Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2006., 22:58   #1
Kako se peru novci?

Nije da meni treba, nego sam skužila da nemam pojma o tome kako se zapravo peru' novci...znam da se prljavi novci ulože u nekakav legalni posao i dobit od tog posla su čisti novci..ali kako se prljavi novi uopće uspiju uložit u legalan posao? sve me zanima, recite...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 23:20   #2
Quote:
Lali Puna kaže:
Nije da meni treba, nego sam skužila da nemam pojma o tome kako se zapravo peru' novci...znam da se prljavi novci ulože u nekakav legalni posao i dobit od tog posla su čisti novci..ali kako se prljavi novi uopće uspiju uložit u legalan posao? sve me zanima, recite...
Evo ti jedan banalan primjer. Imas kafic,i dnevni promet ti je 900 kava.Ti umjesto tih 900 kava prikazes da ti je promet 1400 kava.Ti ces na to platiti pdv i koji vec imaju porezi,i ti si oprao prljavog novca u vrijednosti 500 kava.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 23:52   #3
Kad uplatiš npr. u investicijski fond....npr. tko te pita otkud ti pare?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 08:18   #4
Pranje novca je uglavnom vezano za malo jače nelegalne "pogone", narko-mafiju i slično. Kad si na crnjaka zaradio par tisuća ili par desetaka tisuća kuna, onda ti pranje ne treba. Ali kad se prihodi mjere milijunima dolara, e onda je stvar ozbiljnija. Malo jače i pametnije države od naše rutinski uspoređuju legalni prihod i imovinu ljudi. Npr. ako je netko nezaposlen, a u par godina stekne masu toga, automatski je sumnjiv poreznicima. A šta tek reći za mafijaša koji recimo od trgovine ljudima ubere 5 milijuna eura godišnje, za njega je najbolje usput biti i uspješan "legalni" bizinismen, jer onda može na miru kupovat kuće, aute, jahte ili što već uspješni mafijaši vole kupovati
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 08:21   #5
odradiš neki posao, dobiješ za to keš, radiš bez računa, dakle ne plaćaš poreze, i odeš kod frenda koji je vlasnik kockarnice da potvrdi da si tu lovu dobio na ruletu . tako imaš "čisto" porijeklo novca za daljnje manipulacije.
danas više ne možeš u banci uplatiti 50.000,00 keša na tekući, a da te ne pitaju odkud ti novci...
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 09:24   #6
Quote:
danas više ne možeš u banci uplatiti 50.000,00 keša na tekući, a da te ne pitaju odkud ti novci...
Ma da, otkad to? Zakaj mene nitko nije pitao kad sam donio dvaput veći iznos?

Zadnje uređivanje kemik : 23.11.2006. at 11:27.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 10:55   #7
Quote:
Edgar kaže:
Ma da, otkad to? Zakaj mene nitko nije pitao kad sam donio dvaput veći iznos?
Zato jer je granica iznad koje moraš ispunjavati obrazac nešto preko 100.000 kn.

Zadnje uređivanje kemik : 23.11.2006. at 11:27.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:01   #8
onda dodjes 2 puta i svaki put uplatis 99.000 kn
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:19   #9
Quote:
Vojky kaže:
Zato jer je granica iznad koje moraš ispunjavati obrazac nešto preko 100.000 kn.
Ne ispunjavaš ti nikakav obrazac.
Za transakcije od 105.000,00 kn ili više moraš se identificirati (osobna, pasoš...). Odgovorna osoba zabilježi tvoj identitet. Za transakcije od 200.000,00 kn ili više odgovoran osoba obavjesti ured za spriječavanje pranja novca. I da, možeš "razbit" transakciju na manje iznose, ali se svejedno moraš identificirat ako ukupni iznos transakcija prelazi 104.999,99 kn. Uredu se prijavljuju i Loro i Nostro doznake koje imaju veze sa Off-Shore zonom.

Izvor: Zakon o sprječavanju pranja novca: NN 69/97; 106/97; 67/01; 114/01; 117/03; 142/2003.

Nemojte da vas ulovim kako perete novac
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:26   #10
Quote:
lonicera kaže:
danas više ne možeš u banci uplatiti 50.000,00 keša na tekući, a da te ne pitaju odkud ti novci...
Ma da, jel mi živimo u istoj državi? Daj Bože da je tako, ali kod nas toga neće biti još barem 10 godina.

Pranje love ti je sljedeće. Osoba xy je namještavala poslove za nekoga. Dobila je 5 milijuna EUR koji su mu uplaćeni npr. u Hypo banku u Austriji. Onda se dogovori s vodstvom banke da mu tu istu lovu, naravno uz proviziju banci, plasiraju kao kredit u HR za npr. građenje hotelskog kompleksa. Na taj nacin, ilegalno zarađen novac postaje legalan hotel koji ima svoju vrijednost i jos sam po sebi se pretvara u unosan posao. Doduse u takvom okretanju tj. pranju love ako si imao 5 milijuna na kraju te ispadne legalno prenesena vrijednost oko 20% manje jer se podrazumijeva da si podijelio dio te love osobama koje su ti pomogle legalizirati ilegalnu lovu.

Hypo banka ti je poznata po takvim dealovima (ja osobno ne mogu reci da znam, ali nagadjam za jedan takav slucaj + npr. Pašalić), samo kod nas, iako se to sve dobro zna ne postoji dovoljno jaka odluka da se stvari rasčiste jer je Hypo na žalost dosta utjecajna u HR u odnosu na maticnu Austriju gdje je tek 13-banka ko kod nas npr. Sonic baka.
goxic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:33   #11
Ili recimo prodaš 10 kg koke, zaradiš 300.000 EUR-a i onda s tom lovom napraviš 10 apartmana na Pašmanu. Nelegalnu lovu su pretvorio u legalnu vrijednost koja ti donosi legalnu dobit.

Vani npr. kad kreneš u takvu investiciju ti dolazi porezna i traži te sve dokaze odakle ti novci. Ako se već baviš nekim biznisom onda gledaju kolika ti je bila dobit, da li je na tu dobit plaćen porez, da li si digao kredit, da li si naslijedio neku nekretninu te da li si ju prodao da dođeš do love, da li je na tu prodaju uplaćen porez, bla bla.

Kod nas toga na žalost nema i uski sloj kriminalaca vrlo lako prljavom lovom stvara legalnu dobit, a na kraju puše poštenjačine. Dok god je administracija potkupljiva i ne krene se ozbiljno neće nam biti bolje.
goxic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 15:45   #12
Quote:
goxic kaže:
Ili recimo prodaš 10 kg koke, zaradiš 300.000 EUR-a i onda s tom lovom napraviš 10 apartmana na Pašmanu. Nelegalnu lovu su pretvorio u legalnu vrijednost koja ti donosi legalnu dobit.

Vani npr. kad kreneš u takvu investiciju ti dolazi porezna i traži te sve dokaze odakle ti novci. Ako se već baviš nekim biznisom onda gledaju kolika ti je bila dobit, da li je na tu dobit plaćen porez, da li si digao kredit, da li si naslijedio neku nekretninu te da li si ju prodao da dođeš do love, da li je na tu prodaju uplaćen porez, bla bla.

Kod nas toga na žalost nema i uski sloj kriminalaca vrlo lako prljavom lovom stvara legalnu dobit, a na kraju puše poštenjačine. Dok god je administracija potkupljiva i ne krene se ozbiljno neće nam biti bolje.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 15:49   #13
Quote:
goxic kaže:
Ili recimo prodaš 10 kg koke, zaradiš 300.000 EUR-a i onda s tom lovom napraviš 10 apartmana na Pašmanu. Nelegalnu lovu su pretvorio u legalnu vrijednost koja ti donosi legalnu dobit.

Vani npr. kad kreneš u takvu investiciju ti dolazi porezna i traži te sve dokaze odakle ti novci. Ako se već baviš nekim biznisom onda gledaju kolika ti je bila dobit, da li je na tu dobit plaćen porez, da li si digao kredit, da li si naslijedio neku nekretninu te da li si ju prodao da dođeš do love, da li je na tu prodaju uplaćen porez, bla bla.

Kod nas toga na žalost nema i uski sloj kriminalaca vrlo lako prljavom lovom stvara legalnu dobit, a na kraju puše poštenjačine. Dok god je administracija potkupljiva i ne krene se ozbiljno neće nam biti bolje.
pa zar ne pitaju ako si napravio te apartmane u vrijednosti recimo 300 000 e kako smo rekli, otkud ti lova za izgradit to kao vani?

ja sam čuo za 2 slučaja da ljudi nisu mogli objasniti kad im je upala policija otkud im kuća, auto, nofci...
znači ipak ima slučajeva, mozda ne tako puno i često ko vani
rivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 19:39   #14
Quote:
Lali Puna kaže:
Nije da meni treba, nego sam skužila da nemam pojma o tome kako se zapravo peru' novci...znam da se prljavi novci ulože u nekakav legalni posao i dobit od tog posla su čisti novci..ali kako se prljavi novi uopće uspiju uložit u legalan posao? sve me zanima, recite...
Kod svetica sam vidio jedan kamion sa velikom reklamom: Pranje perja!. To mora da je to!

Ne, zeku na stranu, nisam neki strucnjak, ali rekao bih da su najpogodnije varijante gdje se u normalnom poslovanju barata sa keshom. Uz vec spomenutu kockarnicu, ili sporcku kladionicu, recimo imas ducan namjestajem, na neke plasticne vrtne stolce koji te kostaju dvanaest komada 6 kuna, a ti stavis cijenu kao da je antikni namjestaj, i onda tvoj decko udje nutra i kupuje to s kesh lovom koju treba oprati.

Ili osnujes mjesecnik o plocicama za kupaone i prodajes ga za 38 kunitasa u nakladi od kojih 5000 primjeraka. U ona dva kioska na kojima se prodaju dodju tvoji decki i pokupuju sto treba.

U svakom slucaju troskovi pranja su uvijek znatni, eh... kako da posten lopov posluje u ta danasnja vremena...
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 14:11   #15
Quote:
Arash's friend kaže:

U svakom slucaju troskovi pranja su uvijek znatni, eh... kako da posten lopov posluje u ta danasnja vremena...

jednostavno,postane politicar
NHF nisam mogao odoliti.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:52   #16
Ne bih rekao da su baš svi odgovori ovdje točni, ali većina je.

Ako izgradiš apartmane, nisi oprao novac - uložio si ga bez prethodnog "pranja".

Novac se pere kad je bio ilegalno zarađen i poslije je prikazan kao legalno zarađen. Ako se dobro sjećam, EU se nedavno žalila kako u Hrvatskoj u zadnjih 3-4-5 koliko već godina (gotovo ili apsolutno) nitko nije osuđen zbog pranja novca. Primjer onog korčulanskog dilera pokazuje da se pošteni ljudi stvarno moraju potruditi da bi se nešto poduzelo oko toga što netko ima znatno više novca nego bi trebao imati. Pranje novca ne mora nužno značiti da je novac zarađen pljačkom, prodajom narkotika, uzimanjem mita i slično. Nije čest slučaj, ali može se dogoditi da je novac zarađen na pošten način, ali na njega nije plaćen porez.

Osim s primjerom raznih manjih obrta u kojima se prikaže veća dobit nego što doista jest, novac se može prati i preko raznih poduzeća na raznim Kajmanskim otočjima i slično.

Pašalićev primjer je školski primjer - privid pozajmljivanja novca od legitimnog stranog pozajmljivača, koji se ulaže u nešto kako bi se vratio kao legalan. Zbog toga je bitno imati što više educiranih ljudi jer onda ima manje mafije i toleriranja mafije a više legalnih mogućnosti za zaradu. (ne kažem da mafijaši ne mogu biti educirani, ali je puno lakše praviti se pošten pred manje educiranim ljudima ako to nisi)
bbsan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 12:07   #17
deterdžentom???
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 19:11   #18
Quote:
morski2 kaže:
Evo ti jedan banalan primjer. Imas kafic,i dnevni promet ti je 900 kava.Ti umjesto tih 900 kava prikazes da ti je promet 1400 kava.Ti ces na to platiti pdv i koji vec imaju porezi,i ti si oprao prljavog novca u vrijednosti 500 kava.
ovo je čista glupost!
pa valjda je pranje novca kad prikažeš 900 kava a promet ti je 1400 kava i onda državi platiš manji porez jer nisi sve iskazao.
morski2, ne znam kako si to objašnjavao, što si mislio, ali sve si smotao...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 19:43   #19
To sto si ti napisao nije pranje novca nego utaja poreza.
perokreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 20:11   #20
Quote:
perokreco kaže:
To sto si ti napisao nije pranje novca nego utaja poreza.
Renata, ne kužiš stvar. Perocreco, tvoj post me doveo do zaključka kako su utaja poreza i pranje novca dvije vrlo međusobno komplementarne stvari. Evo na primjer, ja poznam nekoliko vlasnika kafića, koji ovo ionako rade, pa ako neko na forumu ima novca za pranje, ja vas vrlo jednostavno povežem.

Za pravu proviziju naravno
__________________
"Ništa neće toliko unaprijediti ljudsko zdravlje i povećati šanse za opstanak na Zemlji kao evolucija prema vegetarijanskoj prehrani." Albert Einstein
Danny_boy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.