Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2007., 10:02   #1401
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1998/1037.htm

Pogledajte tablicu 2. u čl. 4.
Prema priloženoj klasifikaciji u usporedbi s Pravilnikom mi kao pitku vodu koristimo vodu vrste III - Vode koje se mogu koristiti u industrijama koje nemaju posebne zahtjeve za kakvoćom vode, te u poljoprivredi. To su vode koje se pročišćavaju da bi se koristile za određene namjene - piše u članku 7.

Voda koja se može koristiti za piće mora imati MANJE od 0,02 mg/l u vodi; a voda za kupanje i rekreaciju mora imati 0,02-0,05 mg/l u vodi.

Istina da su mjerne jedinice izražene ovdje veće od onih u analizama i Nalazima, ali ako to pomnožite sa 100 - u problemu smo!!

A interesantan je i članak 9. - kojom bojom su kod nas označena vodocrpilišta??
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 10:23   #1402
Quote:
jurica13 kaže: Pogledaj post
...U Nalazima vode po vodocrpilištima nedostaje jedno 20-tak redova (i drugi mogući problematični sastojci), datum Nalaza, ime i prezime odgovornog, potpis i pečat...
Istina, i meni je malo žao što nema potrebnih oznaka autorizacije, pa se ovako ovi podaci ne mogu koristiti za bilo što drugo, nego samo kao osnovna informacija za neka druga istraživanja... Koliko mi je poznato, radi se o analizi koju je radio RGN fakultet, a ovako izdvojena prezentacija se čini kao da je sažetak nekog cjelovitijeg stručnog rada (diplomskog ili magistarskog rada).

No sjetio sam se gdje sam našao novije (i autorizirane) podatke o stanju vode. Gradski zavod za prostorno uređenje, u srpnju 2006. objavio je Izvješće o stanju okoliša Grada Zagreba iz kojeg je vidljivo puno toga...
- Stanje vodocrpilišta i kvaliteta vode može se naći od stranice 26. pa dalje
- na str. 35 (Dodatne informacije, Projekti i planovi) može se naći informacija o tome u kakvom je stanju vodoopskrbna mreža - odnosno koliko se vode izgubi zbog lošeg stanja same vodoopskrbne mreže.
- 49. stranica - informacije o onečišćenju tla. Dovoljno je samo usporediti lokacije onečišćenog tla s lokacijama vodocrpilišta... kao i kemijske elemente kojima se definira onečišćenost tla (str. 51.) s kemijskim elementima koji onečišćuju vodocrpilišta.

Na više mjesta u Izvješću se spominje nezainteresiranost, neupućenost i neznanje svih potencijalnih zagađivača (tla, vode), te o stihijskom pojavljivanju i izostanku sanacije lokacija s otpadom. Zatim o nedovoljnim informacijama o novim lokacijama s otpadom. Ukratko... treba pažljivo čitati skoro cijelo Izvješće, malo ga proanalizirati i dobiti cjelovitiju sliku o međusobnim uzročnicima.

Mislim da Grad vrlo dobro zna od kuda dobivamo i kakvu vodu pijemo. Vjerojatno je većina parametara u graničnim područjima, a tek samo poneki 'iskaču' u nedozvoljeno područje. I tu još treba samo malo - postaviti cijevi koje će upiti povećanu koncentraciju onečišćenja, možda postaviti cijevi na nepravilan način... ili bilo što drugo čime će se postići tzv. 'kritična masa' zbog koje će granične vrijednosti prijeći razinu u nedopuštene vrijednosti. I doći do koncentracija kada će se moći uočiti 'golim okom' (mirisom, izgledom i sl.).

Ovo je laičko (i subjektivno) razmišljanje. No u uvjetima kada nam se objavljuje kako nam stanovi nisu za život - već samo za nuždu, mislim kako imamo puno pravo tragati za informacijama, imati vlastita (subjektivna) razmišljanja i postavljati pitanja onima koji su plaćeni (putem poreza i prireza) za očuvanje životnog standarda.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 00:00   #1403
http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak..._vode,96941.jl

Vjerujete li??

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak..._voda,97083.jl

Tko će biti odgovoran ako se poduzme akcija zamjene cijevi i nakon toga voda neće biti odgovarajuće kvalitete??
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 16:23   #1404
Dakle stanari Palinovečke su odlučili da je Zagrebgradnja kriva.
Stanari Palinovečke sudski traže pravdu. Zahtjev za promjenom cijevi od vodomjera do izljevnog mjesta daje takav zaključak.

Sad me jako zanima što će reći slovenci i englezi.
__________________
Uvijek postoji jedna budala više nego što ste računali.
gordan0810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 19:13   #1405
Sad će biti interesantno tko će platiti izmjenu cijevi. Da li će investitor i dalje tvrditi da su ugrađene 'čiste' cijevi, a da ih je 'neka tamo' voda (privremeno povećana koncentracija kontaminirane vode) trajno onečistila. Jer su pronađene povećane koncentracije mineralnih ulja i u nekim zgradama u okolici - a zgrade nije gradio isti investitor! Pa će se obrana investitora okomiti na neke vanjske utjecaje za koje investitor nije odgovoran.

Obrana će vjerojatno ići u tom smjeru. Isto kao da se radi o grafitu (koji stvarno postoje na nekim zgradama u naselju). Da li investitor mora 'presvući' cijelu zgradu novom fasadom, ako ju je postavio ispravnom, a u međuvremenu je netko nacrtao neku glupost? Kod cijevi se takav nedostatak ne može vidjeti (kad je nastao, tko ga je napravio), već samo posljedice.

Tužba je sasvim logičan korak, no tu treba biti jako oprezan. Od obrane tzv. "pogrešne pasivne legitimacije".
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 00:42   #1406
Znate što mi je fenomenalno u ljudskoj prirodi - što ipak na kraju progovore. Možda ne sad, ali za 10 godina ipak će neki pojedinci progovoriti od kud zagađena voda!!
Znam treba sad živjeti, ali kad tad saznat će se istina!!
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 09:50   #1407
Baš mi starci vele da su ih zvali iz zavoda za javno zdravstvo da će doći uzeti uzorak vode iz pipe.Žive u Dubravi u kući koja je napravljena prije 20 godina.Do sad nikad nisu dolazili
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 12:47   #1408
Quote:
jurica13 kaže: Pogledaj post
Znate što mi je fenomenalno u ljudskoj prirodi - što ipak na kraju progovore. Možda ne sad, ali za 10 godina ipak će neki pojedinci progovoriti od kud zagađena voda!!
Znam treba sad živjeti, ali kad tad saznat će se istina!!
Možda Nives objavi u svojim memoarima
__________________
Uvijek postoji jedna budala više nego što ste računali.
gordan0810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 12:51   #1409
kutnjački put 13

ja živim na vrbanima III, Kutnjački put 13,već tri godine (sivo-plava zgrada).
zna li neko što je sa nama?
da-ma-ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:57   #1410
Dio stanara se organizirao, a što s drugima?

Vidim da se predlaže, a i traži, zamjena cijevi. Ne želim ni pomisliti što će to značiti, ali ako je to rješenje - ok, nekako ćemo i to pretrpjeti. Ipak, nije mi jasno, jer rečeno je da cijevi nisu uzrok zagađenja. Zdrava logika mi kaže da bi ipak negdje drugdje trebalo krenuti. A o tome nitko ne govori, svi se prave blesavi.

Pametno je, a nadam se da će i upaliti, to što traž e obustavu daljnje gradnje Zagrebgradnji. To će bar malo napraviti pritisak, pa možda netko i progovori o čemu se tu zapravo radi.

Nisam sigurna, ali negdje kao da sam pričitala da Mariborci nisu sami uzimali uzorke iz hidranata, već samo iz zgrada. Malo čudno, zar ne? Pa to su mogli biti uzorci od bilo kuda.

Također ne kužim, ako je razlog zagađenja miješanje protupožarne vode i one koja dolazi iz hidranta, zašto netko već nešto nije napravio i odvojio te cijevi?

Navodno su u jednom stanu izmijenjene cijevi, ali čujem oprečne priče. Neki kažu da je opet ista stvar, a neki da je voda sada uredu. Ima li netko saznanja iz prve ruke?

Moram priznati da više ne znam što da vjerujem. Toliko je kontradiktornih, a i suludih priča, da mi je već teško sve to slušati. Već gubim nadu da će uopće išta postići.
victoriaw19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 18:18   #1411
http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...49787/index.do

Možda u ovome leži odgovor!!
To je na suprotnom dijelu grada, ali počeli su nedavno. Gdje su to radili do sada - jer očito je normalno da to rade??!!
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 21:24   #1412
Ja danas bio u zgradi K7B (jer se jos nisam uselio) i K7A i sve je u redu, na oglasnoj ploči su fotokopije i sve je u dozi normale, tj. ispod dozvoljenih 10 jedinica.

Mislim da su mineralna ulja 6.0 ili 6.6 od 10 dozvoljenih.
dex12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:14   #1413
Quote:
jurica13 kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...49787/index.do

Možda u ovome leži odgovor!!
To je na suprotnom dijelu grada, ali počeli su nedavno. Gdje su to radili do sada - jer očito je normalno da to rade??!!
Pročitala. Što reći, nego - katastrofa. Plaši me činjenica da se više nitko niti ne trudi ništa sakriti. Drže se onog: "kaj nam pak moreju".

Kad smo već kod vodoopskrbe i odvodnje, plaćate li vodu? Žalosno je da se stanari niti oko toga nisu mogli dogovoriti i barem na taj način odgovoriti ovoj farsi od tzv. istrage.
victoriaw19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 10:03   #1414
Quote:
dex12 kaže: Pogledaj post
Ja danas bio u zgradi K7B (jer se jos nisam uselio) i K7A i sve je u redu, na oglasnoj ploči su fotokopije i sve je u dozi normale, tj. ispod dozvoljenih 10 jedinica.
Mislim da su mineralna ulja 6.0 ili 6.6 od 10 dozvoljenih.
Šteta što se nisi doselio... i što nisi malo bolje pročitao 'rezultate'. Na 'rezultatima' lijepo piše da su uzorci vode izuzeti nakon 15 minuta istjecanja vode! Još piše, da su uzorci uzimani s glavnog voda, tako da nitko od Sanitarne inspekcije nije ušao u niti jedan stan. Nema rezultata analize cijevi (ni vertikalnih - pocinčanih, a ni horizontalnih - plastičnih). A nema ni rezultata vode iz samih stanova!

Pitanje za milijun kuna je: koliku bi razinu onečišćenja dobili iz samih stanova - i to na način kako svi koristimo vodu (otvoriš slavinu, pustiš možda sekundu, dvije - i koristiš). Pa tko danas koristi vodu tako da svaki puta najprije pusti litre i litre vode, pa tek onda uzima. Perilice rublja i suđa 'ne znaju' pustiti 15 minuta vodu, pa tek onda prati! Kolika je koncentracija mineralnih ulja na posuđu i odjeći koju peremo u takvoj vodi i koristimo svaki dan?

Ja sam u K7A i govorim iz prve ruke... U obje zgrade je izvršena primopredaja oko 60% stanova, a useljena je tek jedva petina stanova. Ima nas taman toliko, koliko je dovoljno da ne možemo ništa tražiti - ni analize, ni eventualnu tužbu. Ma baš ništa!

Zadnje uređivanje shunkyman : 09.11.2007. at 11:15.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:27   #1415
Quote:
victoriaw19 kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod vodoopskrbe i odvodnje, plaćate li vodu? Žalosno je da se stanari niti oko toga nisu mogli dogovoriti i barem na taj način odgovoriti ovoj farsi od tzv. istrage.
Preporuka je da se voda plaća! Jer ako ne plaćate vodu samo ćete ući u dublje probleme + zatezne kamate.
Kako za ništa što se analizira nemate potpisan dokument, kao što nitko ne garantira svojim potpisom i menom da će bilo čije preporuke donijeti konačne POZITIVNE rezultate, tako nemate niti potpisanu i ovjerenu Odluku - pojima nemam koga - da se voda ne mora plaćati! Samo novinski reklamini trik jednog Bandića!! Ako Vas Vodovod tuži - sud Vam neće uvažiti izrezak iz novina!!
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:38   #1416
Poštovani sustanari,
već neko vrijeme čitav vaše postove pa sam vam se odlučio pridružiti i fizički na samom forumu.
Naime, ja već 7 godina živim u naselju Vrbani (Lopatinečka) u zgradi koju je gradio Pionir i voda je nekada smrdljiva, nekada prljava (mutna i smeđa) a nekada je ok.
U prolječe ove godine uplatio sam predujam (2400 EURA PO KVADRATU) za stan u Zagrebgradnji (objekat do jezera J-3), a isti je trebao biti useljiv u siječnju 2008. godine,
međutim, prije deset dana nazvala me gospođa iz zagrebgradnje i poziva me da potpišem ugovor o kupnji stana i to 2 mjeseca prije roka.

Među ostalim na moj upit o stanju vode kazala je da zagrebgradnja nije kriva za zagađenu vodu jer su oni ugradili iste cijevi i u ostalim zgradama u gradu a iste imaju ispravnu vodu...

Molim vas pomozite mi savjetom:
1. da li da odugovlačim sa potpisivanjem ugovore;
2. koje dozvole i papire da tražim od zagrebgradnje prije potpisivanja ugovora;
3. općenito što da radim, mlad sam i neiskusan a vidim da se ovdje igraju velike igre.

Zahvaljujem unaprijed na savjetima.
985plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:24   #1417
Quote:
985plavi kaže: Pogledaj post
U prolječe ove godine uplatio sam predujam (2400 EURA PO KVADRATU) za stan u Zagrebgradnji (objekat do jezera J-3)...međutim, prije deset dana nazvala me gospođa iz zagrebgradnje i poziva me da potpišem ugovor o kupnji stana i to 2 mjeseca prije roka.

Molim vas pomozite mi savjetom:
1. da li da odugovlačim sa potpisivanjem ugovore;
2. koje dozvole i papire da tražim od zagrebgradnje prije potpisivanja ugovora;
3. općenito što da radim, mlad sam i neiskusan a vidim da se ovdje igraju velike igre.
Teško je tu dati pravi savjet, odnosno čak i ako netko bude dao savjet, opet bi bilo dobro sve provjeriti s nekim odvjetnikom (profesionalcem). Ajmo redom...

U predugovoru potpisan i isplaćen predujam, pravno se tretira kao kapara - koja predstavlja instrument osiguranja jedne ugovorne strane da će isplatiti i preostali iznos drugoj ugovornoj strani u uvjetima i roku koji je naznačen u samom predugovoru. Osnovni zakon koji se primjenjuje za ova pitanja je Zakon o obveznim odnosima. Mislim da uređivanje kapare se spominje u 305. članku tog zakona. I sama riječ kapara znači 'odustatninu' - naknadu koja ostaje u cijelosti primatelju kapare (u slučaju odustajanja onoga tko ju je dao), a isplaćuje se u dvostrukom iznosu (u slučaju odustajanja onoga tko ju je primio).

Ako u predugovoru nisu bili naznačeni neki ostali uvjeti koji bi obvezali primatelja kapare (investitora), u ovom slučaju - za ispitivanjem i dokazivanjem ispravnosti vode, tada investitor nije to dužan učiniti. A kupac nema mogućnost uvjetovanja investitora po tom pitanju, da li će isplatiti ostatak.

Ja sam prošle godine napravio predugovor (u srpnju, 2006. kada se ništa još nije znalo o problemima vode), konačni ugovor potpisao u srpnju ove godine, a isplatio investitora krajem kolovoza. Dakle, konačni ugovor i isplata u doba kada se već dobro znalo o problemima vode. Malo sam se raspitao o tome da li isplaćivati... i nisam imao izbora!

Kako odugovlačiti? Mislim da osobno odugovlačenje (kao pojedinac) ne može biti učinkovito. Treba pročitati u predugovoru kakve su konzekvence ako kupac ne želi potpisati konačni ugovor u roku. Koliko znam - nisu dobre za kupca (kod mene je stajalo da investitor u tom slučaju oduzima pravo kupcu na stjecanje nekretnine, te da stan ide u prodaju, a tek kad se proda onda investitor isplaćuje kupca za uplaćeni iznos - bez kamata).

Jedino vjerujem da bi se moglo učiniti nešto po pitanju ishođenja uporabne dozvole, te se povezati (ako je ikako moguće) s ostalim kupcima iste zgrade (uporabna se izdaje za cijelu zgradu!). Te inzistirati na dobivanju uporabne dozvole, kao i vlasničkog lista koji neće imati napomenu da je izdan bez valjane uporabne dozvole (kao što su dobili stanari moje zgrade). Moja zgrada je na kraju dobila uporabnu dozvolu bez priključka na javnu elektrodistribucijsku mrežu. I još uvijek nismo spojeni (tehnički pregled je obavljen krajem lipnja). Zbog toga nemamo niti jednog el. brojila (liftovi nam zbog toga ne rade), ne plaćamo nikome struju, ali zato i ne možemo imati nikakva prava u slučaju da HEP isključi struju gradilištu (na koje smo priključeni). Valjda ne moram napominjati kako se uporabna dozvola ne može izdati bez priključka na javnu el. distribucijsku mrežu!

Što se vode tiče, uporabna dozvola za moju zgradu, napravljena je na osnovu tzv. A analize vode - što je samo osnovna analiza koja ne uključuje analizu mineralnih ulja, a dobiva se na osnovu uzoraka koji se uzimaju nakon 15 minuta istjecanja vode, i to s glavnog ventila. Pa ako je problem u razvodu cijevi po stanu - rezultati analize će biti 'apotekarski' čisti!

Mislim da je povjerenik gradskog poglavarstva za pitanje vode u Vrbanima III, Miro Laco obećao kako se u budućnosti više neće izdavati uporabne dozvole s takvim (jadnim) analizama, već raditi analize na mineralna ulja. I to je, po meni za sada, jedina poveznica za koju se trebate uhvatiti (svi vi koji još niste potpisali konačni ugovor)! O tome nisam vidio nikakvu odluku, tako da ostaje samo puka rečenica izgovorena negdje u rujnu ove godine, te izjava Dinka Puntarića kako je dobio o tome mišljenje Ministarstva zdravstva http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...28677/index.do

Eto, post se malo odužio, no smatram da ima dosta potrebnih elemenata kako bi se sve 'složilo' kad bude trebalo.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:36   #1418
U K6A i B ZZJZ napravio analize u jednom stanu po katu. Danas sam čuo rezultate koji su gotovi i samo jedan uzorak je viši od normale. Do sada nije završen jedan ulaz, tri su analizirana.

Zgrade će biti proglašene ispravnima.

Koliko sam čuo, ista situacija je u K5A i B, te K7A i B, ali za više podataka pitajte svog predstavnika stanara. On može dobiti izvještaje.
__________________
Uvijek postoji jedna budala više nego što ste računali.
gordan0810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:03   #1419
Quote:
gordan0810 kaže: Pogledaj post
U K6A i B ZZJZ napravio analize u jednom stanu po katu. Danas sam čuo rezultate koji su gotovi i samo jedan uzorak je viši od normale. Do sada nije završen jedan ulaz, tri su analizirana.

Zgrade će biti proglašene ispravnima.

Koliko sam čuo, ista situacija je u K5A i B, te K7A i B, ali za više podataka pitajte svog predstavnika stanara. On može dobiti izvještaje.
Predstavnik stanara je i objavio u (na oglasnoj ploči) rezultate uzoraka u ponedjeljak (05.11.). I sve je OK! Kao i u svim drugim zgradama u naselju gdje su se uzorci uzimali nakon 15 minuta protoka vode.

Jedino je mali 'problemčić' u analizama vode koje su sami stanari uzimali, odmah nakon otvaranja slavine. Rezultati variraju, ali nigdje ispod zakonom dozvoljene razine.

Prije tri tjedna baš na zgradama K6A i B, i K5A i B - Zavod za javno zdravstvo je postavio obavijest kako voda nije za ništa drugo - već za ispiranje toaleta. I te su obavijesti nestale u roku od 2 dana.

Čini se kako je potrebno promjeniti metodologiju uzorkovanja - i sve je odjednom kako treba!
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:28   #1420
Quote:
985plavi kaže: Pogledaj post
Naime, ja već 7 godina živim u naselju Vrbani (Lopatinečka) u zgradi koju je gradio Pionir i voda je nekada smrdljiva, nekada prljava (mutna i smeđa) a nekada je ok.

Molim vas pomozite mi savjetom:
1. da li da odugovlačim sa potpisivanjem ugovore;
2. koje dozvole i papire da tražim od zagrebgradnje prije potpisivanja ugovora;
3. općenito što da radim, mlad sam i neiskusan a vidim da se ovdje igraju velike igre.

Zahvaljujem unaprijed na savjetima.
Moja preporuka - napravi analizu vode iz pipe tamo gdje živiš!
Ako rezultati budu isti kao na Vrbanima III - onda ništa ne gubiš, ali niti ne dobivaš!
Savjet na ovo pitanje teško je dati - moraš odlučiti sam da li želiš ući u rizik ili ne - jer ovo se u svakom slučaju MORA riješiti na neki način - a pozicija je jako, jako dobra!!
Što se tiće papira - mislim da ti pozitivan ishod ne može garantirati niti jedan papir.
jurica13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.