Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 13:43   #1
Ima li Njemačka moralno pravo otimati mlade i obrazovane ostatku Europe?

Evo jedno "out of the box" razmišljanje u kojem ću iznijeti svoje mišljenje o EU. Dakle mislim da je svima jasno da je EU ništa drugo do produžene njemačke ruke koja joj daje pravni okvir za eksploataciju (financijsku, političku i demografsku) ostatka kontinenta, ono šta hitler nije uspio oružjem ostvariti (europa bez granica, politička dominacija Njemačke) Nijemci su uspjeli ostvariti bez ispaljenog metka kroz 30tak godina, rušenjem komunizma/socijalizma u istočnoj Europi pokupovali su sve šta vrijedi u tim postkomunističkim državama, zatim je uslijedilo političko ucjenjivanje, reketarenje i laganje kako bi se te države privukle u EU i nakon toga čista demografska pljačka tih istih zemalja kako bi se eksponencijalno ubrzavao rast njemačke ekonomije i nadoknadio nedostatak radne snage. Dakle radi se o milijunima ljudi (uglavnom obrazovanih) koje su Nijemci doslovno ukrali a da nisu u njihovo obrazovanje uložili ni lipe, a države koje su ušle u EU nisu time dobile doslovno ništa u odnosu na ono šta su izgubile (suverenitet, ljude i budućnost). Nekoliko pitanja za one koji će me sad napasti sa uskogrdnim razmišljanjima kako je bitan samo osobni probitak i da ljudi idu tamo gdje im je bolje i ostalim floskulama

1. Tko je uopće stvario takav okvir da ljudi mogu tako lako iseliti i raditi uglavnom u Njemačku i nekoliko drugih manjih država Europe i kome on zapravo odgovara u EU?
2. Kakav je smisao i budućnost unije kojoj nije cilj da se svi njeni dijelovi i države razvijaju ravnomjerno nego da bogatije i veće države rastu na račun manjih i siromašnijih?
3. Kakve šanse su postkomunističke države istočne i jugoistočne Europe imale nasuprot Njemačke i ostalih kapitalističkih država zapadne Europe da nakon propasti komunizma uopće podignu ekonomiju i standard na njihovu razinu?
4. Kakav je smisao da onda ostatak Europe ima rodilišta, škole i fakultete? Da pravi, ulaže, školuje i priprema djecu da u budućnosti podižu njemačku ekonomiju?
5. Zar se mladi u vlastitim državama nebi trebali izboriti i biti pokretač pozitivnih promjena i boljitka i tko bi onda trebao promijeniti nešto na bolje ako nema mladih? Starci od 80 godina?
6. Kako se to dogodilo jako velikom broju država (postkomunističkih) ne može niko reći da je tu Hrvatska nešto posebna, da se to samo njoj događa i da je kriva za to jer se radi o fenomenu koji zahvaća pola kontinenta.

Zadnje uređivanje PCN : 18.02.2017. at 14:07.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 13:53   #2
znaci nakon sto mladima nabacis okove rada za crkavicu od 2 600 kn treba im nabaciti i okove kako ne mogu pobjeci?



feudalizam 21. stoljeca, jbg cure i decki
niste se rodili u imucnim obiteljima s vezama i sad imate kao kmetovi provesti radeci za minimalac do kraja zivota, jbg tak vas je pala kocka zivota
nema vam pomoci
po bozanskim i drzavim zakonima ne mozete izbjeci svoju sudbinu, tako vam je kako vam je

:klap:
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:02   #3
A ono, nije ih Njemačka zvala, primila ih je jer su oni tako htjeli. A htjeli su jer nemaju posla, jer rade, a nikako su plaćeni, jer im se ne šljaka za političke elite dok sami jedva preživljavaju, jer traže bolje za sebe, jer...nastavi niz...
__________________
MCR
ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:04   #4
Ako te tješi, ja ću ostati, iako sam mlad i obrazovan, pa budemo valjda skrpali nešto za tvoju penziju. Samo ne znam tko će za moju haha
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:06   #5
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Nekoliko pitanja za one koji će me sad napasti sa uskogrdnim razmišljanjima kako je bitan samo osobni probitak i da ljudi idu tamo gdje im je bolje i ostalim floskulama
To nisu floskule.

Nemaš ti ljude što silom zadržavati ondje gdje ne žele biti.

Quote:
1. Tko je uopće stvario takav okvir da ljudi mogu tako lako iseliti u raditi uglavnom u Njemačku i nekoliko drugih manjih država Europe i kome on zapravo odgovara u EU?
Za početak, očito odgovara ljudima koji to rade.

Quote:
2. Kakav je smisao i budućnost unije kojoj nije cilj da se svi njeni dijelovi i države razvijaju ravnomjerno nego da bogatije i veće države rastu na račun manjih i siromašnijih?
Nitko ne sprečava "manju" državu da postavi društveni okvir koji bi bio privlačniji.

Quote:
3. Kakve šanse su postkomunističke države istočne i jugoistočne Europe imale nasuprot Njemačke i ostalih kapitalističkih država zapadne Europe da nakon propasti komunizma uopće podignu ekonomiju i standard na njihovu razinu?
Nikakve.

Quote:
4. Kakav je smisao da onda ostatak Europe ima rodilišta, škole i fakultete?
Dobro dođu kad se netko rodi ili školuje.

Quote:
5. Zar se mladi u vlastitim državama nebi trebali izboriti i biti pokretač pozitivnih promjena i boljitka i tko bi onda trebao promijeniti nešto na bolje ako nema mladih? Starci od 80 godina?
Što znači da bi oni to "trebali"?

Quote:
6. Kako se to dogodilo jako velikom broju država (postkomunističkih) ne može niko reći da je tu Hrvatska nešto posebna, da se to samo njoj događa i da je kriva za to jer se radi o fenomenu koji zahvaća pola kontinenta.
Nazadni mentaliteti nose negativne posljedice, i polagano odumiranje, napredniji su privlačni.

Prirodna datost.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:16   #6
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
To nisu floskule.

Nemaš ti ljude što silom zadržavati ondje gdje ne žele biti.
A tko se to u Hrvatskoj prije ulaska u EU nešto žalio kako mu je toliko teško? Jesmo imali nekakve revolucije i prosvjede sa geslom "pustite nas van"?

Quote:
Za početak, očito odgovara ljudima koji to rade.
Ako pogledaš stvari izvan svoje uskogrdne percepcije, vidjet ćeš da odgovara samo Njemačkoj i možda još nekoliko drugih država i EU birokratima.

Quote:
Nitko ne sprečava "manju" državu da postavi društveni okvir koji bi bio privlačniji.
Kako će postavit ako i sam kažeš da nisu imale nikakve šanse da poslije sloma kompletnog društveno-političkog uređenja konkuriraju ostatku kontinenta?

Quote:
Nikakve.
Jeli po tebi u redu da jedna država preko EU okvira vrši političku dominaciju i bezprizornu pljačku ostalih 20 država? I nikome ništa?

Quote:
Dobro dođu kad se netko rodi ili školuje.
Da, a tko plaća to njihovo školovanje? Merkel i Njemačka?

Quote:
Što znači da bi oni to "trebali"?
To je isto kao da me pitaš zašto bi mladi trebali rađati, a ne starci od 100 godina.

Quote:
Nazadni mentaliteti nose negativne posljedice, i polagano odumiranje, napredniji su privlačni.
To šta ti nazivaš naprednim nije ništa drugo nego kolonijalizam i pljačka umotana u EU zastavu, otrov u kocki šećera, samo tebi je tu samo bitno da ima šećera figurativno rečeno.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:23   #7
Ako su se Češka i Slovačka mogli oporaviti, zašto ne može Hrvatska.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:44   #8
Quote:
enduring kaže: Pogledaj post
Ako te tješi, ja ću ostati, iako sam mlad i obrazovan, pa budemo valjda skrpali nešto za tvoju penziju. Samo ne znam tko će za moju haha
I ja sam mlad i obrazovan kao i ti. Nije uopće stvar u tome da sam ja starac pred umirovljenjem koji je zabrinut šta mu neće ko imat uplaćivat za penziju.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:46   #9
Kratko i jasno - nitko nema pravo otimati.

Ukoliko se radi o otimanju. U stvarnosti, iz nekih EU drzava vuku previse, iz nekih - premalo. I zbog nekih detalja koje se nema volje promijeniti, ne funkcionira dvosmjernost.

Slobodno trziste roba, usluga, kapitala i radnih mjesta je samo po sebi toliko dobrog donijelo da samo nakupina kukavica nazvana EU ne vidi da novca ima vise nego dovoljno za pokrpati rupe tj rijesiti osnovne makroekonomske neravnoteze.

Jedne tvrtke otimaju radnike, a onda druge tvrtke, podruznice prvih, posudjuju kapital tamo gdje nestaju radna mjesta. Sjajno odrzivo.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:52   #10
Ovo što Njemačka radi je sve samo ne otimanje. Otimanje bi bilo da se nekog prisiljava da ljudi tamo idu, bilo ekonomski bilo fizički. Ali istina je ta da nitko nije prisiljava da ide baš u Njemačku. Činjenica jeste da je većina Hrvata ekonomski baš prisiljena otići iz Hrvatske, ali nema tu niikakve sile da se ide baš u Njemačku. Tamo se ide prvo jer postoji fama o parama, a drugo jer je nakon Irske jezik najlakši za naučiti među razvijenim zemljama.

U Hrvatskoj nedvojbeno ljudi jesu progonjeni iz zemlje uz ovakvu nezaposlenost, katastrofalne plaće i katastrofalno visoke troškove života, ali taj progon nikoga ne tjera baš u Njemačku. Njemačka u cijeloj toj priči je važna tek zato jer nas je relativno brzo odlučila prihvatiti. Da nas otimaju, ne bi na Hrvate ostavili radne dozvole do 2015, a Rumunjima i Bugarima to nametnuli čak do 2014.

Slična shema je zašto nakon Njemačke i Irske ekipa ide u Švedsku. Jezik ne pretežak, engleski brutalno svi govore, plaće prva liga, jedino smještaj je stravično oskudan i klima ne paše baš svima, pa zato Švedska nije u istom rangu egzodusa kao ovo dvoje (da me se krivo ne skonta, u Irskoj je smještaj isto vrlo oskudan, klima još gora, ali engleski je velika prednost).
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:56   #11
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj nedvojbeno ljudi jesu progonjeni iz zemlje uz ovakvu nezaposlenost, katastrofalne plaće i katastrofalno visoke troškove života, ali taj progon nikoga ne tjera baš u Njemačku. Njemačka u cijeloj toj priči je važna tek zato jer nas je relativno brzo odlučila prihvatiti. Da nas otimaju, ne bi na Hrvate ostavili radne dozvole do 2015, a Rumunjima i Bugarima to nametnuli čak do 2014.


Nisu mladi i obrazovani oteti od strane Njemačke, već su otjerani od strane Hrvatske mizernim uvjetima i situacijom (i to ne samo mladi).
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:57   #12
Ne otima Njemacka nikoga. Odu sami ljudi.

Pitanje za uhljeba koji je pokrenuo temu :

Ima li uhljebostan pravo otimati tim istim mladima i do 70% zarade????
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:00   #13
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post


Nisu mladi i obrazovani oteti od strane Njemačke, već su otjerani od strane Hrvatske mizernim uvjetima i situacijom (i to ne samo mladi).
Baš tako. Nijemci u čitavoj toj priči su samo korektni i dobro prihvaćaju strance, imaju razumijevanja što ne znaju svi jezik, zemlja je ogromna pa se i smještaj lakše nađe i uz to su razvijena zemlja. Nema tu neke velike filozofije. Hrvati definitivno nisu otimani od nikoga, ali progonjeni sigurno jesu. Većina ekipe, uključujući mene, je iz Hrvatske otišla kao žrtva progona.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:04   #14
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post


Nisu mladi i obrazovani oteti od strane Njemačke, već su otjerani od strane Hrvatske mizernim uvjetima i situacijom (i to ne samo mladi).
Pa čekaj malo, mi smo ušli u istu uniju (državu) sa njima? I šta bi mi trebali? Imati rast od 80% BDP-a da bi dosegli njihov standard? Cijela EU je postavljena na temeljima da odgovara Njemačkoj i još nekoliko država, zašto se onda odmah ne proglasimo njemačkom saveznom državom za eksploataciju?
Ti opet samo gledaš na Hrvatsku a ja sam u samom uvodu rekao da se radi o doslovno pola Europe.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:07   #15
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Pitanje za uhljeba koji je pokrenuo temu :

Ima li uhljebostan pravo otimati tim istim mladima i do 70% zarade????
Prije 2 godine isti je ovdje na forumu rekao da bi zabranio (ne znam samo kako bi proveo tu zabranu) odlazak vani pa si možeš mislit kakav će mu biti odgovor na tvoje pitanje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=115
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:07   #16
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Pa čekaj malo, mi smo ušli u istu uniju (državu) sa njima? I šta bi mi trebali? Imati rast od 80% BDP-a da bi dosegli njihov standard? Cijela EU je postavljena na temeljima da odgovara Njemačkoj i još nekoliko država, zašto se onda odmah ne proglasimo njemačkom saveznom državom za eksploataciju?
Ti opet samo gledaš na Hrvatsku a ja sam u samom uvodu rekao da se radi o doslovno pola Europe.
Ne, nije točno, baš o tome se priča na nekoliko tema. Poljska je recimo famozna kao zemlja egzodusa, a u posljednjih 25 godina broj stanovnika gotovo nepromijenjen. Kako, zašto ? Nemoj konkurirati BDP-om, pa ni plaćama, konkuriraj time da prvo ljudima ponudiš posao (toga u Hrvatskoj nema), a onda plaću u skladu sa troškovima života. Ako je uspjela Poljska i Češka u tome, zašto ne možemo mi ?

Ja ti garantiram da mladi ne bi odlazili kad bi mogli do posla, čak ne dobro plaćenog nego bar da se radi o firmi gdje se može puno naučiti pa onda kasnije to unovčiti znanje. A stariji ne bi odlazili da mogu u odnosu na troškove života živjeti bar 2 puta gore nego Nijemac, uz po mogućnosti izostanak fizičkog i psihičkog zlostavljanja na radnim mjestima. Ali ne mogu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:08   #17
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Pa čekaj malo, mi smo ušli u istu uniju (državu) sa njima? I šta bi mi trebali? Imati rast od 80% BDP-a da bi dosegli njihov standard? Cijela EU je postavljena na temeljima da odgovara Njemačkoj i još nekoliko država, zašto se onda odmah ne proglasimo njemačkom saveznom državom za eksploataciju?
Ti opet samo gledaš na Hrvatsku a ja sam u samom uvodu rekao da se radi o doslovno pola Europe.
Prestani mi otimati 70% zarade uhljebu i ostat cu u HR.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:09   #18
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Ne otima Njemacka nikoga. Odu sami ljudi.

Pitanje za uhljeba koji je pokrenuo temu :

Ima li uhljebostan pravo otimati tim istim mladima i do 70% zarade????
Nisam ni rekao da dođe Gestapo sa Schützenpanzerom i krca ljude iz kuća na silu. Govorim o tome da je to pljačkaški politički okvir kojim su to osigurali. Nisam uhljeb tako da ti je pitanje upućeno na pogrešnu adresu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:09   #19
Ima sako pravo, a ekonomija je pianje matematike prije nego morala. Jednako kao sto unutar zemlje netko ima pravo doci iz Slavonije na more radi posla. To se ne moze promijeniti moraliziranjem niti negativnim propisima (zabranama) vec samo pozitivnima (poticaijima, boljim drustvenim uredjenjem isl).

Ako mi poznanik poduzetnik u Londonu otvori IT firmu za dva dana i pri tome ima malo davanja i poreza, a svi izlaze u susret i poticu proces jer su em profesionalni em smatraju da je to u interesu drzave, a kod nas postupak traje mjesecima, osjecas kao da te smatraju opterecenjem izmedju dvije kave, drzavne agancije ti ne mogu odgovoriti na pitanje niti istumaciti zakone itd jer nitko ne zna svoj posao - nije tu kriv niti London niti poduzetnik.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:11   #20
Za razliku od perioda prije globalizacije, na koncu price velika vecina iseljenika ce se vratiti otjerana od strane Njemacke.

Nijemci nemaju druge nego uvoziti radnike i izvoziti kapital. Ljudi misle sve je isto kao prije kad se iseljavalo.

Nista nije niti slicno.
Slicnosti postoje sa zadnjim ratom kada je vecina Hrvata na agresiju strane drzave razmisljala tako da ce iseliti jer sami snosimo prilicno krivice (zato sto nas ubijaju...?!)
To se ponavlja.

Na koncu je vecina bijesna na drugu stranu, bili pojedinci krivi ili ne, svejedno, oci bi im iskopali.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.