Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2004., 17:30   #1
Izviđači - da ili ne?

Baš sam razmišljala kako bi mi bilo super ponovno uspostaviti super odnos s prirodom, i tako su mi izviđači i izviđački Savez pali na pamet. E sada - da ili ne? Ima li među vama koji izviđač da mi da pametan savjet? Obožavam prirodu, pa...
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 12:39   #2
Izviđači -> DA, Uvijek.
Mislim, ako si ti ikada bila izviđač onda znaš kak je to u izviđačima. Ja ti ih preporučam jer to je spoj prirode i prijateljstava.
A mogu pitati od kud si? Ako si bila u izviđačima u kojem si odredu bila? Ja ove godine slavim deset godina u izviđačkom pokretu.
Budi pripravna!!!
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:06   #3
Već deset godina? Čestitam, stvarno dugo! Očito si teški zaljubljenik u prirodu i to je stvarno super! Nisam bila u izviđačima, ali mi se čini dobra ideja, jer obožavam prirodu i druženje, a čula sam da je tamo uvijek prava ludnica. Ne znam osobno, ali... Neki ljudi koje poznam su u izviđačima i oduševljeni su. Znači ti mi to preporučaš? Hvala, dobro ću razmisliti! Ja sam ti s područja koprivničko-križevačke županije, a ti?
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 22:41   #4
Pa mi smo iz iste županije. Sumnjam da se poznamo, ali ako se uključiš u izviđače možda se upoznamo. Koji grad, ako smijem pitati?
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 00:30   #5
Ludi konju, ajde upoznaj nas malo bolje s aktivnostima izviđača...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 08:37   #6
Iz iste županije? Tko bi rekao! Znam da su na ovom području izviđači prilično aktivni i ima ih mnogo. Čula sam mnoge priče i zato sam se i zainteresirala. A gdje si ti učlanjen? U Koprivnici? Vidiš, baš bi mogao reći nešto o aktivnostima izviđača! Što vi tamo radite? Jel putujete često na seminare i sastanke?
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 19:00   #7
Evo ja sam bio aktivan izviđač, iako više to nisam zbog privatnih organizacija (no još uvijek sam njezin član i pomažem kada mogu). Inače, ove godine mi istječe 20 godina (bogte!!!) u izviđačima, a radio sam sve i svašta, različita zaduženja i funkcije.

Inaće, meni je dodir i život sa prirodom (posebno morem) koji su mi izviđači pružili nenadomjestiv i definitivno su mi promijenili svjetonazor i formirali me onakvim kakvim jesam danas. Jer ne kažu badava da je to način življenja, a ne samo tek jedan hobi. I u tome ima jako puno istine.

S izviđačima sam upoznao prirodu, stekao neke iznimno važne životne vještine (komunikacija, snalaženje, rješavanje problema, vođenje), razvio neke meni jako bitne vrijednosti. Uz to sam vidio pola svijeta - i to doista mislim pola svijeta - od južne amerike do azije i natrag. Još i danas su mi najbolji prijatleji oni iz izviđača. još i danas imamo neformalnu grupu koja jednom u dvije godine otputuje netke na drugi kraj planete po mjesec-dva.

Sve u svemu, izrazito pozitivno iskustvo. No, na žalost, dosta ovisi i u koju sredinu upadneš, jer nisu sve sredine jednako dobre, uspješne i otvorene. Ako želiš više podataka o mjestima koje mogu toplo preporučiti za bavljenje izviđačima, javi mi se PM.
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 11:11   #8
Izviđački pokret je nastao 1907. godine i od tada se stalno razvija. Savez izviđača Hrvatske (SIH) je član Svjetske skautske organizacije (WOSM).
Izviđači su neprofitna i nepolitička organizacija koja okuplja članove svih religija i rasa. Sve je na dobrovoljnom principu, nikoga se ne sili da bude izviđač. Mislim da je temeljni cilj izviđača odgoj i naobrazba djece te postavljanje na pravi put u životu. To sam zaključio na vlastitom iskustvu. Barem mislim da sam na pravom putu, a na taj put su me postavili izviđači (naravno i roditelji), ali izviđači su mi pomogli pa počnem misliti o suživotu čovjeka, prirode i ostalih živih bića.
Pridržavamo se tri temeljna načela:
1. Dužnost prema Bogu (ovisno o religiji)
2. Dužnost prema drugima
3. Dužnost prema samome sebi
Imamo svoje zakone kojih se pokušavamo pridržavati. Polažemo zavjete (izviđači). tekst našeg zavjeta glasi:
Dajem časnu riječ da ću:
- voljeti i upoznavati svoju domovinu
- poštivati božje zapovijedi
- uvijek pomagati starijima
- živjeti i raditi po izviđačkim zakonima
No nemojte misliti da je sve tako službeno na izviđačima. Sve to se radi stalno na izviđačima samo kroz metode igre i pjesme najviše jer je prigodno za djecu, a i zanimljivo im je.
Ono što se meni najviše svidjelo na izviđačima su zajednička druženja (logorovanja, izleti, seminari...). Na tim druženjima sam stekao mnogo dobrih prijatelja iz cijele Hrvatske. Nisu to ona neka prijateljstva koja nestaju zbog udaljenosti. Svi se mi družimo, često se srećemo na natjecanjima i raznim aktivnostima.
Događaj koji mi je najviše ostao u sjećanju sa jednog izviđačkog bivaka (oblik izleta) bio je 2001. godine kada smo iz Fužina krenuli na vrh Bitoraj, udaljen nekoliko sati hoda. Sve to je bilo u sklopu seminara SIH-a. Došli smo do skloništa Bitorajka, udaljenog od samog vrha nekih 25 minuta hoda, tamo smo imali predavanje, večerali smo, sjedili kraj vatre i oko pola dva u noći nas trinaest je krenulo na vrh Bitoraj (1385 m). Upoznali smo se par dana prije, ali bili smo složni i bili smo jedna patrola s jakim patrolnim duhom. Došli smo na vrh i stali svi zajedno na stijenu, pogledali u noć, zagrlili se i stajali tako, kao jedan nekih desetak minuta pjevajući pjesme. Nakon toga smo se vratili do skloništa gdje su ostali koji nisu išli do vrha već spavali kraj vatre. Mi smo svi legli isto pokraj vatre i zaspali pod nebom punim zvjezdica. Ujutro kad sam se probudio bio sam jako sretan jer mi je noć prije bilo prekrasno na vrhu. Tokom jutra još smo se jednom uspeli na sam vrh i opet otpjevali nekoliko pjesama te se vratili nazad nadajući se da ćemo nešto takvo još nekada ponoviti, ako ne u istom ovom sastavu onda sa nekim drugim izviđačima koji će možda u tom trenutku osjetiti isto ono zajedništvo koje smo mi osjetili kad smo stajali zagrljeni na stijeni.
Često puta se dogodi da zadnji dan našeg druženja suze teku jer nam je bilo lijepo družiti se sa ostalim izviđačima.
Zbog svega toga vam svima preporučam da se učlanite u izviđače jer to što ćete tamo proživjeti nije ravno ničemu, a ono što ćete obići sa izviđačima zauvijek će vam ostati u sjećanju.

Ako vas još nešto zanima pitajte.

Izviđački pozdrav:
BUDI PRIPRAVAN!!!
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 11:13   #9
Quote:
Ileana kaže:
Iz iste županije? Tko bi rekao! Znam da su na ovom području izviđači prilično aktivni i ima ih mnogo. Čula sam mnoge priče i zato sam se i zainteresirala. A gdje si ti učlanjen? U Koprivnici? Vidiš, baš bi mogao reći nešto o aktivnostima izviđača! Što vi tamo radite? Jel putujete često na seminare i sastanke?
Nisam u Koprivnici. U Đurđevcu sam. A ti? Možda u Križevcima?
Putujemo često na seminare, akcije, logorovanja, ljetovanja, izlete, a sastanke unutar odreda imamo jednom tjedno.
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 21:54   #10
Iz Đurđevca si? Nije to daleko od mene... Vidim da si veliki zaljubljenik u prirodu. To je baš fora. Znači li to i da su svi oko tebe isto takvi, npr. tvoja cura ako ju imaš?
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 21:57   #11
Imam curu, ali nije takav zaljubljenik u prirodu. Više je gradski tip osobe. Mnogo puta kad poželim u prirodu, a nitko od iziđača ne želi onda odem s planinarima. Ima dosta ljudi oko mene koji poštuju prirodu.
Ileana, a od kud si ti?
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 22:12   #12
I u planinarima si? Imaš li ti uopće što slobodnog vremena? Pa i ja sam tzv. gradski tip osobe (tako mi barem govore, jer mi je cool lutati gradom, ići u shopping, dobro podnosim gužvu itd.), ali isto tako obožavam prirodu. Ne znam, meni je super i u gradu i na selu. A tek šetnje... Imam frendicu s kojom znam šetati satima... Obožavam to!!! Mislim da nema ništa bolje od dobre šetnje koja ti razbistri glavu i napuni baterije! Kaj ne?
Zašto je važno otkud sam? Ti si rekao da si iz Đurđevca, ali isto tako možeš biti i iz Zg-a. Anonimnost mi je super, osim ako je riječ o PM-u! Sad si me malo zainteresirao - koliko imaš godina?
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 12:08   #13
dok sve organiziraš imaš vremena za sve pa i za planinare i za izviđače i za razonodu i učenje...
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 12:14   #14
dok sve organiziraš imaš vremena za sve pa i za planinare i za izviđače i za razonodu i učenje...
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 11:00   #15
Quote:
Ileana kaže:
Baš sam razmišljala kako bi mi bilo super ponovno uspostaviti super odnos s prirodom, i tako su mi izviđači i izviđački Savez pali na pamet. E sada - da ili ne? Ima li među vama koji izviđač da mi da pametan savjet? Obožavam prirodu, pa...
Definitivno DA.I opet DA.Ja sam bio aktivni clan u dva odreda od 1984. pa do negdje prije par godina.Izvidjaci su me pratili kroz cijelu osnovnu i srednju skolu.Vise ne stignem radi posla a i pomalo sam postao lijen.Ali jedno ti mogu rec, tamo sam puno toga naucio i izdogadjale su mi se svakakve stvari, uglavnom lijepe i da mogu, sve bih to prosao opet.Da nije bilo izvidjaca, ne bih vidio niti obisao pola mjesta na kojima sam bio.Medjutim, ni izvidjaci u Hrvatskoj vise nisu sto su nekada bili.Sve je pocelo nestajati kad je poceo rat.Ljudi vise nisu pustali djecu iz straha da im se nesto ne dogodi, posto se uglavnom islo po cijeloj Hrvatskoj i Sloveniji, nerijetko i po cijeloj bvsoj jugi - i tu se izgubilo nekoliko generacija malih poletaraca; neki vise nisu mogli podnijeti financijske izdatke u to doba (15 dana u prirodi placano je 100-150 dema, a onda to vise nije mogao svatko platiti), a bilo je i onih opterecenih genijalaca koji su izvidjace povezivali s komunizmom i JNA pa nisu htjeli da im djeca odrastaju u pogresnom politickom
okruzenju -.Sve u svemu i bez obzira na sve glede & unatoc - go for it.Odlican nacin za upoznavanje prirode i novih ljudi neopterecenih malogradjanskim glupostima.
Kain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 12:57   #16
Talking

Izviđači, da ili ne? Pa kako jesam izviđač, evo ide mi 8 godina od kako sam se uključila, rekla bi svakako da... Oni koji jesu - znaju koji je to feeling, sistem, obitelj... oni koji nisu... hm, teško je to za objasnit...treba probat... A i ne znači da ćeš se naći u tome... Meni su izviđači sve...

http://www.sih.hr
http://www.scoutpark.net
http://www.siz.hr

itd...
 
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 13:36   #17
Quote:
Ludi konj kaže:
Pridržavamo se tri temeljna načela:
1. Dužnost prema Bogu (ovisno o religiji)
2. Dužnost prema drugima
3. Dužnost prema samome sebi
Imamo svoje zakone kojih se pokušavamo pridržavati. Polažemo zavjete (izviđači). tekst našeg zavjeta glasi:
Dajem časnu riječ da ću:
- voljeti i upoznavati svoju domovinu
- poštivati božje zapovijedi
- uvijek pomagati starijima
- živjeti i raditi po izviđačkim zakonima
Bio sam izviđač oko 15 godina. U prvoj fazi nije bilo dužnosti prema Bogu, božjih zapovjedi i sl., ali je zato bilo čuvanje tekovina socijalističke revolucije.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2006., 23:03   #18
I ja idem na izvidjace!
To je najbolja stvar na koju sam se ukljucila!
Ne radi se samo o prirodi, vec i o drustvu, prakticnim znanjima i snalaženju. Pocinjes s prirodom, ali to je savez u kojem je potrebno bavit se sa svecim pomalo - od snalaženja u prirodi i kuhanja do administrativnih poslova.
Izvidjaci te pripreme na zivot. Ali nije to samo rad i učenje, več zabava i druženje
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 23:56   #19
Svakako DA za izviđače.
Bila sam u izviđačima prije rata nekoliko godina. Još se rado sjetim svih izleta, putovanja, druženja, a bilo je i prvih ljubavi.
Izviđači su me približili prirodi, zavoljela sam boravit u njoj, poslije se počela potucati po planinama i na kraju odabrala struku vezanu za prirodu.
Amen!
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 15:30   #20
Ako mi netko moze odgovoriti, da li su izvidjaci kod nas odvojeni, prema spolu u svoje grupe i aktivnosti, ili sve aktivnosti rade zajedno.....?

hvala
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.