Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2009., 10:24   #1
Aromaterapija i prirodna kozmetika za djecu i trudnice

nadam se da moze opstati ova tema,da mozemo tu stavljati recepte i savjete za njegu nasih najmladjih...

evo za pocetak meni treba dobar recept za ubijanje bakterija u nosicu koje nas vec dugo proganjaju...

ima li tko kakav dobar savjet,htjela bi izbjeci davanje antibiotika...
stefi051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 11:57   #2
sta nitko nista nezna?

moze za pocetak savjet za skidanje temp
stefi051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:33   #3
evo za pocetak popis eu koje djeca smiju koristiti, ne znam kolko je popis tocan, nisam kompetentna, al pronasla sam ovaj popis na netu na nekoj stranici:
* Bergamot (Citrus bergamia)*
* Cedarwood (Cedrus atlantica)**
* Chamomile, Roman (Chamaemelum nobile)
* Cypress (Cupressus sempervirens)
* Frankincense (Boswellia carteri)
* Geranium (Pelargonium graveolens)
* Ginger (Zingiber officinale)
* Lavender (Lavandula angustifolia)
* Lemon (Citrus limon)*
* Mandarin (Citrus reticulata)*
* Marjoram (Origanum majorana)
* Melaleuca-Tea Tree (Melaleuca alternifolia)
* Orange (Citrus aurantium)*
* Rose Otto (Rosa damascena)
* Rosemary (Rosmarinus officinalis)**
* Rosewood (Aniba rosaeodora)
* Sandalwood (Santalum album)
* Thyme (Thumus vulgaris CT linalol)
* Ylang Ylang (Cananga odorata)
nn24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:35   #4
i ja bih se pridruzila pitanju gore: kako skinuti temp bebi od godinu i pol bez onih cepica i inih farmakoloskih stvari? upravo smo u periodu bolesti ( pohada vrtic pa smo svako malo bolesni)
koristim u aromalampici eukaliptus i cajevac- za disne puteve i ubijanje bakterija u zraku,a za temp, nemam pojma..
nn24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:49   #5
evo i mi smo imali problema sa bakterijama u nosicu,streptokoki,svaki put kada bi isla spavat(znaci 2xdnevno)sam joj nakapala 3-4 kapi eukaliptus radiata+1 kap lavande na jednu krpicu i objesila na krevetic,mogu reci da nosic ne curi vise i bas sam ponosna da sam se oduprijela davanju bivacin kapi i slicnih stvari koje mi je pedijatrica propisala...
za informaciju nosic joj curi vec 4 i pol mjeseca zbog tih bakterija tako da je dobrih tjedana dana trebalo kapati ali evo sve je ok...
stefi051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 14:23   #6
A koliko su bebice stare?

Osim u aroma-lampici ili difuzeru (ili krpici kraj krevetića) puno je djeltvornije ako se bebi i utrlja malo ulja na prsa kod kašlja, temeperature i sl.

NIKAD ČISTO ETERIČNO ULJE! Može se s nekim biljnim uljem (makadamija, badem...) namazati koža i onda 1 do 5 kapi eteričnog ulja, ovisno o starosti bebe. Definitivno ubija viruse, a posljedično skida i temperaturu.

Eterična ulja:

- ravensara - najjače antivirusno ulje, a ujedno i umiruje.
- eukaliptus radiata - za bebe najpogodnije kad curi nosić, ili za poticanje iskašljavanja
- mirta (cineol a može i mirtenil-acetat) isto za kašalj, a ujedno umiruje pa je posebno dobra prije spavanja.


Ulja se mogu i miješati.



Koga interesira uskoro će biti radionica Aromaterapija za bebe (i njihove mame).... vidjeti na stranicama tigrus.hr

.
Filip Zeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 20:03   #7
moj bebac je 17 mjeseci, znaci da bih mu mogla utrljavati u kozu?
imam ulje badema, jos samo nabavim eukaliptus radiata (imam globulus, to eu bolje ne ili ?)
a menta?
neka zenska mi je rekla da ona mentu svojoj 6-mjesecnoj unuci stavlja u aromalampciu kad je prehladena i da pomaze
ne znam meni se to cini preagresivno
nn24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 00:35   #8
Menta je za djecu svakako preagresivna.

Eukaliptus radiata je blaži pa je zato primjereniji za djecu, no, za 17 mjesečno dijete bit će i globulus dobar da sad ne kupuješ novo nepotrebno.
Filip Zeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:21   #9
ulja pogodna za kožu beba

Dakle, osim bademovog ulja kojeg dodajem bebi u kupku, i nekad ju s njim izmasiram- jel ima još koje ulje koje je prikladno za kožu male bebe?
negdje sam pročitala da je kombinacija bademovog ulja i jojobe odlična kombinacija protiv pelenskog osipa, al se ne usudim probati jer se sad ne sjećam gdje sam to pročitala...

pa ak me netko iskusniji može uputiti?
hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 14:58   #10
nisam sigurna baš za jojobino ulje

ja sam koristila za bebu bademovo ulje i ulje sjemenki pamuka
ovo drugo je odlično, brzoupijajuće i sigurno super za bebe
koristila sam to kao svakodnevnu njegu a sa pelenskim osipom nisam imala problema
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 15:52   #11
nemoj zaboraviti da bebe dišu na kožu (uz nos i usta), pa ih ne se ne smije namazati cijele uljem.

ot moram priznati da je meni pavlovićeva krema činila čuda po pitanju osipa, pa nisam ni došla do ulja. dobila sam jedno za bebe na poklon, i malac se toliko osuo od njega da više nisam pokušavala. poslužilo je meni za skidanje voska(depilacija).
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 10:46   #12
gripa, prehlada,.... savjeti i recepti

razni recepti za borbu protiv prehlade za djecu i odrasle

Evo naišla sam na ovaj praktičan tekst o prevenciji i borbi protiv viroze eteričnim uljima.

Navedeno je nekoliko recepata za djecu i odrasle u vezi dezinfekcije zraka, ruku, olakšavanje tegoba direktnim nanašanjem na tijelo....

Vjerujem da će nam svima biti od koristi tijekom ovih zimskih mjeseci
Kahuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 09:14   #13
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Dakle, osim bademovog ulja kojeg dodajem bebi u kupku, i nekad ju s njim izmasiram- jel ima još koje ulje koje je prikladno za kožu male bebe?
negdje sam pročitala da je kombinacija bademovog ulja i jojobe odlična kombinacija protiv pelenskog osipa, al se ne usudim probati jer se sad ne sjećam gdje sam to pročitala...

pa ak me netko iskusniji može uputiti?
hvala
Mislim da je jojoba dobra za bebe, u Laverinoj kozmetici imaš baš mješavinu badema i jojobe za njegu beba...
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 12:48   #14
Budući da se uglavnom ciljano bavim aromaterapijom za zdravlje i ljepotu žene, nisam preveliki stručnjak za pitanja koja postavljate u vezi djece.
Prenosim tekst sa stranice

http://www.fitoteka.bloger.hr/post/d...io/541731.aspx

gdje ima korisnih tekstova na tu temu i odgovora na neka ovdje postovljena pitanja



AROMATERAPIJA I RESPIRATORNE INFEKCIJE KOD DJECE VRTIĆKE I ŠKOLSKE DOBI
Niske temperature zraka, zatvoreni prostori u kojima djeca borave i veliki broj djece na malom prostoru, u ovom dijelu godine,rezultiraju učestalim i dosadnim upalama respiratornog sustava djece vrtićke i školske dobi.
Bez obzira radi li se o virusnoj ili bakterijskoj infekciji, nakon posjete liječniku i određivanja terapije, roditelj može pomoći i olakšati djetetu da se što prije riješi neugodnih simptoma vezanih uz infekcije respiratornog sustava kao što su začepljeni nosić ili suh i nadražujući kašalj.



Pomoć se nalazi u aromaterapiji u obliku biljnih esencija, eteričnih ulja. Najprije se osigurajte da eterična ulja koja ćete upotrijebiti imaju CERTIFIKAT o porijeklu, načinu dobivanja i kemijskom sastavu i ne upotrebljavajte ulja koja su opisana samo kao 100% čisto eterično ulje, jer takva ulja to, najčešće, nisu. Redovito se radi o uljima loše kvalitete ili patvorenim uljima upitnog kemijskog sastava koja nemaju nikakav aromaterapijski učinak.



Neka od eteričnih ulja koja nalaze svoju primjenu kod djece vrtićke i školske dobi su: RAVENSARA ( pomaže kod gripe i ostalih virusnih infekcija), ČAJEVAC ( antivirusno i antibakterijsko djelovanje), MIRTA kemotip 1,8 CINEOL (smiruje kašalj, smanjuje pretjeranu produkciju sluzi i olakšava njeno izbacivanje), KAJEPUT( antivirusno i antibakterijsko djelovanje, potiče iskašljavanje) te EUKALIPTUS kemotip RADIATA ( antivirusno ulje, olakšava izbacivanje sluzi). Kod bakterijske infekcije jedno od najpotentnijih ulja za korištenje u dječjoj dobi je TIMIJAN kemotip LINALOL.
Primijetila sam kod svoje kćeri, kad joj se grlo malo zacrveni, bez obzira radi li se o bakterijskoj ili virusnoj infekciji 1 kap TIMIJAN linalola nakapana na vrat u predjelu limfnih čvorova, jako brzo uklanja simptom bolnog ždrijela.

DIREKTNO NA KOŽU
Ovaj tip aplikacije eteričnih ulja najbrže djeluje i donosi rezultate. Bitno je na koži napraviti film od nekog baznog ulja ( kap, dvije baznog ulja će biti dovoljne- ja obično koristim sezam) te na bazno ulje nakapati 1 kap izabranog eteričnog ulja.
Takvu aplikaciju možete primijeniti na sinusima, na limfnim čvorovima na vratu, na prsima i stražnjem dijelu leđa. Jedan od , meni osobno najdražih načina aplikacije, je na stopala i zapešća. Na stopalima i zapešću možete primijeniti i više kapi od onih na tijelu (do pet maksimalno).
*Ispitivanje sa pravom lavandom i takvom vrstom aplikacije pokazalo je da se, 20 minuta nakon aplikacije ulja na stopala, u krvi osobe nalaze sve djelatne sastavnice lavande.
Dakle, ovakav način primjene je vrlo brz i efikasan no, i tu, kao i uvijek kod primjene eteričnih ulja, pogotovo kod djece valja biti oprezan.
Manje je više u svakom slučaju.


INHALACIJE su izvrstan način za korištenje eteričnih ulja i lako ih je pripremiti . Skuhajte čaj od cvijeta crnog sljeza ( jedna velika žlica čaja na 500ml vode), ostavite da se ohladi, procijedite i u topli čaj ( nikako vruć, da ne ošteti dišne puteve!) kapnite 1 KAP RAVENSARE. Neka dijete inhalira kroz minutu- dvije a nakon toga kapnite 1 KAP MIRTE kemotip 1,8 CINEOL i ponovite postupak sve do ukupno četiri do pet kapi eteričnog ulja za dijete školske dobi ili dvije do tri kapi za dijete mlađe vrtićke dobi.

MAST za mazanje prsa možete napraviti tako da u ljekarni kupite 50g VAZELINA i u njega ukapate 5 kapi RAVENSARE, 5 kapi MIRTE kemotip 1,8 CINEOL i 5 kapi EUKALIPTUSA kemotip RADIATA.

Dobro promiješajte i dvaput dnevno mažite djetetu prsa i gornji dio leđa. Za dijete mlađe vrtićke dobi smanjite broj kapi ulja na pola!

Kod prehlade odlično pomaže i KUPKA sa sojinim vrhnjem koje ćete pronaći u trgovinama zdrave hrane. Kupku je najbolje raditi uvečer, prije spavanja.



100 ml sojinog vrhnja stavite u bočicu od 200ml sa čepom i kapnite unutra 3 kapi RAVENSARE, 3 kapi MIRTE kemotip 1,8 CINEOL i 3 kapi ČAJEVCA ili KAJEPUTA. Mućkajte sadržaj bočice pet minuta i ulijte ga u kadu. Ostavite dijete u takvoj toploj, ugodnoj i mirisnoj kupki pet do deset minuta. Ova kupka umirit će dijete i olakšati mu san, tako često ometan začepljenim nosićem i kašljem, i svojim ljekovitim djelovanjem ubrzati oporavak djeteta.
*opet vrijedi pravilo za dijete vrtićke dobi koristiti polovicu ulja a za dijete mlađe od tri godine dovoljno je dodati dvije kapi ravensare i jednu kap mirte 1,8 cineol




Objavljeno u Večernjem listu, prilog Zdravi život, 29.11.2007.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 14:09   #15
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Dakle, osim bademovog ulja kojeg dodajem bebi u kupku, i nekad ju s njim izmasiram- jel ima još koje ulje koje je prikladno za kožu male bebe?
negdje sam pročitala da je kombinacija bademovog ulja i jojobe odlična kombinacija protiv pelenskog osipa, al se ne usudim probati jer se sad ne sjećam gdje sam to pročitala...

pa ak me netko iskusniji može uputiti?
hvala
U kupke i za masažu beba se osim bademovog ulja, može dodati jojoba i neven.

Krema za pelenski osip koju možete napraviti sami

Osnovni recept
u posudi odvažite masnu fazu
6 g lanolina
4 g macerata nevena u bademu (ili macerat kantariona)
2 g jojobe

dodajte 2 kapi eu njemačke kamilice ili 5 kapi 10%tne otopine CO2 apsoluta nevena u jojobi

u drugoj posudi odvažite i promiješajte vodenu fazu
2 g glicerola
10 g hidrolata prve lavande (ili njemačke, rimske kamilice)

polako ulijevajte vodenu fazu u masnu fazu i strpljivo miješajte sve dok smjesa ne postane homogena i ne počne se lijepiti za posudu (5 do 10 min).

recept je Stribora Markovića
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 19:25   #16
baš me zanima ovaj recept. Tek sam počela raditi kreme, pa je najveći dio onoga što znam sa ovog foruma. Ako sam dobro razumijela ovo je dobar recept za pelenski osip. Primjetila sam da mi dijete ima pomalo suhu kožu lica i tijela, da li ga mogu mazati ovom kombinacijom po cijelom tijelu ili bi bilo bolje napraviti nešto lakše sa phytocreamom
laudvanessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 19:43   #17
Ovak, opet ponavljam nisam neki stručnjak za djecu. Recept kreme je za guzu.
Pretpostavljam da mala djeca imaju normalnu ravnotežu kože i da nije potrebno navikavati ih odmalena na dodatno mazanje.
Mišljenja sam da bi bilo dovoljno kod kupanja u vodu dodati malo bademovog ulja i povremeno umasirati u kožu tijela i lica isto.
Tako bih barem ja radila sa svojim djetetom.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 18:39   #18
Prirodna kozmetika u trudnoći

Pošto sam novopečena trudnica i nastojim izbaciti svu kemiju i kozmetiku koju koristim te ih zamijeniti prirodnom došla sam ovdje pitati za savjet

1. Koji prirodni dezodorans preporučujete da kupim?

Znači sa što manje ili bez štetnih sastojaka i sa što manje jakog mirisa jer mi smetaju u trudnoći a čujem da smetaju i djeci kod dojenja)

2. Što da koristim kao omekšivač za rublje, postoje li kakvi na prirodnoj bazi?

Trenutno koristim Frosch ali čini mi se da to nije to, čula sam o dodavanju octa + eterično ulje umjesto omekšivača?

3. Što koristiti protiv strija i općenito za njegu tijela?


Mislila sam kupiti čisto nerafinirano bademovo ulje (ili jojobu) pa se time mazati, mogu li dodati kakvo eter.ulje radi mirisa i koje? Mogu li time mazati i bebu poslije kupanja?
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:32   #19
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
3. Što koristiti protiv strija i općenito za njegu tijela?[/B]

Mislila sam kupiti čisto nerafinirano bademovo ulje (ili jojobu) pa se time mazati, mogu li dodati kakvo eter.ulje radi mirisa i koje? Mogu li time mazati i bebu poslije kupanja?
ja sam se u trudnoći mackala s nerafiniranim bademovim s 2% dodatka eteričnog ulja mandarine (služi izbjegavanju strija)
prekrasno mi je fino mirisalo, stalno sam bila mekane kože, brzo se upijalo i nemam nijednu striju

važna napomena: nemoj čekati da ti se koža počne rastezati, počni se redovito mazati u čim ranijoj fazi, da podigneš vlažnost kože na vrijeme
__________________
Netko to od gore vidi sve...
Kinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 20:48   #20
prijateljica mi je trudna i željela bi joj kupiti nešto za njegu bebice i nje pa bi molila znalce za preporuku što da joj kupim?
7poem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:32.