Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2004., 16:29   #61
Quote:
Stribor cumez kaže:
Da netko ne bi pogresno saznao. Ove stvari koje je Shady upravo rekao o "silovitosti potiska" svijetlosti, NE STOJE. Neznam otkud je to iskopao, ali nisam upoznat ni sa jednim eksperimentom koji bi potvrdjivao njegove tvrdnje. Eksperimenti sa superluminalnom svijetlosti nemaju veze sa njegovim tvrdnjama.

Eksperimentalno provjerene cinjenice su:

1. SVIJETLOST SVIJECE i SVIJETLOST SUPER NOVE se za mirnog promatraca krecu istom brzinom u vakumu.

2. vrijeme u sustavu koji se giba protice SPORIJE (koliko god to nelogicno zvucalo).
Ne samo da to sve sto pises zvuci nelogicno, nego ga ti ne mozes nikako i nigdje dokazati. To ti je to!
T.
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:39   #62
Quote:
Stribor cumez kaže:



2. vrijeme u sustavu koji se giba protice SPORIJE (koliko god to nelogicno zvucalo). [/B]
Radi se o autoreferencijalnom sistemu. Kako mouzes onda tvrditi nesto tako glupo.

Brzina jednog fotona, mjerena iz pozicije fotona nije moguca. Dakle, za foton iz njegove pozicije uopce vrijeme ne prolazi.

On je semper et ubiquae, pa zato za jedan foton koji putuje od sunca na zemlju ne tece vrijeme, kao sto mi to mozemo mjeriti, za njega to ne vrijedi, jer mi sami nismo u stanju utvrditi gdje se on nalazi na tom putu: na suncu, na zemlji ili negdje izmedju.
Obicna glupost.
T.
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 20:08   #63
Stribor cumez,
SPRDNJA 1: Tj. tko vjeruje u objave koje cekaju svoj trenutak, nek vjeruje bilo cemu. Tko smatra da provjerenost informacije ipak daje neku tezinu njenoj kvaliteti, neka se zasada drzi udzbenika koji ipak govore ono sto sam ja napisao. Kad eksperimenti pokazu ono sto tvrde Delija i Shady, promjenice se udzbenici, pa ce i njihova informacija dobiti na tezini.
Iako sam eto svjestan da njih dvojica ipak poznaju fiziku bolje od hrvatskih fizicara, morao sam upozoriti mlade forumase na mogucnost da neko drugi (naravno ne Delija i Shagi) baljezga gluposti, pa je cesto (kad njih dvojica nisu u pitanju) bolje drzati se provjerene informacije (koja barem u okviru neke preciznosti mjerenja ili aproksimacije drzi vodu), nego povjerovati u neprovjerenu koja bi mogla biti i potpuno kriva ili zlonamjerna, ali "intelektualno" zavodljiva.

delija,
SPRDNJA 2: Stribor cumez, tekst je potpuno na mjestu!

=====================================
Malo sacekah - pa sad evo (samo da se zna).

E moj Cumezu!
Kako znam kako reagiras ako ti ''brico ne brije bradu; ako te ne brije niz dlaku" to sam na tvoj "krasopisan tekst"; odgovorio - onda malo sacekao - kako bih vidio tvoje spoznajne reflekse.
I vidim - spoznajni ti se refleksi nalaze na istom onom nivou na kojem se ti i znanstveno nalazis.

Objasnjenje, jer tebi je potrebno ga dati, glasi: Sprdnja 1 : Sprdnja 2 = Znanstvena misao, koju ti provodis na forumu.

Uostalom, i Tadmor ti je dao na znanje gdje se nalazi tvoje znanje.

Molim sve sudionike da se drže teme, a tebe da se suzdržiš od ovakvih komentara.

Zadnje uređivanje adriatic : 12.03.2004. at 09:35.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 02:40   #64
Quote:
delija kaže:
delija mlajsi:
Pa idi na: http://www.e-c-n.com gde bu te morti, delomicno, zadovoljil odgovor kojti se odnosi na tvoje pitanje. [/B]
Hvala na linku...
__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 06:03   #65
Quote:
delija kaže: I znaj, jos ima ZNANSTVENIKA koji za to znaju- ali objava u vezi toga ceka svoj trenutak- jer nakon toga ce doci do "rusavaja" u znanstvenim krugovima".
Ne znam hoće li se tko složiti sa mnom (znam da mnogi neće!), ali ja o tome mislim sledeće:

Teorija relativiteta predstavlja jednu od postavki na kojima počiva zapadna kultura.
Taj trenutak "koji se čeka" ima svoj preduvjet a to je promjena - političkih odnosa!
A ovi, pak, podrazumjevaju promjenu u kulturi! I to dvoje je u tijesnoj vezi!

Taj trenutak je od nas, dakle, veoma daleko, tj. sve dok Zapad bude igrao vodeću ulogu u postavljanju kriterija moralnosti.

Istina, taj Zapad pokazuje simptome moralnog kancera u mnogim segmentima društva
(npr. zapostavljanje roditelja, sex svakoga sa svakim, religija kao show biznis, lihvarska ekonomija, etc.),
ali, on ipak još uvijek mrda, i to često veoma silovito.

Pozdrav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:27   #66
Quote:
Radi se o autoreferencijalnom sistemu. Kako mouzes onda tvrditi nesto tako glupo.

Brzina jednog fotona, mjerena iz pozicije fotona nije moguca. Dakle, za foton iz njegove pozicije uopce vrijeme ne prolazi.

On je semper et ubiquae, pa zato za jedan foton koji putuje od sunca na zemlju ne tece vrijeme, kao sto mi to mozemo mjeriti, za njega to ne vrijedi, jer mi sami nismo u stanju utvrditi gdje se on nalazi na tom putu: na suncu, na zemlji ili negdje izmedju.
Obicna glupost.
T.
Iako vrijedi i za brzinu svijetlosti, ja nisam mislio samo na nju, vec na bilo koju brzinu izmedju jedan i c. Pazljivo citaj postove.

Quote:
E moj Cumezu!
Kako znam kako reagiras ako ti ''brico ne brije bradu; ako te ne brije niz dlaku" to sam na tvoj "krasopisan tekst"; odgovorio - onda malo sacekao - kako bih vidio tvoje spoznajne reflekse.
I vidim - spoznajni ti se refleksi nalaze na istom onom nivou na kojem se ti i znanstveno nalazis.
Tvoj tekst sam tek danas vidio, ali na njega nebih ni reagirao. Moja reakcija nema veze sa time da li mi neko brije uz ili niz bradu, vec sa time da me hrvatska drzava placa kao znanstvenika koji se bavi temom koja vjerojatno nece biti od direktne koristi po hrvatsko drustvo. Kako smatram da znanstvenici koji se bave fundamentalnim temama moraju na neki nacin ipak opravdati taj drzavni trosak, povremeno pisem u novinama, radim sa srednjoskolcima... Takodjer mi je duznost da kad procitam neargumentirane krive tvrdnje vezane uz podrucje o kojemu nesto znam, reagiram i usputnom citatelju eventualno pokazem da postoji i druga strana medalje. Zbog tebe samog se ne bih javljao (jer imas vrlo formirane stavove koje je jalovo pokusavati mijenjati), javljam se zbog onih koji citaju sastrane, a ne sudjeluju u raspravi.

Pozdrav
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 12:21   #67
Stribor cumez: Takodjer mi je duznost da kad procitam neargumentirane krive tvrdnje vezane uz podrucje o kojemu nesto znam, reagiram i usputnom citatelju eventualno pokazem da postoji i druga strana medalje.

Sigurno, tvoj zadnji post je duzan postovanja.

Ipak, dio posta kojeg sam izdvojio moze se "ukomponovati" u tekst koji se nalazi u mojoj knjizi na kojoj radim dugi niz godina a koji glasi:
...Iskreno, nemam namjeru da ulazim u to kakva će biti reakcija znanstvenika na sve ovo dosad iznešeno jer znam da će neki znanstvenici reći:
“Znanosti je uglavnom poznato mnogo toga što je prethodno iznešeno”.

Bit će i onih koji će reći:
“Trebaju li “ljudi svakodnevnice” to uopće znati”?

No bit ce i “znanstvenika” koji će reći:
“Ovo nema veze sa stvarnošću”.
No ti “znanstvenici” uglavnom ne znaju da su njihove “kolege znanstvenici” 1866. ismijali J.A.R. Newlandsa kada im je u londonskom Kemijskom društvu iznio svoje otkriće u vezi periodične zavisnosti svojstva kemijskih elemenata od atomne težine.
Tada, oni su izjavili da njegovo otkriće nema veze sa stvarnošću.
To je Newlands-a toliko pogodilo da nije publicirao svoje otkriće – na koji je način ostao u sjeni D.I. Mendeleev-a koji je svojim otkrićem Periodnog sistema elemenata ušao u redove najistaknutijih učenjaka svih vremena.
Jest, postoji nova znanstvena verzija po kojoj Newlands nije dovoljno razradio materiju koja se je odnosila Periodični sistem elemenata – no to je samo jedna smišljena obrana današnjih znanstvenika za znanstvenike iz 1866-te.

Pozdrav - i od mene
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 13:03   #68
Daklem.
To da bi brzina svjetlosti u vakuumu ovisila o intenzitetu svjetlosti ne piše u nijednoj relevantnoj knjizi iz fizike. A ne vjerujem ni da piše u bilo kojoj bilo kakvoj knjizi iz fizike. To je naprosto netočno.

Ne samo da je to netočno, u sadašnjoj znanstvenoj paradigmi postoji i logička nemogućnost da se pokaže drugačije. Jer je brzina svjetlosti u vakuumu uzeta za temeljnu konstantu u prirodi, pa je preko nje definiran npr. metar, dakle duljina.
Tako da je to sad neki postulat: brzina svjetlosti u vakuumu je konstantna. Dakako, to se postuliralo tek nakon što je u nizu pokusa utvrđeno da je to tako.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 15:18   #69
E sa ovim postom mozemo i razgovarati .

Primjera poput Newlandsovog ( o kojem moram priznati nisam do sada cuo, ali i Bose je recimo dobar primjer) je bilo i biti ce. No rasprava na akademskom nivou je jedna stvar, a internet i ovakav stil diskutiranja druga. Teorije i znanstvene istine se obaraju na akademskoj znanstvenoj bojisnici (ponekad sporo, ponekad i nepravedno - Bose recimo). No sumnje i dvojbe koje stalno postoje u znanstvenoj komunikaciji u edukativnoj ili laickoj trebaju biti zamjenjene "state of the art" odgovorima ili u najkompliciranijem slucaju neutralnom paletom mogucih teorija i njihovim cinjenicnim uporistima.

Sa novim znanstvenim teorijama problem je slican mutaciji gena. Ima ih mnogo, ali samo ih je mali broj doista koristan.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 23:43   #70
Stribor cumez,

Vidim da svojih trideset godina nisi "protratio uludo".
I jos cu dodati da se u potpunosti slazem s tvojim zadnjim odgovorom - sto znaci da bi mogli jos malo "procavrljati" - ali bez "podizanja glasa, ni za pola oktave", a jos manje koristeci rijecnik "pariskih apasa".
Svakako, to vazi ako imas vremena i volje za "cavrljanje", koje bi na kraju krajeva moglo biti interesantno i za one koji svracaju na Filozofiju.

Inace da te upoznam s ovim.
Ja nisam znanstvenik - vec sam sebi dopustio da se smatram istrazivacem.
Jer, mislim da mi: mojih 18 godina "glacanja skolskih klupa", moje zivotno iskustvo (do penzije... i dalje), mojih 16 godina istrazivanja svega sto je vezano za Nepoznatu prirodu, moje stampane knjige kao i moji kontakti s ljudima koje ne mozemo zvati "ljudima svakodnevnice" (ali i neki drugi kontakti) dopustaju da se mogu smatrati istrazivacem.

Dakle, zasto ne bi ti kao fizicar, znanstvenik i ja kao istrazivac (koji ne koristi znanstvene metode i formule da dodje do odgovora na neko postavljeno pitanje) mogli doci do zajednickog odgovora, koje je vezano za neogranicenost ili ogranicenost svemira.

Ako se slazes s ovim predlogom - javi.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 20:42   #71
Quote:
Sapfo kaže: Pogledaj post
kao umnom biću teško mi je pojmiti da je nešto neograničeno, beskrajno . . .
samo su brojevi beskrajni, ali svemir . . .


pozdrav svima
Da ali se onda postavlja pitanje, ako je ograničeno, čime je ograničeno?
To su pitanja na koja čovjek dok je živ vjerojatno nikad neće saznati odgovor.
Zabranjeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 22:07   #72
Širenje svemira ne bi smelo da postoji.Rekli smo da je ograničen i da nastaje novi prostor,da se širi određenom brzinom,kako god,kad bi mi bili tamo na jednom kraju pre nego se prosiri ili dok ne nastane novi prostor,šta bi se desilo,lupili bi glavom o prostor? To nema smisla.Samo beskonačni svemir koji se ne širi bi bio u skladu sa logikom,ali širi se,kako se to popularno kaže.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 22:33   #73
Ako se ne varam fizičari smatraju da je svemir ograničen.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 23:55   #74
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
To nema nikakvog smisla,ne moze prostor biti ogranicen,u tom slucaju bi kada dođemo do kraja morali da udarimo u kraj dok se ne prosiri kao kad udarimo u zid,to nema smisla,to ne moze biti istina.
Sadržaj koji jedino možemo pojmiti mora biti smješten u prostoru i vremenu.
Izvan prostora i vremena trenutno ne postoji mogućnost poimanja.
Dakle, trebaš biti svejstan svoje perspektive i ne primjenjivat ista pravila.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 00:02   #75
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Sadržaj koji jedino možemo pojmiti mora biti smješten u prostoru i vremenu.
Izvan prostora i vremena trenutno ne postoji mogućnost poimanja.
Dakle, trebaš biti svejstan svoje perspektive i ne primjenjivat ista pravila.
Kapiram sad nešto kako.Ne širi se svemir na svom kraju,nego unutar sebe u nijednom pravcu,već kroz sebe i ničeg nema van njega jer je neograničen prostor i nastaje novi i to je širenje.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 00:12   #76
P.S. To znači da nije ograničen prostorno.Ograničen svemir je besmislica i nikada nisam pomislio da nije neograničen.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 01:22   #77
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
P.S. To znači da nije ograničen prostorno.Ograničen svemir je besmislica i nikada nisam pomislio da nije neograničen.
O tome sam detaljno pisao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=200

............... Površina balona je dvodimenzijska veličina čiji je centar u sredini volumena. Po toj analogiji naš svemir ima sredinu, ali ona nije u prostoru nego je u vremenu, jer je vrijeme za jedan broj viša dimenzija od prostorne. Sredina našeg svemira je dakle točka početka vremena. Kozmologija je dokazala da je vrijeme počelo teći čim je startao veliki prasak. Prije velikog praska nije bilo vremena. Ovo je vrlo teško za shvatiti našem običnom umu, ali je to nepobitna činjenica: Vrijeme je počelo teći kada je počeo veliki prasak, a također je to bio početak širenja samog prostora. Ovdje je najveći problem što se ovo širenje ne može predočiti u glavi.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 01:44   #78
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
O tome sam detaljno pisao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=200

............... Površina balona je dvodimenzijska veličina čiji je centar u sredini volumena. Po toj analogiji naš svemir ima sredinu, ali ona nije u prostoru nego je u vremenu, jer je vrijeme za jedan broj viša dimenzija od prostorne. Sredina našeg svemira je dakle točka početka vremena. Kozmologija je dokazala da je vrijeme počelo teći čim je startao veliki prasak. Prije velikog praska nije bilo vremena. Ovo je vrlo teško za shvatiti našem običnom umu, ali je to nepobitna činjenica: Vrijeme je počelo teći kada je počeo veliki prasak, a također je to bio početak širenja samog prostora. Ovdje je najveći problem što se ovo širenje ne može predočiti u glavi.
Ne verujem ni u kakav balon,to je nemoguće,balon je čvrst objekt i postoji na balonu vrh,a inače ne mogu citati sta si pisao.Inače,ja sad mogu da ga predočim u glavi širenje bez da svemir bude konačan i ograničen.Pazi zamisli da imaš nule,bezgranično mnogo nula u svim pravcima,svuda.Sad,dodaju se nule (analogija za novi prostor koji se dodaje),međutim te nule se ne dodaju na nekom kraju tih nula,već se unutar tih bezbroj nula dodaju nule i prosirava se prostor u kome se nule nalaze ,to je to,a ne na kraju jer je broj nula beskonačan.Ne moze da postoji kraj,jer bi onda morao da mozes da udaris u to kao u zid,ali prostor nije čvrst kao zid,već je bezličan.Svemir se širi unutar svojih dimenzija,a ne ide novi prostor na kraju postojeceg,već novi prostor unutar postojeceg.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 10:03   #79
Mislim da je to lako za shvatiti. Svemir nema centar već početak vremena i prostora nastaju u velikom prasku. Nakon toga kreće širenje svemira a to je kao kad pušeš balon koji se širi u svim smjerovima. To širenje zapravo znači da se prostor između galaksija širi što rezultira udaljavanjem jedne od drugih. Npr imamo više osoba na cesti: širenje svemira ne bi bilo da se te osobe na toj cesti (prostoru) udaljavaju jedni od drugih, već cesta između tih ljudi se širi i na taj način te ljude udaljava jedne od drugih.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 11:19   #80
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne verujem ni u kakav balon,to je nemoguće,balon je čvrst objekt i postoji na balonu vrh,a inače ne mogu citati sta si pisao.Inače,ja sad mogu da ga predočim u glavi širenje bez da svemir bude konačan i ograničen.Pazi zamisli da imaš nule,bezgranično mnogo nula u svim pravcima,svuda.Sad,dodaju se nule (analogija za novi prostor koji se dodaje),međutim te nule se ne dodaju na nekom kraju tih nula,već se unutar tih bezbroj nula dodaju nule i prosirava se prostor u kome se nule nalaze ,to je to,a ne na kraju jer je broj nula beskonačan.Ne moze da postoji kraj,jer bi onda morao da mozes da udaris u to kao u zid,ali prostor nije čvrst kao zid,već je bezličan.Svemir se širi unutar svojih dimenzija,a ne ide novi prostor na kraju postojeceg,već novi prostor unutar postojeceg.
Ja ti samo govorim ono što su rekli pametniji od mene

A na tebi je da li ćeš im vjerovari: http://www.labin.com/web/neobavezna....=4595&idkat=55
Uvjerimo se:

„Putovanje kroz vrijeme, peta, šesta ili deseta dimenzija, prostorni nabori, warp, crvotočine i višestruki svemiri? Još donedavno područje znanstvene fantastike ili okultizma, a polovicom devedesetih – tema jednog od najvećih prirodoslovnih bestselera, slavnoga Hiperprostora, prevedenog na dvadesetak jezika i primjera vrhunskog znanstvenog teksta zanimljivoga već i znatiželjnim tinejdžerima. Ovdje čak i tako zastrašujući matematički pojmovi poput neeuklidske geometrije, supergravitacije ili Kaluza-Kleinove teorije postaju besprijekorno razumljivi.




Ako ne možeš zamisliti balon, zamisli da si ameba i da živiš na zemlji koja se bez prestanka širi. Ameba je dvodimenzionalno biće koje praktički nema svoju debljinu.

krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:38.