Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2017., 22:11   #1
Dokaz postojanja života

U vezi sa sve češćim otkrićima ekstrasolarnih planetnih sustava, postoji li uopće način da se nedvosmisleno dokaže da podržavaju život? Ne mislim na pronalazak vode, metana ili nečeg sličnog - postoji li način da sa stopostotnom sigurnošću budemo mogli reći, to je to, pronašli smo planet sa životom?
Rainalcar is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:55   #2
4 načina:
-Mi odemo tamo i upoznamo se s njima.
-Oni dođu ovamo i upoznaju se s nama.
-Primimo komunikacijski signal u kojem oni kažu: živi smo.
-Detektiramo kisik u atmosferi planete.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:12   #3
Na Zemlji ima jako puno života kojem kisik smeta, aka anaerobne bakterije.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 06:32   #4
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
4 načina:
"Život" ne znači nužno inteligentan život.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 07:24   #5
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
U vezi sa sve češćim otkrićima ekstrasolarnih planetnih sustava, postoji li uopće način da se nedvosmisleno dokaže da podržavaju život? Ne mislim na pronalazak vode, metana ili nečeg sličnog - postoji li način da sa stopostotnom sigurnošću budemo mogli reći, to je to, pronašli smo planet sa životom?
U iducih 10ak godina uci ce u pogon teleskopi dovoljne snage da se direktno vizualiziraju extrasolarni planeti oko blizih zvijezda. Tako da je moguce da cemo dobiti direktnu potvrdu.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 08:14   #6
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
U vezi sa sve češćim otkrićima ekstrasolarnih planetnih sustava, postoji li uopće način da se nedvosmisleno dokaže da podržavaju život? Ne mislim na pronalazak vode, metana ili nečeg sličnog - postoji li način da sa stopostotnom sigurnošću budemo mogli reći, to je to, pronašli smo planet sa životom?
Ne bih rekao da postoji 100%-tni način. Analiza atmosfere bi mogla pokazati koliko je vjerojatno da bismo tu mogli očekivati život. Osim tekuće vode i nekih spojeva koje (barem kod nas) proizvodi život.

Vrlo jaka indicija bi bila kiralnost..

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
U iducih 10ak godina uci ce u pogon teleskopi dovoljne snage da se direktno vizualiziraju extrasolarni planeti oko blizih zvijezda. Tako da je moguce da cemo dobiti direktnu potvrdu.
James Webb će, koliko znam, moći samo analizirati atmosfere donekle.

Ne znam misliš li da će se moći vidjeti površina tih planeta ili nešto tako u skorijoj budućnosti?

Nije mi poznato niti teoretski kojom tehnikom bi se to moglo izvesti.

Koronografija takvih malih planeta nema šanse, nekakva flota svemirskih teleskopa baziranih na interferometriji bi isto tako mogla imati vrlo težak zadatak za takvo nešto čak i u dalekoj budućnosti.

Klasičnom optikom bi trebao negdje teleskop od 2 km da bi plinovitog diva mogao razbiti na rezoluciju od 2 pixela.

Možda nekakva ekstemno adaptivna optika, sa miješanjem svjetlosti i dobrim algoritmima bi mogla dobiti nekakvu sliku uz pomoć flote svemirskih teleskopa, ali svejedno mislim da ne bismo nikako mogli vidjeti površinu ekstrasolarnog planeta sličnog Zemlji.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:41   #7
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da postoji 100%-tni način. Analiza atmosfere bi mogla pokazati koliko je vjerojatno da bismo tu mogli očekivati život. Osim tekuće vode i nekih spojeva koje (barem kod nas) proizvodi život.

Vrlo jaka indicija bi bila kiralnost..



James Webb će, koliko znam, moći samo analizirati atmosfere donekle.

Ne znam misliš li da će se moći vidjeti površina tih planeta ili nešto tako u skorijoj budućnosti?

Nije mi poznato niti teoretski kojom tehnikom bi se to moglo izvesti.

Koronografija takvih malih planeta nema šanse, nekakva flota svemirskih teleskopa baziranih na interferometriji bi isto tako mogla imati vrlo težak zadatak za takvo nešto čak i u dalekoj budućnosti.

Klasičnom optikom bi trebao negdje teleskop od 2 km da bi plinovitog diva mogao razbiti na rezoluciju od 2 pixela.

Možda nekakva ekstemno adaptivna optika, sa miješanjem svjetlosti i dobrim algoritmima bi mogla dobiti nekakvu sliku uz pomoć flote svemirskih teleskopa, ali svejedno mislim da ne bismo nikako mogli vidjeti površinu ekstrasolarnog planeta sličnog Zemlji.
Shvaćam. U biti je onda to uglavnom senzacionalizam, nitko neće nikada moći reći, to je to, oni su tu. Moći će samo drobiti o vodi, kisiku... Čitao sam da je prije slijetanja Veneru znatan dio stručne javnosti smatrao močvarom (oblaci)! A ona nam je u najbližem susjedstvu, a koliko znam, tehnologija je danas suštinski ista kao tada. Kako onda biti u išta siguran o nečem tako dalekom?

Bi li mogao malo pojasniti kiralnost?

Zanimljivo za teleskop, upravo sam htio to pitati Čitao sam davno nešto o tome, ali brojke potrebne za vidjeti planet udaljen nekoliko svjetlosnih godina u primjerice 20x20 razlučivosti bile su potpuno nedostižne. No, vi znate bolje.
Rainalcar is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 21:53   #8
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
Shvaćam. U biti je onda to uglavnom senzacionalizam, nitko neće nikada moći reći, to je to, oni su tu.
Zapravo, mislio sam reći da nitko to neće moći sa sigurnošću utvrditi u svakom slučaju.

Ako život na im planetima bude proizvodio primjetne efekte, onda imamo dobre šanse, ali npr ako se radi o mikrobima ispod površine tih planeta, onda se to s ove distance neće moći utvrditi.


Quote:
A ona nam je u najbližem susjedstvu
Što se tiče mikroba, nismo sigurni ni što se događa ni na Zemlji, a kamoli u Sunčevu sustavu ili nedajbože dalje.

Kada se traži život u Svemiru, vrlo je bitno pronaći oblike života (najvjerojatnije mikroorganizme) koji su nastali od neke druge abiogeneze, dakle, koji se ne mogu svrstati pod današnju biološku taksonomiju, odnosno stablo života.

To se zove potencijalna shadow biosfera, a mjesto na kojem se traga je upravo Zemlja.

Za istraživati aliene i nastanak i razvoj života prvo mjesto je naš planet.

Isto tako bi trebalo istražiti Sunčev sustav i to ispod površine nekih satelita i na Marsu, iako je Mars-Zemlja vezan sustav, bilo je razmjene materijala i lako je moguće da potencijalni život na Marsu ima zajedničko porijeklo s našim..


Quote:
a koliko znam, tehnologija je danas suštinski ista kao tada
Klasična optika je ista, međutim, ima jako velikog napretka u adaptivnoj optici, interferometriji i sličnim stvarima, i tu se očekuje daljni napredak.

Naravno, ne treba biti naivan misleći da će se planet udaljen 40 ly gledati kao susjedstvo dvogledom

Quote:
Kako onda biti u išta siguran o nečem tako dalekom?
Sigurni ne možemo biti, ali ako je stvar dovoljno očita možemo je prepoznati

Quote:
Bi li mogao malo pojasniti kiralnost?
To je svojstvo molekula da odabiru određenu konfiguraciju nad njenom zrcalnom slikom, a to omogućava formiranje složenih molekula na kojima se temelji život.

Ukoliko se utvrdi da neke molekule na nekom planetu puno radije 'biraju' jednu orijentaciju npr. lijevu značajno više nego desnu, lako je moguće da je život fenomen koji samorepliciranjem 'forsira' takve molekule.

Quote:
Zanimljivo za teleskop, upravo sam htio to pitati Čitao sam davno nešto o tome, ali brojke potrebne za vidjeti planet udaljen nekoliko svjetlosnih godina u primjerice 20x20 razlučivosti bile su potpuno nedostižne.
Da, ali danas imaš ekstremno adaptivnu optiku koja kombinira sliku sa više teleskopa i posebnim algoritmima slaže i 'poboljšava' sliku.

Ne baš kao u CSI serijama, ali nešto slično
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 19:28   #9
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
"Život" ne znači nužno inteligentan život.
da, ali nama običnim ljudima jedino kontakt sa jednako naprednim ili naprednijim oblikom života ima neku svrhu...za otkrićem bakterija ili trave veselit će se jedino znanstvenici...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:06   #10
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
da, ali nama običnim ljudima jedino kontakt sa jednako naprednim ili naprednijim oblikom života ima neku svrhu...za otkrićem bakterija ili trave veselit će se jedino znanstvenici...
Reci to vjernicima koji su naučili da je postojanje života isključivo za Zemlju
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:28   #11
ah, nemoj da počnem o njima...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 14:08   #12
Piše indeks:
NASA je za danas u 20 h po našem vremenu najavila veliku konferenciju za novinare na kojoj će objaviti važna otkrića o životu u oceanima u Sunčevom sustavu.
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:15   #13
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Reci to vjernicima koji su naučili da je postojanje života isključivo za Zemlju
I ne baš, ne znam od kuda se to stalno izvlači. Nisam vjernik, ali ono što znam je da takvih tvrdnji gotovo uopće nema.

Što se tiče teme, neće se moći otkriti osim unutar Sunčevog sustava direktnim mjerenjima na površini planeta/satelita. Sav razvoj teleskopa i metoda otkrivanja egzoplaneta će se i dalje svoditi na svrstavanje planeta u "Earth-like" skupinu što se tiče mase/veličine i na mjerenje udaljenosti od zvijezde čime ga se može svrstati u "nastanjivu zonu" ili ne. Možda i neka preciznija spektroskopija s čime bi se mogli detektirati elementi, ali to realno može samo gurnuti mogućnost za nastanjivost prema + ili prema -.

Direktno detektiranje života ili znakova života sa zemlje nije moguće ni na objektima u Sunčevom sustavu, a kamoli će biti na planetima udaljenima nekoliko ili nekoliko desetaka svjetlosnih godina.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 13:32   #14
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Možda i neka preciznija spektroskopija s čime bi se mogli detektirati elementi, ali to realno može samo gurnuti mogućnost za nastanjivost prema + ili prema -.
Točno. Treba razmisliti o interferometriji, koja već sada postoji, pa će biti moguće uz nekoliko manjih teleskopa dobiti razlučivost jednog teleskopa promjera nekoliko desetaka ili stotina kilometara. Uz eliminaciju svjetlosti zvijezde, moći će se dobiti detaljne snimke površina exoplaneta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Astron...interferometry
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 14:14   #15
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
-Detektiramo kisik u atmosferi planete.
Koliko precizno i dovoljno sigurno jest ta opcija ?
van der Es-Klee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 14:46   #16
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
-Primimo komunikacijski signal u kojem oni kažu: živi smo.
Zar do sada nije bilo baš nikakvog signala zbog kojeg bismo mogli naslutiti da postoje vanzemaljski život ?
Ako je NASA u potrazi, tj.SETI već desetljećima zar ne postoji ni zrno sumnje u nešto izvan našeg domašaja ?
van der Es-Klee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 09:13   #17
Quote:
van der Es-Klee kaže: Pogledaj post
Zar do sada nije bilo baš nikakvog signala zbog kojeg bismo mogli naslutiti da postoje vanzemaljski život ?
Ako je NASA u potrazi, tj.SETI već desetljećima zar ne postoji ni zrno sumnje u nešto izvan našeg domašaja ?
Sto se Signala tice, ne nismo absolutno nikavi Signal dosad dobili koji sto-posto
dokazuje da je od Vanzemaljaca.
Ili nas izbjegavaju ili smo mi jedini.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 09:24   #18
Quote:
van der Es-Klee kaže: Pogledaj post
Zar do sada nije bilo baš nikakvog signala zbog kojeg bismo mogli naslutiti da postoje vanzemaljski život ?
Ako je NASA u potrazi, tj.SETI već desetljećima zar ne postoji ni zrno sumnje u nešto izvan našeg domašaja ?
Najvjerovatnije nismo dostigli stupanj razvoja, koji je potreban za ET kontakt.

Još uvijek nas hebe taj nesretni antropocentrizam na svako koraku.

Npr. zašto bi neka ET civilzacija, koja ima FTL pogon koristila radio !?
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:45   #19
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Najvjerovatnije nismo dostigli stupanj razvoja, koji je potreban za ET kontakt.

Još uvijek nas hebe taj nesretni antropocentrizam na svako koraku.

Npr. zašto bi neka ET civilzacija, koja ima FTL pogon koristila radio !?
Pa ja u tome nevidim kljucan problem.
Ako ti netko posalje rucno napisano pismo a u stanju si ga procitat, onda
je na tebi da li ces mu odgovorit isto rucno napisanom pismu, ili Mailom.

Evo jednog primjera:
Zamiste da je tamo neka daleko razvijenija Civilizacija vec dobila nase
Signale pa cak nas i lokalizirala. Pitajmo se dali bi takvoj Civilizaciji uopce
bilo gust stupit snama u kontakt, sa obzirom da su oni mozda vec u Kontaktu sa stotinu
drugih civilizacija na njihovom nivou. Bezveze bi na nas trosili vrijeme, mozda su vec
dosta nerazvijenih poput nas vec pronasli pa ih boli ona stvar za jos jednog mrava.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 17:46   #20
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Sto se Signala tice, ne nismo absolutno nikavi Signal dosad dobili koji sto-posto
dokazuje da je od Vanzemaljaca.
Prislušna radio stanica iz WW2 koja bi 'prisluškivala' našu komunikaciju preko neta bi čula - što točno?

A razmak je samo 75 godina u istoj - ljudskoj civilizaciji.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.