Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2011., 13:54   #21
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Osposobljavanja traju 2 mj.,ali onda nisi kvalificirani kuhar nego osoba osposobljena za kuhara,ako uopće tako nešto postoji!
P.S. Kak uspjevaš zadržat takav nick sa brojem?
Otkud ti te informacije? Kakav je to program?
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 15:48   #22
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Otkud ti te informacije? Kakav je to program?
To je pretpostavka,može i ne mora biti!
Ideja dolazi od toga da u drugim zanimanjima postoje takve podjele!
To bilo nešto kao PKV u odnosu na KV!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 18:23   #23
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
To je pretpostavka,može i ne mora biti!
Ideja dolazi od toga da u drugim zanimanjima postoje takve podjele!
To bilo nešto kao PKV u odnosu na KV!
Ali da bi bio kuhar moraš biti kv.
Ili raditi bez toga.
Nitko neće uzeti školovanje poslije kojeg neće postati kv
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 19:32   #24
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Ali da bi bio kuhar moraš biti kv.
Ili raditi bez toga.
Nitko neće uzeti školovanje poslije kojeg neće postati kv
Da,za kuhara.
Inaće npr.imaš recimo zanimanja u građevinarstvu(tesar,armirač,zidar)
u kojim možeš biti KV,ali postoji i 2 mj.tečaj(znano i kao osposobljavanje)
u kojemu učiš osnove zanimanja pa možeš postati neka vrsta pomoćnog.
Kao KV imaš veće šanse za zaposlenje,a i za veću zaradu!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:06   #25
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da,za kuhara.
I cura je pitala za kuhara. Na topicu koji se zove Postati kuhar u 30 čim prije. Ne za pomoćna zanimanja u građevinarstvu.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:33   #26
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
I cura je pitala za kuhara. Na topicu koji se zove Postati kuhar u 30 čim prije. Ne za pomoćna zanimanja u građevinarstvu.
Ja sam dao moguću usporedbu između zanimanja i osposobljavanja
za koje vjerujem da i u kuharstvu postoje!Eto!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 12:55   #27

Svaka informacija i mišljenje je dobrodošlo! Mene zanima dakle: netko dobro kuha, želi biti kuhar,mali i radi nešto drugo....kako može u što ranijem roku steći kvalifikaciju...ali i s druge strane;da li je uopće mora imati? Dakle, da li restorani uzimaju nekog bez te kvalifikacije ako je dobar kuhar. Da li je to na odluci npr. vlasnika restorana ili te ne može zaposliti bez te kvalifikacije?
tasha_116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 13:41   #28
Quote:
tasha_116 kaže: Pogledaj post

Svaka informacija i mišljenje je dobrodošlo! Mene zanima dakle: netko dobro kuha, želi biti kuhar,mali i radi nešto drugo....kako može u što ranijem roku steći kvalifikaciju...ali i s druge strane;da li je uopće mora imati? Dakle, da li restorani uzimaju nekog bez te kvalifikacije ako je dobar kuhar. Da li je to na odluci npr. vlasnika restorana ili te ne može zaposliti bez te kvalifikacije?
Možeš i bez kvalifikacije raditi u restoranu. To ipak ovisi o vlasniku. Ne možeš biti šef kuhinje ili tako nešto bez kvalifikacije.
Samo ne znam jesi li sigurna u što se upuštaš.
Tamo je ipak jedan drugačiji princip rada, nije to kao dobro kuhati u svojoj kući.

Programi za kvalifikaciju moraju biti odobreni, tako da ovisi samo od učilišta obavezni fond sati na koliko dugo će rastegnuti ili pak imati veće satnice u manje vremena.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:45   #29
Ma znam što želiš reći! Tako da ne , nije da kuham doma i pjevušim : biti ću kuharica znam da je to također i težak posao i da si satima zatvoren u par metara kvadratnih, i da nije nimalo lako plus: još da nema veze s onim što gledamo na TV-u , tipa Ugarkovićka i co. Samo eto, zanimaju me te neke stvarčice :-) daleko od tog da mislim da je taj posao i struka p.... dim
tasha_116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:55   #30
Nije samo stvar svjesnosti težine posla, nego se baš moraju znati neke stvari iz struke, jer restoranski način zahtijeva jednu pripremu i način koji doma većina ne radi.
Osim ako netko nema volje te podučiti svemu tome na licu mjesta, a po kuhinjama je takvo stanje da se reže gdje se stigne nasmanjenju broja ljudi, tako da ne znam tko bi imao vremena za takav način rada.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:29   #31
Inače se škrtari sa veličinom kuhinje,opremom,osobljem...
Kuhinje i restorani su i gorji nego što se Stephan usudi reći!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:36   #32
Mogu misliti kakve su sve te kuhinje.
tasha_116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 21:32   #33
Zanimanje-KUHAR

Budući da nisam nikad postao u ovom podforumu zamolio bih admine ukoliko smatraju da sam temu postavio u krivi podrofrum, neka je premjeste.Evo nedavno sam u novinama pročitao nešto što me zasita šokiralo glede zanimanja kuhar.
Činjenica je da je to jedno od trenutno najpopularnijih zanimanja, što od utjecaja TV-a, što od utjecaja okoline, itd.
Činjenica je da to zanimanje nudi brzo i sigurno zaposlenje kao i da nudi dobru zaradu.
No pozadina svega toga je sasvim drugačija.
Evo nekih crnih činjenica o tome:
-kuhari nakon završenog radnog staža neću moći imati mirovinu(bar sa sadašnjeg gledišta)zbog toga što se strukovni radni odnos(pogotvo kuhar)ne poklapa sa zakonom o umirovljenju....bla bla bla......bla...dalje više nisam baš razumio što je pisalo ali uglavnom...
-današnji kuhari žive 1.7 puta manje-zbog mješanja pare iz kuhinje sa zrakom iz klime koji uzrokuje stvaranje ugljikovog monoksida koji uzrokuje atrofiju malog mozga i stvaranja ugruška.......
-8-satni rad na nogama uzrokuje suženje krvne žile koja dovodi krv u srčani mišić i dolazi do gušenja odnosno srčanog udara
-ukoliko ne radi u super luksuznom restoranu, kuhari spadaju među zanimanja koja trpe najviše mobing, poglavito od šefa kuhinje.Zato 30% kuhara traži pomoć psihijatra
-kuhari su pod stalnim vremenskim pritiskom oko spremanja hrane(npr. to mora biti gotovo do tad i tad)i upravo kod takvih žurbi dolazi do velikih pogrešaka oko spremanja jela što uzrokuje nezadovoljstvo kod gostiju koji se žale i ako se to pročuje do šefa, oduzima ti od plaće.A takve situacije se događaju manje-više svaki dan.Na kraju, od one prosječne plaće 6000 kn, padneš na plaću od 1500 kn.
-prema međunarodnom istraživanu kuhar spada među najstresnija zanimanja
-svaki drugi restoran se zbog manjka gostiju zatvara, tako da se ni jedan kuhar ne može pohvaliti stalnim radnim odnosom

Svi ovi podatci su napravljeni prema anketama koje su provedene na preko 8000 kuhara diljem Hrvatske.
Prvi podatak je potvrdio i sadašnji ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić
Drugi podatak su potvrdili mnogi laboratorijski i kemijski tehničari kao i liječnici
Treći podatak također
Četvrti podatak je potvrdilo 94.5% kuhara
Peti podatak je potvrdilo ravno 95% kuhara
Šesti podatak potvrđen kod 98.2 % kuhara
Sedmi podatak je potvrdilo 57.7% kuhara

A evo ponešto i o školama koje školuju buduće ''kuhare'':
http://www.jutarnji.hr/ugostiteljsko...idjeli/630789/

Iako dok sam i ja bio mlad sam htio biti kuhar, u zadnji čas sam se predomislio, i evo, danas sam računalni tehničar.
Izgleda da sam dobro postupio.
Ali jednostavno nisam mogao ne prepričati ono što sam nedavno pročitao.

Tako da, budući kuhari, čuvajte se!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come

Zadnje uređivanje WikiMaster : 10.06.2012. at 21:46.
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 00:59   #34
Ovo sa 1,7x kracim zivotnim vijekom - to znaci da kuhari u Hrvatskoj umiru izmedju 40-e i 50-e godine? Onda se ionako ne trebaju brinuti oko mirovina

Radni staz - isti kao i kod svih drugih koji uplacuju doprinose
CO - ne nastaje tako, nego nekim nepotpunim izgaranjem. Dugotrajna izlozenost nece dovesti do opisanih posljedica, ali svakako ih ima (memorija i dr.)
Dugotrajno stajanje - nece biti bas tako kako si opisao (gusenje? Srcani udar?), ali opet - moze biti ozbiljnih zdravstvenih problema. Ima ih i kod dugotrajnog sjedenja.
Vremenski pritisak i pogreske u zurbi - u vecini poslova imas vremenske rokove, a u dobrom dijelu pogreske si ne smijes uopce niti dopustiti.
Oduzimanje od place - to je do loseg poslodavca (da li je to uopce legalno?), tesko je generalizirati.
Mozda je u prvih 100 najstresnijih zanimanja, ali ima puno gorih po tom pitanju (i losije placenih).

Kazes da si zavrsio kao racunalni tehnicar. Ne znam sto to tocno obuhvaca (poprilicno siroko zanimanje). Ali recimo da programiranje djelomicno spada u to. Ili servis. Dugotrajno sjedenje, stres zbog rokova da se nesto popravi ili isprogramira na strogo ograniceno vrijeme, greske si ne smijes dopustiti, 8 sati dnevno kuckas po tastaturi i gledas monitor, sef ti stalno visi nad glavom, itd. Uglavnom, radije bih bio kuhar.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 21:40   #35
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Ovo sa 1,7x kracim zivotnim vijekom - to znaci da kuhari u Hrvatskoj umiru izmedju 40-e i 50-e godine? Onda se ionako ne trebaju brinuti oko mirovina
Volim ironiju
Btw-ovo nije tema vezana za računalne tehničare ali evo ukratko-smjer web dizajner.
Sve je jasno!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 10:44   #36
Koliku plaću zaslužujem?

Ovako moj posao je posao kuhara u manjoj konobi.
Čistim/pečem ribu, fritule, i slične manje stvari.
Posao ide loše nema neke zarade.

Otvaram u 13h, a radim do 23h ili ponoć i tad zatvaram, od ponedjeljka do nedjelje. Nema slobodnog dana, dosta hardcore. Jedini radnik, kad je špica šef i ostali konobari kafića (koji je u sklopu) uskoče.

Taman završava prvi mjesec a ja i šef se još nismo dogovorili oko cifre. Imam smještaj i jedem na poslu.
Što mislite koliko bi trebao očekivati? I na što ne bih nikako trebao pristati?
DragulaROB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 17:39   #37
Po meni bi neka normalna placa za tako nesto bila izmedu 5 i 8000 kn ali onak.... Ovisi to o puno faktora.
A ovo sto se nisi dogovorio oko place mi je pomalo blesavo.
Pogledaj si koliku placu ima kuhar pomnozi si sa satnicom pogledaj koliko imas sati extra i radis u nocnim smjenama i nedeljom i oduzmi od toga neku prosjecnu cijenu smjestaja i klopu. A to sto posao tvom sefu neide neznam kako nije tvoja briga uopce.
Jedino ako si se odlucio baviti humanitarnim radom ili volontiranjem onda trebas uzimati promet svog sefa u obzir
nazadsam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 09:07   #38
Quote:
DragulaROB kaže: Pogledaj post
Ovako moj posao je posao kuhara u manjoj konobi.
Čistim/pečem ribu, fritule, i slične manje stvari.
Posao ide loše nema neke zarade.

Otvaram u 13h, a radim do 23h ili ponoć i tad zatvaram, od ponedjeljka do nedjelje. Nema slobodnog dana, dosta hardcore. Jedini radnik, kad je špica šef i ostali konobari kafića (koji je u sklopu) uskoče.

Taman završava prvi mjesec a ja i šef se još nismo dogovorili oko cifre. Imam smještaj i jedem na poslu.
Što mislite koliko bi trebao očekivati? I na što ne bih nikako trebao pristati?
Računaj si 20kn/h, ispada te 6000kn mjesečno. Ispod je toga je premalo za toliku satnicu.
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:17   #39
A sve mi se cini da on pikira na 1500,2000 :/
DragulaROB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:41   #40
Njegovo pravo da si on racuna na toliku cifru. Kada se nisi dogovorio za cifru na pocetku rada budes znao na sljedecu godinu. Racunaj si to ko zivotnu praksu. Imas ljudi koji na svakom poslu prije nego ga zapocnu raditi stave na papir troskove svega i nakon toga zakljuce dali im se isplati ili ne raditi neki posao. Obavi sa sefom razgovor sto prije da znas na cemu si , nakon toga si izracunaj troskove svega i odluci sam dali ti se isplati dalje raditi ili ne. Pogledaj si ugovor ako ga imas za otkazni rok i idemo dalje. nema tu velike ljubavi u poslu ili ti se isplati ili ne i kraj price
nazadsam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.