Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2007., 11:57   #61
evo baš sam pitala mamu za njenu svadbu...jeftinije od toga ne može:

tata-odijelo s maturalne večere (a ženili se 10 godina nakon maturalne)
mama-posuđena vjenčanica (3 prijateljice nosile istu)
buket-baka napravila od domaćih bijelih ruža
pečenje janca-platila mamina ekipa s posla
stolice-posudili s posla
torta-platio djever
fotografiranje-kum

25 ljudi, slavili u velikom stanu

možda izgleda jadno, ali rekla je da je tako 90% njihovih prijatelja slavilo (a svi s fakultetima, i iz velikog grada), a valjda je njih 20 cura imalo možda 4-5 različitih vjenčanica...
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:01   #62
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
evo baš sam pitala mamu za njenu svadbu...jeftinije od toga ne može:

...

Čula sam i ja za takve priče. Ne znam nikoga, ali čula sam. Čak su se i posuđivale cipele od tate i prsten za crkvu ...
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:15   #63
haha, sad ovo izgleda kao "ma nije moguće", ali eto, svi su se ti prijatelji tako povjenčavali, svi su imali 26-27 godina, diplomirani arhitekti, elektrotehničari, ekonomisti, građevinari, liječnici....
uglavnom nije bilo vjenčanja u crkvi, sve bi najavili dva mjeseca prije, i eto...
uopće se nije smatralo da je to jadno, jednostavno su svi tako slavili...

a za poklone su nosili pegle, miksere, 2 deke, komplet posuđa....jednostavno je bilo takvo vrijeme, a uglavnom su svi bili podstanari, i nisu imali novaca na bacanje....većini rodbina nije puno pomogla u životu, pa zašto bi i zvali 100-200 ljudi

moji su prstenje kupili, al ga i tako ne nose, najobičnije 2 zlatne vere bez ikakvih ukrasa...
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:24   #64
zasto izgleda kao "ma nije moguce".. tako se prije to cesto radilo, cula sam i ja o tome.... iz moje obitelji su samo jedni tako slavili, ostali su slavili po slavonskom obicaju sa cijelim selom...

inace, ima toga i danas, nije to samo prije tako bilo... ima dovoljno mladenaca koji slave u malom krugu ili samo odu kod maticara i na veceru i to je to.... nista neobicno...
__________________
Magg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:29   #65
Moji su isto bili samo kod maticara i kasnije na veceru u restoran, a bilo ih je zajednio s njih dvoje 17 na vjencanju. Nije bilo vjencanice, mladenacke torte... A iz Slavonije su! A ni ja nemam uopce svadbu po slavonskim obicajima. Mi kvarimo prosjek!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:34   #66
Moja je mama nosila vjenčanicu od rodice, pa su i druge dvije rodice nosile nakon mame, prsteni su obični, žuto zlato, ali bili su u hotelu Sport kod Doma sportova i to 1980. kad je to bilo još totalno neobično. Imali su jednostavnu bijelu pozivnicu s dvije burme na prednjoj strani, i dosta uzvanika, oko 150 - 200 jer su roditelji s tatine strane ženili sina jedinca (je da ima tri sestre, ali u dalmatinaca jedino se muško priznaje)! Al, mama kaže, da je ona birala bilo bi u krugu obitelji, a ne takvo vjenčanje.
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:47   #67
evo da vjencanje nemora bit skupo...

http://www.net.hr/webcafe/page/2007/05/09/0173006.html

Kandela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 08:12   #68


ha, ha, ha
ovo je dobra ideja za smanjiti troškove
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:40   #69
Quote:
ksena28 kaže: Pogledaj post
evo da ne otvaram novi topic, jer se pitanje nadovezuje uz low cost svadbu...

mene naime samo jedna stvar JAAAAKO muči (sad kad sam vjenčanicu odabrala) - jel moguće "pokriti" troškove benda i sale (cca oko 5 000 €) sa onim što ćemo dobiti na svadbi? mi ne radimo svadbu da bi zaradili već da bi se proveselili s najdražima nam, a kako ni moji ni njegovi ne plivaju u $ bojim se da od njih nećemo sad dobiti tipa par tisoč orja...
Cure ne racunajte previse na poklone- frendovi dodju sa 50-100eura, a mnogi i sa poklonima, Moram korigirati- moja je sestra imala prosjek 50-100 eura po osobi, ali je bila manja svadba.
Dok se moja poznanica tako izblamirala- i kad su trebali nakon svadbe platiti ostatak- nisu imali- a i bend nisu odmah sve platili- koja blamaza. Neznam koliko je ona dobila za poklone, ali joj nije bilo dovoljno.
Ja da nemam, sve bi ih pozvatla u pizzeriju na jednu pizzu ili bi napravila nesto intimno za 30-tak ljudi i sve 5.
stephanie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:42   #70
misliš 10 000-20 000 eura na 200 ljudi? ne 2000-3000 eura?
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 17:06   #71
Quote:
mala1mala kaže: Pogledaj post
misliš 10 000-20 000 eura na 200 ljudi? ne 2000-3000 eura?
Da fakat, kad bi to bio prosjek i za velike svadbe, onda je i cifra 10-20 000- ja i matematika.
Ali je i cinjenica da kad radis vece svadbe, dodju ti i susjede, poznanici koje nisi vidio 100god, frendice s posla koje uzmu simbolicni poklon zajedno- tako da je prosjek puno manji nego kad se radi svadba samo sa najblizima-do 100 ljudi. Moja je seka na kraju imala oko 10 000, ali samo zato sto je najuza rodbina dala oko 8000, a ostalih 90 ljudi poklone i 2000 zajedno.
Nadam se da sam nekom pomogla i da nisam nikoga zbunila svojom NE-matematikom.
stephanie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 17:12   #72
sa druge strane moj je bratic imao i nepotpisane prazne kuverte, kao i po 50kn u kuverti, tako da su oni salu placali sve sami, jer na poklone nisu mogli racunati- niti su racunali, jer su znali kakva je situacija u obitelji i pogotovo sa njezine strane. Mogli su si priustiti lijepu svadbu i uzivali su sa najblizima, a to je ono najvaznije. Ja znam da niti mi ne racunamo na poklone, tj. sve placamo unaprijed, a svaki poklon ce biti dobrodosao i iskoristiti cemo ga kad nam pase, da nam se slucajno ne desi kakva blamaza i da nemamo dovoljno.
stephanie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 20:03   #73
Quote:
mala1mala kaže: Pogledaj post
misliš 10 000-20 000 eura na 200 ljudi? ne 2000-3000 eura?
E, to bi bila računica kad bi svatko pokrio stolac. A s obzirom da ti uvijek dolaze bar ljudi u paru (pa daju zajedno 100 € što je još super) ili ti isto daju 100 € kad dođe muž i žena sa dvoje djece od cca 13-18 god - za koje sve plaćaš punu cijenu stolca. Ti si za njih u restoranu već potrošila cca 200€, a daju ti 100. I ne možeš očekivati više od ljudi kad nemaju. Jedino ako kotiraš u krugovima ljudi gdje su plaće veće. I to što je gore spomenuto, kolege s posla skupe svi u jednu kovertu za poklon - njih dođe 5 s posla, a dobiš samo 1000kn od njih svih jer je svako dao 200 u stilu "skupit će se".
Meni je realna cifra u poklonima kaj sam računala za naših cca 100 - 130 ljudi 3000 € i to ako nitko ništa ne kupi - i tu nisu uključeni kumovi jer nam plaćaju honeymoon. Tako da sumnjam da ćemo pokrit restač, a kamoli bend.

E da i koja je to fora sa potpisivanje koverti, ako mi netko može objasnit...to sam čula kao da mladenci traže da se ljudi potpišu, al to nije običaj kod nas. Je li može netko to detaljnije?

A za low cost svadbu moj definitivni prijedlog je da napraviš sve što sama možeš, što ne možeš sama da ti naprave prijateljice i prijatelji.
Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može...
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 21:19   #74
Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
E da i koja je to fora sa potpisivanje koverti, ako mi netko može objasnit...to sam čula kao da mladenci traže da se ljudi potpišu, al to nije običaj kod nas. Je li može netko to detaljnije?
Dosada sam uvijek davala cestitku u koverti s novcima koju sam uredno potpisala. Ono, par lijepih riječi i da se zna od koga su želje Ne znam je li to običaj ili ne, ali mene mama tak naučila
SubiBubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 21:35   #75
Quote:
SubiBubi kaže: Pogledaj post
Dosada sam uvijek davala cestitku u koverti s novcima koju sam uredno potpisala. Ono, par lijepih riječi i da se zna od koga su želje Ne znam je li to običaj ili ne, ali mene mama tak naučila
Ma ne to Mislim i ja uvijek dam čestitku potpisanu sa novcima, i meni je tako ljepše, a ne samo novce. Meni je to isto stvar kulture da se potpišeš kad nešto čestitaš.
Pitala sam za neki običaj koji sam čula da mladenci traže da se gosti potpišu na kovertu kad im se uručuje poklon, poznanica ima svadbu 1.9. pa mi je rekla "mi ćemo od svih tražiti da se potpišu na kovertu da znamo koliko kome trebamo vratiti na budućim svadbama". A kad sam ju čudno pogledala, ona je rekla da je to kod njih običaj. Tako da sam ostala malo zatečena jer ništa ne znam o tome i koliko je to rašireno.
I kako zapravo možeš tražiti nekog da ti se potpiše na kovertu. Ok, možeš tražiti potpis na poklon da znaš od kog si dobio neku lijepu sliku ako nema čestitke, ali na kovertu....
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 22:16   #76
Pa moram priznati da mi je taj običaj malo bez veze i da nisam do sada za to čula. iako je to možda praktično da mladenci znaju tko im je koju kovertu donio (jer ima i onih koji daju prazne koverte) ali mi se ipak ne sviđa. Tko kaže da se moraju imati baš svi običaje koji su kod vas? Mene baš briga, uzela sam običaje koji su mi ok, a sve drugo ide u povijest.
SubiBubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 22:25   #77
Meni je to isto bljak običaj... A ako će na mojoj svadbi biti gadova koji će mi dati praznu kovertu-bez lijepih želja i bez love(poklona), onda ne želim niti znati tko je to jer bih se takvog roda odmah odrekla....
__________________
sreća je...
mila78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 08:35   #78
Meni se isto ne sviđa taj običaj! Kad se moja sestrična udavala (u Osijeku) oni su naredili fotografu i kamermanu da svakog snime s kutijom koju daju za pokolon, ili s kovertom. Pa su onda prilikom otvaranja poklona, na svakoj kutiji ostavili komadić papira u kojem je kutija bila zamotana da bi bolje mogli usporedtiti gledajući snimku vjenčanja-tko im je što dao! Mislim?! I još se s tim kao hvale-kak su oni to pametno napravili.
Ja to ne bi napravila od srama! Svatko mi da šta može-i neću ja nikome davati u svatove nešto samo zato što je on meni dao tolikoi toliko-ko da da, ko ne njemu 2!
__________________
Album robice

Zadnje uređivanje marija36 : 18.05.2007. at 09:20.
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:09   #79
marija36 čitam i ne vjerujem kakvih ljudi ima, pa mislim pa nisi ih zvao zbog poklona ili novaca nego da sa vama podijele taj svečani dan
Ivy4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:50   #80
Ima svadbi na kojima se kuverte odmah otvaraju - i kum na mikrofon cita tko je koliko dao.....Pa se ljudi zbune, neugodnjak im je i trce na bankomat i idu u minus da im ne bude bad. Bljak! TO mi je kao na ciganskim svadbama kad poklanjaju zlato i vazu ga.

Hvala svim curama na savjetima, sad mi je vec puno lakse......
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:01.