Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2013., 02:19   #61
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
De Niro i Pacino Gluma je bolja (uključujući sve one sporedne, čak i Vala Kilmera) dijalozi su pamtljiviji, akcija je spektakularna (posebice zadnji obračun). Ja se, da me ubiješ, ne mogu ničega sjetiti u vezi Američkog Ganstera osim Denzela koji igra istu ulogu u svakom filmu.
Washington, Crowe
Pacino je u svom overacting modu u tom filmu, što je jedan od glavnih razloga što me Vrućina živcira.

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Collateral. Manhunter (usporediti kakvu je pizdariju Ridley napravi s Hannibalom) Thief, Ali, i a da ne govorimo o The Insider. To je redatelj koji doslovce nema slabog filma u filmografiji (pizdarija The Keep mi je u rangu Scottove Legend) a ako je i slab (Public Enemies) i više je nego gledljiv.
The Last of The Mohicans. Po kojoj stavci treba naglasiti u čemu je bolji od Gladijatora? Gluma, priča, emocije, eksterijeri, spektakularnost.
Sve su to zanatlijski, predvidljivi hollwoodski filmovi, ništa drugačiji u svojoj esenciji od Gladijatora. Manhunter je vjerojatno njegov najbolji film (puno bolji od Hannibala, da).
Vukozec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 02:21   #62
Ridley je sjajan redatelj, ima oko za vizuale, atmosferu...njegove filmove "osjećaš"...

Ali baš kao i na tisuće drugih umjetnika prije njega, previše se ufurao u samog sebe, vjerojatno su i godine učinile svoje...

Više nema svježine, ambicije, drskosti...

Meni osobno njegovi zadnji super filmovi su iz 2005/2006, Kingom of Heaven i A Good Year...

Ovo ostalo mediokriteti i filmovi koje zaboraviš za 5 minuta...osim smeće zvanog Prometheus koji je toliko loš i zbunjujući da mi se još uvijek mota glavom...
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 02:33   #63
Quote:
Vukozec kaže: Pogledaj post
Washington, Crowe
Tom Sizemore, William Fichtner, Jon Voight, Ted Levine... Denzel, kako rekoh, glumi jednu te istu ulogu u svakom filmu, dok Crowe prolazi samo što je gotovo nezamjetljiv tamo. I nijedan se ne mogu mjeriti s De Nirom u tim danima.

Quote:
Pacino je u svom overacting modu u tom filmu, što je jedan od glavnih razloga što me Vrućina živcira.
Well, to bi sad već bila stvar osobnog dojma Nije ni meni Pacino milo sunce, ali tamo je OK.

Quote:
Sve su to zanatlijski, predvidljivi hollwoodski filmovi, ništa drugačiji u svojoj esenciji od Gladijatora.
Jesi gledao te filmove? Mislim da si ti prvi, iskreno, na kojeg sam naletio da kaže da su Thief i The Insider zanatski i predvidljivi filmovi. Gladijator uopće nije loš film, dapače, (zabavno izmišljanje povijesti) ali ono su majstorski filmovi.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 06:33   #64
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Kritički osvrt?

Misliš na to kako je patrijarh u filmu prikazan kao osoba koja je prva spremna pobjeći, naravno, predlažući to Balianu da je zajedno kidnu?Iako je u zbilji patrijarh taj koji je nagovorio Baliana da ostane braniti grad.Iako je patrijarh taj koji je naredio čak da iznesu svu srebrninu iz crkve Sv. Groba kako bi imali s čim platiti vojnike (dok je u filmu prikazan kao zatucan praznovjernik koji ne dopušta spaljivanje leševa).Ili kad je u filmu, prije pregovora, patrijarh rekao Bloomu da prijeđe na islam i da će to kasnije okajati (a ovaj mu uzvrati da ga je puno naučio o vjeri) - u zbilji je patrijarh Heraklije taj koji je rekao Balianu da pregovara, inače će u suprotnom osuditi žene i djecu (odnosno sve one koji ne izginu) na prisilnu islamizaciju i ropstvo.

No najjače od svega je bilo kad je Saladin ko fol dao svim kršćanima siguran prolaz do mora.U stvarnosti je bilo tako da je Saladin zahtijevao otkupninu za svakog stanovnika grada, a za one koje se ne plati, ti su trebali ostati kao robovi.I upravo su Heraklije i Balian skupili (i pridonijeli) otkupnini od 30 000 novaca za najsiromašnije stanovnike grada, koji se nisu mogli sami otkupiti.Uspjeli su otkupiti oko 18 000 ljudi, dok za 15 000 nisu imali više novaca.Tad su se obojica ponudili u zamjenu za njih kao taoci."Dobri" Saladin je to odbio i tako si pribavio 15 000 komada friškog roblja.Ali to nisi vidio u filmu.

Kritika?Prije bih rekao lažiranje povijesti....u svrhu pravljenja propagande.
to što ti nabrajaš je sve obična odmazda za križarske ratove koji su se vodili pod okriljem/krinkom crkve.
prvenstveno sam na njih mislio, u globalu
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 10:27   #65
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Gladijator uopće nije loš film, dapače, (zabavno izmišljanje povijesti) ali ono su majstorski filmovi.
Je li zabavno ili nije, stvar je ukusa. Ja takvo iskrivljavanje povijesti ne podnosim. I zato mi je Gladijator loš film, unatoč vizualnoj atraktivnosti i zanatskoj vještini.

Istrebljivač - okej, vrhunski film. Osmi putnik - opet vrhunski film. Što još? Možda Thelma i Louise, smatram ga kultnim, a to nije suprotno s pridjevom "vrhunski".

Ostalo što se spominje - Dvoboj (koji je, za razliku od Gladijatora, autentičan), Pad crnog jastreba, Američki gangster... - dobri su filmovi, istinabog, ali nisu vrhunski. Kad se gleda cijeli opus, Eastwood ima daleko više kvalitetnih filmova - i svi imaju prepoznatljiv rukopis.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 10:51   #66
Eastwood je bolji reziser, a i ima bolje scenarije. Ridley Scott je izvikan, jednom Cameronu nije ravan i ima samo nekoliko dobrih filmova, ostalo je bezveze.
Iga123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 11:05   #67
Quote:
Iga123 kaže: Pogledaj post
Ridley Scott je izvikan, jednom Cameronu nije ravan i ima samo nekoliko dobrih filmova, ostalo je bezveze.
Dobro, ni Cameronu nije trebao Bezdan, recimo. A ni Avatar, barem ako mene pitaš.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 11:54   #68
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
to što ti nabrajaš je sve obična odmazda za križarske ratove koji su se vodili pod okriljem/krinkom crkve.
prvenstveno sam na njih mislio, u globalu
Film je prvenstvo napad na kršćanstvo s licemjernog gledišta modernog čovjeka, i posvemašnja izmišljotin, ali radije ne bih dalje, jer je ovo za politiku ne za pdf Film.
PS
nisam neki vjernik, da ne ispada da sam zagrižen pa mi smeta
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 11:59   #69
Povijesni filmovi si dozvoljavaju određene slobode. Npr, na kraju filma se pojavi Richard Lavljeg srca koji uopće ne spada u period. Mislim da ovdje nije toliko bitan točno određeni događaj, nego se htjelo uopćeno prikazati razlika između kršćana i Muslimana u razdoblju križarskih ratova.
Ne treba se žaliti, jer kršćanska strana je prikazana jako slojevito, imamo i dobre i loše frakcije.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:32   #70
Scott vs. Mann:

Blade Runner, Alien - nema usporedbe
The Insider = Thelma & Louise
Posljednji Mohikanac > Gladijator >> Kraljevstvo nebesko
Heat > American Gangster
Black Hawk Down > Collateral > Black Rain
A Good Year, Matchstick Men, White Squall, Hannibal, Body of Lies – ok za pogledati, ali ništa izuzetno
Prometheus, Robin Hood, GI Jane, Miami Vice, Ali – promašaji
nisam gledala: Public Enemies, Manhunter, Theif, 1492, Legend (prestala gledati nakon pola sata zbog dosade)

Scott je snimao više filmova pa ima i više smeća, ali i par remek djela. Mann je konzistentniji u kvaliteti, radi bolje izbore.
i stalne prerade vlastitih filmova kod Scotta (DC) zaista idu na živce, ispada vrlo nesiguran redatelj.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:42   #71
Slažem se da je Mann uz bok. Čak mi je njegov Posljednji Mohikanac može stat uz Blade Runnera ali uz Aliena nikak. ALien mi je ipak za klasu il dvije slabiji. Sve ostalo je tu negdje. Obojica su vrhunski nema kaj.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:46   #72
Quote:
Iga123 kaže: Pogledaj post
Eastwood je bolji reziser, a i ima bolje scenarije. Ridley Scott je izvikan, jednom Cameronu nije ravan i ima samo nekoliko dobrih filmova, ostalo je bezveze.
A Cameron nije izvikan ? Taj je zaradil brda love na vici. Taj je s uvjerljivo najviše love delal smeća koja su zaradila brda i doline. Sad isto kao i Ridley ide delat čudesnu trilogiju o letećim medvjedićima. Clint je ipak klasa za sebe.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:57   #73
Ne znam zasto uopce porediti velikog Clinta sa ovim sarlatanom.
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:41   #74
sad kad sam pogledao i matchstick mena sam se definitivno uvjerio da je ridley maher i za komedije
za SF, horrore, povijesne i ratne spektakle već znamo otprije
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 14:02   #75
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Povijesni filmovi si dozvoljavaju određene slobode.
"Određena sloboda" bila je primjerice u Gladijatoru tvrdnja da je Komod ubio vlastita oca. Marko Aurelije, filozof stoik, jedan od tzv. petorice dobrih careva - svakako je stvar opće kulture, ali ne moraju svi znati kako je umro.

Ali ostalo nije "pjesnička sloboda" nego vrijeđanje inteligencije gledatelja. Možda samo poluobrazovanim Amerima, u koje ubrajam i glasače Akademije, nije zasmetalo što su braća Grakho i Marko Aurelije smješteni u isto vrijeme, a dijeli ih 300 godina - no većini jest. Što je tri stoljeća genijalnim holivudskim scenaristima, ništa. Sutra bih ja tako mogao snimiti film o Tesli, recimo. I prikazati ga kako vedro i raspoloženo čavrlja sa Shakespeareom.

Dakle, uopće se nisam bunio zbog scenarističkih izmišljanja i prilagodbi, znam da su nužne. Bunio sam se zbog toga što držim da su mogle biti daleko manje debilne.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 14:45   #76
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
antikatolicizmom?

ne bi baš ja na to tako gledao. ni katolička crkva nije bezgrešna i nije lišena mnogih pogrešnih i nepravednih poteza koje je činila kroz povijest. kritički osvrt na nju ne znači automatski anti kampanju, čak mislim suprotno, ridley sa svojom vizijom želi rehabilitirati katoličku crkvu na neki način. širiti toleranciju.

...
kritika je jedno, a izravno laganje sasvim drugo...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 15:06   #77
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kritika je jedno, a izravno laganje sasvim drugo...
ne znam šta bi rekao?
tužite ridleya scotta...
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 16:37   #78
Nikad mi nije bilo jasno uspoređivanje režisera, pogotovo ljudi čiji opis sadržava filmove koji su sami po sebi nešto više od ostalih. Svaki od režisera koje spominjete je imao barem jedan takav film. Ocijenjivati režisere tako da uzimate zajednički nazivnik svih filmova koje su napravili ne funkcionira.

Ridley je zajebao na nekim svojim filmovima, ali njegovo ime ću uvijek biti uz Alien i Blade Runner.

Mann je naredao odlične filmove, ali dovoljno je reći Heat.

Svaki od spomenutih režisera ima svoj stil, svoje ono nešto, bacati ih u isti koš da bi usporedili koji je bolji ima smisla koliko uspoređivanje Transformera ima sa Moon.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Film je prvenstvo napad na kršćanstvo s licemjernog gledišta modernog čovjeka, i posvemašnja izmišljotin, ali radije ne bih dalje, jer je ovo za politiku ne za pdf Film.
PS
nisam neki vjernik, da ne ispada da sam zagrižen pa mi smeta
Ne znam zašto svi skaču na Kingdom Of Heaven zbog povijesnih rupa. Tko normalan gleda Hollywood filmove zbog povijesne lekcije? KOH je avantura, meni osobno odlična, pogotovo DC verzija. Riječ je o filmu, ne dokumentarcu, tako mu treba i pristupiti. Isto vrijedi i za Robin Hood i Gladiator.

Gledati Hollywood filmove i očekivati povijesnu točnost nema pretjeranog smisla, isto vrijedi i za ocijenjivanje filmova na toj bazi.

Ali dobro, svakom njegovo.
__________________
Were you about to call me an asshole?!
Swagger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 16:44   #79
kako je gladiator zasluženo osvojio 5 oskara a lažirao je povijest?
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 16:57   #80
Gladijator je dobio 5 oskara jer je to filmska priča, a ne povijesni dokumentarac sa edukativnom svrhom. Povijesni dio je tu da se malo predoči rimsko doba, više kao atraktivna pozadina za priču. Slična situacija je i sa Kingdom of heaven, i sa Robin Hoodom i sa Apocalyptom itd... Ali ti holivudski povijesni filmovi su dobri jer se onda bar jedan dio publike zainteresira za te događaje, pa pročita što je stvarno bilo.

Inače, u topicu se spominje M Mann i stvarno, on je bolji redatelj i autor od Ridleya. Posebno se to vidi u "Posljednji mohikanac", puno bolji povijesni ep od Ridleyevih.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.