Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2006., 11:18   #1
Question Makro fotografija

Molim savjet znalaca o digitalnoj fotografiji da mi preporuce digitalni fotoaparat kojim bi mogao snimati kvalitetom zadovoljavajuce makro i super-makro fotografije. Iskusao sam vec nekoliko modela ali nisam bio zadovoljan slikama zuba (za koje mi taj aparat treba) tnx!
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 11:51   #2
kolko $ zelis/mozes da ulozis?
Cube is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 12:31   #3
Quote:
Cube kaže:
kolko $ zelis/mozes da ulozis?
do 2 000 - 2 500 kn. Mislis da bi trebao vise ako racunam da mi treba dobar fotic za makro snimanje u ustima?
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 12:46   #4
Ako mislis bas profesionalne snimke da radis onda bi morao puno vise da ulozis, od prilike 700-800€ ... jer ti je za makro snimke potreban i poseban objektiv, a objektive mozes samo da menjas na malo skupljim aparatima ...

sa kompaktnim digitalcima nazalost nemam puno iskustva tako da ti ne mogu rec dali njih mozes da koristis za takve stvari, mozda bi canon power shot s2 bila ok.

Najpametnije ti je da odes u radnju i isprobas par digitalaca, ti sam mozes najbolje rec dal si zadovoljan sa rezultatom il ne.
Cube is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 00:59   #5
Ja ti imam Sonyjev digitalac DSC-W17, 7.2 Megpixela i na njemu mi makro fotografije izgledaju ovako:

[SLIKA OBRISANA]
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 12:10   #6
close up leće

Quote:
dentist kaže:
do 2 000 - 2 500 kn. Mislis da bi trebao vise ako racunam da mi treba dobar fotic za makro snimanje u ustima?
Sam fotić po toj cijeni neće ti dati zadovoljavajuce rezultate. Mozda da ulozis malo vise novaca pa uz fotic u tom cijenovnom rangu kupis i close-up leće (one se nasarafe na objektiv). Imas ih od raznih proizvođaca i cijena te promjera (Hoya, Tiffen, Hama, Canon, Nikon - http://www.bhphotovideo.com. Za neke trebaju adapteri (step up ili step down rings ili adapters). Ja imam od Nikona (Close up 5T i 6T) i nasarafljene zajedno daju uvecanje od 3 puta, uz 12x zoom koji imam na point and shot foticu Panasonic Lumix FZ10 daje izvrsne makro fotke. A ne zaboravi da je i rasvjeta jako vazna, kao i stativ. Vjerujem da ti rasvjeta nije problem, ako si zaista dentista.
__________________
All endings are also beginnings. We just don’t know it at the time. ― Mitch Albom, The Five People You Meet in Heaven
cesnjovka-sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 13:19   #7
@ Mr Smoogj

:klap:
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 16:53   #8
Quote:
Ljelja kaže:
@ Mr Smoogj

:klap:
Moj naklon.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 21:49   #9
Makro slike

što mislite o tome?
problem je zumirati predmet fotiću je teško, ima neka caka? ionkretno, sony dsc w-17, 7,2megapiksela.

[SLIKA OBRISANA]
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 22:11   #10
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
što mislite o tome?
problem je zumirati predmet fotiću je teško, ima neka caka? ionkretno, sony dsc w-17, 7,2megapiksela.

[SLIKA OBRISANA]

kako god uspiješ povećati predmet i odbiti oštru sliku, a da spada u macro - dobro je... bilo da se radi o macro predlećama, bez obzira na dioptriju, bilo da uzmeš stari objektiv i našaraviš na objektiv za reverzni makro, bilo da imaš makro opciju na fotiću (uvijek se rado sjetim supermacro opcije na olympusu c-60, radi savršeno i uvijek mi je gušt uzeti taj fotić u džep, pa prošetati)

na što misliš da je "problem zumirat fotiću" ? možda macro mode? ili...?
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 23:12   #11
kad stavim povećalo ne može baš dobro izoštriti predmet, možda jet to dodatno približi prdmet?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 15:59   #12
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
kad stavim povećalo ne može baš dobro izoštriti predmet, možda jet to dodatno približi prdmet?
gle, ti prvo moras staviti predmet slikanja u fokus povecala da bi fotic mogao izostriti svoje lece kako bi predmet bio u fokusu.
meni savrseno radi s povecalom
inepcija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 14:01   #13
kad ce ispast bolja makro snimka?

hocu li bolju makro snimku dobit ako se udaljim primjerice 15-ak cm od predmeta i zumiram, ili ako odzumiram maximalno i priblizim se predmetu na 1 cm? imam S9600 Fuji-ja i trenutno ne koristim nikakve navojne lece vec samo originalni objektiv.

drugo pitanje, koristim li za macro snimanje blic? ili cu bolje rezultate dobiti nekim boljim externim osvjetljenjem? obzirom da nemam externu bljeskalicu...

nadalje, sto se tice macro slikanja, kakvi bi trebali biti ISO, otvor blende, shutter speed? nemam ni stativ zasad, tako da u principu slikam tako da rub objektiva naslonim na podlogu na kojoj se predmet nalazi. po tome, cini mi se da bi brzina okidaca trebala biti sto visa...

naravno pretpostavljam da gore navedena pitanja za uvjet imaju karakter samog predmeta koji se snima (npr je li statican ili pomican)...

i na kraju napominjem da mi je ovo prvi fotic malo vise klase, dosad sam posjedovao samo idijote, a i sam sam bio takav...
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 14:26   #14
pa ako imas neku close up lecu,onda se udalji.....Close up je vecinom za kukckce i male zivotinje....ali ovako kada slikas neki predmet se priblizi sto je vise moguce a da se slika ne pokvari....i ja bih ti savjetovao da si nabavis neki stativ.....Pozdrav
cvjetko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 19:08   #15
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
hocu li bolju makro snimku dobit ako se udaljim primjerice 15-ak cm od predmeta i zumiram, ili ako odzumiram maximalno i priblizim se predmetu na 1 cm? imam S9600 Fuji-ja i trenutno ne koristim nikakve navojne lece vec samo originalni objektiv.

drugo pitanje, koristim li za macro snimanje blic? ili cu bolje rezultate dobiti nekim boljim externim osvjetljenjem? obzirom da nemam externu bljeskalicu...

nadalje, sto se tice macro slikanja, kakvi bi trebali biti ISO, otvor blende, shutter speed? nemam ni stativ zasad, tako da u principu slikam tako da rub objektiva naslonim na podlogu na kojoj se predmet nalazi. po tome, cini mi se da bi brzina okidaca trebala biti sto visa...

naravno pretpostavljam da gore navedena pitanja za uvjet imaju karakter samog predmeta koji se snima (npr je li statican ili pomican)...

i na kraju napominjem da mi je ovo prvi fotic malo vise klase, dosad sam posjedovao samo idijote, a i sam sam bio takav...
ovisi o tome što fotkaš i kakav konačni izgled fotke želiš, tj koliki DoF, odnosno "ono zamućeno".ovisi koliki su predmeti koje fotkaš, tehnika se uvelike razlikuje fotkaš li recimo nešto veličine kovanice od 1kn, ili mrava.koliko ti stvarno povećanje treba? hoćeš brojati oči na pauku, ili samo popuniti cijeli kadar nekim malim predmetom? osvjetljenje ti je glavni problem, postoje specijalizirane bljeskalice samo za macro, a sad koliko ti trebaju, ovisi opet što fotkaš... ako fotkaš detalje nečega navečer pri sobnoj rasvjeti, treba ti blitz ili neki drugi izbor svjetla, ako fotkaš pčele usred dana po ljeti na nekoj livadi, ne treba ti... što manji iso koji ti dozvoljava oprema i osvjetljenje, s obzirom da koristiš kompakt s malim senzorom, F broj odnosno blenda ti neće činiti neku veću razliku, pa se s tim ne moraš posebno zamarati, drži se manjih vrijednosti zbog osvjetljenja, a shutter speed što manji koje ti dozvoljava svjeetlo zbog potresanja aparata.

ajd napiši što konkretno fotkaš, u kakvim uvjetima i to, pa možeš očekivati konkretan opis tehnike, i nemoj se obeshrabriti u startu, kvalitetan makro je jako zahtjevna disciplina
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 19:19   #16
Ja bijos dodala da ako koristis blic, probaj ga difuzirat....dakle ne uperuj ga u predmet koji slikas direktno nego ga okreni prema plafonu, reflektoru, bilo gdje...ili ga difuziraj necim.
I stavi reflektor ispod ili sa strane objekta (ovisi o svjetlu) da ne dobijes grozne sjene itd...
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 19:27   #17
nemam nista konkretno zasad... htio bih se izvjezbati na predmetima koje mogu nac u kuci i slikati ih izbliza... evo dvije sam slike uslikao... na ovoj sa slamom mi se cini da je pretamna... a ova druga ne znam... mozete mi reci vi sto bi ispravili na konkretnim primjerima...



perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 19:35   #18
Meni se cini da bi kao prvo trebao pripazit na kompoziciju.
Na obje slike kompozicija je totalno random. Imas elemente koji se zapravo ne bi trebali nalazit tamo.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 18:09   #19
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
nemam nista konkretno zasad... htio bih se izvjezbati na predmetima koje mogu nac u kuci i slikati ih izbliza... evo dvije sam slike uslikao... na ovoj sa slamom mi se cini da je pretamna... a ova druga ne znam... mozete mi reci vi sto bi ispravili na konkretnim primjerima...



što bih ispravio, bez uvrede, ne znam odakle ni početi u principu, fotka kao fotka vjerojatno tebi ima neki smisao i vrijednost, ali nije baš za objavu, if you know what I mean... sad je pitanje jel to tebi prihvatljivo, ili trebaš nešto bolje, po pitanju osvjetljenja (ovisno što ćeš fotkati, negdje će tek veća ISO osjetljivost dati potrebno), jel ti to povećanje dovoljno, ili trebaš stvarno makro fotke? ovo zapravo ulazi u close-up fotografiju
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 19:29   #20
nema uvrede, dapace

ustvari meni te fotke kao takve ne predstavljaju nesto previse, htio sam samo na "necemu" isprobati fokuse, osvjetljenje itd.... tjesim sam sebe, ima vremena, treba lupit nekoliko tisuca slika da dobijem feeling za te stvari...
perich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.