Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2020., 18:44   #1
Imate li duhovnog učitelja i koliko vam je on važan?

U hinduizmu, duhovni učitelj je sve, alfa i omega, njega se sluša sve što vam naredi.
Neki kažu da bez milosti Čistog Božjeg sluge nema ulaska u Kraljevstvo Nebesko.
Otuda ona Isusova "put ka Ocu samo preko mene vodi", Bog pušta k sebi one ljude koje Isus pusti i koje puste ostali duhovni učitelji.

U kršćanstvu, svećenik je važna osoba, on daje uputstva, ali može se i bez njega

Imate li vi svog duhovnog učitelja i u kojoj mjeri vam je učitelj krojio život?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 18:49   #2
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Otuda ona Isusova "put ka Ocu samo preko mene vodi", Bog pušta k sebi one ljude koje Isus pusti i koje puste ostali duhovni učitelji.
Ne one koje Isus pusti, već one koji puste Isusa u srce svoje. Medo u tebi su svi odgovori.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 18:52   #3
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ne one koje Isus pusti, već one koji puste Isusa u srce svoje. Medo u tebi su svi odgovori.
Ja uopće ne znam što znači pustiti Isusa u srce. Srce je organ koji pumpa krv
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:04   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Imate li vi svog duhovnog učitelja i u kojoj mjeri vam je učitelj krojio život?
to je kao da pitaš u kojoj mjeri sunce kroji život na zemlji

(sve postoji zahvaljujući sunčevoj milostovoj svjetlosti i toploti, no kroji li ono bilo čiji život na bilo koji način)

autentični guru je kao sunce - čini živima mrtve u srcu bez ikakve razlike i ikakvog uvjetovanja - on nema čak ni interesa za bilo što slično, kao što sunce grije bez ikakve namjere

autentičnog gurua ti kao takav uopće ne zanimaš

ostalo su kultlideri - oni su zainteresirani za tebe i tvoje probleme i oni znaju što je najbolje za tebe
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:06   #5
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Imate li vi svog duhovnog učitelja i u kojoj mjeri vam je učitelj krojio život?
U meni se učenje samo od sebe / po sebi odvija.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:09   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
U hinduizmu
Mozemo biti i nesto precizniji pa reci da je to prije svega obiljezje tantre.

Stoga je obiljezje najveceg djela suvremenog (siroko tantriziranog) hinduizma sastavljenog pretezno iz kulteva definiranih tjekom srednjevjekovnih reformi i manjeg djela mladjeg tantriziranog budizma (Tibet prije svega) iz istog vremena.

Smatram da je to dugorocno nezdrava religijska pojava koja do ekstrema dovodi i inace u religijskim skupina preizrazenu psiholosku regresivnost, drzeci ljude u vjecnoj iluziji sigurnosti djetinjastog odnosa prema pseudoroditeljskim figurama i time sprjecavajuci postizanje pune zrelosti i odgovornosti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 16.04.2020. at 19:22.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:10   #7
Svaki 'duhovni učitelj' ti nudi 'svoju religiju', a religija je (općenito) za ljude koji se boje ići u pakao. Duhovnost je za ljude koji su već bili tamo.
kapsula is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:36   #8
Ja mogu reći da je meni duhovni učitelj moja bioenergetičarka... žena se inkarnirala u ovaj svijet da pomaže ljudima. Samo u njenom prisustvu osjetiš tu mudrost...
Mrs. Nobody is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:42   #9
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
U meni se učenje samo od sebe / po sebi odvija.
nema učitelja, nema učenika, nema učenja
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 19:52   #10
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
nema učitelja, nema učenika, nema učenja
A dobro je i za stanje na racunu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 20:05   #11
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A dobro je i za stanje na racunu
Nema osobe, nema OIB-a. Nema računa.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 20:19   #12
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nema osobe, nema OIB-a. Nema računa.
Probaj sa tim na poreznu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 22:15   #13
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
U meni se učenje samo od sebe / po sebi odvija
Kod takvog učenja postoji šansa da ispravno naučiš, ali je ta šansa astronomski mala

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mozemo biti i nesto precizniji pa reci da je to prije svega obiljezje tantre.

Stoga je obiljezje najveceg djela suvremenog (siroko tantriziranog) hinduizma sastavljenog pretezno iz kulteva definiranih tjekom srednjevjekovnih reformi i manjeg djela mladjeg tantriziranog budizma (Tibet prije svega) iz istog vremena.
Ne, gurui postoje u cijelom hinduizmu oduvijek, nemoj mi tlak dizat

Quote:
Smatram da je to dugorocno nezdrava religijska pojava koja do ekstrema dovodi i inace u religijskim skupina preizrazenu psiholosku regresivnost, drzeci ljude u vjecnoj iluziji sigurnosti djetinjastog odnosa prema pseudoroditeljskim figurama i time sprjecavajuci postizanje pune zrelosti i odgovornosti
Zašto bi netko napustio topli dom u kojemu sve štima i otišao duhovnom učitelju?

To nijedno dijete ne bi napravilo

Quote:
kapsula kaže: Pogledaj post
Svaki 'duhovni učitelj' ti nudi 'svoju religiju', a religija je (općenito) za ljude koji se boje ići u pakao. Duhovnost je za ljude koji su već bili tamo
Hoćeš reći da je pakao super mjesto kojeg se ne trebamo bojat, nego trebamo otići u pakao tako da dobijemo duhovnost? nategnuta teorija.

Meni je logično da ti netko prenosi svoje znanje, neće prenositi tuđe.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 22:31   #14
Meni je guru Makaja.
Na zalost, ja sam jedan od losijih ucenika,
tako da niti ne znam, koliko mi je vazan.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 23:06   #15
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne, gurui postoje u cijelom hinduizmu oduvijek, nemoj mi tlak dizat
Aha, u Puranskim pricama koje reinterpretiraju povijest kako im pase


Quote:
Zašto bi netko napustio topli dom u kojemu sve štima i otišao duhovnom učitelju?
jer:

a) nema topli nego disfunkcionalni dom pa trazi surogat roditelje

b) napustilo je dom i odraslo tijelom, ali ne i umom, pa opet trazi surogat roditelje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 23:49   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kod takvog učenja postoji šansa da ispravno naučiš, ali je ta šansa astronomski mala
Sve što sam do sad naučila bilo je ispravno - u datom trenutku.

No, stvarnost je fluidna i ono što je ispravno u jednom momentu može lako postati pogrešno u drugom. Zato se ne treba vezivati za znanje i učenje.

Znanje je poput babuški - u svakoj lutki se krije nova i tako u beskraj. Sve što saznamo i naučimo makar malo menja našu percepciju i svet postaje drugačiji. I mi postajemo drugačiji.

Učiti se može na beskrajno mnogo načina. Možeš učiti iz knjiga, od ljudi, ali i od svega što doživiš i svakoga koga sretneš. Ako tako odlučiš - svako može biti učitelj (ljudi, biljke, životinje)...

Naravno, ovde govorimo o duhovnosti, ne o tablici množenja.

Quote:
Meni je logično da ti netko prenosi svoje znanje, neće prenositi tuđe.
Mnogi upravo to i rade - prenose dalje ono što su neki drugi spoznali na način na koji su oni to razumeli. S druge strane, naše znanje je tek skup svih naših iskustava i u njemu su učestvovali mnogi ljudi sa svojim znanjima i znanjima onih koji su ih njima preneli. Mi smo svi male hodajuće enciklopedije znanja, čak i najpovršniji među nama... I to znanje seže generacijama unazad.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2020., 23:52   #17
Ovo je izvadak iz Srimad Bhagavatama gdje se govori kako je Priroda 'Vrhovni Guru':

ŠRI DATTA odgovarajući kralju reče da je “Priroda” “Vrhovni Guru” u univerzumu.Guru ŠRI DATTA je dalje objasni kralju o 24 Učitelja od kojih je dobio mudrost:

1.BHUMI (Zemlja), 2.VAYU (Zrak), 3.AKAŠ (Nebo-prostor), 4.ĐALA (Voda), 5.AGNI (Vatra), 6.SURYA (Sunce), 7.ĆANDRA (Mjesec), 8.KAPOTAM (Golub), 9.AĐAGARA VRITI (Piton), 10.SAMUDRA (More – Okean), 11.MOLJAC, 12.CRNA PČELA, 13.SLON, 14.SAKUPLJAČ MEDA, 15.JELEN, 16.MINA (Riba), 17.DASI (Kurtizana), 18.GURRAM (Gavran), 19.DIJETE, 20.DJEVOJKA, 21.ZMIJA, 22.KOVAČ, 23.PAUK, 24.BRINGI (Insekt) i CRV

http://dattayoga.blogger.ba/arhiva/2006/05/27/262372

Ovdje je link gdje se detaljno opisuju svaki od ta 24 učitelja.
Naravno da i mi možemo izabrati bilo što i pronaći neku osobinu toga bića ili objekta i reći kako možemo učiti od njega.

Cijeli život je tako strukturiran da se svako biće nalazi u okolnostima koje su najbolje za njegov razvoj. Mogli bismo reći da je to milost Božija.
Život svakome nameće razne zadatke i prepreke koje mora savladati tako da je evolucija i napredak nešto potpuno prirodno.

Jednom sam pričao sa prijateljem koji je bio vrhunski violinist i koji mi je rekao da ako nemam učitelja, da neću moći postati majstor. Počeo sam sam svirati klasičnu gitaru i napravio neke tehničke greške koje je teško bilo ispraviti, gotovo i nemoguće, kad sam krenuo u muzičku školu. Nije bilo lako niti meni, niti učitelju. Još uvijek sviram sam i znam da bi mi bilo puno lakše kad bih imao učitelja. Učitelj ti da neke tehničke vježbe, etide i razne druge savjete. I sam boravak pokraj učitelja je bitan jer kad vidite njega kako svira i vi isto želite doći na taj nivo. To zovu 'zrcalni neuroni'. Mi bismo rekli 's kim si takav si'.

Sve ovo možemo primijeniti i u 'duhovnom' životu iako ne vidim tu neku veliku razliku.
Jedino bih, gledajući što je gore napisano, rekao da je uvijek dobro imati nekoga tko će vam pomoći i dati dobar savjet.

Krišna je rekao u Bhagavad Giti da bilo što da rade, ljudu slijede moj put. To znači da duhovnost zapravo ne postoji, da je cijeli život učitelj, da uvijek napredujemo, što god da radimo. Naravno da je bitno da slijedimo dharmu, prirodne zakone, put ispravnosti.

Učitelj bi tu trebao biti kao najbolji prijatelj, a ne neki diktator…kako je Lao Ce rekao 'savršene upravljače ljudi ne primjećuju'.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2020., 00:21   #18
Ja bi volio pronaci duhovnog ucitelja koji je upucen u neki energetski sustav.
HumanBot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2020., 08:30   #19
Quote:
HumanBot kaže: Pogledaj post
Ja bi volio pronaci duhovnog ucitelja koji je upucen u neki energetski sustav.
HEP?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2020., 09:09   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
...Hoćeš reći da je pakao super mjesto kojeg se ne trebamo bojat, nego trebamo otići u pakao tako da dobijemo duhovnost? nategnuta teorija.
Ne, jer sam život nam ponekad 'priredi pakao' .. ako se iz njega sami izvučemo, bez 'učitelja i pomagača', stićemo veće samopouzdanje i samopoštovanje što nas onda vodi i u razvijeniju/kvalitetniju duhovnost.
Quote:
Meni je logično da ti netko prenosi svoje znanje, neće prenositi tuđe.
Ne može se 'naučiti biti duhovan' .. to uspjeva, ponavljam, samo nakon vlastitih 'sudara sa stvarnim životom' ('življenjem života') koji onda tvore - ispunjen, i duhovni, život.
kapsula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.