Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2013., 20:50   #221
Provozao sam se danas po ranije spominjanoj nakupini zute boje. Tih parsto metara koliko je ima - nije losa

Da ju potegnu od Sv.duha do Podsuseda imala bi i smisla.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 22:36   #222
Prošao danas kraj nje - opet
Nisu spustili rubnjake, i nije mi se skretalo na stazu jer sam uhvatio semafor, pa sam rađe nastavio rulati po Bologni.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 11:24   #223
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
Provozao sam se danas po ranije spominjanoj nakupini zute boje. Tih parsto metara koliko je ima - nije losa

Da ju potegnu od Sv.duha do Podsuseda imala bi i smisla.
http://www.youtube.com/watch?v=y3hWUNnwqyQ



sorry, morala sam.

inače, da, onih biciklističkih chevrona ima u Rakovčevoj, istina. mislim da sam ih vidjela i na Strojarskoj i na još par mjesta.
čak i ja kukavica po Rakovčevoj idem po kolniku jer je ulica divna i široka i malo je prometa. e, da je svuda tako...
ofkors, kak' tamo ima parkiranih auta uvijek vozim metar, metar i pol od njih da me slučajno ne bi netko udario vratima.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:22   #224
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post


ma znas mene...inace nema sanse da bi ju "naciljao" ali sam smisleno isao traziti pocetak jer sam dan prije proletio pored nje...velim, nije to lose. Dovoljno je siroka za dva bajka, a ostavlja i iskoristiv dio plocnika pjesacima, pa je simbioza moguca. Da je takav cijeli grad ili barem neke linije (kako sam spomenu npr od sv.duha do podsuseda gdje bi se to realno i moglo napraviti) onda bi se i vise nas cestovno orjentiranih vozilo po stazi.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:31   #225
itekako bi se moglo i pomoglo bi građanima u sjeverozapadnom dijelu ZG-a, naspram drugih dijelova grada Podsused, Vrapče, Črnkas i Trešnjevka su stvarno užas.

nije ni nama na istoku bajno, al' kad se pogleda infrastruktura u odnosu na zapadni i sjeverozapadni dio grada, više je staza i puno je bolje.

nešto slično bi se moglo izvesti i na Maksimirskoj. a potom preko Ružmarinke, Rakovčeve i ostalih ulica dobiti spoj do Heinzelove i Kvatrića. mogla bi se tu izvest' neka traka na kolniku bez pol frke.
mada, između Zvonimirove i Maksimirske je zaista milina voziti po kolniku. nit' prometa, nit ' problema. samo se malo mora pripaziti na udaljenost od parkiranih auta (nikako ne ić' uz njih) i sve pet.

znaš da sam inače zakleti "pločničar". al' po tom dijelu je preprepredobar osjećaj po kolniku i nije me nimalo strah, a pločnici su jadni, preuski i jednostavno nema smisla.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 18:19   #226
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
... Neki dan sam imao razgovore ugodne sa nakupinom masti i kostiju kojoj nikako u debelu glavurinu nije ulazilo da IMAM pravo voznje po Slavonskoj aveniji na djelu gdje nema biciklisticke staze.
pošto sam stari drajver samo da odagnam i tu sumnju u vezi dotične slavonske avenije. nekada je to bila cesta namjenjena prometu motornim vozilima ako se ne varam. e sad, da li je ona to i dalje ja doista ne znam, ali ako jest onda moj prijatelju nisi u pravu.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 18:44   #227
hazzarder: ako je ovo boldano točno

"Cesta namijenjena isključivo za promet motornih vozila je javna cesta s najmanje dvjema prometnim trakama širine od po najmanje 3,25 m, kojom je omogućen siguran prometni tok vozila brzinom od najmanje 60 km/h, po kojoj se smiju kretati samo motorno vozilo koja mogu razvijati brzinu veću od 60 km/h i koja je kao takva označena propisanim prometnim znakom"

onda to nikad nije bila... jer nigdje tog znaka nema (barem ga ja nisam vidio), a po njoj idu i mislim da smiju ići i ostala vozila kojima je brzina manja od 60 km/h, a tu se onda pronalazi i bicikl...
stefek20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 19:26   #228
kao što rekoh ne znam što je sada, ali to je nekadašnja auto cesta za istočni izlaz iz zg.
ako nema znaka onda je to samo obična cesta ;-)
sretneš li murju na putu priupitaj ih, bit će ti i više nego susretljivi za tu vrstu informacije.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 21:57   #229
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
...
inače, da, onih biciklističkih chevrona ima u Rakovčevoj, istina. mislim da sam ih vidjela i na Strojarskoj i na još par mjesta.
čak i ja kukavica po Rakovčevoj idem po kolniku jer je ulica divna i široka i malo je prometa. e, da je svuda tako...
Pa 80% ulica u gradu su takve.

Ljudi često zaborave da se biciklom ne moraju voziti onim cestama kojima se voze autom. Iskoristite sporedne ulice, parkove, puteljke... Ako ja idem biciklom iz Malešnice prema Črnomercu onda neću voziti po Ilici već ću voziti kroz uličice u Oranicama i Kustošiji, dok s autom činim suprotno.

Zato mi se čini kao zgodna ideja da se bicikliste usmjerava na manje prometne ulice. To bi barem na srednji rok rješilo neke probleme dok se ne izgrade sigurne i praktične staze (ili trake, ali to je tek utopija).

Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
ofkors, kak' tamo ima parkiranih auta uvijek vozim metar, metar i pol od njih da me slučajno ne bi netko udario vratima.
Drago mi je da netko zna za to.
Koga zanima koliko strašne mogu biti posljedice udarca vratima neka pogleda ovaj video i pročita ovaj post. Kolega forumaš je zamalo izgubio glavu kada su ga vrata odbacila na prometnu cestu.

Samo, 1 metar ti najvjerojatnije neće biti dovoljan: Door Zone Avoidance
__________________
Quidquid anglicane dictum sit, altum videtur.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 23:23   #230
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Ugh, sto si zdrobio sve i svasta....

Tocno se vidi gdje postoji crvena linija za bicikliste a gdje ne. Na svako skretanje gledam ide li neki biciklist po cesti jer tada ima prednist
Ne znači uvijek crvena linija prednost, dapače, crveno farbani pod ne znači ništa. Gleda se da li postoji žuto označena staza te znakovi, crveno je nešto ukrasno, a ne prometni znak.

Elem, prednost prolaska bajka ovisi o tome da li si do sad auto vozila paralelno bic traci/stazi pa ju siječeš skretanjem, ili dolaziš na istu okomito, npr staza prelazi cestu, kao npr na ulici rep. austrije.

U ovom drugom slučaju, presjek ceste i bic staze/trake se gleda kao križanje dvaju cesta za promet vozila, i ako znakom nije drugačije obilježeno - prednot prolaza ima vozilo koje nailazi s desne strane.

Podaci o tome da je samo ŽUTA traka oznaka (pravilnik čl 69 st 1), o tome da je naš zakon glupavo složen i uistinu daje samo prednost bajkovima kojima putanju siječeš prilikom skretanja, a ne koji imaju obilježen bajk prijelaz preko ceste zakon čl 57, st 6 - dolaze direktno iz autoškole jer sam vodila opsežne rasprave s predavačem-instruktorom i kopala po zakonima i rješavala ispitna pitanja. Koja zbilja imaju scenu kakva je u ulici rep. austrije i gdje kad bajk ide slijeva - se NE propušta, iako iz vozila na slici gledamo znak 'bajk staza koja siječe cestu'.
Lijepa stvar je da su svi kandidati rekli - propuštamo bajk. No, zakon kaže - jok.
Propuštali bi ga da ide zdesna. Imam namjeru propuštati, svakog kojeg vidim na vrijeme, no kamikaza se već sad užasavam

Dakle, da, imamo u skupu znakova onaj znak za pješački prijelaz koji daje prava prednosti pješacima čim ga spaziš, i vrlo sličan prijelaz za bajkove koji NE daje analogna prava, jer su naši zakonodavci išli izmišljati toplu vodu i razlikovati slučajeve.
Horizontalne oznake bajk traka/staza su - žuta traka. Crvena ploha je ukras, i ne znači vam stazu preko zebre, treba postojati žuta, ako ne, to je pješački prijelaz vulgaris, osim ako postoji znak ili semafor.

No, bilo kako bilo, ono što se meni čini jako creepy je bajk koji juri po pločniku... u autoškoli sam, skrećem, ne divljam, niti imam kasnije namjeru - provjerim jel ok, idem... pa nema šanse da ja uspijem stati kad se neki kamikaza pojavi, preletit će preko haube samo tako.
I na zelenom valu se grozim scene skretanja preko bajk staze.... Ono, savjet - usporite na prijelazima, imali prednost ili ne, bajk ipak lakše stane nego auto od preko tonu, a sjurit se možete taj čas u auto koji usporava da bi skrenuo. Pričam o scenama kad vidite žmigavac, jasno.... a nije zgorega ni usporiti inače kod svakog prijelaza, ipak vozite po kritičnoj zoni, jer je skretanje autima omogućeno upravo preko bajk staze....

Edit: išla sam po redu... vidim da se upravo austrijska spomenula kasnije
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=206

Zadnje uređivanje enigma in red : 16.05.2013. at 23:30.
enigma in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 07:32   #231
Quote:
enigma in red kaže: Pogledaj post

Horizontalne oznake bajk traka/staza su - žuta traka. Crvena ploha je ukras, i ne znači vam stazu preko zebre, treba postojati žuta, ako ne, to je pješački prijelaz vulgaris, osim ako postoji znak ili semafor.

dao sam već jedan mogući i, izgleda, jedini zaista dopušteni izgled horizontalne oznake za prijelaz bic staze preko kolnika: http://www.vps-prometna-signalizacij...log/znak/8/346...

u pravilniku je to ovako:

9) prijelaz biciklističke staze preko kolnika je dio površine kolnika namijenjen isključivo za prijelaz biciklista – slika H19.

znači upravu si, izgleda, da crvena boja ne znači ništa osim vizualne pomoći, ali si u krivu da prijelaz mora biti označen žutim crtama..

ali primjer kojeg je dao @Električni za takav prijelaz iz Pravilnika je opet besmisleno iscrtan jer staza koja bi trebala voditi na njega završava nekoliko metara ranije i ne nastavlja se s druge strane...ili svi krivo interpretiramo poprečnu žutu crtu na bic stazi koja možda ne znači završtak staze nego "STOP, propusti pješake"...

Zadnje uređivanje MytByte : 17.05.2013. at 07:53.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 12:54   #232
Kak se zadnjih dana vozim na posao diljem grada (na zalost, ne na bajku , samo sverc-komerc po ZETu), "upali" su mi u oko razni plakati za lokalne izbore.

I ono sto me svaki put dobro nasmije je ista stvar na svakome od njih koji nesto "obecava" - gradnja i regulacija biciklisticke infrastrukture ili povezivanje grada alternativnim prijevozom ili jedna od varijacija istoga

Ne znam pokusavaju li na taj nacin iskoristiti Sindikat biciklista i prislepati se na rastuci broj biciklista u Zagrebu, ali - koji qrac?

I mi i oni znamo da od toga nece biti nista, kad jedan "svemocni" Bandinjo prije svakih izbora najavi biciklisticku magistralu, a u medjuvremenu da jednom od kumova i rodjaka da baci par kanti crvene i zute boje po uskim plocnicima centra i - to je to.

Smijeh.
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 17:19   #233
Quote:
enigma in red kaže: Pogledaj post
Ne znači uvijek crvena linija prednost, dapače, crveno farbani pod ne znači
Ne, naravno da ne znaci - to ocrtava stazu koja je "povucena" bic staza preko zebre. Ono sto zelim reci: zebra je striktno pjesacka i bivovi tamo nemaju sto raditi u voznji. No. Ako se voze uz zebru - onda ih rado pustim jer u vecini slucajeva nastavljaju pravac kretanja i - onda imaju pravo prvenstva.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 17:28   #234
Quote:
Električni kaže: Pogledaj post
Pa 80% ulica u gradu su takve.

Ljudi često zaborave da se biciklom ne moraju voziti onim cestama kojima se voze autom. Iskoristite sporedne ulice, parkove, puteljke... Ako ja idem biciklom iz Malešnice prema Črnomercu onda neću voziti po Ilici već ću voziti kroz uličice u Oranicama i Kustošiji, dok s autom činim suprotno.

Zato mi se čini kao zgodna ideja da se bicikliste usmjerava na manje prometne ulice. To bi barem na srednji rok rješilo neke probleme dok se ne izgrade sigurne i praktične staze (ili trake, ali to je tek utopija)
Sto je tu srednji rok kad moras voziti labirint da nekamo stignes?
Nismo vise djeca da se vozimo u krug. Drugo, vec smo sad rezimirali da za gradnju staza SAD vec nema mjesta - a sto bi se tek cekanjem dobilo?

Ti barem njima mozes voziti - ja sam sjeverno od Bologne i mogu samo u brdo.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 19:23   #235
Pitanje je i koliko nas biciklista ustvari ima.

Sve do prije koju godinu bili smo nebitna stavka, minorna brojka. Tek tamo od '08 godine mogao se primijetiti povećan porast biciklista po gradu. Prava epidemija dogodila se unazad 3 godine i čini mi se da svake godine viđam barem 30% više biciklista nego one prijašnje. Vidim to i po susjedima, mahom srednjovječnim ženama i muškarcima koji su sve do prije godinu-dvije na posao išli autom. Sada su aute prodali, jer više za gorivo nemaju, nabavili nekakve jeftine bicikle i s njima idu na posao.

Ako dođe do dodatnog porasta cijena energenata, što je vrlo vjerojatno, samo je pitanje vremena kada će promet zagrebačkih ulica pomalo ličiti na onaj iz šangaja iz '90-ih. Tek kada se dogodi takva eksplozija, doći će do drastičnog ulaganja u biciklističku infrastrukturu.

Ali do tada će biti potrebno puno vremena i strpljenja. Uostalom, i automobilistička infrastruktura se jako dugo razvijala. Sve do univerzijade '87 Bologna nije bila ni asfaltirana, već je bila pod šoderom.
dr_dinamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:56   #236
Quote:
dr_dinamo kaže: Pogledaj post
Ako dođe do dodatnog porasta cijena energenata, što je vrlo vjerojatno, samo je pitanje vremena kada će promet zagrebačkih ulica pomalo ličiti na onaj iz šangaja iz '90-ih. Tek kada se dogodi takva eksplozija, doći će do drastičnog ulaganja u biciklističku infrastrukturu.
Broj biciklista se zaista dramatično povećao, ali mislim da je vjerojatnija "točka infleksije", kad postojeća prometna hijerarhija pukne po šavu i biciklisti počnu masovno voziti kolnikom. I konačno ostave pločnike pješacima.

Ogromne investicije u fantastične biciklističke staze koje bi bile na svakom koraku su za bogato društvo, za Dansku. Nije nam u kartama, IMHO.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 21:29   #237
Quote:
Električni kaže: Pogledaj post
Drago mi je da netko zna za to.
Koga zanima koliko strašne mogu biti posljedice udarca vratima neka pogleda ovaj video i pročita ovaj post. Kolega forumaš je zamalo izgubio glavu kada su ga vrata odbacila na prometnu cestu.

Samo, 1 metar ti najvjerojatnije neće biti dovoljan: Door Zone Avoidance
Taj video mi se dopao posebno zbog toga što je kombi od policije
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:01   #238
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ogromne investicije u fantastične biciklističke staze koje bi bile na svakom koraku su za bogato društvo, za Dansku. Nije nam u kartama, IMHO.
Guglaj slike "bike in bogota", pa ćeš vidjeti koliko smo (i to kao skora članica EU ) jadni u odnosu na jednu siromašnu Kolumbiju
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:16   #239
Quote:
dr_dinamo kaže: Pogledaj post

Ali do tada će biti potrebno puno vremena i strpljenja. Uostalom, i automobilistička infrastruktura se jako dugo razvijala. Sve do univerzijade '87 Bologna nije bila ni asfaltirana, već je bila pod šoderom.

Da nisi malo pretjerao?
Zivim ovdje od 1984. i pouzdano znam da je Bologna bila asfaltirana (divila se kolonama buseva koji su vozili jedan za drugim za razliku od "sela mojeg malog" u centru u kojem i dan danas bus vozi svakih pol sata.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:18   #240
Vozila danas Horvacanskom i vidjela diverzantski betonirana spustenja rizola i - odusevila se. Koliko samo mala stvar usreci covjeka kad ne mora svako toliko silaziti i skakati sa rinzola.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.