Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2006., 16:49   #1
MOJ ZAGREB TAK IMAM TE RAD

Kad ste zadnji put na telki čuli neku Zagrebačku pjesmu, pa raspravimo o teroru Dalmatinske glazbe (razni Graše, Huljići, Karani, Dragojevići....) Gdi smo se zgubili. Niš ni čudno kad nam grad vodi šerif bandić (Bosanac) . Glavni kulturnjak grada je: Ljuština (Srbin), a upravitelj Jaruna (Aleksa - vrati se doma) ...
Lepo je Rekel Milčec u "pozdrav iz Zagreba":
Druga vrsta dolazaka, odnosno pristupa Zagrebu su oni brojni zavičajni klubovi, kojih u Zagrebu i dan-danas ima malne više nego zavičaja! Ti zavičajni klubovi su mali rezervati, koji u najboljim namjerama djeluju nauštrb grada, njegove tradicije, običaja, kulture i duhovnog bića uopće. Članovi tih zavičajnih klubova, bez obzira na to koliko dugo žive u ovom gradu, zatvoreni su u svoje međe, gudeću u svoje gusle i tambure, gluhi za sve ritmove velegrada. A taj isti velegrad najčešće su sami odbarali, on im je pružao gostoprimstvo i priliku za osobnu i profesionalnu afirmaciju. Od njega žive, pa bi u najmanju ruku bilo pristojno da žive s njim, ako ne već za njega, njegov ugled i probitak.
Otud je došljak u zagrebačkoj spiki i prekršten u dojdeka (dođoša) i dotepenca.
Nastavak slijedi.....
Attached Images
 
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 22:27   #2
milcec,velis..imam sve njegove knjige i sva se uzivim u njih-frtalj po frtalj,kaj da sam tam,bas tad u tom trenutku...
nego,da-imas praf to kaj velis.
a kaj si ti nekakva nova puca tu(si zensko,ne?)jer nisam te vidla prije?
jedina -kak bi se moglo reci-zagrebacka al ono prava puca tu je svakak NEPTA!
(doduse-ima nas jos!)
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 19:54   #3
Quote:
AFRODITA69 kaže:
milcec,velis..imam sve njegove knjige i sva se uzivim u njih-frtalj po frtalj,kaj da sam tam,bas tad u tom trenutku...
nego,da-imas praf to kaj velis.
a kaj si ti nekakva nova puca tu(si zensko,ne?)jer nisam te vidla prije?
jedina -kak bi se moglo reci-zagrebacka al ono prava puca tu je svakak NEPTA!
(doduse-ima nas jos!)
Bok svim pucama i svim dečkima. Malo nas je, malo nas je al smo domaći. Toliko volim taj naš prelepi Zagreb da ni normalno. Al kaj buš kad me malo njih razme i nemaš s kim o tome pripovedati. Srce uvijek pjeva prelepu našu i neponovljivu pjesmu (najljepšu):


ZADNJI FIJAKER

I opet noćas
kak i sake noći
polako se buju gasle kavane
i zadnji vlak kroz stanicu bu prošel
a k njemu niko, niko, nebu došel
iz navike on bu opet čekal da svane.

Viš, ja sem ti eto došel v goste
kad mi se nekak neda biti v hiži
tak si mi hitri, naj oprostiju mi to
al meni ti si sejeno nekak bliži.

Zbudil se dan i zemlji pojke
gleć tam iznad Griča istu kulu
bumo se zibali kak v čunu nas dva
o Zagrebu buš mi pripovedal.

Nas dva smo zbila vidli sega
zato i opet sem tu
popevali si bumo tiho
te slatke popevke stare
bumo se znaš, vozili kak negda
ćes se signale i ćes sve pute.

Fućkam ja na te table žute
i vse na vuglu kad smo
sto put prešli
sunce nek zbudi dragi Zagreb
i otpre svetlu saka vrata
fabrike, ljudi, tice i grad
najemput se bu
kak od zlata
videl buš još je lepi Zagreb
kak na paradi v plave bluze
dobri naš veter z Medveščaka za nas
popuhnul bu i zbrisal suze.

Nas dva smo zbilja vidli sega
zato i opet sem tu
popevali si bumo tiho
te slatke popevke stare.
Daj pelaj moj prijatelj stari
pelaj za zadnji put čist polako
čez celi naš grad.
Popevali si bumo tiho,
za tebe i za naš Zagreb.

Zadnji fijaker- izvođač: Viki Glowatzky uz Revijski orkestar RTZ-a;(S. Mihaljinec- D. Britvić/P. Zlatar- N. Kalogjera
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 21:02   #4
heda,a kaj si ti f tom nasem lepom zagrebu ili si kak ja daleko od njega pa se sva rastopis na sve te lepe stare zagrebacke popefkice???
ja sad evo, za dva tjedna idem f zagreb..i tak se veselim...inace skupljam sve slikice o zagrebu,sve milcecove knjige skoro imam doma i uvek se setim rado svega od kad sam bila curica...a najlepse od svega mi je kad cujem moju decu koja nigdar nisu bila tam kak lepo pripovedaju ,bas pravo zagrebacki kak se negdar pripovedalo(sad se bas i ne cuje puno)..kad mi moja malicka od samo 5 veli;mama,ocu klajdicu danas imati,kakvu bus mi oblekla??-jer mi smo stara zagrebacka familija(prezime nam je na 'scak"kakti medvescak,kajbuscak...he he...pa nebi bilo lepo da se to ne prenosi s kolena na koleno,ne?
pozdrav!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 07:12   #5
Quote:
AFRODITA69 kaže:
heda,a kaj si ti f tom nasem lepom zagrebu ili si kak ja daleko od njega pa se sva rastopis na sve te lepe stare zagrebacke popefkice???
ja sad evo, za dva tjedna idem f zagreb..i tak se veselim...inace skupljam sve slikice o zagrebu,sve milcecove knjige skoro imam doma i uvek se setim rado svega od kad sam bila curica...a najlepse od svega mi je kad cujem moju decu koja nigdar nisu bila tam kak lepo pripovedaju ,bas pravo zagrebacki kak se negdar pripovedalo(sad se bas i ne cuje puno)..kad mi moja malicka od samo 5 veli;mama,ocu klajdicu danas imati,kakvu bus mi oblekla??-jer mi smo stara zagrebacka familija(prezime nam je na 'scak"kakti medvescak,kajbuscak...he he...pa nebi bilo lepo da se to ne prenosi s kolena na koleno,ne?
pozdrav!
Puno sam putovala po belom svetu, a onda kad sam se vraćala doma, moje srce je bilo puno, samo sam si rekla: "Ja sam doma" .... To je riječ od koje je duša puna. Ima puno lepih gradova, ali vjeruj mi da je naš Zagreb najlepši. Jučer sam bila s frendicom na Jelačić placu na ispijanju kavice, onda kad je pala večer smo si prošetale po Zrinjevcu. Ljudi moji to je fantazija za oči, sve prepuno cvijeća, mirisi svježe pokošene trave, jednostavno miris Proljeća u Zagrebu. Kralj Tomislav ponosno stoji i uljepšava naš prelepi dio oko kolodvora. Malo ljudi razme tu ljubav, a znaš zakaj? Jer nas je još malo ostalo u Zagrebu. Moj tatek i deda i pradeda su Vlaškouličanci. Deda je bil obrtnik u Vlaškoj, a onda su mu 1945. komunjare sve oteli, jer su rekli da svi moraju biti jedanki jer to nije kapitalizam. Ali nisu sve uzeli. Ostalo je ponosno naše Zagrebačko srce. Da čuješ spiku po gradu. Nemreš verovat da si došla u Zagreb. I ti dotepenci bi nas šteli menjati. Evo im figa, jer ne buju uspeli.
Dobro nam došla Afrodita, jer Zagreb voli svoje Zagrepčance i to vraća svojom ljubavlju koju osjećaš u svakoj ulici, i na svakom trgu.
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 17:39   #6
razmem te heda-nemoj se srditi kaj te tak skraceno zovem,znam jednu staru zagrepcanku hedu pa zato!ja ti i nakon 17 god zivota u inozemstvu,uvek velim-idem doma-samo onda kad idem u zagreb...a kad se vracam,onda velim da idem natrak v ny.al ne i doma.bas interesantno je to,sad kad si vec spomenula.moja mama i njena familija su iz petrove a stari je s sige ali su mu starci iz ilice.a o dotepencima mi ne moras pripovedati...
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 17:41   #7
i da..jos tjedan i frtal i bum si i ja mirisala ruzice i travicu..a najlepse od svega mi se po kisi prosetati po gornjem gradu.nema lepsega.nigde na svetu.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 19:55   #8
Quote:
hedviga kaže:
šerif bandić (Bosanac)

Pardonček, on je Hercegovac.


Quote:
Malo ljudi razme tu ljubav, a znaš zakaj? Jer nas je još malo ostalo u Zagrebu. Moj tatek i deda i pradeda su Vlaškouličanci. Deda je bil obrtnik u Vlaškoj, a onda su mu 1945. komunjare sve oteli, jer su rekli da svi moraju biti jedanki jer to nije kapitalizam. Ali nisu sve uzeli. Ostalo je ponosno naše Zagrebačko srce. Da čuješ spiku po gradu. Nemreš verovat da si došla u Zagreb. I ti dotepenci bi nas šteli menjati. Evo im figa, jer ne buju uspeli.

Srećom, nisu svi purgeri ograničeni poput tebe. Mnogi prihvaćaju ljude koji su došli u Zagreb tražeći bolji život.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 21:05   #9
Quote:
kem kaže:

Pardonček, on je Hercegovac.




Srećom, nisu svi purgeri ograničeni poput tebe. Mnogi prihvaćaju ljude koji su došli u Zagreb tražeći bolji život.
Sve ti je rekel gosn.Milčec, kaj još nešto treba...... pismenima je dovoljno pročitati i naučiti gradivo.....
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 21:06   #10
Quote:
AFRODITA69 kaže:
i da..jos tjedan i frtal i bum si i ja mirisala ruzice i travicu..a najlepse od svega mi se po kisi prosetati po gornjem gradu.nema lepsega.nigde na svetu.
Naravno ti to razmeš, jer to živi u tebi i ti živiš sa time, dobro ti nama došla.
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 21:14   #11
Quote:
hedviga kaže:
Naravno ti to razmeš, jer to živi u tebi i ti živiš sa time, dobro ti nama došla.
NAS KAJ NE RAZMEM?zakaj niko ne voli zagrepcane?al one prave?cim velis da si zagrepcan/ka(narocito u stranom svetu)odma te onak pogledaju,kakti-a kaj bum ja s tobom,ti si hoh,ti si iz zagreba...a bas sam citala negde,morti bas u jednoj od milcecovih knjiga,da zagrepcani jesu malko hoh...malo se drziju onak kak bi se reklo"stolc"...je a kaj mores,more nam biti,kaj ne?pol nas je plave krvi...mi imamo cak i familijski grb...a spominju mi tatekovu familiju i u matkovim knjigama.pa kak nebum onda "hoh"!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 21:16   #12
Quote:
kem kaže:

Pardonček, on je Hercegovac.




Srećom, nisu svi purgeri ograničeni poput tebe. Mnogi prihvaćaju ljude koji su došli u Zagreb tražeći bolji život.
a kakve to ima veze sa ljubavi prema zagrebu???
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 23:43   #13
Quote:
AFRODITA69 kaže:
a kakve to ima veze sa ljubavi prema zagrebu???
To se i ja pitam. Netko tko je rođen u Zagrebu ne mora automatski više voljeti Zagreb od dotepenca. Dapače.
Ili možda mislite da samo i isključivo dotepenci razbijaju tramvaje, šaraju nove zgrade i uništavaju sve oko sebe?
Ljubav prema gradu u kojem živiš se ne dobija rođenjem.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2006., 01:45   #14
ja vec dugo zivim vani...od raznih lokacija u calif. pa sad do ny-a...dva velika zivotna koraka sam napravila-prvi-kad sam otisla iz zagreba u calif. i drugi-kad sam prekrizila calif i otisla u ny.oboje je bilo tesko.prvo-jer sam od tamo,jer sam tamo odrasla,imala svoj krug frendova,prve simpatije,ljubavi cak,ma cjeli zivot zapravo do 20-e...ali i drugi puta je bilo tesko jer je to prvo mjesto gdje sam dosla(calif.)i ponovo"prohodala"stekla frendove,zavrsila skole,pocela raditi,imala ljubavi i jednu veliku iz koje su se-opet tamo-rodile moje dvije kceri...bilo je tesko zatvoriti tu stranicu zivota i odseliti u ny i ponovo zapocinjati nesto posve novo -sad vec po treci puta.koincidencija ili ne,sve se blize "doma"seljakam i ako odlucim da mi je fakat pun kufer ny-a,jedino se mogu vratiti doma,u moj rodni zagreb...drugdje me nikuda ne vuce.
i tamo je jidno mjesto koje zovem"dom"iako ga vise nemam.al idem doma.i evo sad za tjedan idem doma iako cu biti kod rodakinje...a za tri tjedna se vracam u ny-bas cudno,jer tu imam dom.bas svoj dom.al ga nikada tako ne zovem.cak se ni ne zabunim.i kad pricam ljudima ovdje kak volim jesen,kisu,one divlje kestene po ulici..pa mirisne ruzice po plotovima u ljeto...oni mi veliju da sve to imam i tu...ali to nije isto.nit je kisa ista,nit kesteni nit ruzice.nije da i u tome nema ljepote,jer ima..al ja da ju nadem moram bar malo povezati ovo tu sa onim tam...i samo tako mi se dopadne.
i je,ja licno znam puno ljudi koji su dosli u zg i zivjeli tamo od mladih dana i zapravo voljeli taj grad,mozda vise nego netko roden u njemu...ali jos uvjek nasnjofam zagrepcana na kilometar i uvjek mi herc poskoci,bas zato jer ih nema puno.zato jako volim citati neptine postove i jos od par njih jer se osecam kak nekad...kak da citam milcecovu knjigu ili gledam tko pjeva zlo ne misli...kad cujem kak lepo pripovedaju i sve ih se razme...kaj i nije bas cesta pojava danas u zg.tu pa tam moras malo i prevadati...a to ti vis, ni to.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 13:57   #15
Ja sam iz metropole / di kaj govore, pa molim pljesak / još kao dječak
u Vrapču sam pišal u pijesak / u školu na Pešćenicu / kod Tommy-a u
Dubravu na šicu / u šesticu po picu / pa svakom klincu velim da nema
mi drugog doma / ne velim da ste koma, al' nemreš nas skinut s trona /
jer složim rimu u momentu, velim frendu/ne sjećaš se kad smo zajedno
bježali od murijaka po centru / ko starci '72 / prije raspada Juge/
po haustorima di klinci pale pluge/ne pljujem druge / jer bilo kvart
ili misao sve je isto / mada nismo baš na čisto / nemoj mi pljuvat grad
ak' si tu na faxu / jer bi mogo dobit nogom u pakšu il' pivsku flašu/
furaš našu obleku/ ideš u našu diskoteku/ a po ljetu zabriješ ako vidiš
ZG regu/ ovo je za Zagrebačke stanovnike/ za škvadru pored trafike ,
kaj briju purgerske spike/ ak' si glup kak kažu , nemoj izlazit iz mečke/
da ne bi upoznao naše zločaste plave dečke /
Dayday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 13:57   #16
Slike urbane / ne zaboravi parkove lude škvadre i kvartove /ovdje cure uvijek
dobro izgledaju kad te gledaju/ neke ti se zgade , jer kroz lisnicu te gledaju/
Zagrebačko stanje uma dolazi sa ulica /ubojice dječijeg lica dolaze iz jaslica/
škole pune droge, puno posla mala zarada / nemoj gledat čudno , svaka škvadra je
bahata / probaj doći u klubove gdje je puno ludih glava/svaka boja je plava/
znaj da Zagreb na spava / i prepoznaj kvalitetu /tajna je u mentalitetu / puno rada
predstavljamo sebe iz svoga grada / predstavljaj svoje , nemoj nikad pljuvat moje/bit će nereda dolaze klinci ispod Sljemena / ak' je kasno onda mora bit jedno jasno/
znaj da šaraju sa stilom , nikad ne rade to glasno/
Dayday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 18:08   #17
Quote:
AFRODITA69 kaže:
...kak da citam milcecovu knjigu ili gledam tko pjeva zlo ne misli...kad cujem kak lepo pripovedaju i sve ih se razme...kaj i nije bas cesta pojava danas u zg.tu pa tam moras malo i prevadati...a to ti vis, ni to.
Tko pjeva, zlo ne misli je najlepši film o starom Zagrebu, a to samo mi domaći razmemo. Dobro veliš da nas baš ne vole jer smo "hoh" . Pitaj ih kaj to znači jer nigdar nisu čuli za tu riječ ovi "dotepenci" . Kaj se ljute. Al' to je tak.
Pravi purgeri, kak smo mi nisu ograničeni samo ne daju za niš na svetu svoj dragi "kaj" . Vele da Zagrepčanci ne moraju više voliti Zagreb od dotepenca. No oni ga vole više od svih jer on je njihov, i oni su njegovi. Zakaj se dotpenci zato ljute. Zakaj je tak.....? Gle, kad sam se rodila moji prvi koraci su bili po Zagrebačkom asfaltu. kad smo bili klinci bežali smo na kupanje na Savi, a dečki bi išli gledati ženske na "Babinjak" . Glavni događaji su bile Dinamove tekme. i za dečke vožnja na "pulferu" .Prve ljubavi su bile na Zagrebačkim plesnjacima.Markiranje iz škole i odlazak na "popularne matineje" . Mi nemamo i ne želimo druge alternative. A pogleć dotepence. Oni su se rodili, tam gde jesu.Gazili su neki drugi asfalt (ili blato). Njihova sjećanja na odrastanje su vezana za druge krajeve. Oni ne pamte Zagrebačko odrastanje. Zašto se ljute kad im se to veli. I oni vjerojatno imaju "svoja sjećanja". Viš Afrodita, lepo si rekla da su svi ljuti na Zagrepčance. Al' to ti je jal jer nikad nemreju biti "Zagrepčanci" kak mi. Nek se busaju u prsa, al' mi bumo ih ignorirali. Šerif, gradonačelnik (Bosanac) Bandić veli da je Zagrepčanec i Purger. Opala bum u nesvest. Bolje da ne veli "kaj" jel' mu ne paše i baš mu ne ide. Veli da nam je puno napravil. Ja bum rekla drugu Bandiću, da je lako sa našim tolkim velikim skupljenim od naših poreza penezima nekaj delati. Sve bu s novcima kupil. Al' nek se friga jer nigdar ne bu Zagrepčanec, a kamoli Purger. To povlasticu mu mogu dati samo pravi Zagrepčanci, a od nas nigdar to ne bu dobil.
Dobro došla, Zagreb te zove, Zagreb je najlepši grad.
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 18:21   #18
Quote:
Dayday kaže:
Ja sam iz metropole / di kaj govore, pa molim pljesak / još kao dječak
u Vrapču sam pišal u pijesak / u školu na Pešćenicu / kod Tommy-a u
Dubravu na šicu / u šesticu po picu / pa svakom klincu velim da nema
mi drugog doma / ne velim da ste koma, al' nemreš nas skinut s trona /
jer složim rimu u momentu, velim frendu/ne sjećaš se kad smo zajedno
bježali od murijaka po centru / ko starci '72 / prije raspada Juge/
po haustorima di klinci pale pluge/ne pljujem druge / jer bilo kvart
ili misao sve je isto / mada nismo baš na čisto / nemoj mi pljuvat grad
ak' si tu na faxu / jer bi mogo dobit nogom u pakšu il' pivsku flašu/
furaš našu obleku/ ideš u našu diskoteku/ a po ljetu zabriješ ako vidiš
ZG regu/ ovo je za Zagrebačke stanovnike/ za škvadru pored trafike ,
kaj briju purgerske spike/ ak' si glup kak kažu , nemoj izlazit iz mečke/
da ne bi upoznao naše zločaste plave dečke /
Bravo Vrapčanec, domaći si dečko. I ja sam dio odrastanja imala u tvom susedstvu, v Kustošiji. Naši dečki su se navek štemali sa Vrapčanima kad se hodalo na čagu u "Ris". Svirala je živa glazba , i tak je bilo super..... lepa sjećanja...... a dans je sve drugačije.
__________________
Zagrepčanka

Došao sam vam pomoći, a vi se tužite da ne želim sa vama plakati

Friedrich Nietzsche
hedviga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 19:16   #19
Wink

A kaj da vam velim,hedviga je rekla sve !
btw"Tko pjeva zlo ne misli"-a tko misli nije mu do pjesme(to je moj stari stalno ponavljal)
RoadBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2006., 19:51   #20
da ne bi ispalo da sam ja prisvojio ove stihove ; to je Tram 11 ;
Dayday is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.