Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 11:29   #41
U stvari, Zemlja nije ni u kom slučaju stvorena za čovjeka.

Veći dio planeta je pokriven vodom, čovjek u vodi ne može živjeti. Da je Zemlja stvorena za čovjeka, čovjek bi mogao živjeti u vodi (poput riba). Isto tako mogao bi letjeti poput ptica.

Što se tiče samog kopna, vrlo mali dio kopna omogućuje život čovjeku bez dostignuća znanosti.

Mi nemamo krzno kao polarni medvjedi i u područjima u kojima postoji godišnje doba koje se zove zima ljudi ne mogu preživjeti bez tople odjeće, obuće i nastambi.

Zatim pustinje - tamo čovjek umire od žeđi. Ako se izgubite u Sahari, gotovi ste.

Međutim i ostali dijelovi planeta za samog čovjeka bez podrške civilizacije su negostoljubivi pa i smrtonosni.

Ako se izgubite u šumi, lako je moguće da ćete i uz pomoć vatrenog oružja umrijeti od gladi.

Planet Zemlja može izgedati kao gostoljubivo mjesto nekome tko sjedi u fotelji, pred radijatorom, ali ona to nikako nije.

Ostale planete, galaksije i klastere galaksija neću spominjati vidim da su drugi taj problem već naznačili.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:32   #42
Christian Environmentalism

Quote:
The news media are full of stories concerning environmental disasters of one kind or another, from global warming to endangered species to destruction of the rain forests to nuclear accidents. Some are real and some are imaginary, but it’s not hard to notice that the environmental issue receives very little attention in Christian circles. There are so many other significant issues that occupy our attention that we seem to think of the environment as somebody else's issue. Many Christians are openly skeptical of the reality of any environmental crisis. It’s viewed as a liberal issue, or New Age propaganda, or just plain unimportant since this earth will be destroyed after the millennium. What we fail to realize is that Christians have a sacred responsibility to the earth and the creatures within it. The earth is being affected by humans in an unprecedented manner, and we do not know what the short or long term effects will be.

Calvin DeWitt, in his book "The Environment and the Christian", lists seven degradations of the earth.
Quote:
The Environmental Ethics of Naturalism and Pantheism...

The Christian Environmental Ethic...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:50   #43
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U stvari, Zemlja nije ni u kom slučaju stvorena za čovjeka.
Oni koji su prepoznali 'Fine-tuned Universe' problem, ne bi se s tobom složili.

Zemlja nije hotel de lux kategorije sa deset zvjezdica, ne bi to bilo niti poželjno za uspon čovjeka... ali je pružena šansa, svakako.

Multiverzum teorija je ipak još spekulacija... i možda će to zauvijek ostati. A ako i ne bi ostala, već postoji znanstveni teorem, hipoteza, koja ukazuje na mogućnost početka svijeta... opet.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:58   #44
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Razradi temu do kraja.
Tema ima potencijala, ali bi je trebalo usmjeriti u pravcu opisa različitih etičkih odnosa prema prirodi... naturalističkom, panteističkom, kršćanskom.

Šteta da temu napucamo sa "Neptun, galaksije, kreacionističke predstave..." pričama.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:01   #45
Tema nema potencijal kad samo vidi nebeskog oca.

To je tema več znana u kojem pravcu ide.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:12   #46
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Toliko o moderatorima koji vama nevjernicima dozvoljavaju da otrujete svaki i najmanji pokušaj bistrog razgovora na temu RIJEČI BOŽJE.



pdfR je palo pretprošle godine, pdfR = ateistički podforum na kojem se vjernicima dozvoljava sve manje konkretnih upisa

preostaje što : a) promjeniti moderatore ; b) preseliti na normalniji forum
To nije nevjernički stav, već gnostički.

Zemlja nije stvorena za čovjeka, niti je stvorena savršenom.
Da bi preživio, čovjek mora jesti tuđe meso.
Možda je kvaka u ženi.
https://www.google.ba/url?sa=i&rct=j...84997024276807
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:12   #47
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Tema nema potencijal kad samo vidi nebeskog oca.

To je tema več znana u kojem pravcu ide.
Bog je muškog roda ? Pa radi se o referencama ljudi obzirom na kulturu tog vremena i prostora...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:15   #48
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Bog je muškog roda ? Pa radi se o referencama ljudi obzirom na kulturu tog vremena i prostora...
Ma gdje bi bio otac musko.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:22   #49
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ma gdje bi bio otac musko.
Slobodno ti dopuni potencijal teme s Majkom Zemljom, nemam ništa protiv...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:27   #50
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Oni koji su prepoznali 'Fine-tuned Universe' problem, ne bi se s tobom složili.

Zemlja nije hotel de lux kategorije sa deset zvjezdica, ne bi to bilo niti poželjno za uspon čovjeka... ali je pružena šansa, svakako.

Multiverzum teorija je ipak još spekulacija... i možda će to zauvijek ostati. A ako i ne bi ostala, već postoji znanstveni teorem, hipoteza, koja ukazuje na mogućnost početka svijeta... opet.
Multiverzum teorija je, ipak nešto drugo i na nju nisam ni mislila. Mislila sam na ovaj naš, jedan, jedini svemir. Koji je smrtonosno mjesto za čovjeka.

Sam planet Zemlja ne da nije hotel sa deset zvjezdica nego je smrtonosna klopka i nikako nije stvorena za čovjeka.

Prije bi se moglo kazati da je stvorena za bakterije ili žohare. Toliko što se tiče *Fine-Tuned Universe*.

To su činjenice.

Činjenice svaka osoba tumači prema stavovima pa će vjernik u njima vidjeti samu Božju namjeru i svu njegovu ljubav prema čovjeku. Kad si već spomenuo ekologiju, pao mi na pamet onaj senator s kojom se Kolinda srela za nogovodišnje praznike, on klimatske promjene tumači tako što kaže da to Bog hoće da ljudima bude toplije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:31   #51
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kršćanstva kao ekološki osviještena ideologija?

Bog:
"Potčini Zemlju sebi!"

" Plodite se i množite i zemlju napunite. (2) Neka vas se boje i od vas strahuju sve životinje na zemlji, sve ptice u zraku, sve što se po zemlji kreće i sve ribe u moru: u vaše su ruke predane. (3) Sve što se kreće i živi neka vam bude za hranu: sve vam dajem, kao što vam dadoh zeleno bilje. "

"A vi, plodite se, i množite i zemlju napunite, i podložite je sebi! "


Hajdmo zagadit Rijeku

" Podiže Aron svoj štap i naočigled faraona i njegovih službenika mlatnu po vodi u Rijeci. Sva se voda u Rijeci prometnu u krv. Ribe u Rijeci pocrkaše; Rijeka se usmrdje, tako da Egipćani nisu mogli piti vodu iz Rijeke; krv bijaše po svoj zemlji egipatskoj. "
" Svi su Egipćani počeli kopati oko Rijeke tražeći pitke vode jer nisu mogli piti vode iz Rijeke. "

Mojsije bi bio najveći zagađivač u povijesti čovječanstva kada bi taj mit bio uopće istinit.


Savjet Svetog Petra prema istrebljenju životinja:

"Oni pak kao nerazumne životinje, po naravi rođene za lov i istrebljenje, pogrđuju što ne poznaju. Istim će istrebljenjem i oni biti istrebljeni

Kršćanska Biblija je propaganda parazitskog odnosa čovjeka prema prirodi iz koje je potekao. Bog mu je dao "vlast" nad svim životinjama (bez duše) da ih može istrijebljivati ne samo za hranu, već i za lov. Isti lik zapovijeda ljudima da "se množe i napune Zemlju, te je sebi podlože". Prirodu je Bog dao na poklon čovjeku da je iskoristi. Taj parazitski odnos prema Zemlji može imati posljedicu samo jedno: totalno iscrpljenje svih resursa i borbu oko ostataka. Kada se i to iscrpi, morat ćemo na Mars. To je način kako djeluju najgore parazitske vrste. Iscrpu do kraja svog domaćina i traže novu žrtvu.


"Kao tat će doći Dan Gospodnji u koji će nebesa trijeskom uminuti, počela se, užarena, raspasti, a zemlja i djela na njoj razotkriti."


Kršćanske religije su oduvijek bile usmjerene na Isusov vrlo brzi povratak, tek što nije, "gledajte znakove !" ponovni dolazak, kada će "cijeli svemir biti čarobno preobražen i popravljen". Čemu onda briga o prirodi i životinjama?
Za sve će se pobrinuti Dobri Bog, a mi samo moramo moliti i slušati popa.


************************************************** ***
"Ne osjećam potrebu za bilo kojom vjerom doli moje vjere u ljudska bića."

"Toliko sam prožeta čarolijom Zemlje i života na njoj, da ne mogu razmišljati o raju i anđelima. Dovoljan mi je ovaj život."

[Pearl S. Buck, Američka spisateljica (1892-1973);
Treasury of Women's Quotations]
************************************************** ****
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:54   #52
Resursi bi i tako i tako bili iscrpljeni jednog dana i mučili bi se da smo svi vegani npr.Zivotinje bi da su na našem mestu takodje nas jele i tako se odnosile prema planeti.Za mene ,po mojoj složenoj ''religiji'' radikalnog pandeizma je izrabljivanje prirodnih resursa i hiperprodukcija jedan uzvišeni božanski čin jer se tako zbir sila u svetu smanjuje i to je anihilacija ''bozijih'' fragmenata,a oni su po meni sve što nas okružuje.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:11   #53
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Multiverzum teorija je, ipak nešto drugo i na nju nisam ni mislila. Mislila sam na ovaj naš, jedan, jedini svemir. Koji je smrtonosno mjesto za čovjeka.

Sam planet Zemlja ne da nije hotel sa deset zvjezdica nego je smrtonosna klopka i nikako nije stvorena za čovjeka.
Da si vjernik, rekao bih ti da si nezahvalna prema Stvoritelju.

Ovo je mjesto na kojem se umire, ali i gdje se živi i rađa novi život. To vrijedi ne samo za čovjeka već i za sva živa bića. Ako te išta veseli na ovom svijetu, ne znam na koji način ti onda predstavlja "smrtonosnu klopku"...

Quote:
Prije bi se moglo kazati da je stvorena za bakterije ili žohare. Toliko što se tiče *Fine-Tuned Universe*.
Ne možemo pitati bakterije niti žohare što misle o tome, a nismo niti definirali koji su kriteriji da neku okolinu smatramo "prijateljskom". Kako smo uopće preživjeli do sada kao vrsta ? Evo, uzmi kriterije prirodne evolucije, npr.

Quote:
To su činjenice.
To su odabrane činjenice, iz kojih onda izvlačiš svoje stavove... "Zemlja je neprijateljsko mjesto."
To što više nismo u stanju tj. ne znamo, živjeti poput Bušmana, druga je stvar.

Quote:
Činjenice svaka osoba tumači prema stavovima pa će vjernik u njima vidjeti samu Božju namjeru i svu njegovu ljubav prema čovjeku. Kad si već spomenuo ekologiju, pao mi na pamet onaj senator s kojom se Kolinda srela za nogovodišnje praznike, on klimatske promjene tumači tako što kaže da to Bog hoće da ljudima bude toplije.
Dobro, to je poznato, ali nije, barem meni, toliko zanimljivo. Bilo bi zanimljivije vidjeti postoje li praktične razlike u odnosu prema prirodi sa stanovišta nekog tko se vodi različitim etičkim principima (spomenuo sam ih ranije).
Što se tiče senatora kojeg si spomenula, tip je cinik... u stilu, Bog je htio da meni bude dobro, jer ja svoju senatorsku g..... povremeno dovučem u crkvu, a možda i doniram nešto više.
Oni koji su na otocima (i Bengalskom zaljevu) koje će ocean preplaviti očito nisu dobri kršćani.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:34   #54
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Kako smo uopće preživjeli do sada kao vrsta ? Evo, uzmi kriterije prirodne evolucije, npr.
Kako smo preživjeli? Jedva. Kažu da je u jednom trenutku na Zemlji bilo svega 2000 ljudi. I da je postojala vrlo velika mogućnost da izumremo kao što je izmrlo na tisuće drugih životinjskih i biljnih vrsta. A i danas masovno izumiru i biljke i životinje.

U srednjem vijeku je dvije trećine Europljana umrlo od kuge. Dvije trećine.

Zatim smo, uz pomoć znanosti, počeli preoblikovati planet u skladu sa ljudskim potrebama, izgradili sela i gradove, pa i velegradove, tolike da u jednom živi više ljudi nego što je prije 100 tisuća godina živjelo na čitavom planetu, selekcijom uzgojili biljke i životinje bolje za našu prehranu .....

Međutim, jesmo li izbjgli smrtonosnu klopku? Nismo. Pisala sam, zatrpavamo taj naš jedan jedini planet smećem, gušimo se, doslovno, u plastičnim vrećicama i lako je moguće da ćemo se, u konačnici, u smeću i - ugušiti.

A čovjek će biti samo još jedna izumrla vrsta koja je neko vrijeme naseljavala jedan mali planet u ogromnom svemiru ......

Knjiga o Čovjeku još nije napisana do kraja i ne znamo kakav će svršetak imati, sretan ili tužan, odnosno pišemo li roman ili tragediju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:40   #55
Tragediju...

uz otapanje polova, gubitak šuma i pitke vode, širenje pustinja, uniuštavanje mora i oceana, svaka nova generacija stanovnika Zemlje živjeti će sve gore i gore.

A da o klaunima tipa Trumponje i Putonje koji drže prste na crvenom gumbu ne spominjemo...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:43   #56
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A da o klaunima tipa Trumponje i Putonje koji drže prste na crvenom gumbu ne spominjemo...
Za razliku od Obamonje koji je porokao pola svijeta.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:46   #57
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Za razliku od Obamonje koji je porokao pola svijeta.
A ovi se takvih rabota libe...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:53   #58
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A ovi se takvih rabota libe...?
Bumo vidli. Ali svaka promjena je dobrodošla.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:55   #59
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Bumo vidli. Ali svaka promjena je dobrodošla.
Da, ali ne budimo prenaivni!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:56   #60
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Mogu opet pitati da li bi ti bilo ugodno na -20, bez odjeće, na sjevernom polu u društvu polarnih medvjeda?

A što se tiče svemira možda je bolje zapitati se zašto je toliko negostoljubiv za ljude. Toliko ogromno prostranstvo a mi smo ograničeni na taj mizerno mali prostor.

To mi izgleda kao da smo namjerno zatvoreni u našim krhkim tijelima, natjerani cijeli život da smišljamo kako se obraniti od prirodnih elemenata i ograničeni na planetu Zemlju.

Više to liči na zatvorski sistem maksimalne sigurnosti nego na raj
Sad je Zemlja iako ugodna u mnogim djelovima, ipak
veoma divlja i surova priroda. Ali da kažem o tome dvije stvari.
1 Veči dio kopna ima stanovnike i nastanjen je i u mnogim područijima ljudi žive i previše udobno.
Idu na plaže, sunčaju se, planinare, siju, beru urod, love ribe u morima
i klima je umjerena večinom i dobra i puno je vode i hrane za život.
Ipak ljudi čine ljudima zlo pa je zemlja zbog raznih razloga pusta,
loše je navodnjavana i mnogi ljudi su zli, čovjek današnji ide protiv prirode.
Zato je međusobna harmonija slaba.

2 Stvoritelj je dao obečanja da će se Zemalja obnoviti cjelokupna u raj u nama bližoj budučnosti.
Tad će pustinje sve postati kao vrt Eden, dakle pustinje neće postojati, klima će biti savršena,
ljeta i zime umjerene, ljudi pošteni i zdravi, priroda u harmoniji sa čovjekom kako i treba.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Razradi temu do kraja.

Zašto bi Zemlja bila raj njenim stanovnicima?

Mali zeleni komad kamena usljed tamne mase univerzuma, napravljeno za dvonožne svjesne i društvene životinje...ne izgleda da je to raj, niti smo je mi zaslužili svojim ponašanjem.
Usporedi mars i merkur pa onda vidi zemlju punu rijeka, s plavim nebom i morima punim riba
i kopnom punim života.

https://youtu.be/KpRHRh9PaRU?t=187

https://youtu.be/gRKKvzuOQEs?t=218

Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
To sa slike je biblijski prikaz svemira, koji je ugrubo podijeljen na "nebo" i "zemlju", ta ideja je dosljedno prisutna u biblijskom tekstu od Postanka do Otkrivenja.



Pa eto, Neptun. Ne vidi se golim okom sa Zemlje (nije stvoren kao "vidjelo noću"), predaleko je da bi imao ikakav utjecaj na život na Zemlji, plaviji i samim tim ljepši od Zemlje (ako je plavetnilo kriterij, a očito jest ako ćemo suditi po popularnoj fascinaciji "plavom točkom u beskraju"), a strogo gledano, ne može se isključiti mogućnost nekakvog anaerobnog života u plavim dubinama metana, vode i amonijaka. Eto, zato Neptun. Za koga je on stvoren, čemu?
Onda bolje spomenuti Uran. Slični su Neptun i Uran. Imaju vodu.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.