Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2011., 01:03   #21
I počinio time nekoliko kaznenih djela... prijevara, lažno predstavljanje, dovođenje u zabludu.. nije ti to pametno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 01:22   #22
Ali sad ozbiljno pitanje:
Prodajem predmet (knjigu, moju, kupljenu prije 10 godina)..na Aukcijama..
U koju kategoriju tog sr.. od zakona spadam?

Članak 3.

(1) Pravna osoba u smislu ovoga Zakona je: trgovačko društvo, zadruga, ustanova, odnosno druga pravna osoba koja obavlja gospodarsku ili drugu djelatnost.

(2) Fizička osoba u smislu ovoga Zakona je svaki pojedinac koji obavlja poslove koji spadaju u djelatnosti slobodnog zanimanja, druge samostalne djelatnosti ili djelatnost obrta.


Ja nisam ništa od toga, imam svoj posao a ovo stavim u oglas čisto da ne moram baciti u smeće...

I još luđe.. gdje sam ja s tim problemom u ovom članku koji je očito najviše sporan?

Članak 7.

(1) U smislu ovoga Zakona sudionikom u obavljanju neregistrirane djelatnosti smatra se i fizička i pravna osoba koja naručuje, posreduje ili objavljuje oglas (nedopuštena reklama) u tisku, putem televizije, radija i drugih medija (organizacija za oglašavanje) ili reklamnih obavijesti na neki drugi način koji je dostupan javnosti.

(2) Naručitelj oglasa je dužan prilikom naručivanja oglasa navesti podatke o svojem identitetu: tvrtku i sjedište tvrtke, OIB, ime i prezime odgovorne osobe ili ime i prezime naručitelja, OIB i njegovo prebivalište, odnosno boravište.

(3) Zabranjeno je objavljivati oglase ako naručitelj oglasa ne dostavi podatke iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Organizacija za oglašavanja obvezna je tijelima iz članka 8. ovoga Zakona na njihov zahtjev dati na uvid podatke o naručitelju oglasa propisane stavkom 2. ovoga članka.


Stavak 1. je inkvizicija..čim si objavio oglas potpadaš pod čl. 1. i naje...si

Kompletan zakon za one koje zanima: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_61_1349.html
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 08:31   #23
Ne spadaš ni u jednu kategoriju jer se ne baviš trgovinom prodavajući jednu knjigu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 14:41   #24
Pomoć!!!

Da opišem situaciju:

želio bih otvoriti internet stranicu na kojoj mislim prodavat razne usluge, stranica istovjetna Kolektivi, Kupi me.... Međutim, našao sam u zakonu da ukoliko se namjeravam time baviti moram otvoriti turističku agenciju budući da prodajem turističke aranžmane, te mi time troškovi enormno rastu(najam poslovnog prostora, mora biti zaposlena osoba koja ima dozvolu za voditelja poslovnice, režije). Mislio sam da je dovoljno registrirat poduzeće na kučnu adresu i raditi od doma budući da je to internet trgovina. Ima li neko bilo kakvu ideju kako zaobići te propise i početi obavljati taj posao bez otvaranja turističke agencije?

Unaprijed hvala!!
sajber.ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 23:59   #25
Zakon o čišćenju zgrada

Imam d.o.o. koji u svom opisu usluga kojima se mogu baviti navodi i čišćenje zgrada, kuća i poslovnih prostora...
Prijateljica mi čisti zgrade u "fušu" još sljedeći mjesec jer na snagu stupa neki zakon od 1.1.2012. o čišćenju zgrada i fizička osoba više ne smije to obavljati već mora biti registrirani obrt ili poduzeće...
Pa bi se ja sad ubacio u to, ponudio zgradama u gradu svoje usluge, ali me zanima potvrda dali je to istina i po kojem članku taj zakon stupa na snagu

Unaprijed hvala na odgovorima
davoros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 22:01   #26
Premješteno
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 23:02   #27
Vjerojatno se radi o Zakonu o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti iako je on na snazi već nekoliko mjeseci.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 23:58   #28
Da li netko zna šta je sa podukama?
dmalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 10:34   #29
(1) U smislu ovoga Zakona obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatraju se sljedeće aktivnosti:
– kad fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima,

Poduka, rad na crno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 19:24   #30
Question Kako tumačiti ovo? Honorarnim i/ili ilegalnim poslom?

nakon što sam postao ovo na krivom dijelu foruma, prenosim pitanje na realno logičniji dio foruma:

Imam upit jer, s obzirom na situaciju u zemlji, koju ne moram sam ni prepričavati, želim se online malo reklamirati i (iako znam da je to teško), možda, pokušatu uloviti koju ekstra kunu.

Daklem ovako, diplomirani sam profesor engleskog i povijesti, ali uz to sve se već godinama bavim i grafičkim dizajnom. Nemam neka velika znanja oko web-dizajna, ali pripreme za tisak, lom stranica, izrada plakata, logotipova i graf. obrada slika (+ digital art) mi zbilja idu dobro, i čak imam nekih uspjeha na tom polju.

e, sad, mislio sam staviti oglase na njuškalo, da nudim uslugu prevođenja tekstova, dokumenata, u biti bilo kakvih tekstova s eng na hrv i obrnuto. naplaćivao bih ili po europskom sistemu (riječ+proofing) ili po starijem, hrvatskom (kartica).

i htio sam u zaseban oglas staviti i ponuditi ljudima uslugu obrada, (re)tuširanja, ili izrađivanja unikatnih slika (printano na foto-papiru), što bih naplaćivao honorarno, po poslu/slici.

i sad kad sam, nakon koju godinu došao na njuškalo, ulogirao se, vidio sam da traže kompletne moje podatke, uključujući i oib, jer po zakonu ne smiju objavljivati anonimne oglase, i sve mora biti u skladu sa "zakonom o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti".

pokušao sam to pročitati, ali sam tudum za pravo, te mi je u glavi počela svirati neka pastoralna glazba i nisam ništa shvatio. :P i unatoč onome što sam pročitao, ne shvaćam sistem i ostale čimbenike.

ako ja stavim gore navedene oglase na njuškalo, i ako zaradim koju kunu na osnovi toga, mogu li oni, izvršni organi vlasti, mup, masoni iluminati i ostala ekipa mene uhvatiti, progoniti, privesti ili kazniti na bilo koji način? tj. je li se ti poslovi smatraju ilegalnima? ne znam trebam li napomenuti da ja jesam zaposlen u struci, i primam punu plaću za to. ali bih pokušao i koju kunu ekstra zaraditi ako je moguće.

thx ljudi unaprijed!
neverone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 22:05   #31
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
(1) U smislu ovoga Zakona obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatraju se sljedeće aktivnosti:
– kad fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima,

Poduka, rad na crno.
Taj zakon je mrtvo slovo na papiru, tj. može poslužiti za teroriziranje sirotinje koja prima mirovinu od 1500 kuna jer ju je netko prijavio kako čuva djecu za novce u mjestu gdje nema dječjih vrtića, a inače nema nikakvu funcionalnu vrijednost kada starija gospođa koja npr. ima prijavljen obrt za pravljenje kolača ne može izaći na kraj s nelojalnom konkurencijom koja (u Slavoniji i svugdje) pravi kolače na crno i zarađuje, a ova prijavljena plaća porez i naposlijetku mora zatvoriti obrt jer je u minusu.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 22:09   #32
Quote:
neverone kaže: Pogledaj post
...
Oglasi se unaprijed ograđuju od istinitosti podataka, a već su ti i drugi forumaši odgovorili na to.
Recimo, napišeš da ti je ime Konjić, prezime Grbonjić, OIB 1234567 itd.
Na kojim drogama moraš biti da online stavljaš svoje privatne podatke?

Zadnje uređivanje Katrin : 29.04.2012. at 12:14. Reason: skracivanje citata
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 09:56   #33
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Taj zakon je mrtvo slovo na papiru,
Bitno je da su ga nakon 20 godina napisali i inspekcije imaju po čemu "radit".Normalno da će samo sirotinju udarat kao i uvijek jer je ima mnogo više nego bogatih.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 12:27   #34
DAli je ilegalno dati oglas da se nude usluge košenja, doslovno tak, kosenje s kosilicom ?
Da odmah prefomuliram pitanje , kak sastaviti oglas da se bude u okviru zakona ?
Thx
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 11:24   #35
Kosim travu sa svojom kosilicom,besplatno, Vaš benzin.Valjda će bit kakva marenda?
Obriši ono besplatno i za benzin.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 00:20   #36
Kaj se ne svodi to odna na isto .. dakle oglas "kosim manje i veće travnate povrsine, Zagreb i bliža okolica.Vi dajete marendu."

naravno da ce me nazvat i pitati, a koja je cijena ..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 08:51   #37
Onda ćeš i reći cijenu.Ti im još s obzirom na obim posla nisi previše zanimljiv.Kada bi po cijele dane cijeli mjesec kosio onda bi te uzeli na zub a i ti kosiš vani pa je do tebe lako doći.Za sad napadaju "tihe" radove kod kuće.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 00:04   #38
Dakle, ako dam oglas za davanje instrukcija u oglasnik u velikoj sam opasnosti da me nazove inspektor, i ako pristanem na instrukcije (a ne znam da je on inspektor) dobijem kaznu??

Kak je to u praksi, ako netko zna?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 12:56   #39
Mali oglasi nisu u skladu s zakonom?

Zanima me krši li ovaj forum zakon o spriječavaju i obavljanju neregistrirane djelatnosti?

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_61_1349.html
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 19:59   #40
Odnosi li se ovaj zakon i na osobe koje stavljaju oglase za njegovanje starijih ili invalidnih osoba?
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.