Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2023., 18:42   #1
Menga se ne pojavljuje - neregularne menstruacije

Pozdrav svima, moram priznati da jako rijetko koristim forum, nadam se da moderatori neće ukinuti!

Eh, ovako, pizdim već mjesec dana. Menga mi kasni 32 dana. Nisam trudna 100% (dobro je nekad i bit single), nikad nisam imala prethodne probleme s mengom, doslovce nemam niti menstrualne grčeve. Prošle godine sam započela (stresni) faks i prvi put mi se desilo da menga kasni duže - 11 dana - no to sam pripisala tadašnjem ispitu. To je bilo negdje 4., 5. mjesec i poslije toga je sve bilo oke. Fizički se krećem često, BMI mi je normalan. U kolovozu i rujnu sam smršavila nešto (7 kg) na zdrav način dakle NE izgladnjivanje ili pretjerano vježbanje. Sad mi je opet započela akademska godina ali nisam u nijednom trenutku bila u nek om prevelikom stresu. Opet sam krenula u teretanu (nakon par mjeseci bez teretane) i to je bilo baš kad sam trebala imati ovulaciju, pa je moguće da je to odgodilo mengu, iako mi se ne čini legitimno jer nisam bogznakak vježbala, a i inače se krećem pa nije to bio neki šok za moje tijelo.

Naime, jedino imam problema sa spavanjem. Prije sam znala uzimati melatonin tabletice često, a baš tad kad sam trebala ovulirati (nema ovulacije, nema menge) sam si u ljekarni kupila neke mega melatonin tablete s valerijanom (melatonin activ) i to pila. Pročitala sam na internetu neki članak da to može utjecat na menstrualni ciklus, ali ni to mi baš ne drži vodu jer čak i da mi se odgodila ovulacija, već je trebala doći!!

Znam znam, definitivno bih trebala kod ginekologa. Svako jutro se budim i doživljavam najgore razočaranje ikadd dok vidim da mi nije došla menga. Inače sam točna kao sat i apsolutno control freak --- mrzim ovakve situacije!!

Ima li netko slična iskustva, savjet, nešto? Je li se nekome ovako manifestirao možda PCOS ili neki hormonalni problem? I ako je netko imao sličan problem, kako ga je riješio ginekolog? Stvarno želim pod svaku cijenu izbjeći pilule
edgyb8tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2023., 08:13   #2
Wink

Ja sam znala imati neredovite menstruacije sve do negdje 25.-te. Jednom mi je kasnilo oko 2 mjeseca, također ničim posebnim izazvano, nisam nikad uspjela skužiti zbog čega. Ginekologica mi nije dala ništa posebno od tableta, samo me ultrazvučno pregledala.

Također, u jednoj 'anoreksičnoj' fazi sam bila dosta smršavila, negdje 10kg u možda 3 mjeseca i tada sam kompletno izgubila mengu pa su mi dali neke tablete plus vratila sam određeni broj kila.

Ovako laički, rekla bih da ti je to možda kombinacija lifestyle i stresa, znam da se tebi možda ne čini da bi ti zbog ovih promjena koje si navela mogla izostati menstruacija, ali tijelo radi na misteriozne načine.

Recimo, ja od kad sam intenzivnije krenula u teretanu, ne znam zašto, ali manje spavam, tipa oko 6 sati. Čitala sam da se ekipi to zna događati pa se više ne opterećujem toliko oko toga.

Opusti se i pričekaj tu mengu koja će sigurno doći. A ako te baš muči, odi kod ginekologa.
bubuljica_na_nosu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.