Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2015., 20:42   #21
Malo mojeg znanja



Bog

vidim da ima zanimanja za safran kod nas.
aj pa da dam malo svog znanja oko uzgoja safrana.

Naime Safran je jednogodisnja biljka ili bolje receno cvijet koji raste iz lukovice. latinski naziv pravog safrana je : crocus sativus ili medjunarodno "saffron".
vrijeme cvitanja je sredinom jeseni ovisno o vremenskim uvjetima izmedju 15.listopada do 15. studenog......ovisno jel vrime odgovara a odgovara mu prohladno suho i suncano razdoblje u cvatnju nakon obilnih kisa u kasno lijeto. (sa i poslije velike gospe). unutra tih mjesec dana +/- 5 dana trajanje cvatnje je oko 3tjedana.

Zacin safrana se dobije prilikom berbe plavkasto-ljubicastih cvijetova u ranim satima prije i kratko nakon svanuca.
cvijetovi moraju biti zatvoreni tjekom branja, jer suncane zrake ih otvaraju a tucke u cvitu koji su primile sunce gube na kvaliteti pa ih se nakon najkasnije devet sati u jutro vise ne beru nego se ostavljaju za sljedeci dan.

sam zacin dobije se slijedecim koracima:

ubrani cvitovi se odvajaju od tucaka dijeljenjem i ostavljaju se da se suse.

stime imamo zacin safran prepoznatljiv po crvenim tuccima, koje imaju blago bademasto-zemljanih miris i vrlo je specifican, osjeca se aromaticnost a test pravog safran se moze napravit tako da uzmete toplu, ne vrucu, vodu u malu casicu utopite suhe tucke i nakon nekog vremena se ta voda obojala zlatno zutom bojom. (inace je to bolji postupak pri pripremanju jela sa safranom pa stavite u jelo pri kuhanju i tucke i vodu jer se boja i aroma brze oslobadjaju).

podrucije u kojem safran nalazi svoje prostore u europi su najcesce (ali nije iskljuceno) mediteran.
zahtjeva kratke hladne (ne dugo mrzle) zime, suha ljeta i kisnih razdoblja prije jeseni.
To nalazimo u Dalmaciji !

I ako sam tu cita da kod nas nema safrana, odnosno da ne raste ili da nije ono taj pravi........
potvrdjeno to mogu negirati.

ja sam osobno vidija safran koji raste po svuda, po livadima dalmacije.
raste, na prema rasadima vrlo rijetko ali se uspije ubrati kolicina koja je zadovoljavajuca za cijelu godinu za osobnu potrebu.

ovdje valja napomenuti a to mozda i znate iz podrucija sparoga, da je safran prirodom zasticena biljka u hrvatskoj i da njihovo eksploatiranje lukovica je zakonom zabranjeno i kaznjava se. Samo sa branjem cvijetova je drugacije i nije kaznjivo.

za sve one koji sada imaju na umu se dati u uzgoj safrana valja reci:

za kg safrana potrebno su 150.000 - 200.000 cvijetova ovisno o kvaliteti i velicini lukovica.
zahtjeva vrlo malo od tla. tlo treba biti propusno, da se ne zadrzava vlaga.
razmnozava se tako da svakih 5 godina se lukovice vade iz dubine od 8-10cm prije usadjeno i dijele se (to je to razdoble koliko krokus "lukovica" safrana treba da se udvostruci).

znaci tko ima priliku nabaviti 10.000 lukovica za 25 godina ce imati za brati cilo kilo i mogucnost nadrednih 5 godina tu slijedecu polovicu prodavati i lukovice za slijedece privrednike. a za to predhodno vrijeme ima dosta vrimena da sebi trazi trziste di ce ga prodavati.

ako uzmemo u obzir da restorani kupuju najvise 100g od jednom a privrednik ima 300g u cijelost i cijena safrana je 5,- € po gramu na veliko, to su onda ipak 1.500,-€ vec u prvim godinama. isplativo po mojoj procijeni s obzirom na relativno malo truda. t.j. nekih 15-20 dana po citave dane jednom u godini kad sve ostale radove zakljucuju ili jos nisu zapoceli.

na drugu stranu.......: kad pogledamo puste maslenike koji su se sadili nekad davno, da bi i nasljednici imali nesto. ovo sa safranom je isto tako.....radite za buducnost vasih nasljednika.......

za ovaj posa triba voliti poljske radove na duge staze ako za to nema previse novaca za velika ulaganja.

10.000 krokusa za sadnju se cijene na svijetskom trzistu oko 2.500 eura i vriira prema nabavljenoj kolicini.

narucuju se sto ranije, rezerviraju se akontacijom do lipnja i preuzimaju se pri kraju srpnja ili se primaju posiljkom od uzgajivaca.

ne znam sta vise da pisem............

veselo i hvala na citanju ove knjige :klap:
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 09:30   #22
Quote:
vrijeme cvitanja je sredinom jeseni ovisno o vremenskim uvjetima izmedju 15.listopada do 15. studenog....
Gadno si se zajebao. Šafran cvate u ožujku (martu) a ovo što si neveo vrijedi za mrazovac koji je otrovan.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 11:07   #23
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Gadno si se zajebao. Šafran cvate u ožujku (martu) a ovo što si neveo vrijedi za mrazovac koji je otrovan.
Isti im je oblik cvijeta , imam šafran , mrazovac raste samoniklo na livadama u brdskom dijelu Slavonije , otrovna je lukovica !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 03:07   #24
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Gadno si se zajebao. Šafran cvate u ožujku (martu) a ovo što si neveo vrijedi za mrazovac koji je otrovan.
Može li se znati odakle ti je ta inf. I uvjerenje da sam se, kako ti kažeš, gadno........

S druge strane, šafran u velikim količinama ...... Jest otrovan !

U wikipediji, hrvatske, naiša sam na članak u kojem piše da je cvatnja u proljeću.

Baš sam sedobro nasmija, dok svi ostali jezici pišu drugčije.
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 09:02   #25
Quote:
milamber kaže: Pogledaj post
Može li se znati odakle ti je ta inf. I uvjerenje da sam se, kako ti kažeš, gadno........
Sa faksa. I literature. Strane dakako.

Quote:
S druge strane, šafran u velikim količinama ...... Jest otrovan !
Šafran uopće nije otrovan za razliku od mrazovca. No, u velikim količinama i voda je opasna.

Quote:
U wikipediji, hrvatske, naiša sam na članak u kojem piše da je cvatnja u proljeću.

Baš sam sedobro nasmija, dok svi ostali jezici pišu drugčije.
Ponovimo gradivo.
Šafran (Crocus sp.) cvate u ožujku i travnju. Mrazovac (Colchicum autumnale) cvate od rujna do studenog.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 19:21   #26
Talking

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sa faksa. I literature. Strane dakako.



Šafran uopće nije otrovan za razliku od mrazovca. No, u velikim količinama i voda je opasna.



Ponovimo gradivo.
Šafran (Crocus sp.) cvate u ožujku i travnju. Mrazovac (Colchicum autumnale) cvate od rujna do studenog.
cini mi se da pricamo o razlicitim biljkama.

crocus sp. aaaa......znaci prica tvoja se vrti oko "crocus speciosus"....sta se tice njega si valjda i u pravu (nisam ga proucava) ..... ali to ti nije safran .......?? malo me zbunjuje onda tvoja tvrdnja.

prica je o "crocus sativus " poznat i po crocus sativus caucasicus ili crocus sativus linaeus

http://www.crocus-sativus.de/nebenwirkungen.html

tu mozes citati o farmakoloskim nuspojavama, kad si vec nacitan po stranim stranicama.

i je ljekovit ali ima otrova u velikim dozama, jer sadrzi (Picrocrocin ).

evo i malo wikija opce poznatog stranog jezika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Saffron

i na samom kraju koji ce ti mozda ubiti argumente ......

mrazovac (Colchicum autumnale) je ama totalno drugacija biljka i ne lici niti malo na safran.


safran : http://diepresse.com/images/uploads_...5287424429.jpg

vidi list : http://www.spanish-saffron-heaco.com...s/img/flor.jpg

mrazovac: http://www.napravi-sam.com/media/publish/mrazovac_1.jpg

dok mrazovac u cvatnji nema list, nego nakon cvatnje :
http://www.prirodar.com/images/bilje...utumnale_2.jpg



drugi nema tucke listovi su siri i nemaju onu tanku bilu nit po listu.

u ostalo cvatnja safrana od uvijek je i ostat ce na jeseni.

ne znam koje iskustvo imas.......imam ga osobno, brao sam ga, konzumirao i uzivao.

nemoj samo sada da sam se mozda malo i otrova od njega ......hehe :-D


lp

Zadnje uređivanje milamber : 28.02.2015. at 19:40. Reason: dodatak
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 20:47   #27
Pričamo o šafranu koji cvate u proljeće no ti tvrdiš da cvate u jesen. Rvo ti još malo o "šafranu" koji cvate u jesen.

Quote:
Mrazovac je lukovičasta biljka koja cvate u jesen. Slična je šafranu, ali šafran cvate u proljeće. Cvjetovi se javljaju prije listova. Otrovna je cijela biljka ako ju se pojede. Nakon gutanja, početni gastrointestinalni simptomi javljaju se tijekom prva 24 sata nakon čega slijede teži simptomi, uključujući konvulzije, kardiovaskularni kolaps, zatajenje više organa i pojavu krvnih ugrušaka širom tijela. Novi simptomi se mogu pojaviti nakon nekoliko dana: mišićna slabost i progresivna paraliza koja uzrokuje respiratorni arest. Simptomi trovanja nalikuju onima kod trovanja arsenom i za sada nema poznatog protuotrova.
Crocus sp. iz razloga što samih šafrana ima stotinjak vrsta. Možemo redom čavrljati o svakoj pojedinačno ako želiš.

Quote:
i je ljekovit ali ima otrova u velikim dozama
U velikim dozama naštetit će ti i kamilica.

Quote:
i na samom kraju koji ce ti mozda ubiti argumente ......

mrazovac (Colchicum autumnale) je ama totalno drugacija biljka i ne lici niti malo na safran
Itekako je nalik šafranu. Taman toliko da ga velik broj ljudi zamijeni za šafran. To da ne liči na šafran reci onima koji su se otrovali mrazovcem.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 09:36   #28
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
1.) Pričamo o šafranu koji cvate u proljeće no ti tvrdiš da cvate u jesen. Rvo ti još malo o "šafranu" koji cvate u jesen.

2.) Crocus sp. iz razloga što samih šafrana ima stotinjak vrsta. Možemo redom čavrljati o svakoj pojedinačno ako želiš.

3.)Itekako je nalik šafranu. Taman toliko da ga velik broj ljudi zamijeni za šafran. To da ne liči na šafran reci onima koji su se otrovali mrazovcem.
1.) ne, ti valjda pricas o neznam kojim biljkama koji za tebe cvate u proljecu.......?????

2.) ne, ti ocito inzistiras na neke podvrste ja samo o onom o kojem se radi u temi i o kojem su ljudi pitali

3.) ne, jer nisu ljudi budale koliko drugi to misle.
ljudi u potrazi za medvedjim lukom zamjenjuju sa mrazovcem.
http://www.index.hr/images2/trovanje...imascropix.jpg
a ne za safranom.

pitanje:

zasto pokusavas sve stavljati pod negativnim ozracijem a vidim da sad cak zelis odvlacitivati fokus na neke sporedne biljke i srz terminologije koje nema veze sa temom ovog poglavlja.

aj, sve pet.
i zivija
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:59   #29
@ Biljka

mozda sam otkrija zasto za tebe safran taj o kojem ti pricas stoji u sukobu s onim kojem ja pricam.......


trudim se da pojasnim tebi a i drugima koji ce ovo citati.


mrazovac poznat je i pod imenom wild safron.....divlji safran, a grci su ga zvali prirodnim arsenom.....sta bi objasnilo tvoje muke s mojim izlaganjem. a njegov latinski naziv nema ama bas nista sa safran-om ....onda nema ti ni smisla tu pricati o stotinama safrana......

opet i dalje drzim da saffran onaj za zacin je pre lako prepoznati, naravno ako nemas problema sa vidom.....triba bar ono malo za voznju motornog vozila.....i sve ok za razlikovati.

ja osobno nikad nisam naisa na taj mrazovac niti mi je ikada palo napamet sta bi snjime. jer nema tucke u cvitu !!

ali eto, ...... znas i sam, kazes da jesi ili si bija na faksu.......o tezama se moze pritumacavati svasta zavisi skojeg gledista i pozicije obrazlazes svoja znanja i obradjujes stavove i vlastite percepcije.

samo malo je offtopic o tome ovdje pricati kad je cinjenicno i opce poznato o kojem safranu je ovdje rijec.

zasto bi zbunjava ljude koje to citaju.
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 12:35   #30
ne mogu više...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 13:59   #31
Da, znam.
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 22:59   #32
milamber ...

Vidim da si dosta upučen u vezi šafrana,zanima me gdje bi se mogle nabaviti lukovice za vlastiti uzgoj,da bude kvalitetna lukovica i da isprobam može li se uzgojiti kvalitetan šafran u okolici Splita.pozz
jester69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 09:10   #33
mozes ih nabaviti na slijedeci nacin.

upises u trazilici :

crocus sativus bulbs,......kao za primjer.

pojmovi za trazilicu mogu biti:

bulbs of saffron; crocus sativus bulbs; safran knollen

evo i jedna primjerna stranica:

http://www.safranknollenverkauf.com/

kliknes na izbornik "Bestellung" i nakon toga kolicina "0-700 stk.(kom.)"

naisa sam i na nizozemce

francuze

spaniolce nisam radim na tome

panonski safran iz austrije (naseljeno hrvatskom manjinom)

u svicarskoj se isto prodaje (internet stranica)

u glavnom moras potraziti.....da ne ispadne da lobiram.

i ja jos uvijek trazim kod koga uzeti.

sta se tice podrucija:

dapace saditi se moze bilo di u dalmaciji. Potrebno im je samo drenazirano tlo....znaci da se vlaga ne zadrzaje i da mozes obraditi tlo kad bi na pr. vadija opet lukovice zbog razmozenih lukovica.

mene muci ona stavka : granicnog prometa. koliko ja do sada znam moguce je uvoz lukovica za osobne potrebe u ukupnoj masi do 3kg.
meni triba vise.
a uz to ide i fitosanitarni pregled ili certifikat.
pita sam proizvodjace....jos ne shvacaju dobro da smo u hrvatskoj vani schengena i tribam im jos nekako pribliziti da broj certifikata (potvrda o izvornosti) nije dovoljno za nas.

ovo sa carinom pisem sta sam do sada moga saznati i moram priznat da tu nisam toliko siguran.
ako neko ima druga saznanja.....dobro dosa.

pozz....
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 13:01   #34
Pitanje je dali je uopće uvoz lukovica za začinski šafran dozvoljen i koje sorte se točno mogu uzgajati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 17:58   #35
Bravo...!!!!

pravo pitanje na pravom mjestu. Imas li odgovor i si samo zabrinut ?

opcenito : zasto bi uvoz lukovica u HR bija zabranjen ?

onda, zasto bi crocus sativus bija zabranjen ?

pozz....
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 18:36   #36
Preporučujem ti da malo proguglaš oa sajt Ministarstva poljoprivrede, sortne liste. Postoje sorte koje su dozvoljene pa te možeš bez problema uvesti. Ako je nešto zabranjeno onda si u prekršaju.
Nisam rekao da je uvoz lukovica zabranjen već se uvoze sorte koje su odobrene za uzgoj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 20:40   #37
Pristupanjem Republike Hrvatske u Europsku uniju, 1. srpnja 2013. godine sve sorte s Sortne liste Republike Hrvatske postaju dio Zajedničke Sortne liste (Common Catalogue) Europske unije i njihovo trženje (reprodukcijskog materijala) je moguće bez ograničenja na cijelom području Europske unije. Također sve sorte sa Zajedničke Sortne liste (Common Catalogue) mogu se bez ograničenja tržiti na području Republike Hrvatske.
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:31   #38
Republika Hrvatska postala je članica Europske i mediteranske organizacije za zaštitu bilja (European and Mediterranean Plant Protection Organization - EPPO) 1. travnja 1994. godine. Ministarstvo poljoprivrede plaća članarinu i nadležno je stručno tijelo državne uprave zaduženo za koordinaciju suradnje s ovom organizacijom. EPPO je regionalna organizacija zadužena za donošenje fitosanitarnih standarda i koordinaciju aktivnosti u području zaštite bilja za europsku i mediteransku regiju. Organizacija je osnovana 1951. godine. Osim interesa Hrvatske da postane članicom EPPO-a zbog stručne suradnje na području zaštite bilja, članstvo u ovoj organizaciji je jedan od preduvjeta za članstvo RH u drugim međunarodnim asocijacijama kojima je cilj unaprjeđenje i olakšavanje međunarodne trgovine općenito, pa tako i bilja i proizvoda biljnog podrijetla. Aktivnost organizacije usmjerena je na postizanje zajedničkog interesa sprečavanja unošenja i širenja biljnih štetnika u regiju koju pokriva EPPO, na usklađivanje fitosanitarnih standarda, osiguranje suradnje među državama članicama te proizvodnju zdravog biljnog sadnog materijala uzgojenog prema certifikacijskim shemama.


ako uzmemo u obzir i jedo i drugo.....

prema navedenom.....

meni to znaci: ako je sadni materijal kupljen unutar EU-a i izvorni je sadni materijal ili ima certifikat ....

zeleno svitlo.
milamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 00:59   #39
Tako je kako covjek kaze

http://gastro.24sata.hr/friske-vijes...ago-istre-6502

Evo lijep pozdrav
ni.lab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 21:44   #40
safran, i opasni mrazovac, dezinformacije rijesiti na PF faxu Zagreb

Postovana Gospodo,

Mrazovac cvijeta slicnim cvjetovima safrana, ali izricito krajem jeseni//kad mrazevi podju//. safran cvijeta u proljece , divlji nije za upotrebu. Mali mravi prenose u sumi sjeme mrazovca,medju sjemenje medvjedjeg luka..... i svake godine u EU ima opasnih trovanja kad se sabire medvjedji luk.
Zato dilemu rijesiti razgovorom sa Profesorima polj. fakultata u Zagrebu!
Zabuna i dezinformacija moze biti nazalost losa !

Dr.med.S. Brdar/Livno/BH
Dobitnik IMO certifikata za divlje bilje na sajmu Biofach / Nuernberg
DRMEDBRDAR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.