Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2015., 19:31   #41
Tako sam si i ja nešto mislio. Razdjelnik mi je ionako već povelik sa 8 krugova. Nema druge nego dobaciti još jedan a polaz i povrat nekako dovući. Samo da pitam zašto ne bi ova pumpa iz kotlovnice to mogla sama tjerati, nije stvar što bi morao kupiti još jednu već zbog buke itd.

I umalo da zaboravim napisati da bi u tom slučaju ta pumpa iz kotlovnice skrbila samo tri radijatora
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 22:16   #42
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
Tako sam si i ja nešto mislio. Razdjelnik mi je ionako već povelik sa 8 krugova. Nema druge nego dobaciti još jedan a polaz i povrat nekako dovući. Samo da pitam zašto ne bi ova pumpa iz kotlovnice to mogla sama tjerati, nije stvar što bi morao kupiti još jednu već zbog buke itd.

I umalo da zaboravim napisati da bi u tom slučaju ta pumpa iz kotlovnice skrbila samo tri radijatora
I ako dovlacis posebne cijevi iz kotlovnice, tamo trebas dodatnu pumpu za podno. Onda je jeftinije i jednostavnije sve to napraviti u ormaricu. Postojeca pumpa bi tada dobavljala vodu do 3 radijatora i na ulaz termostatskog ventila, a nova pumpa od ventila u podno.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 22:27   #43
Pošto bi se ta pumpa nalazila u samom razdjelniku, jel možda znaš za neku koja bi odgovarala tome, da je manjih gabarita i da je tiha. Jer ova klasična poput grunfosa, wilo ili sl ne dolazi u obzir, em zbog gabarita em zbog buke. I jel znaš možda otprilike koliko bi koštala takva investicija?
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 08:46   #44
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
Pošto bi se ta pumpa nalazila u samom razdjelniku, jel možda znaš za neku koja bi odgovarala tome, da je manjih gabarita i da je tiha. Jer ova klasična poput grunfosa, wilo ili sl ne dolazi u obzir, em zbog gabarita em zbog buke. I jel znaš možda otprilike koliko bi koštala takva investicija?
Prvo i osnovno za izbor pumpe, koliko krugova podnog grijanja imaš, i koliko metara cijevi je u njima. Možda je dovoljna obična UPS 25-40 pumpa iz oglasnika za 300kn.

Može se za regulaciju temperature staviti ESBE troputnim termostatskim ventilom ili se uzme radijatorski ventil od 3/4'' i termostatska glava s kapilarom:
http://www.ikoma.hr/hr/podno-grijanj...-7420-06-1204/

I složiš sklop kao na linkovima koje sam dao prije (Hertz i . Znaći ventil i glava na vrući vod, pumpa gura od hladnog prema vrućem, a poprijeko je bajpas koji zatvoriš ili malo otvoriš ovisno o potrebama.

Sonda termoglave se pričvrsti na razdjelnik, polaz, topli vod.

Pumpu spojiš tako da se pali istodobno s pumpom u kotlovnici, treba povući žicu kroz kuću, ali lakše jednu žicu, nego cijevi.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 09:33   #45
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
Jest, ja sam jedan od tih. A šta ćeš kad sjebes sam sebe u svakom pogledu. Razmišljao sam da pređem na pelet, digao bi kredit ako treba, ali i tu mi je problem što mi je kotlovnica mala, i ako stavim dodatak nemam više pristupa čišćenju dimnjaka. Sad mi je žao svake kune uložene u centralno. Da sam, a što nisam, kupio nekakvu pećku i lozio. Bio bi puno sretniji nego ovako. Ali da ne ispadne da ja sad ovdje sebe žalim. Meni treba pomoć u konstruktivnom riješenje.

Što se kod mene događa. Kako mi je ova loša kombinacija postavljena, a to je kombinacija podnog i radijatorskog grijanja u istom razdijelniku, sa termo glavama Danfoss na povratu, e sad kako mi je temperatura povrata visoka, čini mi se da zbog zagrijavanja samog razdijelnika dolazi do prebacivanja topline na ove termo glave od podnog, i šta ima za posljedicu da meni divlja temperatura u kotlu, a podovi hladni. Što nije čudno jer su termo glave blokirale protok, pa se sve odvija na tri radijatora koji naravno ne mogu to potrošiti i. Zato sam ja gore i napisao da je po meni jedini i najispravniji način svako grijanje svoj razdijelnik a iz kotlovnice vući paralelno vodova koliko treba.

E sad ja nemam ideju šta napraviti, ako se uopće može šta napraviti, da se ne prenosi toplina na termo glave preko grane povrata razdijelnika, već da isključivo na nju utječe voda koja prolazi kroz nju.

A kad se samo smislim da je meni ugradio čovjek koji 15 godina to radi, i koji kaže da je to već ugradivao, dođe mi da plačem kad vidim tko danas sve radi, a o cijenama koja se naplaćuje ne smijem ni pričati. Kad to uzmem u obzir, dođe mi da sjednem u auto i ne da mu uzmem do zadnje kune koju sam uložio, već da cijeli život uzimam mjesečnu rentu.
Možeš li nacrtati oba tvoja razdjelnika, ili ih uslikati. Napiši kojim redoslijedom ti je spojeno podno i radijatorsko na razdjelnik. Možda se tvoj problem može umanjiti (nisam napisao riješiti, nego umanjiti ), a bez velikih intervencija.
No_smoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 23:58   #46
https://imageshack.com/i/p3qpKU1Ij

Taj razdjelnik mi je trenutno u funkciji, a na katu je ista Priča samo što je dva kruga podnog a 4 radijatorskog

Preko ovog razdjelnika sa slike ide cca 240-250 m podnog

Zadnje uređivanje g-sad : 02.12.2015. at 00:15.
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 06:50   #47
Znaci on je tebi napucao 7 RTL ventila po kuci, za te novce se zbilja to moglo napraviti kako treba. RTL stavljas ako je 1 ili 2 kruga, za sve ostalo ide mijesanje na polaznoj strani i nezavisna pumpa. Ja bi kod tebe zasad ostavio kat bez modifikacija, ili krugove podnog spojio na povrat nekih malih radijatora koji su uvijek otvoreni kao sto su kupaonske lojtrice.
A u prizemlju gdje je 5 krugova napraviti rekonstrukciju kako sam opisao. Tu ti je pumpa dovoljna neka klasicna, ne elektronska, 24-40, npr Grunfos UPS 24-40, potrazi po oglasniku. Na svaki krug podnog umjesto RTLa staviti po prigusnicu da se mogu modjusobno balansirati i uskladiti. Ova 3 radijatorska kruga otpojiti s horizontale i s T komadima spojiti drito na polaz iz kotlovnice, a na ulazu u razdjelnik pumpa i HERTZ ventil kako sam prije opisao.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 08:15   #48
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Znaci on je tebi napucao 7 RTL ventila po kuci, za te novce se zbilja to moglo napraviti kako treba. RTL stavljas ako je 1 ili 2 kruga, za sve ostalo ide mijesanje na polaznoj strani i nezavisna pumpa. Ja bi kod tebe zasad ostavio kat bez modifikacija, ili krugove podnog spojio na povrat nekih malih radijatora koji su uvijek otvoreni kao sto su kupaonske lojtrice.
A u prizemlju gdje je 5 krugova napraviti rekonstrukciju kako sam opisao. Tu ti je pumpa dovoljna neka klasicna, ne elektronska, 24-40, npr Grunfos UPS 24-40, potrazi po oglasniku. Na svaki krug podnog umjesto RTLa staviti po prigusnicu da se mogu modjusobno balansirati i uskladiti. Ova 3 radijatorska kruga otpojiti s horizontale i s T komadima spojiti drito na polaz iz kotlovnice, a na ulazu u razdjelnik pumpa i HERTZ ventizl kako sam prije opisao.
Naravno da je mogao, ove glave su cca 1500 kn. Ako uzmemo u obzir da me okinuo pa najmanje 1500 kn, i 1500 što sam ja skuzio pa se nije uspjelo realizirati, dolazimo do cca 5000 kn, naravno da se mogli vući dupli vodovi iz kotlovnice o još bi ostalo para.
A sad je gotovo, ja tada nisam znao ni upola što sad znam. A sad nemam pojma. A i majstor je kao preko preporuke. Baš zato da izvučem najbolje što se može za novce koje sam mogao dati. Ali jbga.

Ovo što si napisao za spajanje na povrat od radijatorskog mi ne znači puno, s obzirom da meni radijatori svakako vraćaju visoku temperaturu.

Evo jedan primjer, ja sad imam 3 radijatora i 5 krugova podnog. Ne znam kako će biti kad pustim kat u pogon. Ali sad trenutno je situacija takva da ako malo prigušim miš ventil (posto imam u kotlovnici četveroputnog misonju) temperatura Polaza je npr. 70 a povrata 70 ili čak nekad i malo veća. A kad miš ventil malo otvorim onda razlika bude 5 c, ako se dobro sjećam, kad je vani baš zima razlika ne bude veća od 7 c između polaza i povrata.

Ja sam laik po pitanju grijanja, jedino što koristim je logika, koliko mogu. Pa ne bi da se stekne dojam da pametujem a u isto vrijeme tražim pomoć.
Ali nekako mi se čini logičnim i uvjetno rečeno najboljim rješenjem, da se radijatori izdvoje u novi razdjelnik posto njih ima manje, i oni da ostanu na stanju kakvo je, a da se za ova podna nešto iskemija oko smanjena ulazne temperature.
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 08:40   #49
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
Naravno da je mogao, ove glave su cca 1500 kn. Ako uzmemo u obzir da me okinuo pa najmanje 1500 kn, i 1500 što sam ja skuzio pa se nije uspjelo realizirati, dolazimo do cca 5000 kn, naravno da se mogli vući dupli vodovi iz kotlovnice o još bi ostalo para.
A sad je gotovo, ja tada nisam znao ni upola što sad znam. A sad nemam pojma. A i majstor je kao preko preporuke. Baš zato da izvučem najbolje što se može za novce koje sam mogao dati. Ali jbga.

Ovo što si napisao za spajanje na povrat od radijatorskog mi ne znači puno, s obzirom da meni radijatori svakako vraćaju visoku temperaturu.

Evo jedan primjer, ja sad imam 3 radijatora i 5 krugova podnog. Ne znam kako će biti kad pustim kat u pogon. Ali sad trenutno je situacija takva da ako malo prigušim miš ventil (posto imam u kotlovnici četveroputnog misonju) temperatura Polaza je npr. 70 a povrata 70 ili čak nekad i malo veća. A kad miš ventil malo otvorim onda razlika bude 5 c, ako se dobro sjećam, kad je vani baš zima razlika ne bude veća od 7 c između polaza i povrata.

Ja sam laik po pitanju grijanja, jedino što koristim je logika, koliko mogu. Pa ne bi da se stekne dojam da pametujem a u isto vrijeme tražim pomoć.
Ali nekako mi se čini logičnim i uvjetno rečeno najboljim rješenjem, da se radijatori izdvoje u novi razdjelnik posto njih ima manje, i oni da ostanu na stanju kakvo je, a da se za ova podna nešto iskemija oko smanjena ulazne temperature.
Pa kako sam opisao, razvali ovaj razdjelnik u prizemlju i složi ga onako kako sam sugerirao, znaći 3 radijatora napajani direktno iz kotlovnice, u razdjelnik dodatna pumpa za podno, radijatorski ventil 3/4'' i HERTZ termostatska glava za podno grijanje s kapilarom, te time regulacija ovih 5 krugova podnog grijanja.

Na svaki krug podnog grijanja treba dodati ventil/prigušnicu (30kn po krugu), pošto ovaj razdjelnik nema nikakve ventile ugrađene.

Sve skupa dijelovi za rekonstrukciju prizemlja iznose nešto više od 1000kn, ako nemaš iskustva, uzmi nekoga da ti to napravi, ali mu točno opiši što i kako treba biti složeno. Pokaži fotografiju razdjelnika od HERTZ-a za koji sam dao link majstoru i kažeš, želim da moj razdjelnik izgleda isto. Razlika je što je kod tebe polaz gornji vod, a povrat donji, kod HERTZ razdjelnika je polaz donji vod, a povrat gornji.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 08:42   #50
I da napišem još i to, od ovih tri radijatora koje imam, jedan je veliki, i on je uvijek full otvoren, i tako mora biti jer mi on drži temperaturu da ne podivlja, a druga dva su otvoreni tek toliko da kroz njih lagano struji voda. To je lojtrica u kupaonici i manji radijator u sobi. Njih ne smijem otvarati skroz jer onda dolazi do vraćanja visoke temperature i blokiranja glava od podnog. Nego ih svako malo namještam da voda ide tako da oni zapravo hlade razdjelnik. Ali s vremenom se i oni zagriju pa onda opet namještanje, pa ga malo zatvori, pa ga malo otvori, pa mi je više pun kur. da izvinite, još kad se uzme u obzir problemi koje imam sa kondenzaciju u kotlovnici. Jbte po cijele dane sam na tim radijatorima i u kotlovnici. Ne može više tako.
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 09:11   #51
Daj mi samo, molim te reci, na slici iz prvog linka što si stavio, što je ovo što se nalazi na razdjelniku, mislim da je to polaz, sa crvenim krugom. Jel to bypass I čemu on zapravo služi. I još da pitam ako bi išao na takvu varijantu da li bi onda morao izdvajati radijatore zasebno u novi manji razdjelnik ili ne, da ostanu svi krugovi u ovome razdjelniku kako je u sad
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 10:57   #52
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
Daj mi samo, molim te reci, na slici iz prvog linka što si stavio, što je ovo što se nalazi na razdjelniku, mislim da je to polaz, sa crvenim krugom. Jel to bypass I čemu on zapravo služi. I još da pitam ako bi išao na takvu varijantu da li bi onda morao izdvajati radijatore zasebno u novi manji razdjelnik ili ne, da ostanu svi krugovi u ovome razdjelniku kako je u sad
Polaz je crveni, povrat plavi, baypas je vertikala paralelno s pumpom, to ti ne treba, a radijatore trebaš skinuti s razdjelnika i ostaviti samo podno na njemu. Za 2-3 radijatora ne trebaš razdjelnik, to se riješi s 4 T komada.

Daj par fotki iz kotlovnice, govorio si o četverputnom mišonji, da vidimo pumpu tamo i toga mišonju.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:07   #53
https://imagizer.imageshack.us/v2/32...910/PTlIu0.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/32...911/hldnr4.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/32...905/EUQs7W.jpg

Evo po nekakvom redoslijedu, da se vide svi elementi
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:12   #54
Jel to tebi pumpa između kotla i četveroputnog?
Puma se smješta između četveroputnog i radijatora:


Još jedan razlog zašto generalno slabo grije, ti vrtiš svu vodu kroz kotao, a ništa ne ide u kuću. Znaći kratko spojiš mjesto gdje je sada pumpa, a tamo gdje je termometar iznad četveroputnog staviš pumpu.
To moze biti i uzrok pretjerane kondenzacije u kotlu s kojom se ocito boris.

Zadnje uređivanje Chvembo : 02.12.2015. at 13:33.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 14:08   #55
Da pumpa je na povratu između mis ventila i kotla, ajmo ako nije problem sad redom. Čisto radi mene, da malo bolje shvatim.

Kažeš da ne grije radi pozicije pumpe, nisam rekao da ne grije, grije ono, ali uz probleme sa glavama od podnog, e sad mene zanima što si ti mislio pod time da ne grije?

Spominješ kondenz, to što si vidio je 2 posto od stvarnosti, ne da se borim već mi je došlo da zapalim cijelu kotlovnicu.
Jel bi mogao samo ukratko reći zašto bi uzrokovalo kondenz ovako stanje, odnosno ova pozicija pumpe.

To mi je jako bitno, jer eto jučer se čuo sa monterom. I ja ga uvjeravam da je peć problematična, a on mene uvjerava da je zbog drva ili što nemam kapu na dimnjaku. Zato me jako zanima tvoje mišljenje u vezi pozicije pumpe i kondenza. Ustvari, ja nemam kondenz, ja imam katranz, kondenz je za ovo igra. Eto tako ja to dozivljavam
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 14:24   #56
Pumpa na ovom mjestu daje veliki protok kroz kotao, a relativno mali kroz radijatore. Ovo može uzrokovati pothlađivanje nekih dijelova kotla i nastanak pretjerane kondenzacije. Vidi sliku iz ESBE uputa koju sam postavio, nije to ništa novo, kod mojih staraca je prije 40 godina ovako montiran četveroputni ventil i pumpa , a danas majstori ne znaju kako treba to pospojiti. naravno da ne pričamo o sustavima s ladomatom, pufferom i 4 nezavisna kruga s miš ventilima, to je Space Shutle za 99.5% majstora.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 14:35   #57
Slažem se, Ali i dalje me zanima ovo za pothladivanje kotla. Jer pazi koliko god on vrtio i šta vrtio zar kondenz ne bi trebali stvarati veće temperaturne razlike između polaza i povrata ili nešto treće ako je kotao recimo negdje vani ili sl. Kod mene je skoro uvijek ista temperatura polaza i povrata
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 15:26   #58
??
g-sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2015., 13:42   #59
Ok, kako je podeseno upravljanje pumpom, na kojoj temperaturi se pali?
A kakav je dimnjak, jel dimnjak propisno izoliran?
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 14:30   #60
Ako pumpa pravi veliki protok kroz kotao i dodaje samo dio vode iz radijatora, to ne bi trebalo praviti veliko pothlađenje kotla, jer uzima vruću vodu iz kotla i manji dio hladne i takvu vraća u kotao.
Slažem se da to pravi mali protok kroz radijatore, ali otvorenošću četveroputog ventila i to se može podesiti.
Imam prijedlog za test: Koncetriši na razdjelniku povrata povratne cijevi iz radijatora jednu uz drugu, i to tako da su bliže povratnom vodu. Tako voda koja ide iz povrata radijatora neće grijati RTL ventile direktno. Pojačaj RTL ventile toliko da dobiješ toplu vodu u podnom grijanju, onoliko koliko ti treba.
Poznato je da radijatori pružaju manji otpor, pa priguši prigušnice na radijatorima, tako da ostanu vrući, ali da dio protoka prebaciš u podno.
Ovo sve nije dobro, ali može pomoći da jeftino osposobiš grijanje, u ovakvom stanju koje imaš.
No_smoke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.