Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 18:05   #401
Quote:
Caecus kaže: Pogledaj post
zaboravili ste onog kojeg spominje oldman u true romance...Mr. Majestyk
Kolega @the great duck se osvrnuo s par rečenica na Mr. Majestyka na prvoj strani ovog threada pa sam ga zaobišla da se ne ponavljamo.
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:48   #402
Ikoga da nastavi?

Ok, nakon tri uratka iz čije svake pore curi mačizam evo i jednog ostvarenja emotivno-njonjavog tonaliteta , meni jako dragog filma, pejstam zapravo svoj osvrt otprije par godina.

Utjecaj gama zraka na čudovišne nevene Redateljski debut Paula Newmana koji se ovoga puta našao iza kamere u ekranizaciji poznate drame Paula Zindela. Priča je to o životnom sunovratu nekada obećavajuće i blistave cheersleadersice koja u jednom momentu, bez muža i sa dvije kćeri u trošnoj kući, shvati da je samo na korak od dna i preobrazbe u white trash. U glavnoj ulozi Joanne Woodward, velika i po mom mišljenju dosta potcijenjena dramska glumica.

Snimljeno nepretenciozno i prirodno (kad to kažem onda mislim da možete osjetiti i čuti zvuk prirode, nenašminkane i ogoljene američke suburbije, prije nego su je počeli ludački i lažljivo farbati za potrebe sitcoma iz 80-ih).

Druga stvar itekako vrijedna pohvale je da su Newman i scenaristi izbjegli klopku u koju najčešće padnu svi filmovi snimljeni po dramskim komadima, a to je previše priče a premalo žive radnje. Zindel koji je bio jedan od scenarista je dozirao tekst s mjerom, ostavljajući Woodwardici i ostalim glumicama širok prostor za šutnju i govor tijela, baš kao na pozornici, a sve je to uhvaćeno vrhunskom fotografijom.

dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:37   #403
Nije mu to redateljski debi, meščini.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:51   #404
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Nije mu to redateljski debi, meščini.
U pravu si, to mu je bio čak treći film, prva dva mi izgleda nisu zapala za oko
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 23:39   #405
Blue collar ( 1978 )

Odlična socialna drama sa Pryorom i Kietelom. Redatelj Schrader. Dobar i relativno slabo poznat film ispod površine.
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 20:12   #406
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2018., 12:09   #407
Jučer u Tuškancu pogledao Brewster McCloud. Kakav genijalan, lud, otkačen film.

Meni osobno i bolji od razvikanijeg i hvaljenijeg MASH-a.

Inače do subote vrte ciklus Roberta Altmana, pa tko je u Zagrebu, neka navrati (a prošli mjesec su imali Scorseseja...tako da, tko zna, možda kad-tad ulete i Bogdanovich, Cimino, De Palma, Spielberg, Lucas, Coppolla, Ashby, Hellman, Hill, Pollack...) .
Inače, kako se Novi Hollywood i tako podosta preklapa s temom, zanima me što forumaši koji su bolje upoznati s istim misle o njegovom točnom opsegu?
Tj., biste li rekli da i stariji redatelji koji su karijere počeli ranije, ali su imali značajna ostvarenja i u periodu od kasnih 60-ih do ranih 80-ih - npr. Huston, Lumet, Zinnemann, Wilder - isto spadaju u Novi Hollywood?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2018., 12:32   #408
Wilder nije novi Hollywood, Lumet svakako pripada istom, a Huston je ionako, u jednom dijelu svoje filmografije, bio novi Hollywood prije novog Hollywooda.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2019., 21:36   #409


Dobra film ispod površine.
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2019., 15:34   #410
Ovo je jedna od najboljih tema općenito na forumu.

Nakon što sam odgledao većinu preporuka ovdje, stvarno mogu reći da su 70-e zlatno doba kinematografije i to bez uračunatih općepoznatih filmskih hitova.
Necio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2019., 18:46   #411
Quote:
Necio kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna od najboljih tema općenito na forumu.

Nakon što sam odgledao većinu preporuka ovdje, stvarno mogu reći da su 70-e zlatno doba kinematografije i to bez uračunatih općepoznatih filmskih hitova.
Pozlatile ti se reči.

Tema je bila uspešna i iz razloga učešća par vrhunskih poznavalaca materije koji su pisali, ukazujući na značaj tog pomalo potcenjenog perioda u američkoj kinematografiji, njihove najznačajnije predstavnike (režisere, glumce, scenariste etc.) i generalno stepen slobode koji je omogućio punu kreativnost.
Takođe, forumaš Caecus je maestralno imenovao temu, naglašavajući u uvodnom postu, neretko i u komentarima da poznati naslovi ne mogu da prođu, nevezano što smo neke pominjali više puta, onako usput.

Suština je da su tada autori imali potpunu autonomiju u kreiranju svog dela, producenti se nisu previše mešali u prikrajanje scenarističkih zamisli reditelja, tako da se moglo eksperimentisati pošto nisu prevlađivali komercijalni razlozi, a i da su postojali oni nisu bili primarni. Većina tih filmova je imala zanemarljiv uticaj u kino blagajnama.
Negde se prekretnica dešava nakon Ciminovog komercijalnog kraha njegovog filma "Vrata raja", od tada producenti apsolutno vode glavnu reč i time utiču na krvnu sliku filmske industrije sve do današnjih dana.
Zato imamo danas situaciju da američki film jedva i da postoju, ne računajući kvazi filmove sa specijalnim efektima, da su serije praktično postale dominantne i da na tom fonu zakoni tržišta određuju da se većina najboljih glumaca, pisaca i određeni broj reditelja odlučuje da se pomiri sa tim stanjem priklanjajući se televizijama i njihovim potrebama.

Imamo, s druge strane, mali broj entuzijasta poput Jarmuscha koji prkose surovim tendencijama, čuvajući svoj integritet i umetničku slobodu, samo što na snimanje svojih filmova čekaju godinama budući da izostaje finansijska podrška...deluje tako balkanski.

Sve što je lepo ima kraj, kako bi pokojni Oliver otpevao u jednom minornom hitu Marine Tucaković, tako je i ova tema doživela sudbinu mnogih uspešnih na forumu (lično nikad neću prežaliti ukidanje glazbene teme anketa iz osamdesetih koju je savršeno organizovao Dile), međutim pomanjkanje interesovanja je delimično bilo uslovljeno i jednom predivnom činjenicom da smo zaista obradili većinu filmova tog perioda, tako da sada može doći do eventualno rekapituliranja sadržine, samo sam mišljenja da to može biti sa novim forumašima.


Da, dok nisam postao učesnik teme može se reći da sam bio umereni ljubitelj sedamdesetih i Novog Hollywooda, ali sam tokom svog boravka postajao zagriženi fan kome je to možda i najbolje doba na filmu uopšte. Za taj proces filmskog sazrevanja zaslužno je par ljudi ovde koji više nisu aktivni, na moju veliku žalost, svojim edukativnim upisima i dobrim preporukama....sve u svemu deluje kao reklama za uloške i sličnu robu, stoga očekujem izvesnu novčanu naknadu od kolege Caecusa.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2019., 19:15   #412
Moja tema je još živa i ljudi je vole, podsjete se, nadju neš novo. Baš mi je drago!
Hvala suburbianu na lijepom komentaru teme i svima koji su sudjelivali i sudjelovat će komentarom ili novim hidden gemom.

Takodje tu je nekada bio vrlo jak chat na filmu. I chatalo se stalno i otkrivalo. Okupio se strašan cast istinskih filmoljubaca širokog područja. Bila su to druga vremena, biti će.
Sundance Kit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2019., 19:28   #413
Evo jedan hidden gem: Northern lights (1978)

baribb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 01:37   #414
Quote:
Sundance Kit kaže: Pogledaj post
Moja tema je još živa i ljudi je vole, podsjete se, nadju neš novo. Baš mi je drago!
Hvala suburbianu na lijepom komentaru teme i svima koji su sudjelivali i sudjelovat će komentarom ili novim hidden gemom.

Takodje tu je nekada bio vrlo jak chat na filmu. I chatalo se stalno i otkrivalo. Okupio se strašan cast istinskih filmoljubaca širokog područja. Bila su to druga vremena, biti će.
Kako se zove engleski domumentarac koji si mi preporučio? Da vidimo, da li si to ti.

Baribb, Severna svetla baš lepo sijaju
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 13:07   #415
"Northern lights"... Da su uspjeli (imali ambiciju?) smanjiti momente konfekcijske sentimentalnosti na nekim mjestima, bio bi i bolji. To gledah ovu zimu i po pamćenju, zadnjih pola sata ima vrlo jakih trenutaka.
baribb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 15:01   #416
Evo još jednog skoro-pa-zaboravljenog skoro-pa-bisera: Pound (1970)

baribb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2019., 11:30   #417
Last Picture Show
Dugo vremena ga planiram pogledati, ali stalno sam odgadjao, kao i sve ostalo. Svidio mi se film Maska iz osamdesetih, pa sam pregledavajuci listu filmova primijetio ovaj zbog naslova i pitao se zasto zadnja?!
Hm... ne znam kako bih ga opisao. Ukratko, razliciti (vecinom neostvareni) snovi, zelje i seksovi stanovnika raspadajuce vukojebine. Nakon njega bolje shvacam neke osobe u stvarnosti.
Kada se pogleda s druge strane, svi oni djeluju kao onaj mali sto po nevremenu bezuspjesno mete ulicu.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2019., 14:46   #418
Bobby Deerfield
Voznja zivota koja se na neki nacin ponavlja, svaki put malo tuznije, gdje vozac tiho pjevusi umjesto vriska. Zapamtio sam ga jer mi se svidio alfa romeo sprint. Neobicno je gledati takve filmove nakon puno godina, kada se zrelije moze shvatiti radnja.

Juggernaut
Gledao sam ga davno. Mislim da su ga preveli kao gospodar zivota i smrti ili tako nekako. Preporucen kao kvalitetan film, a ja navikao na gluposti, pa sam ocekivao znanstvenu fantastiku sa svemirskim brodovima, laserima, puno akcije itd. Na pocetku sam se zbog toga razocarao jer je radnja bila o nekakvom brodu na moru i to jos u sedamdesetima, ali od dosade nisam znao sto bih pa sam ga nastavio gledati. Na kraju filma sam ostao iznenadjeno zamisljen i pomislio - kako dobar film, puno bolji od dosadasnjih sranja... Od tada gledam filmove na drukciji nacin.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2019., 01:55   #419
Godina 1970 spada u 60te godine kao sto 1980 spada u 70te godine. Tako je medjunarodna zajednica to odlucila.

Meni su 70te godine sto se americkog filma tice poprilicno bezveze kao i sto su i 80te.

Ipak bi mogao izdvojiti par filmova iz 70ih, no evo nekih 30:

3 Women, 1977
Wise Blood, 1971
Play It Again, Sam, 1972
Fat City, 1972
Blue Collar, 1978
Assault on Precinct 13, 1976
A Woman Under the Influence, 1974
The Passenger, 1975
Killer of Sheep, 1978
Jeremiah Johnson, 1972
The Killing of a Chinese Bookie, 1976
The Last of Sheila, 1973
The Long Goodbye, 1973
Punishment Park, 1971
Sleuth, 1972
Deliverance, 1972
Night Moves, 1975
The Last Detail 1973,
Network, 1976
Badlands, 1973
The Last Picture Show, 1971
Being There, 1979
Charley Varrick, 1973
Klute, 1971
Manhattan, 1979
The Conversation, 1974
Annie Hall, 1972
A New Leaf, 1971
Chinatown, 1974
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2019., 02:53   #420
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Godina 1970 spada u 60te godine kao sto 1980 spada u 70te godine. Tako je medjunarodna zajednica to odlucila.
Ma kad, molim te?
Ako i je odlučila, krivo je odlučila.
Koje gluposti.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.