Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2017., 12:17   #581
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post



Razumijem ja to, ali za djetetovo dobro potrebno je to pred njom jednostavno sakriti i reći bit će bolje drugi puta i amen.
Bez brige....
I rekla sam joj da drugi put bude bolje.
Ovo je vise MENE strecnulo....


Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 12:21   #582
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Ja sam isto jedna od onih koja je intenzivno trebala vježbati za tjelesni. Jako sam nespretna i nikad mi nisu išle zvijezde, preskakivanje užeta... kozlić da ne spominjem.

Likovni sam mrzila jer nisam kreativna. Da mi ispadne da mi je dijete isto takvo ok mi je da ima 3 iz toga. Inače ispada da su likovni, glazbeni i tjelesni tu samo da svi imaju 5 i da im diže prosjek. Po tome je bolje da su opisne ocjene nego da se forsira da je 4 ili 5 jer su to "sporedni" predmeti...

Twinmama, pratim ti priču od početka i baš me zanima što ćeš danas čuti od učiteljice zašto je baš dobila 3 (kolko sam skužila danas ideš na info).
Sutra sam na info.
A cuj mozda je stvarno nacrtala vrapca
Bas me sad jako zanima
Meni je isto glupo malo ocjenjivanje iz tih predmeta jer ima djece koja stvarno nisu talentirana (a lik i gl su bas povezani sa talentom bez obzira na druge parametre ocjenjivanja iz tih predmeta), pa im realno to fakat rusi prosjek, a to je bas steta



Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 12:27   #583
Iz tjelesnog sam redovito dobivala jedinice iz skok šuta, pogađanja koša i sličnih igara s loptom
Jednom mi je dala loptu i rekla da nek gađam koš cijeli sat, na kraju sata me pitala jsam pogodila a ja sam rekla da nisam i dala mi je 2 za trud
ali na kraju godine sam opet imala 5 jbg
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 12:36   #584
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Ovo je vise MENE strecnulo....
ovo je jako lijepo za čuti i na žalost rijetko. drago mi je da si prepoznala i da ćeš se znati postaviti u skladu sa tom spoznajom.
moj je još u vrtiću, ali masu puta sam se uhvatila da mene neke stvari pogađaju, a ne njega.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:01   #585
Sto se tice dramljenjaI oko ocjena, mogli biste se iznenaditi cinjenicom da djeca nisu glupa da ne shvacaju vrednovanje od 1 do 5 I bez roditelja.

Oni se uspoređuju metrom brojki od pocetaka takva vredovanja, a jako ih malo uopce shvaca sto te brojke znace jer I ucitelji o brojkama I postignucima vise razgovaraju s roditeljima neho s djecom.

Djeca zapravo uopce nemaju jasnu sliku o ciljevima svega sto uce. Njih se smatra predmetima kojima se trebaju, usaditi znanja bez kriticke misli, bez jasnih ciljeva.

Pitajte djecu zasto moraju uciti pjesmice iz glazbenog napamet, cemu sluze tehnike koje rade na likovnom, zasto ih vrednuju kolicinom preskocenih strikova.

Nemaju pojma.

To se nastavlja dalje pa uce za brojke umjesto za postignuca, kompetencije, kriticko misljenje.

Sustav podupire to stancanje jednoumlja I prihvacanje da te se tretira kao tabulu rasu, kao da oni vec odavno nemaju svoja iskustva.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:08   #586
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Meni apsolutna petica nije u cilju....
Cilj mi je da dijete svlada tu teskocu, a da nekako ne trpi gradivo zbog toga. Zato bolje da ima taj individualizirani pristup i da to sto prije svladamo jer svi predmeti joj trpe zbog toga...
Nemora biti 5, ali definitivno joj pomoc treba.
I onda kud se zbog citanja i sporosti muci sa ovim ostalim predmetima, tu joj sad uvalja jos i trojku iz LIKOVNOG.
Stvarno je dosla sva jadna zbog toga

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
Ja te itekako kuzim.

I mislim da bi isto kao ti reagirala..

Nekad imam osjecaj,mozda se i varam,kao da se zbog tog problema s hrvatskim,umanjuje vrijednost i za druge predmete..
Ne zahtjevam,ne trazim da mora imati 5 iz tzk,likovnog,tjelesnog..
Ali bi me itekako bas zanimalo zasto npr bi bile trojke ili zasto 4..
Razumjela bih ako je zasluzeno,al bome ne bih ako eto kad joj vec neide citanje/pisanje sto da drugi predmeti budu bolji...?
Mislim da se tako djetetu zbilja ubija samopouzdanje,motivacija i stvara osjecaj da u nicemu ne moze biti uspjesno..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:13   #587
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
Mislim da se tako djetetu zbilja ubija samopouzdanje,motivacija i stvara osjecaj da u nicemu ne moze biti uspjesno..
A zašto bi trebalo imati osjećaj da je uspješno u npr. preskakanju užeta, ako preskoči 3 puta u zadanom vremenu, a Marko preskoči 20?
Bolje da dijete rano shvati da se samo velikim trudom može biti uspješno.

Zadnje uređivanje Flying Buttress : 15.03.2017. at 13:50.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:47   #588
Meni je prijetila da ce me rusit iz tzk jer ne mogu pretrcati 2 km unutar zadanog vremena. A ja s astmom Otisla kod doktorice, trazila postedu i umjesto tzk isla na neku korektivnu gimnastiku stalivec. Loptu ulovit ne mogu, osim eventualno slucajno, jer imam strabizam i ne gledam u 3D. Nije ju zanimalo.

Taj predmet bi se trebao ocjenjivat individualno prema trudu i napretku, a ne po apsolutnim tablicama. Meni bi napredak bio vec taj da mogu uopce u komadu istrcati kilometar-dva. Bila bi im zahvalna da su mi bar pruzili priliku nauciti trcati i pravilno disati, da su me bar malo razgibali i maknuli od stolice.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:55   #589
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Nije super, nego je dobra. Ako se prosječno dijete prosječno pozabavi nekim zadatkom, dobit će 3.
Koja se poruka šalje ako dijete koje napravi sve po uputama dobije 5, a dijete koje je zaboravilo nacrtati dimnjak 4, isto kao i dijete koje je koristilo krivu tehniku, krivo okrenulo papir i nacrtalo jato u letu umjesto rode na dimnjaku. Ili zakidaš ovog s četvorkom jer dobiva istu ocjenu kao netko tko ne pazi na satu i radi krivo, ili možeš za zaboravljeni dimnjak dati 5, što opet nije fer prema nekome tko je doista u zadatku bio odličan.
bojim se da nisi shvatila što sam napisala,
ako je nešto za 3 (dobar) onda je red da se klincu i kaže tako a, ne da mu se govori kako je 3 odlicna ocjena...ako je radi ne nacrtanog dimnjaka dobilo 4, red je da mu se to kaže, jer danas masa kuca nema dimnjak i klincu iz tog razloga, taj dimnjak uopce nije bitan...
nemreš samo davati ocjene bez da klincu objasniš zašto, jer na taj nacin on nece shvatiti gdje griješi...

Quote:
Ovakve stvari ipak dolaze od doma, ako klincu nitko ne ukaže da će s trojkama moći u slabiju srednju i baviti se (uvjetno rečeno) slabijim zanimanjem.
ne nužno,
naša uciteljica je u prvom razredu imala obicaj na taj nacin tješiti klince koju su se rasplakali radi lošije ocjene...i, dan danas joj se zna zalomiti prica kako ocjene nisu bitne al, naravno bez onog dodatka da je bitno znanje o kojem zapravo i ovisi ta ocjena...
naravno, ne tvrdim da žena to namjerno radi al, da u tom trenutku ne razmišlja o poruci koju šalje, to sigurno...što i sam prizna.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 14:23   #590
Aha, sad kužim. Tu se slažem s tobom, velika greška učiteljice.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 16:56   #591
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
tocno, nije bilo instrukcija i priprema.
zato jer nije postojao apsolutni imperativ da svi moraju proci sa 4 i 5

uopce nisu bili iznimke losi citaci i nakon razredne nastave.
samo se disleksija zvala "problemi s citanjem"
disgrafija "ruzan rukopis"
a diskalkulija je znacila da je netko "los u matematici"

sad imamo i nazive dijagnoza i prilagodjene programe i svasta nesto, a opet glad za peticama nije nikad bila veca.

lagani oksimoron koji rezultira sveopcim zajebom.
U mojoj generaciji je i u 7.-8. raz. bilo losih citaca. A imali smo dobru uciteljicu



Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ove izjave oko likovnog su kao "nisam rasist, ali mislim da bi crnci trebali sjediti odvojeno od nas".
Dijete je dobilo 3 i ne treba mu oko toga raditi ovoliku dramu jer će dobivati još trojki i što se prije s tim pomiri, tim bolje.
Nevezano za likovni, ali vezano za ocjene, htjela bi samo komentirati neke roditeljske postupke.
Situacija od nekidan. Sretnem rodicu, i sva uzasnuta mi kaze da je mali (prvasic) dobio 3 iz biologije. Eeej, tri iz biologije i pokazuje mi na sebe: vidi kakva sam, jos nisam dosla sebi.

Ulazi mali u auto (mene ni ne pozdravi, kultura nula bodova), a ona ga ispila da mi kaze koliko je dobio, da se mora potrudit naucit i ispravit, bla bla bla. Sve je odgovore naucio ko pjesmicu.

Nije ni cudo da djeca ganjaju petice kad im roditelji to namecu
Ne kazem da su svi takvi, hvala bogu ima i razboritih, ali da ima primjeraka- ima...ova moja prva
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 19:28   #592
Kad smo već kod ocjena iz tjelesnog i uvježbavanja "gradiva" doma,ja sam sa svojim djetetom prošlo ljeto preskakala uže, hvatala lopte, trčala, skakala školicu.Ove godine je radila kolut naprijed na krevetu. I ne,uz sav trud ona ima dvije lijeve noge (i ruke) i može dva , maksimalno tri puta preskočiti uže (jer ne može uskladiti rad ruku i nogu ), kolut naprijed radi uz pomoć, za skakutanje na jednoj nozi treba oooogromnu koncentraciju. Jedino što je uvježbala je bacanje lopte.
Fleksibilna nije nimalo. Meni neće uopće biti čudno kad će imati 3 ili 4 iz tjelesnog (zasad ima dobre ocjene, ali pitam se koliko dugo, ne može se trud dovijeka nagrađivat). Ja sam joj spremna reći da uopće nije važno što ne može kolut naprijed, ali da je bitno da se trudi i da vježba svaki sat tjelesnog.
Mojoj ne ubija motivaciju ocjena iz tjelesnog (jer zasad je dobra),ali i sama je svjesna da joj to nije jača strana i tjelesni ne voli. Uspoređuje se s drugom djecom i vidi što oni mogu, a ona ne može. No ne mogu ja spriječiti to uspoređivanje, kao što ne mogu ni spriječiti kad dođe doma s trojkom da se usporedi s Katicom koja je dobila peticu. Svijet je neumoljiv, svatko je u nečem dobar.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 19:41   #593
Moj je dobio 1 iz likovnog jer nije napisao ime iza rada.

Mislila sam da me mulja, dok mi učiteljica nije potvrdila.

Jedinice, dvojke i trojke iz tjelesnog su normala, iako on već dugo trenira borilački sport, super mu ide, ali se nastava tjelesnog kako nemaju dvoranu svodi na rad s loptom, a tu je tukac ko i mater mu.

Ja sam od 5. osnovne do 4. srednje iz tjelesnog imala zaključno 3 bez obzira na silan trud pa me takve stvari ni najmanje ne dotiču.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 21:26   #594
Ne bi se nikoga normalnog doticale da je drukciji upis u stednje.

Bas nikoga.

A ne bi nikomu ni kruna s glave otpala da se ti predmeti ne ocjenjuju.

Nenormalnih ima uvijek, malo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 21:51   #595
ali ocjene u prva četiri razreda se ne gledaju za upis u srednje. gledaju se tek 5.-8., i to tek unazad par godina, do tada je bilo samo 7. i 8.
a histerija jednaka od 1. do 8.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 07:22   #596
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Mojoj ne ubija motivaciju ocjena iz tjelesnog (jer zasad je dobra),ali i sama je svjesna da joj to nije jača strana i tjelesni ne voli. Uspoređuje se s drugom djecom i vidi što oni mogu, a ona ne može. No ne mogu ja spriječiti to uspoređivanje, kao što ne mogu ni spriječiti kad dođe doma s trojkom da se usporedi s Katicom koja je dobila peticu. Svijet je neumoljiv, svatko je u nečem dobar.
jedno je usporedjivati se tko brze trci ili tko ce vise pogoditi klinaca u granicaru, a tko je iz toga dobio pet ili tri.
ovo prvo je normalno i pozeljno, moze motivirati na promijenu ili na prihvacanje svoih slabih i jacanje jakih strana.
ovo drugo je besmisleno

vec sam vise puta na vise tema rekla da su brojcice u prvim razredima upotpunosti nepotrebne jer su to elementarne stvari za zivot koje se moraju savladati neovisno o ocjenama (ne samo za daljnje skolovanje nego i za zivot), al kada vec postoje, onda me smeta da se negdje ocjenjuje samo trud, donosenje pribora i sl.. iz bilo kojeg predmeta, pa i iz tjelesnog ili likovnog, koji su, kolko znam ravnopravni predmeti matematici ili hrvatskom.
ak se ocjenjuje samo to da dijete redovito nosi opremu na tjelesni, zakaj se na matematici ne ocjenjuje to da redovito donosi biljeznicu, udzbenik i radnu? uz olovcice i pernicu? zakaj tam ipak moras neki komad gradiva pokazat da znas?

sto se tice ocjenjivanja likovnog, problem je i to sto djeca na ostalim predmetima (pogotovo strani jezik i vjeronauk) konstantno dobivaju bravo, lijepo si to nacrtao, super, pet, i onda kada dobiju iz likovnog zadatak, gdje se nije trazilo da nesto ukrase i slikom uputpune tekst, nego su imali zadatak koji je trebal izvesti od pocetka do kraja, dobiju 3 ili 4 jer nisu slijedili uputu (iako su prekrasno nacrtali).
i ne razumijem stavljanje likovnih uradaka na zid (gdje se svasta nesto uvjezbava), zakaj nema na zidu radnih listova iz matematike ili listova papira gdje uvjezbavaju slovo Z?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 09:08   #597
Ja sam I protiv smajlica, keljenja stickera, sve do kraja osnovne, koja je obvezna.

Zeljela bih skolu koja porucuje da djeca uce misliti, koju se na buducnost, usmjerava poticanjem na siru sliku od brojeva.

Vanjsko vrednovanje, I njih I ucitelja, I ravnatelja, strucne sluzbe...

Utopija.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 12:23   #598
Razvoj situacije o rodi :
Tehnika ok, roda lici na rodu ali je manja od ocekivanih dimenzija pa je zato 3.
Uciteljica je ocekivala stvarno veliku rodu na tom dimnjaku, a njena je ispod ocekivanih dimenzija (tako mi je mala i sama rekla)....
Uglavnom nikakvo konkretnije objasnjenje nisam dobila....
Sad opet mislim da to nije tako bas strasno da je morala biti trojka....
Al dobro....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 13:09   #599
pa ni meni ne zvuči kao nešto baš za 3 osim ak nije neka minijaturna roda koja se jedva vidi, a dimnjak je u prvom planu. te stvari kao i sastavci, zadaćnice i sl. su podložnije subjektivnom dojmu (tak mi je jednom rekla jedna profa).
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 13:22   #600
Nije bas tak malena, hehehe....
Al dobro....sto je tu je sad.
Prokomentirala sam da ako su dimenzije rode jedini kriterij na ovom crtezu za trojku, da mi se ne cini bas fer....
Nije nista rekla

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.