (nisam vam ja kriva sto vasa nece ili nisu propricala sa 4mj )
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 16:09   #159
malo sam guglala i našla ovu temu
moj sin ima 29 mjeseci i niš ne priča
za sebe veli "ja" i za mamu i tatu isto tako kad ga se pita npr. ko ti je to dao
seku je počeo zvat "jaja",a zove se Lara
i to rijetko kad kad je zove da dođe u njegovu sobu
sve razumije i i ima jako bujnu maštu u igri
u ponašanaju koristi bogatu gestikulaciju i onomatopeju

danas smo bili u suvagu kod psihologa
tamo je odlično surađiovao i nalaz psihologinje je da u ispitvanju psihomotornog razvoja (Brunet-Lezine/neverbalni zadaci)
djete postiže razultate u širim granicama prosjeka
dala nam je savjet da ga upišemo u neku edukativnu igraonicu i da se što više druži s drugom djecom
on ne ide u vrtić
još moramo napravit neke pretrage,u sri idemo kod logopeda

stvarno sam bila zabrinuta iako i sama vidim da je on bistro dijete i sve razumije i snalazi se
al vodila sma se time da smo mi uvijek subjektivni da možda ne prepoznajemo neku nijansu u kojoj zaostaje u razvoju
al eto fala Bogu po tom pitanju sve je ok

zanima me jel ima neko takvo iskustvo sa svojom djecom
i molim preporuku za neku edukativnu igraonicu
guglala sam al bez nekih rezultata
psihologinja mi nije htjela tj. nije znala preporučit
__________________
"Svi tvrde da postoji jedan svijet. Ja tvrdim da postoje dva. Jedan je moj, a drugi djelite kako želite " (Jim Morrison)
kinder_lada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 17:16   #160
29mj to je 24 i 5mj.. sto ce rec 2,5god?
...stvarno mi nije (jebeno!) jasno zasto i cemu ti mjeseci kada prodje 12mj, iliti 1god!?!..

no dobro.. moj otac nije pricao do svoje 3god. (tada nije bilo tv-a samo radio ). baka se zabrinula i otisla do pedijatra koji joj je tada rekao "gospodjo, jel vase dijete veselo, jel kuzi sto mu pricate, da li se ponasa kao i ostala djeca?.. pa ako je, bez brige, propricati ce on! "
i kad je propricao nije se ugasio do danas

nisam ti pomogla puno, ali sam ti bar prepricala jedno iskustvo koje govori: bez panike!
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.