Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2017., 14:29   #1
Upala crijeva i nedefinirana dijagnoza

Postovani clanovi i ako ima koji gastroenterolog,

Molim Vas pomoc po prioritetu jer mi je jako lose, a ne znam sto mi je. Pisala sam na Chronu i IBS, ali ja sam jos uvijek nedefinirana. To traje vec 1 god, svaki dan sam kilu laksa, krvarenja povremena, a ne znaju sto je.

Napisat cu sto krace mogu: u 2. Mj trudnoce primjecujem masne obilne stolice. Dalje pocinju boliti crijeva, ostaci neprobavljene hrane u stolici, povracanja, vrtoglavice, proljevi. Porod carskim, stanje se pogorsava. Stolice postaju zute i zelene i neprobavljena bas svaka hrana koju pojedem.
U 2 mj sam izgubila 19 kg. Primjese krvi su u stolici, gusta tamna krv pomijesana sa sluzi nakon stolice (hemeroidi iskljuceni). Nakon konzumacije hrane cca 2 sata pocinju suhe ruke, promjene na kozi, vrtoglavica, mucnina, ponekad povracanje. Boli me u preponama kao da se taj misic stisne i ne mogu ispustati plinove. Puna sam zraka. Masna vagina (gin potvrdio i cudi se otkud mast).
Pala sa 88 kg nakon trudnoce na 68 u 2 mj. Neki je ocito problem u apsorpciji hrane i reakciji na hranu jer sve te promjene nastupaju nakon hrane.

Od obrade ucinjeno mnogo: kolono uredna bez biopsije (lijepo je pisalo gastro da uzme biopsije al ih eto nije uzela, pa sam ponovila privatno biopsiju anorektuma na 20 cm cekam nalaz). Biopsija duodenuma upalne promjene u lamina propria stanica tipa limfociti. Urinske amilaze 1400, serumske 200, lipaze uredne. Mr abdomena sa prikazom gusterace jetre i drugo uredno. Pasaza tankog crijeva uredna. Celijakija iskljucena. Uzv abd uredan, biokemija uredna (kks, dks, hepatogram...). Od biokemije povisene zucne kiseline u krvi, nizak feritin i te povisene amilaze. Ostalo je ok. Kalprotektin 500, fekal a elastaza uredna, kromogranin A uredan. Iskljucena po tom pitanju svaka patologija gusterace. Reagiram apsolutno na svu hranu, i po testu intolerancije koju mogu jesti ide van neprobavljena. Bakterioloska i sva druga mikrobioloska analiza stolice uredna. Predlozena video kapsula, enteroskopija tankog crijeva s biopsijom, magnetska enterografija. Dr me niti ne pregledaju, nego samo prepisuju nalaze i vode me trenutno pod syndrom malapsorpcije i IBS (a u svakom znanstvenom clanku lijepo pise da je kalprotektin upalni marker koji razlikuje ibs od upale crijeva).

Dakle, problem je u hrani i njezinoj apsorpciji, ocito negdje od dvanaesnika i u tankom crijevu.

U terapiji za sada Ursofalk 2x1, zeljezo, b vitamin i Euthyrox 100 mcg (imam hipotireozu).

MolimVas bilo kakvo misljenje i prijedlog jer drasticno mrsavim, imam bebu od 5 mj koja je krasna i nezahtjevna, vise spava nego smeta.

Molim bilo kakvu pomoc, samo molim Vas, ne predlazite psihijatra i psihofarmake, jer krvarenja, rapidno mrsavljenje, povracanje i mucnine dan i noc nisu iz glave uz ove povisene nalaze.

Zahvaljujem na svakoj sugestiji!
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 20:57   #2
Dugogodisnji sam crijevni bolesnik, ulcerozni kolitis, prije 7 godina napravljena totalna kolektomija. Nisam lijecnik, no sa crijevima sam prosao svasta. Ja bi na tvom mjestu probao iskljuciti autoimune upalne bolesti, metoda koja mi pada na pamet je traziti od lijecnika opce prakse recept za kortikosteroide, Mendrol ili neki slicni i odraditi probnu terapiju od 5-7 dana relativno laganom dozom 16mg dnevno, pa da se vidi kako organizam reagira. Ako je drasticno poboljsanje, onda je neka vrsta autoimune upale vjerojatno, pa se treba odabrati trajna terapije nekim sulfasalazinom za pocetak.
Probajte malo poboljsati organizam dodacima prehrani koji pomazu zacjeljivanju crijeva: cink, magnezij, b vitamini, omega 3, L-glutamin, domaci kefir, Asvangardha. Zeljezo izbacite ako vam nije nuzno jer jako opterecuje probavu. Kad crijeva profunkcioniraju, krvna slika se jako brzo popravi, pa bi trebalo svakako crijeva srediti, a ne ih zeljezom dodatno opterecivati.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:27   #3
Samo smireno, znaci nista nije vjecno, proci ce. Smireno. Ovako, hmm jesi ki radila test intolerancije na hranu, jer postoje ljudi koji ne jedu gluten jer je to u trendu, nego jer su bolesni. Dakako, moze biti da je i u tebi taj prblem glutena, jer draga moja, ako doktori ne mogu naci nista to onda ili je na psiho bazi ili ti hrana obicnog covjeka ne odgovara. Zapravo, gluten se razraduje u tankom crijevu kao i laktoza, npr ja ne podnosim laktozu, da oprostis ako popijem danas sirutku ( napitak koji se dobije kada se pravi domaci sir ) ja proljev znam imati po 5 dana, mlijeko slatko kad popijem zeludac mi bude ko kosarkaska lopta... Znaci kreni sa ishranom, probaj 10-15 dana jesti gluten free hranu, ako je stanje isto, ubacivas gluten izbacujes laktozu. Doktori zapravo ne vide taj problem, jer sve preglede koje vrisi ( gastro i endo ) rade se na prazan zeludac. Nemoj se brinuti, to je ako nista zdrava ishrana, jer danas nista sto nisi sam proizveo nije zdravo. Stvarno, ako je sve uredu. I samo da ti kazem, da svaka bolest krece od mozga i glave, nemoj se varati i misliti da nisi i ti na psihickoj bazi ( ne kazem sa jesi ), mozak je takav...Jer draga moja ti ne mozes biti fenomen u svijetu, nema da nema opisa bolesti, tebe uz ovo sve pali i stres. Poslusaj me, probaj sa hranom i sama kazes da dosta stvari ne probavljas. Jesu li to iskljucili coronovu bolest? Probaj sebi kupiti jeda probiotik, za mene je on top, Darmflora plus select Dr. Wolz, Njemacke su. Pokusaj privatno otici kod nekog gastroenterologa. I smireno, samo smireno. Iako vidim da je celikalija iskljucena, probaj opet bez glutena, ne kosta te nista
Momofthedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 16:40   #4
Gastro i kolono iskljucile Chrona, jedino da nije u tankom crijevu. Sad cekam kapsulu, al ocito je nesto do hrane jer reagiram na nju. Krvarim kad pojedem jacu hranu koja smeta. Sto je najgore, kod male isti problem, svi upalni markeri na hranu poviseni. Meni jos preostaje obrada tankog crijeva kapsulom, enteroskopijom i mr enterografijom i vise se nema sto napravit. Kod mene je upaljeno debelo crijevo, duodenum i tanko ne znam. Cim je kalprotektin visok, nesto se dogada. Izgleda da je hrana turbo iziritirala crijeva. Mozda pomogne doza kortikosteroida u xy dozi na xy dana (koju odredi specijalist).
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 18:11   #5
Jedino što mogu sugerirati je stroga dijeta (kuhano bijelo meso, gris knedle, nezasladjen kompot od jabuka..jesti u malim obrocima i nezačinjeno).
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:09   #6
Ja sam imala slicnu epizodu prosle godine, 4 mjeseca nakon poroda, trajalo je cca 2 mjeseca. Izbacivala sam namirnicu po namirnicu dok nisam skuzila sto ne stima. Mlijekoi sve mlijecno mi je radilo najvise problema. Stanje se puno popravilo. Nakon godinu dana sam se konacno ohrabrila i otisla na gastroskopiju gdje je ustanovljen gerb i gastritis. Ne jedem glutenske zitarice, uglavnom jedem salate, nezacinjene sa heljdom ili quinoom. Nista slatko, cak ni voce, sce kuhano. Gusteraca mi isto nije naj ali navodno zbog inzulinske rezistencije, cekam nalaze. Anyway, probaj s izbacivanjem namirnice po namirnice dok ne skuzis sto ti smeta.
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 22:12   #7
meni je nekako znakovito da se to pojavilo u trudnoći, jer sam imala sličan problem.
kod mene su proljevi bili vezani uz hormonalni disbalans, spolnih hormona.
kad je jedno prestalo, sredilo se i drugo.

ne vjerujem da je slučajnost što se baš u trudnoći dogodilo, nešto se tada poremetilo u organizmu.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:12   #8
Idem u bolnicu. Bit ce nekakva enteropatija alergijska, samo treba dokazati sto je i kako je. Hvala Vam svima na savjetu. Malapsorpcija je u pitanju, a ne znaju od cega. Indicirane su ciljane pretrage. I obrada u centru za prehranu. Eto, tako rade strucnjaci.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 20:18   #9
Ne znam gdje da postavim pitanje. Od januara do sad svaki dan vise od pet puta dnevno proljev. Osoba (muskarac) smrsavio 15 kg od tad. 10 do septembra...jos 5 do danas. Sta god pojede, pazio il.ne, ima proljev, nekad povraca. Debelo crijevo, zeludac, pluca, sve snimano i sve je ok...koji bi mogao biti onda razlog jer sta god je pio protiv proljeva, cajeve, linex...nista ne pomaze, nikakve tablete znaci. Jedino imao je bruh pa malo se zakompliciralo to, boljelo ga...ne vjerujem da je proljev radi toga? Pio je medrol dugo vremena, mozda radi toga sad posljedice?

Sta bi.mogao jos da snimi?
__________________
'Prije nego zaključite da imate depresiju, provjerite da niste okruženi idiotima!
jazPo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 11:28   #10
Iskljucite prvo sve infektivno, dakle bakterije parazite viruse. Kolono, gastro obrada dolaze u obzir. Može biti od alergije na hranu do neke disfunkcije crijeva. Obicno crijevne viroze traju cca 15 dana najviše. Isključite celijakiju, Chron, ulcerozni i mikroskopski kolitis. U svakom slucaju, preporucam prof. Vucelica u poliklinici Amruseva. Covjek je turbo. Jer po bolnicama te pogledaju 10 minuti, ako ništa ne nadu te posalju kod psihijatra. Ja sam nakon godine dana proljeva, masnih stolica i gubitka 23 kg u 2 mj konacno došla nekome tko me ozbiljno shvatio.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:16   #11
Dali ako se snima crijevo, znaci kolonoskopija, oni sve vide dali je chron il bilo koja druga bolest?

sad su tom covjeku otkrili bakteriju uu blatu i voodu oko srca...a na snimci kolonoskoije sve ok, nije bilo bakterije ...

cudno mi da nisu vidjeli i na snimci..
__________________
'Prije nego zaključite da imate depresiju, provjerite da niste okruženi idiotima!
jazPo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:17   #12
Postovani,

Dosla sam opet ovdje moliti pomoc jer ne znam vise ni sto cu ni kud cu sa sobom. Od prethodnog posta prije 3 mj, smrsavila sam 26 kg (sa 88 na 62), krvarim nakon slatkog jela (krv gusta tamna pomijesana sa sluzi), masne stolice, neprobavljena hrana. Napravila opseznu obradu, gotovo svu, poviseno bilo kalprotektin 500, amilaze 140 i urinske 1200 (do 400), alergo test pokazao alergiju na gluten i psenicno brasno (celijakija iskljucena). Mr enterografija uredna, bila na video kapsuli cekam nalaz. Za prvu pomoc mi uveli Pentasu koja je srusila kalprotektin na 50 i sve amilaze. Ja i dalje kontinuirano propadam, uz to sto obilno jedem. Stolice obilne, bol u donjem dijelu trbuha i oko analnog kanala kao da je stisnut. Ne mogu vise ispustati plinove, puna sam zraka. Kolono+gastro s biopsijama uredne (kod kolono je uzeta biopsija samo na 15 cm, a gastro mi nije htjela uzeti druge biopsije iako joj je pisalo.

Uglavnom propadam ocigledno, ocajni smo svi u obitelji, imam bebu od 7 mj. Postavili su dijagnozu malapsorpcije, a ne znaju uzrok. Kile idu dolje sto god pojedem, osjecam promjene i bol oko anusa (ne znam jesu li to fisure, ragade ili slicno), vrtoglavice, prije je bilo prisutno povracanje i mucnina, Pentasa je to smirila. Umor veliki po noci. Ocajna sam jer ne znam sto mi je, moja gastro ne zna vise gdje bi me poslala, mr enterografija nije pokazala krona ili uc, sad bi kapsula trebala biti nesto pametnija.

Dr postavila dijagnoze Chron tankog crijeva, enteritis nespecificni ili insufijencija apsorpcije proteina i masti.

Uzroka malapsorpcije ima barem 25 sto sam ih ja nasla u literaturi.

Molila bih zaista za misljenje i pomoc i bilo kakvu smjernicu, jer vidljivo propadam. Ljudi koji me sretnu (od susjeda do kolega i prijatelja se zgrazaju na sto licim, kao siroce iz Biafre).

Zato molim bilo kakvo misljenje, smjernicu...jel to Chron ili sto je?

Puno hvala.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 21:52   #13
Teško da će netko usuditi se dati bilo kakvu dijagnozu na temelju ovog što je napisano.
Ako gastroenterolozi nisu sigurni koji imaju kompletnu dokumentaciju na uvid onda ni forum nije od pomoći.

Stolice ako su sa krvi i sa sluzi definitivno govore da je u crijevu neka promjena koja ne ide u prilog poboljšanju.

Postoji za crohna (ne chron kao što pišeš) kompletna hrana Modulen ibd koja se može uzimati kao dodatak ili kompletan nadomjestak.
Zatraži kod gastro da ti preporuči to (ili neki drugi enteralni pripravak) koji ćeš uzimati barem kao dodatak prehrani da te malo "podigne".
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 11:10   #14
Jesi išla po više mišljenja?

Član moje obitelji je imao priličnih problema s crijevima, otišli smo na preglede i kasnije gastroskopiju i kolonoskopiju kod primarijusa Branimira Bilića (Rebro, dio vremena radi u Batesu) i bili jako zadovoljni, to je jedino što ti mogu reći u nadi da možda bude od ikakve pomoći, ako se ne javi neka pametnija duša za ovu konkretnu situaciju.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:24   #15
Quote:
cromania kaže: Pogledaj post
Zar nitko barem sa savjetom, misljenjem? Bilo kakva pomoc, doktori, ljudi sa slicnim problemom?
Ja ti mogu dati preporuku da uradis analizu tri stolice na candidu posto dosta tih simptoma ona pravi (obilne stolice, propusna crijeva, intolerancija na hranu, umor, stomacne tegobe), proguglaj malo i tzv. Leaky gut syndrom. Ako se uspostavi da je candida u velikom broju javi se u pp pa cu ti dati neke savjete kako ces dalje. Pozz
Boney is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 14:17   #16
Radili su mi preko Proimmuna status flore, između ostalog i na candidu, bila je negativna. Da, bit će nešto tipa propusna crijeva itd...ali ovakvo mršavljenje, intolerancija na hranu...mora biti neki enteritis nespecifični. Simptomi se poklapaju sa Crohnom u tankom crijevu i tumorom tankog crijeva. Kapsula bi trebala pokazati svakako.

Jer ovakvo mršavljenje i izbacivanje neprobavljene hrane svakako nije normalno.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 21:41   #17
Quote:
cromania kaže: Pogledaj post
Radili su mi preko Proimmuna status flore, između ostalog i na candidu, bila je negativna. Da, bit će nešto tipa propusna crijeva itd...ali ovakvo mršavljenje, intolerancija na hranu...mora biti neki enteritis nespecifični. Simptomi se poklapaju sa Crohnom u tankom crijevu i tumorom tankog crijeva. Kapsula bi trebala pokazati svakako.

Jer ovakvo mršavljenje i izbacivanje neprobavljene hrane svakako nije normalno.
Stres ima veliki učinak na crijeva, kažeš da imaš bebu, sigurno si pod stresom.
Meni je bilo slično osim krvi u stolici, smršavila sam 15 kila u 2 mjeseca, prošla sve pretrage, pila brdo tableta, ništa nisu našli. Kada se stres smanjio i simptomi su se ublažili, sad 10 godina kasnije opet zbog stresa je počelo isto, 5 kila u mjesec dana, bilo bi i više, ali ja stalno jedem, pretežno slatko i gluposti, jer mi se zbog niskog željeza zna desiti da padnem u nesvjest, a kako imam malo dijete to si ne mogu priuštiti.
Ali znam kako je to, na kraju više ne možeš ni jesti, jer znaš da ćeš za 5 minuta biti na zahodu. A uz to ja sam se napuhavanje ko žaba, imala sam veći trbuh nego u trudnoći.
Piješ nekakvu terapiju?
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 12:51   #18
Nasli su Crohna na kapsuli
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 21:48   #19
Ah, da, davno sam rekao da je vjerojatno autoimuno. Treba terapiju kortikosteroidima dok organizam dodje u normalu, a onda Pentasa ili neki drugi sulfasalazin. Nevjerojatno mi je da je potrebno 4 mj za postaviti dijagnozu....

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 05:04   #20
Ne 4 mj nego 1 god i 2 mj su oni mene vozali ko majmuna. Obisla sam pola Hrvatske i tek je kapsula otkrila. 30 kg manje krvarenja nitko ti me vjeruje i sve te muke uz malu bebu.
cromania is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.