Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 23:19   #4641
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
U HR trgovinama ima za kupiti utikač koji su koristi u Irskoj?!

koje ti gluposti gruvaš
Internacionalne adaptere mozete naci u Chipoteci u Zagrebu. Molim te da smiris ton kojim komuniciras.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 23:32   #4642
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Dublin se ne moze stavit u kontekst Zagreba, Zagreb ima najveci izbor poslova u Hrv i cak ako sam u pravu socijalni stanovi se nude socijali, knjige besplatne, znam da su i place vece za pojedine poslove..
Ispričavam se ako sada ispada da te ispitujem, nije mi namjera, ali ovaj post me začudio.

Koji se to poslovi toliki nude po Zagrebu i još me više zanima koji su poslovi plaćeniji nego u Dublinu?

Zagreb jeste standardom New York za ostatak Hrvatske, ali mislim da nema grane u poslovima gdje su plaće veće od Dublina.
Kažem, nije mi namjera pobijati tvoj post, samo me zanima na što misliš.
Lijep pozdrav.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 00:10   #4643
Irska

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
U HR trgovinama ima za kupiti utikač koji su koristi u Irskoj?!

koje ti gluposti gruvaš


Pa da. Isto kao sto u Irskoj mozes kupiti nase uticnice. Prodaju ih i po raznim aerodromima, ali su na aerodromima i terminalima skuplje jer su tu ciljna skupina gotovani koji sve rade u zadnji cas, a shodno tome to i plate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 00:18   #4644
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Pa da. Isto kao sto u Irskoj mozes kupiti nase uticnice. Prodaju ih i po raznim aerodromima, ali su na aerodromima i terminalima skuplje jer su tu ciljna skupina gotovani koji sve rade u zadnji cas, a shodno tome to i plate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
pa na prošloj stranici piše da se mogu kupiti u bilo kojoj trgovini u Irskoj
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 00:30   #4645
Adapteri se mogu kupit u eurogiant tgovinama ili u dealz trgovinama. i kostaju 1,5 euro. a i ima ih svaka veca trgovina u ponudi tako da se ne moraju kupovat
na aerodromu
__________________
They are my responsibility, my comrades, and my conscience.
Sebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 00:37   #4646
U slučaju extra krize EU plug može u irski utikač (isti se koristi i u GB), eventualno treba ugurati nešto u treću rupu (onu koja odskace od drugih) kako bi se otvorila zaštita. U toj trećoj nema napona pa se može ugurati i nešto metalno, ali za svaki slučaj bolje nešto drveno ili plastično. Ja sam znao ugurat onu žličicu za kavu iz aparata, štapić za ražnjiće i sl.

Putne adaptere sam vidio na više mjesta (stara priča, kad ti ne treba ima ga svugdje, i obrnuto), od chipoteke, svijeta medija i sl. gdje ih i očekuješ, do malih kvartovnih elektro dućana. Govorim o Hr naravno, u Ir ili na otoku ih ima svugdje. Jasno, ima ih i na ebayu, za one koji mogu čekat.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 06:57   #4647
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa na prošloj stranici piše da se mogu kupiti u bilo kojoj trgovini u Irskoj


Mozes ih kupiti u svastara trgovinama i trgovinama tehnickom robom kao sto smo i rekli.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 06:58   #4648
Irska

Quote:
Sebo84 kaže: Pogledaj post
Adapteri se mogu kupit u eurogiant tgovinama ili u dealz trgovinama. i kostaju 1,5 euro. a i ima ih svaka veca trgovina u ponudi tako da se ne moraju kupovat
na aerodromu

Recenica glasi da je aerodromska opcija za gotovane i ta je skuplja u odnosu na uobicajenu. Dakle oni koji dobro planiraju ne ulaze u aerodromsku pricu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 09:37   #4649
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako sada ispada da te ispitujem, nije mi namjera, ali ovaj post me začudio.

Koji se to poslovi toliki nude po Zagrebu i još me više zanima koji su poslovi plaćeniji nego u Dublinu?

Zagreb jeste standardom New York za ostatak Hrvatske, ali mislim da nema grane u poslovima gdje su plaće veće od Dublina.
Kažem, nije mi namjera pobijati tvoj post, samo me zanima na što misliš.
Lijep pozdrav.
Misli na to da su plaće veće u Zagrebu nego u ostalim dijelovima Hrvatske.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 16:09   #4650
obrt u irskoj

Ima li netko ovdje koji je možda otvorio obrt u irskoj pa da može reći kako to ide, koliki su godišnji porezi i doprinosi te vrste obrta.
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 00:10   #4651
Mladi Irac uspoređuje različite gradove na Zapadu s Poljskom .
Uspoređuje različiti mentalitet, kulturu, kulturalne razlike i iznosi predviđanja o budućnosti istočne u odnosu na zapadnu Europu:

sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 00:49   #4652
Sunshine postajes simpatican s tim tvojim videjima kriticara inozemstva Nije lako pronaci nove uratke pa treba 4-5 dana za nove epke dok se izvrti cijeli net


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 01:00   #4653
Gledam neštosasvim druge stvari, nikad teme ovib videa, ali uvijek iskaču.
Pitaj se zašto.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 01:03   #4654
Irska

Iskacu zbog customiziranog jubito interesa

Imam i ja protu-antidote video. Iskacu jos vise

Irski dnevnik - 1 godina poslije
https://youtu.be/vZW6MdaGQDE


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 12:36   #4655
Quote:
Damien69 kaže: Pogledaj post
Splicanka, evo da ti konacno odgovorim na tvoj upit s malo zakasnjenja. Vec sam napisao moje misljenje o Irskoj ranije i kako rekoh, subjektivno je (prije no sto pocnu napadi).



Ja sam do pocetka 2015 zivio u Irskoj (skoro dvije godine) i iako nisam radio kao konobar ili nesto slicno jer imam americku diplomu i dodatne kvalifikacije stecene nesto u Irskoj i jednu u UK ipak nisam vise izdrzao. 



Cim sam dosao u Irsku - a dosao sam samo u posjetu (bio mi je ubrzo ponudjen posao pa sam ostao) - nije mi 'sjela'. Posebno ne Dublin! Malo sam vise putovao po svijetu, zivio sam izvan Hrvatske dosta godina, te mi je Dublin na prvi pogled izgledao prilicno ruzno, depresivno, prljavo a cak pomalo i siromasno. S vremenom sam otkrio neke njegove čari, zivahne kafice i pubove, vecinomo nasmijana lica ljudi na ulicama, gostoljubivost stanovnika te sam si sam rekao 'pa nije tako lose, uzivaj u onome sto nudi’. I jesam, stopio sam s zivotom tamo i nekako je to islo godinu dana. Ali, hebi ga, zov neceg drugog je na kraju ipak prevagnuo u meni i odlucio sam se preseliti negdje dalje - ali ne u Hrvatsku. 



Ono sto zelim reci je da se slazem s ljudima koji su dosli iz Hrvatske u Irsku raditi, posebno s ljudima bez puno iskustva ili obrazovanja jer onaj posao koji rade doma mogu raditi u Irskoj ali ipak za puno bolje novce. I u tome podrzavam sve koji imaju tu namjeru i zele nesto napraviti od svog zivota. Preporucujem da uz posao uce i engleski i da se dodatno skoluju u Irskoj jer ce im to kasnije puno pomoci pri dobivanju nekog bolje posla osim pranja sudja, konobarenja, recepcionera, sobarica, call centara, prodavanja struje od vrata do vrata, ili baustele (koja u Irskoj gotovo i da ne postoji vise). 



Ono pozitivno o Irskoj i Dublinu:



- ljudi su manje pesimisticni od Hrvata i manje pricaju o politici

- birokracija je svedena na minimum - pravo osvjezenje

- customer service je nesto bolji nego u Hrvatskoj (ali i dalje miljama od americkog)

- puno vise 'zivosti' u Dublinu, u centru, zivahnost koja se osjeca na njegovim ulicama

- nema snobizma (barem ne onakvog kakvog poznajemo u Zagrebu) a niti sminke 

- lakse je naci posao nego u Hrvatskoj (ali ne toliko lako kako se to misli)

- vece place u usporedbi s HR i redovite - uvijek znate na cemu ste

- slicne ili manje cijene osnovnih potrepstina (hrana, odjeca, rezije)



Ono negativno o Dublinu i Ircima:



- precjenjene stanarine (cijene kao i u Londonu a stanovi supe)

- Dublin je ruzan grad. I molim vas, prije no sto kazete suprotno posjetite ne samo jedan Pariz, Barcelonu ili Amsterdam, vec i Munchen, Firenzu, Krakow, Prag, i mnostvo gradova srednje velicine u Europi a koji su neusporedivo ljepsi i cistiji

- Dublin je precjenjen grad - cijene pica, kina, restorana ne odrazavaju omjer kvalitete i vrijednosti za placeno

- Dublin je prljav grad prepun prosjaka (ovisnika) a koje ozbiljno narusava izgled, dojam, i osjecaj sigurnosti dok u njemu boravite

- i dok su cijene stanova vrtoglave, kvaliteta istih je ocajna i daleko ispod hrvatskih standarda stanogradnje

- iako ljepa zemlja, ipak nije nista posbno. Jednolicna je, svi gradici su kao jaje jajetu, a klima je ocaj

- ne grade se nove stambene zgrade, i kad se uzmu u obzir novci koji su zaradjeni za vrijeme tzv. 'keltskog tigra' i ogromna sredstva povucena iz EU fondova sramotno malo je vidljivo danas - nema poslovnih nebodera, cestovna infrastruktura je vrlo losa, nema novih stambenih zgrada, itd. 

- kulturna ponuda je ocajna s obzirom na velicinu i gospodarsku moc grada i zemlje

- ispod njihove brbljavosti i prvotne otvorenosti Irci nisu bas tako friendly - tracavi su, nesposobni, neorganizirani - naravno ne svi. Od svega vole raditi dramu i prepricavati i preuvelicavati stvari - dobre i lose. 

- Ocajan a preskup javni prijevoz autobusima. Luas (tramvaj) je druga prica i stvarno je super ako zivite i radite u njegovoj blizini. Ali nazalost, dvije postojece linije nisu dostatne. Uz to su odvojene, a njihovo spajanje u duzini od par kilometara ce trajati duze nego izgradnja autoceste ZG-ST



Sve u svemu treba odvagnuti sto vam je draze. Razumijem ushicenost friskih pridoslica: posao se nadje, placa redovna, ljudi nasmijani, birokracija efikasna, pa ih ne smeta kisa i vjetar, stanovanje s nekoliko drugih ljudi, itd. Ali poslije nekog vremena kad se malo ustalite, prvotni dojmovi slegnu, neke druge stvari isplivaju na povrsinu i covjek se zapita.



Nekima je Irska raj na zemlji



Nema nigdje raja na zemlji. Neka se mjesta takvima ucine na prvi pogled, kao recimo meni Hawaii (o kojima sam mastao cijeli zivot) pa onda kad zivis tamo neko vrijeme i kad ti dosade plaze i sunce i posebno kad malo bolje upoznas ljude shvatis u kakvoj 'rajskoj' vukojebini si. 

Ali opet, spram Irske Hawaii barem izgledaju kao raj na zemlji i ako ides kao pustolov ili turista vjerovatno ces i dozivjeti to mjesto kao raj. Ali cu vjerovatno tamo u penziju…. 



I opet ponavljam, ako imate mogucnost doci tamo, ako nemate posla u Hrvatskoj ili zelite malo vise zaraditi, nesto novo nauciti, odite. Radite, probijajte se, i uspite! To svima zelim od srca. 



Svako dobro!


Jedina stvar koja je kljucna odnosi se na ovu dilemu: je li Irska bolja od hr matrixa? Sve ostalo su nijanse.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 13:13   #4656
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Sto ti se nije svidilo?
Meni smeta ta "kultura" svakodnevnog alkoholiziranja. Smeta mi i lazna ljubaznost i dvoličnost i napamet naučene fraze koje se koriste u svakodnevnom govoru, naravno ljubazne, jer rec nekome u facu ono sto mislis nije kind and grand. Jaki su kad triba lajat iza leđa, a kad im se u facu sve saspe, onda se stisnu i izgube kontrolu, malo su ko narod pičkasti, to me razočaralo. Mladi samo jedu fast food i gotova jela, zive u UK reality showowima, kao da se sudaraju dva svijeta, full ruralna podrucja Irske di ljudi samo idu u Crkvu i piju u pubu, moderna Irska di se furaju na posh Engleski naglasak, gledaju reality showowe, mladi na socijali, napušeni, žene nose umjetne trepavice i obrve. Osjeti se da je drzava uređenija i da ima puno vise mogućnosti, al ove gori navedene stvari, meni bodu oči, mislim da u skandinavskim zemljama ljudi imaju više znanje o općoj kulturi i da su načitaniji. Svida mi se sto postoje lokalni- community centri u kojima se redovito odvijaju dogadanja za djecu ili odrasle, besplatna ili uz sitnu naknadu, drustvo je aktivno, mlade se potiče na volontiranje jos kroz skole. Prijevoz me se ne dotiče, jer zivim blizu posla. Slazem se da bi Dublin trebao imati uredeniji javni gradski prijevoz, takoder nize cijene rente. Biciklirat se moze jer vrijeme nije toliko sjeb*ano, ovdje pada sitna kišica i vecinom je oblacno, bura je snaznija od irskog vjetra koji je kao povjetarac, ljeti dan duze traje pa bude dan do 10navecer.
Dublin se ne moze stavit u kontekst Zagreba, Zagreb ima najveci izbor poslova u Hrv i cak ako sam u pravu socijalni stanovi se nude socijali, knjige besplatne, znam da su i place vece za pojedine poslove.Dublin je jedan od najskupljih Europskih gradova za zivot, sve je preskupo, a grad kao grad, nije prikladan za obiteljski zivot jer djecu treba odvest i dovest u skolu te se tu izgubi vremena, ima dosta droge, kriminala, maloljetnicke bande, renta divlja, los i skup gradski prijevoz, u centru grada se narkomani bodu u žilu. Jedina prednost Dublina je sto ima puno veci izbor boljih poslova, a ovi poslovi skladiste, trgovina, hoteli, toga ima u cijeloj Irskoj. Zagreb je lijep europski grad, Dublin to nije.
Splicanka, evo da ti konacno odgovorim na tvoj upit s malo zakasnjenja. Vec sam napisao moje misljenje o Irskoj ranije i kako rekoh, subjektivno je (prije no sto pocnu napadi).

Ja sam do pocetka 2015 zivio u Irskoj (skoro dvije godine) i iako nisam radio kao konobar ili nesto slicno jer imam americku diplomu i dodatne kvalifikacije stecene nesto u Irskoj i jednu u UK ipak nisam vise izdrzao. 

Cim sam dosao u Irsku - a dosao sam samo u posjetu (bio mi je ubrzo ponudjen posao pa sam ostao) - nije mi 'sjela'. Posebno ne Dublin! Malo sam vise putovao po svijetu, zivio sam izvan Hrvatske dosta godina, te mi je Dublin na prvi pogled izgledao prilicno ruzno, depresivno, prljavo a cak pomalo i siromasno. S vremenom sam otkrio neke njegove čari, zivahne kafice i pubove, vecinomo nasmijana lica ljudi na ulicama, gostoljubivost stanovnika te sam si sam rekao 'pa nije tako lose, uzivaj u onome sto nudi’. I jesam, stopio sam s zivotom tamo i nekako je to islo godinu dana. Ali, hebi ga, zov neceg drugog je na kraju ipak prevagnuo u meni i odlucio sam se preseliti negdje dalje - ali ne u Hrvatsku. 

Ono sto zelim reci je da se slazem s ljudima koji su dosli iz Hrvatske u Irsku raditi, posebno s ljudima bez puno iskustva ili obrazovanja jer onaj posao koji rade doma mogu raditi u Irskoj ali ipak za puno bolje novce. I u tome podrzavam sve koji imaju tu namjeru i zele nesto napraviti od svog zivota. Preporucujem da uz posao uce i engleski i da se dodatno skoluju u Irskoj jer ce im to kasnije puno pomoci pri dobivanju nekog bolje posla osim pranja sudja, konobarenja, recepcionera, sobarica, call centara, prodavanja struje od vrata do vrata, ili baustele (koja u Irskoj gotovo i da ne postoji vise). 

Ono pozitivno o Irskoj i Dublinu:

- ljudi su manje pesimisticni od Hrvata i manje pricaju o politici
- birokracija je svedena na minimum - pravo osvjezenje
- customer service je nesto bolji nego u Hrvatskoj (ali i dalje miljama od americkog)
- puno vise 'zivosti' u Dublinu, u centru, zivahnost koja se osjeca na njegovim ulicama
- nema snobizma (barem ne onakvog kakvog poznajemo u Zagrebu) a niti sminke 
- lakse je naci posao nego u Hrvatskoj (ali ne toliko lako kako se to misli)
- vece place u usporedbi s HR i redovite - uvijek znate na cemu ste
- slicne ili manje cijene osnovnih potrepstina (hrana, odjeca, rezije)

Ono negativno o Dublinu i Ircima:

- precjenjene stanarine (cijene kao i u Londonu a stanovi supe)
- Dublin je ruzan grad. I molim vas, prije no sto kazete suprotno posjetite ne samo jedan Pariz, Barcelonu ili Amsterdam, vec i Munchen, Firenzu, Krakow, Prag, i mnostvo gradova srednje velicine u Europi a koji su neusporedivo ljepsi i cistiji
- Dublin je precjenjen grad - cijene pica, kina, restorana ne odrazavaju omjer kvalitete i vrijednosti za placeno
- Dublin je prljav grad prepun prosjaka (ovisnika) a koje ozbiljno narusava izgled, dojam, i osjecaj sigurnosti dok u njemu boravite
- i dok su cijene stanova vrtoglave, kvaliteta istih je ocajna i daleko ispod hrvatskih standarda stanogradnje
- iako ljepa zemlja, ipak nije nista posbno. Jednolicna je, svi gradici su kao jaje jajetu, a klima je ocaj
- ne grade se nove stambene zgrade, i kad se uzmu u obzir novci koji su zaradjeni za vrijeme tzv. 'keltskog tigra' i ogromna sredstva povucena iz EU fondova sramotno malo je vidljivo danas - nema poslovnih nebodera, cestovna infrastruktura je vrlo losa, nema novih stambenih zgrada, itd. 
- kulturna ponuda je ocajna s obzirom na velicinu i gospodarsku moc grada i zemlje
- ispod njihove brbljavosti i prvotne otvorenosti Irci nisu bas tako friendly - tracavi su, nesposobni, neorganizirani - naravno ne svi. Od svega vole raditi dramu i prepricavati i preuvelicavati stvari - dobre i lose. 
- Ocajan a preskup javni prijevoz autobusima. Luas (tramvaj) je druga prica i stvarno je super ako zivite i radite u njegovoj blizini. Ali nazalost, dvije postojece linije nisu dostatne. Uz to su odvojene, a njihovo spajanje u duzini od par kilometara ce trajati duze nego izgradnja autoceste ZG-ST

Sve u svemu treba odvagnuti sto vam je draze. Razumijem ushicenost friskih pridoslica: posao se nadje, placa redovna, ljudi nasmijani, birokracija efikasna, pa ih ne smeta kisa i vjetar, stanovanje s nekoliko drugih ljudi, itd. Ali poslije nekog vremena kad se malo ustalite, prvotni dojmovi slegnu, neke druge stvari isplivaju na povrsinu i covjek se zapita.

Nekima je Irska raj na zemlji

Nema nigdje raja na zemlji. Neka se mjesta takvima ucine na prvi pogled, kao recimo meni Hawaii (o kojima sam mastao cijeli zivot) pa onda kad zivis tamo neko vrijeme i kad ti dosade plaze i sunce i posebno kad malo bolje upoznas ljude shvatis u kakvoj 'rajskoj' vukojebini si. 
Ali opet, spram Irske Hawaii barem izgledaju kao raj na zemlji i ako ides kao pustolov ili turista vjerovatno ces i dozivjeti to mjesto kao raj. Ali cu vjerovatno tamo u penziju…. 

I opet ponavljam, ako imate mogucnost doci tamo, ako nemate posla u Hrvatskoj ili zelite malo vise zaraditi, nesto novo nauciti, odite. Radite, probijajte se, i uspite! To svima zelim od srca. 

Svako dobro!
Damien69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 11:03   #4657
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Jedina stvar koja je kljucna odnosi se na ovu dilemu: je li Irska bolja od hr matrixa? Sve ostalo su nijanse.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bi čovjek pomislio kad odeš u Irsku da ćeš promijeniti traku i početi pisati nekakvo svoje iskustvo umjesto što stalno pišeš jedno te isto.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 11:11   #4658
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Bi čovjek pomislio kad odeš u Irsku da ćeš promijeniti traku i početi pisati nekakvo svoje iskustvo umjesto što stalno pišeš jedno te isto.


Treba se boriti za gradjane i ne ostaviti ih na cjedilu da propadnu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:02   #4659
isuse, irski naglasak - ne znam kak ću se prilagoditi na to.

sad kad razgovaram sa njima preko mobitela jedva ih razumijem

__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:38   #4660
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
isuse, irski naglasak - ne znam kak ću se prilagoditi na to.



sad kad razgovaram sa njima preko mobitela jedva ih razumijem





Samo im kazes "Sorry" i onda ponavljaju. Meni pali trik


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.