Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 16:03   #61
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
spalila bi nekog zivog da mi baci nesto.
Taj koji baca će baciti šibice te upaljač, tako da ništa.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 17:05   #62
Frendica mi je nedavno imala situaciju sa susjedom hoarderom. Problemi su se počeli javljati zbog higijenskih uvjeta u stanu, svi susjedi su počeli imati žohare, ose i svakojake gadosti.

Ispostavilo se da sloboda osobe da natrpava svoj životni prostor ipak ima granice. Došla gradska služba i silom zakona počistila i deratizirala stan. Frajer je vrištao dok se to događalo, ali vrlo brzo se smirio. Nažalost, sa žarom se bacio na dovlačenje novog smeća, tak da im izgleda slijedi ponovna intervencija. Baš me zanima dokle će to tako ići i kako će na kraju izgledati rješenje.

Moja tolerancija za hoardere je velika sve dotle dok se posljedice ne počnu osjećati izvan granica njihove privatnosti. Što se mene tiče, ne vidim razliku između njih i alkoholizma. Pij kolko ti volja dok drugi s tobom nemaju problema. Kad počnu imati, prisilno liječenje. Isto bi ja tako i ove hoardere. Ugrožavaš zdravlje susjedima - prisilna hospitalizacija, pa slaži hrpe na psihijatriji.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:19   #63
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Ja sam nekakav polu-hrčak, nisam ekstreman slučaj, ali znam da mi se stvari nagomilavaju i ne mogu ih se riješiti.
Za svaku stvar u stanu me vežu neke uspomene i kad bi ih išla baciti imam osjećaj da bi s njima otišao jedan dio moje prošlosti Znam da zvuči patetično, ali takva je situacija
U omaru držim robu koja je raspadnuta, ne bi više poslužila ni kao krpa za brisanje, ali ne mogu je baciti jer čim ih primim u ruke sjetim se nečega od prije 10 godina. Ista je stvar i s igračkama, kozmetičkim proizvodima, čestitkama (imam ih vjerojatno preko 1000)...i za važne stvari nikad nemam mjesta.
I uvijek skupljam onu plastiku od bombonijere jer će mi služiti za slikanje, a nisam kist primila u ruke već 3 godine.
Ne znam ni sama zašto ništa ne bacam, nije u pitanju lijenost nego neka suluda potreba da se opskrbljujem nevažnim stvarima.
Takvu neku emocionalnu vezanost za stvari sam imala kao dijete(imam ju i sada,ali u jako blagom obliku) i teško mi je bilo bacati stvari koje su me podsjećale na neko razdoblje mog zivota...a zaista mi nisu bile potrebne tipa raznorazne salvete,naljepnice,odjeća,papiri...polako sam osvijestila taj problem kako sam sazrijevala i počela se tjerati da bacam stvari koje mi nisu potrebne,a zauzimaju mi mjesta i praktički su za smeće.Nekako sam se vodila time da moram očistiti svoj prostor kako fizički tako i psihički,da omogućim novim boljim stvarima i uspomenama da dođu.
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 00:03   #64
Quote:
evelyn kaže: Pogledaj post
Takvu neku emocionalnu vezanost za stvari sam imala kao dijete(imam ju i sada,ali u jako blagom obliku) i teško mi je bilo bacati stvari koje su me podsjećale na neko razdoblje mog zivota...a zaista mi nisu bile potrebne tipa raznorazne salvete,naljepnice,odjeća,papiri...polako sam osvijestila taj problem kako sam sazrijevala i počela se tjerati da bacam stvari koje mi nisu potrebne,a zauzimaju mi mjesta i praktički su za smeće.Nekako sam se vodila time da moram očistiti svoj prostor kako fizički tako i psihički,da omogućim novim boljim stvarima i uspomenama da dođu.
potpisujem! :klap:
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 20:16   #65
Jooooj moji starci su takvi, sve zivo i nezivo skupljaju a pola toga im ne treba i nece nikad trebati. I stalno se svadjam s njima oko toga, ali nikako na zelenu granu. Koliko bi mogli imati fino mjesta u stanu da se to sve makne u podrum ili spremi negdje. Pogotovo ti stariji ljudi se vezu za stvari i boje se da ce im slucajno faliti, uvijek nesto..
coconut addict is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 21:24   #66
Djed moga muža.
Napunio je tavan od-do,vječno je nešto vukario..
Godinama se poslije to raščišćavanje..
Svekrva je to naslijedila od oca i puna joj je kuća stvari,ali najviše odjeće koju faktički ne nosi..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:10   #67
Upravo se liječim od hrčkastosti i bacam svašta. Malo pomalo, da ne doživim šok.

U jednoj knjižurini sam našla savjet da treba baciti sve stvari "koje u tebi ne izazivaju osjećaj radosti". Da ga se pridržavam, pospremila bih kompletnu kuću bacačem plamena pa sam malo prilagodila recept Mari Kondo pa bacam sve stvari koje u meni izazivaju suicidalnu depresiju. Mislim da sam već iskrcala deset vreća nečega, ali daleko od toga da sam gotova.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 20:58   #68
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Upravo se liječim od hrčkastosti i bacam svašta. Malo pomalo, da ne doživim šok.

U jednoj knjižurini sam našla savjet da treba baciti sve stvari "koje u tebi ne izazivaju osjećaj radosti". Da ga se pridržavam, pospremila bih kompletnu kuću bacačem plamena pa sam malo prilagodila recept Mari Kondo pa bacam sve stvari koje u meni izazivaju suicidalnu depresiju. Mislim da sam već iskrcala deset vreća nečega, ali daleko od toga da sam gotova.
kaj nisi ti otvoreno rekla da si ASPD?
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 02:34   #69
Ja iskreno nemam ni malo tolerancije prema ljudima koji u stanove dovlače i gomilaju smeće. Nije to nikakav sindrom hrčka nego je to obična neurednost i nebriga za sebe i druge ljude oko sebe. Druga je stvar kad netko ne želi baciti neku odjeću, obuću ili nešto slično jer misli da će mu trebati. I ja imam u ormaru stare odjeće ali ta odjeća je čista, uredno složena, nije razbacana po cijelom stanu i ne izaziva nikakvu opasnost po nikoga.

Ne može mi nitko reći da mu treba 100 komada hlača i jakni koje je dovukao iz svih kontejnera u gradu. Ili da mu trebaju odbačene konzerve, kutije od cipela ili vreće prepune svega i svačega koje je isto tako dovukao iz kontejnera. Ne može mi isto tako nitko reći da mu treba vlastito smeće koje umjesto da odlaže u kontejner, ostavlja i gomila u stanu. Mi smo imali u zgradi takav slučaj pred 5-6 godina kad je jedna susjeda poslije smrti muža počela u stanu gomilati smeće i dovlačiti dodatno smeće iz grada. Nikada prije to nije radila, ni ona ni muž. Sve je to išlo dok se nije počeo osjećati smrad, prvi put je policija došla i upozorila ju da to ne može raditi i da počisti. Nastavilo se po starom. Nakon mjesec dana je ponovno došla policija i rekla joj da to počisti jer će inače dobiti prijavu. Nastavilo se po starom. E bome kad je treći put došla policija, onda je došla i komunalna služba i počistila i deratizirala cijeli stan, a draga gospođa je dobila prekršajnu prijavu koja je završila kaznom od 3000 kn jer smo svi susjedi dodatno skupili potpise, tražili da ju se kazni zbog nagomilavanja smeća i to poslali na sud. Još je imala otegotne okolnosti zbog 2 upozorenja izdana od policije, a na kraju joj je sudac rekao ako se to još jednom ponovi da će dobiti 5 puta veću kaznu.

I što se nakon toga dogodilo? Neviđenim čudom, do dana današnjega nema više jedne odbačene vrećice smeća u stanu te susjede. Svakih par dana ju vidimo kako lijepo nosi vreću i spušta u kontejner, kao i svi ostali stanari. Nestao je sindrom hrčka brzinom svjetlosti, i odjednom se može ponašati civilizirano i kulturno bez ikakvih problema i bez ikakvih psihičkih dijagnoza.
zeleni mentol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 09:38   #70
Quote:
zeleni mentol kaže: Pogledaj post
kutije od cipela
hahaha. sklona sam hoardat kutije. znaci ako dobijem neku kutiju (ambalazu od neceg, mora imat poklopac) onda cu je htjet spremit. ako nadjem praznu kutiju u boravku (moze bit slatkisi neki, domacica itd ) dofurat cu je k sebi u sobu. mislim svjesna sam toga tako da nakon kratkog vremena ih pobacam (svakih par dana kad cistim sobu), al svejedno cu ih htjet sacuvat.

zapravo je pocelo tak da sam bacala cikove u kutije i onda u smece, da mi ne smrde u smecu. i eto, sad je cudan hobi.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:01   #71
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
U jednoj knjižurini sam našla savjet da treba baciti sve stvari "koje u tebi ne izazivaju osjećaj radosti".
Zaboravila si drugu polovicu ... i koje nemaju funkciju. Veš mašina ti ne izaziva osjećaj radosti, ali ti služi nekoj bitnoj svrsi. Za stvari koje ničem ne služe i ne pomažu ti u obavljanju neke bitne funkcije, dolazi joy criterium.

Znam to jer ja sam rođeni anti-hoarder Kod mene vlada ekstremni minimalizam. Bacam sve. Ja bih bila najsretnija u samostanskoj ćeliji Meni je taj kriterij radosti koji spominješ promijenio život u suprotnom smjeru, shvatila sam da sam malo preveliki asket i da trebam malo olabaviti.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:21   #72
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
kaj nisi ti otvoreno rekla da si ASPD?
Trolala sam.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.