Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Pogledaj rezultate ankete: Sto ste donijeli sa sobom?
kupila sam spavacu sobu 3 20.00%
kupila sam kuhinju, TV, spavacu sobu 3 20.00%
kupila sam stan 2 13.33%
nisam kupila nista 2 13.33%
dosla sam na gotovo 0 0%
ne znam sto je ruho 8 53.33%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 15. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2013., 03:39   #1
Djevojacko ruho

Posto postoje razne teme o vjencanju ,nisam nigdje vidjela da se pise o ovoj temi ,pa eto magli bih malo.

Kad se udajte da li spremati djevojacko ruho?
Sta ste donjeli sa sobom kad ste se udavale?
Neke donesu, spavacu sobu, kuhinju, tepih itd... poklone svim clanovima obitelji itd...
Recimo moja prva nevjesta nije donjela nista, rekla je sto je ruha nameni, sto je kruha umeni.
Druga nevjesta isto tako, brat je prije svadbe kupio spavacu sobu od svog novca,dosla je na gotovo
.
Mozda ruho vise nije in?

ja znam da je nekad bilo i da je se gledalo na to,sta ce mlada donjeti kad dodje.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 03:49   #2
Što je to?
Miraz?

Ako je, logično je da ga više nema kad su se i vremena i običaji promijenili.
Prije se djevojka doslovno udavala u muževu kuću i sa svoje strane donosila miraz. Obzirom da to više nije pravilo i da više nisu samo muškarci ti koji uzdržavaju obitelj, izgubio se i taj običaj.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 03:55   #3
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Što je to?
Miraz?.
Da bas to, miraz ili ruho .
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 06:45   #4
s obzirom da ja...tako i mojil...dosta drze do nekih starih obicaja....osim spavace ide i sve ostalo..od posteljine ,, posuda, do sitnica za wc itd...
toncek111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 07:04   #5
Nemam pojma održava li se igdje u našoj zemlji još taj običaj?
Meni je to u 2013. totalno van diskusije.

Jasno da bi dvoje ljudi koji počinju zajednički život trebali biti pametni i pripremiti nešto za taj isti život, ali očekivati da to bude isključivo odgovornost žene je danas sasvim nepravedno.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 07:17   #6
S jedne strane trazimo ravnopravnost s muskarcima, a s druge strane na vjencanjima imamo prodaju/kupovanje mlade kao da je komad kakvog namjestaja ili pak ovo, donosenje miraza, koji se donosio ili jos uvijek donosi (sto je meni osobno nezamislivo) suprugovim roditeljima kao zahvalu sto jos jedna usta "besplatno" hrane!?
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 07:22   #7
Ja sam donijela kuhinju,posteljine,ručnika,posuđa,peglu i još dosta toga,ali ne zbog običaja(moja seka je npr. morala spavaću prije 20 godina), nego čisto jer smo selili u novu kuću,a i dosta sam toga podobivala od tetaka,ujni i ostalih žena... moja snaha je donjela posteljinu i par stvarčica,ali nismo gledali baš kao "miraz" jer takav pogled na to rijetko gdje više postoji
__________________
Sreća je tamo gdje si ti
malenaa21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 09:14   #8
Je li ovo neka sala?

Gdje te mlade dolaze? U kucu svekru i svekrvi? Logicno mi je da i one sudjeluju u opremanju doma, ali zvati to mirazom mi je totalno old retro

Uostalom, ne zivimo sve u kuci roditelja nasih muzeva

Vjerujem da negdje jos postoje ovakvi obicaji, ali u mom kraju mislim da je suvisno raspravljati o mirazu, na to se vise tako ne gleda. Stan smo zajedno kupili i uselili u njega prije svadbe jer mi je nezamislivo zeniti se s nekim s kim dotad nisam zivjela.

Poklone svekru i svekrvi nisam posebno kupovala - mislim da bi me svekar gledao kao da sam luda da sam mu donijela poklon , svekrva bi mi uzvratila duplim poklonom i to bi bilo sasvim suvisno. Pocastili smo ih na svadbi, a volim ih i postujem svaki dan i mislim da je to najvazniji miraz koji netko unosi u brak
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 09:18   #9
I da, po mom misljenju u anketi nedostaje nekoliko opcija:
- "kupila sam razne predmete za opremanje stana"
- "kupila sam namjestaj"
- "ne smatram to ruhom"

Ako se autorica slaze, dodat cu ih.
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 09:21   #10
mi smo se uselili u podstanarski stan i nisam nosila puno, samo ono što mi je potrebno. sada sam kod svekra i svekrve i većina stvari iz tog stana je kod mojih na tavanu lijepo zapakirana tu nije bilo smisla išta nositi jer ne znam kuda bi sa stvarima
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 13:12   #11
a što ako je moj muž uselio u moj stan u kojem su moje stvari?
samsonova is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 13:25   #12
Nedostaje mogućnost da smo zajedno sve namjestili.
Nismo gledali tko je što, ali može se reći da sam u tom slučaju odgovorna za pola svega.
I donijela sam svoju odjeću, tonu knjiga i psa.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 13:59   #13
Quote:
samsonova kaže: Pogledaj post
a što ako je moj muž uselio u moj stan u kojem su moje stvari?

Naći će se oni koji će reći da ti je muž sponzorčić.

Mislim da je to zaista izumrlo, osim možda u nekoj zabiti.
Jedino, to izroni ispod površine u slučaju razvoda, onda se cjepidlači tko je što donio i unio. Ljudi kao ljudi...
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 14:53   #14
Da, u ovoj bi se anketi dalo dodati jos deset odgovora, ali to onda vise ne bi bila tema o klasicnom mirazu
Mi smo isto u zajednickom stanu, zajedno kupili i opremili, uselili prije nego sto smo se i zarucili, dakle kod nas nema ni govora o nekakvom mirazu.
Ali vjerujem da i ovdje na forumu ima cura koje jos uvijek njeguju taj obicaj, sto svojom voljom, sto zbog sela.
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 14:58   #15
Aha, a to sam gore spomenula kao opciju koja se meni cini prikladnom: "ne smatram to ruhom"
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 16:15   #16
Ma dajte molim vas kakav miraz????

Pa gdje živite

Pa nismo u 18.st.ili meksičkoj sapunici

Idemo uskoro na svoje a sad smo kod mene,ali moj muž nije donio ništa kod nas..a nebi ni ja kod njegovih da sam išla.
Mislim da to više nema nigdje a ako i ima
__________________
...tu,solo tu...

A M N E S I A
Anayi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 21:20   #17
Quote:
Mayo kaže: Pogledaj post
Je li ovo neka sala?

Gdje te mlade dolaze? U kucu svekru i svekrvi? Logicno mi je da i one sudjeluju u opremanju doma, ali zvati to mirazom mi je totalno old retro

Uostalom, ne zivimo sve u kuci roditelja nasih muzeva :.D
Ne nije ovo nikakva sala,samo sam htjela da vidim da li postoji jos uvijek taj obicaj,ja znam da postoji u nekim krajevima.

Ti dobro znas ,da mnogi momci koje se zene ,da posjeduju svoju kucu ili stan . Ne zive svi sa roditeljima.
Sve sto mlada donese sa sobom dobro je doslo za oboje.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 21:22   #18
Quote:
Mayo kaže: Pogledaj post
Ali vjerujem da i ovdje na forumu ima cura koje jos uvijek njeguju taj obicaj, sto svojom voljom, sto zbog sela.
Sve sto donesu , donesu sebi ,to ostaje njima a ne selu.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 08:25   #19
Quote:
Anja kaže: Pogledaj post
Sve sto donesu , donesu sebi ,to ostaje njima a ne selu.
mora selo vidjeti da mlada ima štošta

mi se zajedno "kućimo" i običaj miraza je davno nestao u mom kraju.
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 08:37   #20
Quote:
Anja kaže: Pogledaj post
Ne nije ovo nikakva sala,samo sam htjela da vidim da li postoji jos uvijek taj obicaj,ja znam da postoji u nekim krajevima.

Ti dobro znas ,da mnogi momci koje se zene ,da posjeduju svoju kucu ili stan . Ne zive svi sa roditeljima.
Sve sto mlada donese sa sobom dobro je doslo za oboje.
A gle, postoje i parovi kod kojih se momak useljava curi u stan ili kucu. Treba li i on nositi miraz? Ili je to SF situacija jer si pravo musko to nikad ne bi dopustilo?

Quote:
Anja kaže: Pogledaj post
Sve sto donesu , donesu sebi ,to ostaje njima a ne selu.
Htjela sam reci da neki njeguju taj obicaj jer u njega vjeruju i postuju ga, a neki to rade samo iz straha da ih susjedi ne bi olajavali po selu.

Uglavnom, kao sto sam rekla, u danasnjem svijetu u kojem se trudimo biti ravnopravni meni je suludo da se od mlade bilo sto ocekuje. Ako useljava muzu u kucu, pretpostavljam da ce nastaviti zajednicki ulagati u to kucanstvo, a osnovna pristojnost i postovanje njegovih roditelja bi trebali biti vazniji od svih poklona i miraza. Isto vrijedi i za obrnutu situaciju, nije bitno tko se kome useljava u kucu.
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.