Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 13:33   #1
Pravo na nađeno

Pozdrav,

Imam namjeru kupiti detektor metala, onako iz zezancije, no naravno da bi bio sretan s pronalaskom kakvih zlatnih novcica i sl. No tu pocinje moje pitanje. Sto ako zapravo nesto pronadjem , npr. Rimske novcice . Da li su ti novcici moji, ako nisu da li imam pravo na neku nagradu. Da li je razlika ako pronadjem nesto na nekoj livadi, a onda se ispostavi da je to privatno zemljiste, gradsko, drzavno? Razlike u slucajevima ili primjere da li znate? Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
nasunis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:48   #2
Mislim da tražiš članak 140. https://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-v...varnim-pravima

Nagrada je 10% vrijednosti koju dijeliš s vlasnikom nekretnine.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:21   #3
hvala, pročitao sam. Jednino mi nije jasno tko određuje vrijednost''blaga''. Nadalje taj ured , da li će on tu procjenu i općenito proces davanja nagrade pokrenuti samim činom predaje istog ili pronalazač treba tužiti RH ili tako nešto.
nasunis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 16:58   #4
Vjerojatno ćeš morati tužiti RH i za procjenu vrijednosti i da ti to isplate.

No budimo realni, šanse da nađeš nešto jako vrijedno su dosta male. Nađeš neki krajcar ili slično. Neće te nitko zbog toga proganjati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:37   #5
Ma znam, ovo je vise 'sto bi bilo, kad bi bilo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
nasunis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 13:03   #6
Ja ću ti reći iskustva nekoliko frendova koji su krenuli sa istom idejom kao i ti ...

Ako se ne radi o registriranom arheološkom nalazištu, ekipa sve što pronađe prodaje na nekoliko "tematskih" internet stranica i nikad do sad nisu po tom pitanju imali problema ... Bilo je tu kojekakvih novčića koji su znali postići cijenu od 100-200 (pa i 300 kuna), ali su to uglavnom stvari u rangu 50ak kuna i bez obzira na mjesto pronalaska, nikad im nitko nie postavljao pitanje ...

Ali napominjem, ovo je tako kako funkcionira, ali ne mogu tvrditi da je to 100% po slovu zakona ... neznam .. osobno se time ne bavim, pa nisam ni upućen ...
__________________
Ako vam nekim slučajem nisam odgovorio na post, to ne znači da ste upravu, već da mi se ne troši vrijeme na vaše gluposti ... ;)

Ja nabavio novi aparat ... Proinstal Dupli Pulsni Co2 aparat za varenje MIG TIG MMA 200A i baš mi dobro dođe .. :)
strasilo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.