Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2003., 13:33   #1
Kontrola osjećaja iliti potpuna samokontrola

da pitam ja sve vas duhovno stabilne ljude:
je li moguce kontrolirat osjecaje? da li to cinite? da li vas je to pokvarilo ili unaprijedilo kao osobu?
zanimaju me iskustva, pouke, koristi, mane i sve ceg se sjetite
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 14:22   #2
Ja recimo ako sam loše volje promjenim pjesmu koju slušam.
To možda nije tema, niti je ono što ti želiš čuti ( nemam pojma o kojim osječajima uopče govoriš )....ali je dobra metoda za promjenu raspoloženja!!!

Ako misliš na osječajima prema nekoj osobi...mislim da se i to može ako se zaista želi!!!!! ( samo drugim metodama )
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 15:27   #3
Re: kontrola osjecaja iliti potpuna samokontrola

Quote:
Ges kaže:
je li moguce kontrolirat osjecaje?

da li to cinite?

da li vas je to pokvarilo ili unaprijedilo kao osobu?
Je.

Ponekad.

Oboje.

Pitanje ti je neprecizno. O kojim osjecajima govoris? Na koju i kakvu kontrolu mislis?
Potiskivanje osjecaja i stavljanje ih "na led" da bi razum mogao funkcionirati ili kompletno brisanje osjecaja kao nepotrebnih?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 15:39   #4
Re: kontrola osjecaja iliti potpuna samokontrola

Quote:
Ges kaže:
da pitam ja sve vas duhovno stabilne ljude:
je li moguce kontrolirat osjecaje? da li to cinite? da li vas je to pokvarilo ili unaprijedilo kao osobu?
Ja sam duhovno nestabilan ali da probam....naravno da je moguće kontrolirati osjećaje.
Kontroliranjem uma i misli automatski se kontroliraju i osjećaji.
Naravno, neki osjećaji izgledaju iracionalno i pojavljuju se naizgled bez razloga ali tome su krive "traume" iz prošlosti. A i one se mogu očistiti.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 16:47   #5
Slobodna osoba ili controle freak ?
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 18:25   #6
Quote:
Solaris kaže:
Slobodna osoba ili controle freak ?
Ako gospodariš svojim osjećajima onda si slobodan (na kvadrat)
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:13   #7
Talking

Quote:
Baphomet kaže:
Ako gospodariš svojim osjećajima onda si slobodan (na kvadrat)
Anđelčiću moj crni, drugo je pravilno gospodariti svojim osjećajima, a drugo je kontrolirati ih. (ili suprimirati)
Od kontrole ti se kad tad ukoče leđa i dobiješ išijas
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:15   #8
A u cemu je razlika izmedju gospodarenja osjecajima i kontrole istih?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:26   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
A u cemu je razlika izmedju gospodarenja osjecajima i kontrole istih?
kontroliranje~suprimiranje = nepriznavanje osjećaja koji su tu, a time ne možeš ni shvatiti saznati zašto su tu, što ih je uzrokovalo. Guranje stvari pod tepih. Ili bole me leđa ali ne priznajem ja bol, neću ići dr.u, kontrolirat ću bol, ja to mogu...i sl.

pravilno gospodarenje= percepcija osjećaja, prihvaćanje, razumjevanje (ili se u početku bar trudiš razumjeti), rješavanje unutarnjeg sukoba zbog kojega je osjećaj nastao, ili kristalizacija "stvari" zbog koje je osjećaj nastao -->življenje/ uživanje osjećaja ako je OK, ili njegovo rješavanje i otpuštanje ako nije

Cilj je učiti o sebi, i razvijati se psihoemocionalno, a ne gurati stvari pod tepih/zatvarati čudovište u podrum. Jer se ono kad tad oslobodi i zaskoči nas kad to najmanje očekujemo.
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:28   #10
Quote:
Baphomet kaže:
Ako gospodariš svojim osjećajima onda si slobodan (na kvadrat)
Ako se prepustiš osjećajima onda si još slobodniji. Zašto bi trebao gospiodariti njima,možda iz straha da ne zaglibiš previše i da na kraju priče ne budeš povrijeđen?

A to je onda čista računica.

Prepusti se osjećajima pa makar izginio, izgorio! Pa šta onda ako izgoriš, izgineš, valjda nisi "gospe od cukra"!

Voliš? Izrazi to!!!

Izgubio si? Ismijali su te?
Izrazio si sebe! Dobitak ili gubitak tad nije važan!

Važno je da nisi računao!

***
Leti ko lišće što vir ga vije,
za let si, dušo stvorena.
Za zemlju nije, za pokoj nije
cvijet što nema korijena.

Tin, .Igračka vjetrova
***


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:30   #11
Quote:
Solaris kaže:
drugo je pravilno gospodariti svojim osjećajima, a drugo je kontrolirati ih. (ili suprimirati)
Znači, misliš da gospodariti znači - usmjeravati, a kontrolirati - potiskivati osjećaje?
Ali zar osnova nije ista - negiranje samog osjećaja i , u primjeru "gospodarenja", nalaženje drugog objekta, cilja i stvaranje u biti nekog novog osjećaja? U svakom slučaju, potiskivanje onog osnovnog osjećaja kojeg smo imali.
kamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:44   #12
Život je kratak.

Bolje ga je provesti kao borac, makar gubitnik:

Nego kao - knjigovođa!!!


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:45   #13
Quote:
Solaris kaže:
kontroliranje~suprimiranje = nepriznavanje osjećaja koji su tu,
Hm, ako to tako shvacas, onda kuzim.
Ja ne shvacam. Meni kontrola znaci samo ne dopustiti da se nesto "osamostali", a ne zgurati pod tepih...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:55   #14
Quote:
kamala kaže:
Znači, misliš da gospodariti znači - usmjeravati, a kontrolirati - potiskivati osjećaje?
Ali zar osnova nije ista - negiranje samog osjećaja i , u primjeru "gospodarenja", nalaženje drugog objekta, cilja i stvaranje u biti nekog novog osjećaja? U svakom slučaju, potiskivanje onog osnovnog osjećaja kojeg smo imali.
Pročitaj ponovo moj post, nešto si krivo shvatio
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:55   #15
Naravno da je moguće kontrolirati osjećaje. Postoji jedna izvrsna dokumentarna serija u kojem je dan primjer osobe koja je to (gotovo) savršeno radila i doživjela duboku starost. Ime serije je Zvjezdane Staze, a osoba je Spock.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 21:02   #16
Quote:
tuk'bah kaže:
...osoba je Spock.
Jest da sam Zvjezdane staze gledala zadnji put kao dijete, ali nije li Spock bio onaj koji uopce nije bio sposoban osjecati?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 21:12   #17
Quote:
Solaris kaže:
Od kontrole ti se kad tad ukoče leđa i dobiješ išijas
Imam lumbago...jel' se to računa?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 21:16   #18
Quote:
Gospon Pes kaže:
Jest da sam Zvjezdane staze gledala zadnji put kao dijete, ali nije li Spock bio onaj koji uopce nije bio sposoban osjecati?
Baš si bila dijete, vidjela si ono što si željela

Vulkanci su bili nasilni narod ali posto su uspjeli kontrolirati osjećaje uspjeli su napredovati.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 21:17   #19
Quote:
Solaris kaže:
kontroliranje~suprimiranje = nepriznavanje osjećaja koji su tu, a time ne možeš ni shvatiti saznati zašto su tu, što ih je uzrokovalo. Guranje stvari pod tepih. Ili bole me leđa ali ne priznajem ja bol, neću ići dr.u, kontrolirat ću bol, ja to mogu...i sl.

pravilno gospodarenje= percepcija osjećaja, prihvaćanje, razumjevanje (ili se u početku bar trudiš razumjeti), rješavanje unutarnjeg sukoba zbog kojega je osjećaj nastao, ili kristalizacija "stvari" zbog koje je osjećaj nastao -->življenje/ uživanje osjećaja ako je OK, ili njegovo rješavanje i otpuštanje ako nije

Cilj je učiti o sebi, i razvijati se psihoemocionalno, a ne gurati stvari pod tepih/zatvarati čudovište u podrum. Jer se ono kad tad oslobodi i zaskoči nas kad to najmanje očekujemo.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 21:18   #20
Quote:
Baphomet kaže:
Vulkanci su bili nasilni narod ali posto su uspjeli kontrolirati osjećaje uspjeli su napredovati.
Eh, pa naravno da su bili nasilni kad nisu mogli osjecati i nije im uopce bilo jasno sto svojim nasiljem cine drugima.
Nemoj ti meni, dobro sam ja to zapamtila...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.