Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2011., 12:08   #1421
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Svi tekstovi???

Znaš li ga ti bubniti ...
Dobro, u pravu si, nisu svi tekstovi napisani oko 70 godine. Smatra se da su počeli pisati prema predajama oko 65. a oko 50 je pisao Pavle.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 03:22   #1422
Okom nevidjeni evandjeoski dogadjaji

Kako teoloski specijalci objasnjavaju prenos dogadjaja koji su se dogadjali daleko od fizickog oka svjedoka i Isusovih ucenika?

Kako objasnjavaju da se primjerice prenijela epizoda o Isusovim kusnjama u pustinji? Evandjeliste ju izvjestavaju kao epizodu u kojoj je Isus bio SAM.

Da li mozemo zamisliti kako bi to izgledalo kako bi Isus prepricavao sto mu se dogodilo u toj pustinji?

Postoji niz takvih epizoda koje su lisene ljudskog ocevida, pa ipak ih evandjelisti biljeze kao da su imali nagru pri ruci.

.
uXu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 17:12   #1423
Quote:
uXu kaže: Pogledaj post
Kako teoloski specijalci objasnjavaju prenos dogadjaja koji su se dogadjali daleko od fizickog oka svjedoka i Isusovih ucenika?
Jednostavno. Isus ispričao papostolima.

Quote:
Da li mozemo zamisliti kako bi to izgledalo kako bi Isus prepricavao sto mu se dogodilo u toj pustinji?
Da. Zašto ne?

Uostalom, Grk Pavao, koji je izgleda pravi začetnik grane kršćanstava koja je pobijedila, nije imao problema niti sa svojim TOTALNIM nepoznavanjem Isusa niti njegova nauka - priopćio mu je sve to Isuso-Bog u vizijama. lol
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 14:44   #1424
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jednostavno. Isus ispričao papostolima.



Da. Zašto ne?

Uostalom, Grk Pavao, koji je izgleda pravi začetnik grane kršćanstava koja je pobijedila, nije imao problema niti sa svojim TOTALNIM nepoznavanjem Isusa niti njegova nauka - priopćio mu je sve to Isuso-Bog u vizijama. lol
Kao ono: e da vi znate kako je meni bilo - ono jos prije nego sto sam vas pored'o - kad sam otis'o sa krstenja u pustinju... pravo me nosilo...

Dodjem ti ja ...kad ono...


Ne bi li to bilo previse hvalisavo za jednog sina bozjega...?
uXu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 16:17   #1425
Quote:
uXu kaže: Pogledaj post
Quote:
Nepoznati kaže:
Jednostavno. Isus ispričao papostolima.



Da. Zašto ne?

Uostalom, Grk Pavao, koji je izgleda pravi začetnik grane kršćanstava koja je pobijedila, nije imao problema niti sa svojim TOTALNIM nepoznavanjem Isusa niti njegova nauka - priopćio mu je sve to Isuso-Bog u vizijama. lol
Kao ono: e da vi znate kako je meni bilo - ono jos prije nego sto sam vas pored'o - kad sam otis'o sa krstenja u pustinju... pravo me nosilo...

Dodjem ti ja ...kad ono...

Ne bi li to bilo previse hvalisavo za jednog sina bozjega...?
Isus nije imao problema sa hvalisanjem. Izjavio je da su svi prije njega lopovi i lažovi, da je on veći od Salomona i Jone, da je Mojsije o Njemu govorio kao i svi proroci židovski. Ako to nije egomanijačka sebehvala, ne znam što jest.

Nije imao problema niti s lažnom propagandom, koja ide njemu u čast. Kad su mu papostolari javili da tamo neki zazivlje njegovo ime i izgoni demone (valjda je tako zarađivao za život kao i Isusovci), Isus kaže da NE ubiju Boga u njemu, jer posredno tjera vodu i na njegov mlin (Isusov).

Dakle galama toga lažovčine izganjivača demona (paleo-rejkist?), godila je Isusu, jer je više ljudi čulo za Njega. Poput lukava političara, on je skupljao poene u narodu, kako bi prikupio što više sljedbenika.

Za što?

Djeluje mi da je IPAK namjeravao uz čudesnu Božju pomoć, spasiti Izraela od okupacije kao Mesija. Što drugo?

*******
No, šalu na stranu. Cijela priča o Isusu, napisana je kao alegorija, midraš, sve prema materijalima iz starog zavjeta, a ne kao Isusov životopis.
Kasnije su neki pogrešno razumjeli, pa to držali kao povijesno izvješće, a nije nego nabožna pripovjetka (izmišljotina).

Zadnje uređivanje Nepoznati : 22.04.2012. at 16:31.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 16:35   #1426
Quote:
uXu kaže: Pogledaj post
Kako teoloski specijalci objasnjavaju prenos dogadjaja koji su se dogadjali daleko od fizickog oka svjedoka i Isusovih ucenika?

Kako objasnjavaju da se primjerice prenijela epizoda o Isusovim kusnjama u pustinji? Evandjeliste ju izvjestavaju kao epizodu u kojoj je Isus bio SAM.

Da li mozemo zamisliti kako bi to izgledalo kako bi Isus prepricavao sto mu se dogodilo u toj pustinji?

Postoji niz takvih epizoda koje su lisene ljudskog ocevida, pa ipak ih evandjelisti biljeze kao da su imali nagru pri ruci.

.
bilježe ih jer se tu i na mnogim drugim mjestima radi o midrašu a ne o nekakvom stvarnom događaju kojeg su zapisali očevici.

http://pubtheologian.com/2011/03/29/...ert-a-midrash/
pubtheologian.com/2011/03/29/jesus-in-the-desert-a-midrash/

https://www.forum.hr/showpost.php?p=35542104&postcount=46

Liberating the Gospels: Reading the Bible with Jewish Eyes: John Shelby Spong
http://free-books.us.to/book/index.p...0D5AEE37DB81C5
free-books.us.to/book/index.php?md5=A8340F033ADC4692F70D5AEE37DB81C5

Zadnje uređivanje ursamajor : 22.04.2012. at 17:26.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 16:48   #1427
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Isus nije imao problema sa hvalisanjem. Izjavio je da su svi prije njega lopovi i lažovi, da je on veći od Salomona i Jone, da je Mojsije o Njemu govorio kao i svi proroci židovski. Ako to nije egomanijačka sebehvala, ne znam što jest.

Nije imao problema niti s lažnom propagandom, koja ide njemu u čast. Kad su mu papostolari javili da tamo neki zazivlje njegovo ime i izgoni demone (valjda je tako zarađivao za život kao i Isusovci), Isus kaže da NE ubiju Boga u njemu, jer posredno tjera vodu i na njegov mlin (Isusov).

Dakle galama toga lažovčine izganjivača demona (paleo-rejkist?), godila je Isusu, jer je više ljudi čulo za Njega. Poput lukava političara, on je skupljao poene u narodu, kako bi prikupio što više sljedbenika.

Za što?

Djeluje mi da je IPAK namjeravao uz čudesnu Božju pomoć, spasiti Izraela od okupacije kao Mesija. Što drugo?

Istina sve to stoji što primjećuješ no ima i suprotno no ne razumješ zašto je to tako kao ni vjernici koji to negiraju pretvaraju da nije to u pitanju što primjećuješ.

To su parovi suprotnosti istog jedan vlada poput kralja koji ima veliki EGO dok drugi je suprotnost toga i oboje se manifestiraju u čovjeku kao EGO i njegova suprotnost.

Nema drugog načina u svjetu pojavnosti nego na takav način jer stvarnost ne može biti manifestirana ako nema parova suprotnosti.

Kad prihvatiš takvu pojavnost a ona jest takva onda će u sasvim novom svjetlu i evandjelje biti shvaćeno a do tada je uzmi dio i maši s njime čudeći se kako tu tako a na drugom mjestu suprotno.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:03   #1428
tebi je Biblija izmišljotina zato što ti smeta tvom stilu života samo zato je ljudima Biblija kontradiktorna jel je suprotna našim životima
jesusaveme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 06:08   #1429
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Istina sve to stoji što primjećuješ no ima i suprotno no ne razumješ zašto je to tako kao ni vjernici koji to negiraju pretvaraju da nije to u pitanju što primjećuješ.

To su parovi suprotnosti istog jedan vlada poput kralja koji ima veliki EGO dok drugi je suprotnost toga i oboje se manifestiraju u čovjeku kao EGO i njegova suprotnost.

Nema drugog načina u svjetu pojavnosti nego na takav način jer stvarnost ne može biti manifestirana ako nema parova suprotnosti.

Kad prihvatiš takvu pojavnost a ona jest takva onda će u sasvim novom svjetlu i evandjelje biti shvaćeno a do tada je uzmi dio i maši s njime čudeći se kako tu tako a na drugom mjestu suprotno.
I????
Koja je poenta????
Prosvijetli me....
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 15:25   #1430
Po meni je sasvim logično da dvostruki pritisak postoji a to je da od jednoga koji se ponaša poput kralja koji vlada EGOM kao i pritisak onoga koji vlada na suprotan način bez EGA a to dvoje su jedno i u balansu su poputa vage.
Ne možeš jednom dati ako drugom nisi oduzeo.

Dakle ako imaš dati ljudima poruku onda treba i na drugu stranu isto tom mjerom i sve je to pod jednim.

Dakle isto ime dva oposita.

Evandjelje je u suštini od kralja i onoga koji ne vlada poput kralja i oboje vode ovaj svjet ..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 23:44   #1431
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Po meni je sasvim logično da dvostruki pritisak postoji a to je da od jednoga koji se ponaša poput kralja koji vlada EGOM kao i pritisak onoga koji vlada na suprotan način bez EGA a to dvoje su jedno i u balansu su poputa vage.
Ne možeš jednom dati ako drugom nisi oduzeo.

Dakle ako imaš dati ljudima poruku onda treba i na drugu stranu isto tom mjerom i sve je to pod jednim.

Dakle isto ime dva oposita.

Evandjelje je u suštini od kralja i onoga koji ne vlada poput kralja i oboje vode ovaj svjet ..
Kud ga vode?
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 22:42   #1432
Quote:
gringo1 kaže: Pogledaj post
Kud ga vode?
U budućnost.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 15:27   #1433
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
U budućnost.
Nebitno sta ko smatrao Ajka ali cinjenice su cinjenice...
I kako ti ovdje vidis buducnosta ako je proslost zasnovana na podvalama?
http://www.youtube.com/watch?v=J1RM-c7u8Mg
__________________
“Kada je jedna osoba zaluđena, to se zove ludilo. A kada mnogo ljudi pati od zaluđenosti, to se naziva religija.” Robert M. Pirsig
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 19:20   #1434
Uzmi crno bjeli televizor imati ćeš to što želiš..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 21:57   #1435
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Uzmi crno bjeli televizor imati ćeš to što želiš..
Hoces da kazes kao i ti?
__________________
“Kada je jedna osoba zaluđena, to se zove ludilo. A kada mnogo ljudi pati od zaluđenosti, to se naziva religija.” Robert M. Pirsig
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 23:11   #1436
Quote:
gringo1 kaže: Pogledaj post
Hoces da kazes kao i ti?
Naravno kako bi znao da je dobro..



EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 23:17   #1437
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Na forumu se neprestano ponavlja ista mantra od strane nepoznatog, a i još nekih, da su evanđelja pisali grci, da nemaju veze sa judaizmom i slično. Još je više onih koji tvrde da su nevjerodostojna, bajke, izmišljotine, da je Pavao manipulator i slično. Zato ću na ovoj temi jednom i za svagda dokazati i pokazati da su takve teze neutemeljene, da su evanđelja vjerodostojni povijesni izvor i da su ih pisali Židovi, učenici Židova Joshue Ben Josepha, odnosno Isusa.

Pitanja i teze su dobro došle, a ja ću po malo krenuti sa rasvjetljavanjem povijesnog konteksta novozavjetnog vremena i prostora.
JEDNOM I ZA SVAGDA?

bilo bi dobro da to možeš, al gle, nije pošlo za rukom apostolima u ono vrijeme dok su ljudi bili normalniji, pa teško da će tebi u vremenu danas

mase su ionako jednom i za svagda (al u drugom kontextu)

kvaliteta i kvantiteta su uvijek bile razlika zjenice u Božjem oku

al dobro, dok se priča konkretno, ionako se misli na ono malo ljudi što ima ovdje, onih što razumiju il se barem trude

a valjda i to već nešto vrijedi, ta mala mrva kvalitetnih
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 18:57   #1438
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Na forumu se neprestano ponavlja ista mantra od strane nepoznatog, a i još nekih, da su evanđelja pisali grci, da nemaju veze sa judaizmom i slično. Još je više onih koji tvrde da su nevjerodostojna, bajke, izmišljotine, da je Pavao manipulator i slično. Zato ću na ovoj temi jednom i za svagda dokazati i pokazati da su takve teze neutemeljene, da su evanđelja vjerodostojni povijesni izvor i da su ih pisali Židovi, učenici Židova Joshue Ben Josepha, odnosno Isusa.

Pitanja i teze su dobro došle, a ja ću po malo krenuti sa rasvjetljavanjem povijesnog konteksta novozavjetnog vremena i prostora.
Nikakav značajiniji pojedinac Židovski Joshua ben Joseph nije egzistirao u to doba.
Niti među rabinima niti među nekim čudotvorcima .


Ben Jospeh je od značjnijih samo rabin Akiba što se tiče sinova Josepha.
Akiba ben Joseph.Jedan vrhunski rabin koji je dosegnuo u viziji i putovanje u raj iz te vizije jedan od 5 izašao samo neoštećen i koji nije oštetio nikoga time a doživio je strahovitu smrt mučenjem,odrali su ga živoga.
On je jedan od 10 mučenika Rabina iz toga doba.

Za Rabina Akibu ben Josepha je interesantno da je vezano za Klementa prvog papu posredovao njegovom preobraćenju na Judeizam.Klement se zapanjio čudima Akibe vezano za kontroliranje vode nešto slično kao Mojsije što je imao vještinu...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.