Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2016., 13:26   #61
Quote:
Digna kaže: Pogledaj post

Naslov je rječnika baš ovakav – bez naveska na riječi hrvatskog?
Imaš oštro oko.

Podatke sam kopirao odavde. Promaknula im je pogreška.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 12:54   #62
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Imaš oštro oko.
Da bar nemam!

Quote:
Podatke sam kopirao odavde. Promaknula im je pogreška.
Možda je to pogreška Školske knjige koju su naknadno ispravili. Pogledaj način pisanja na ovoj, a zatim na ovoj poveznici. Druga je poveznica novijega datuma, jasno. Baš me zanima ima li naveska na prvim ukoričenim izdanjima rječnika.
Digna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 13:21   #63
Quote:
Digna kaže: Pogledaj post
Baš me zanima ima li naveska na prvim ukoričenim izdanjima rječnika.
Ima.
No imaju oni i svoju stranicu rjecnici.hr - Svijet riječnika, gdje nam poručuju: "Gdjegod bili, Vaši su rječnici uvijek uz Vas"
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 18:20   #64
postoji li velika razlika između Institutovog pravopisa i Babić-Finka-Moguš?
koji od tih pravopisa je "propisan", tj. koji bi trebalo čitati i primjenjivati?

hvala
sveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 11:33   #65
@ sveska

Quote:
Što se tiče pet ostalih aktualnih pravopisa, među njima nema bitnih razlika. Oni koji su računali, kažu da je svega 0,2%.
Konzervativci omalovažavaju pravopis Institutov, Matičin i Novog Libera, a hvale pravopise Školske knjige (Babić, Ham, Moguš).

Liberalima je svejedno, jer je ionako razlika svega 0,2 % i postoji mogućnost izbora pravopisnih preporuka.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 19:24   #66
Zar nije Institutov pravopis službeno prihvaćen i propisan? Ne da se baš u svemu slažem s njegovim rješenjima, ali mislim da je to bilo pitanje.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 09:46   #67


Pravopisi su stabilni koliko i Radna skupina za kurikulum. U "Jeziku" svrdlaju protiv Institutova pravopisa, a evo što piše Katičić u svibanjskom broju "Universitasa":

"Ipak je u međuvremenu 2007. Matica hrvatska objavila za javnost posve zbunjujući pravopis koji se dijelom vraća na rješenja Anićeva i Silićeva i Novosadskog pravopisa, a ignorira zaključke Vijeća za normu (…)"

"Potom je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje uzeo zadatak izraditi još jedan hrvatski pravopis koji je kompromis između pravopisa Babića i Moguša iz 2010. g., usklađenoga sa zaključcima Vijeća za normu i pravopisa Matice hrvatske, koji te zaključke ignorira."

P. S.
Meni su svi pravopisi dobri, ali im filtriram preporuke.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 18:50   #68
Ljudi koju gramatiku HJ-a? Ništa stručno i predetaljno i skupo. Za kućnu upotrebu. Pišem nešto, pa mi tu i tamo zatreba savjetnik...
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 22:59   #69
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ljudi koju gramatiku HJ-a? Ništa stručno i predetaljno i skupo. Za kućnu upotrebu. Pišem nešto, pa mi tu i tamo zatreba savjetnik...
OVA ili OVA.
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 09:43   #70
Hvala.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 15:30   #71
Pozdrav,

molim preporuku i za pravopis i za gramatiku, za malo naprednije korisnike i potrebe lektoriranja internih publikacija.

Unaprijed hvala
lai.princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 12:04   #72
Quote:
lai.princess kaže: Pogledaj post

Pozdrav, molim preporuku za pravopis i za gramatiku, za malo naprednije korisnike i potrebe lektoriranja internih publikacija. Unaprijed hvala.
Za početak bi ti trebalo ovo.

- Željko Jozić i dr.: "Hrvatski pravopis", IHJJ, 2013. - link
- Eugenija Barić i dr.: "Hrvatska gramatika", IHJJ, 2005.
- Goranka Blagus Bartolec i dr.: "555 jezičnih savjeta", IHJJ, 2016.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 10:06   #73
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Za početak bi ti trebalo ovo.

- Željko Jozić i dr.: "Hrvatski pravopis", IHJJ, 2013. - link
- Eugenija Barić i dr.: "Hrvatska gramatika", IHJJ, 2005.
- Goranka Blagus Bartolec i dr.: "555 jezičnih savjeta", IHJJ, 2016.
Hvala na preporuci, tu sam gramatiku i kupila. Moram priznati da me malo zbunjuje načinom pisanja. A i vidim da su ono što su nekad bila proste proširene rečenice sada zavisno složene s preoblikom ustrojstva..već me glava boli..

Zašto više nije moguće kupiti Hrvatski jezični savjetnik iz 1999.? Potražit ću ovu treću preporuku danas u knjižarama..
lai.princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 15:57   #74


Evo još jedan pravopis:

"Prvi školski pravopis hrvatskoga jezika". Autori Lana Hudeček, Željko Jozić, Kristian Lewis i Milica Mihaljević, IHJJ, 2016.

Na kraju knjige zadaci su za vježbu i provjeru. Nalaze se i na internetu - link.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 17:02   #75
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Evo još jedan pravopis:

"Prvi školski pravopis hrvatskoga jezika". Autori Lana Hudeček, Željko Jozić, Kristian Lewis i Milica Mihaljević, IHJJ, 2016.

Na kraju knjige zadaci su za vježbu i provjeru. Nalaze se i na internetu - link.
Išla sam se malo igrati i vrlo se razočarala. Stranice koje potpisuje HIJJ ne bi smjele u križaljci imati za glas lj i nj predviđena dva polja. Lj nije isto što i LJ.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 17:07   #76
http://hrvatski.hr/pravopisne-vjezbe/

Ja sam ovdje imao 107 od 111. Ali nakon što sam odbio gluposti koje znam, ali zbog nekih komplikacija nisam dobro ukucao.

Imaju i jednu grešku. Na jednom mjestu umjesto "snijeg" piše "snijega".
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 23:40   #77
Quote:
Digna kaže: Pogledaj post
Naslov je rječnika baš ovakav – bez naveska na riječi hrvatskog?
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Imaš oštro oko.

Podatke sam kopirao odavde. Promaknula im je pogreška.

Ne pisem hrvatski svakodnevno tako da se ispricavam na ignoranciji: je li hrvatskog ili hrvatskoga (jezika)?

Cini mi se da sam uvijek govorila (i pisala) hrvatskog, dakle bez naveska, tak da me sad ovo kopka.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 02:00   #78
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Ne pisem hrvatski svakodnevno tako da se ispricavam na ignoranciji: je li hrvatskog ili hrvatskoga (jezika)?

Cini mi se da sam uvijek govorila (i pisala) hrvatskog, dakle bez naveska, tak da me sad ovo kopka.
Koliko ja znam, pravilno je i s naveskom i bez njega, i to je samo pitanje stila.
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 14:30   #79
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, pravilno je i s naveskom i bez njega, i to je samo pitanje stila.
Ah, hvala.

Ali smije li rjecnik hrvatskog(a) jezika birati 'stil'?
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 09:44   #80


Na Interliberu je predstavljena "Hrvatska školska gramatika" Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje autorica Lane Hudeček i Milice Mihaljević.

Iz medija:

"Priručnik, koji se bavi 'teškom' temom za mnoge učenike, olakšavaju komične ilustracije Josipa Sršena i Sebastijana Čamagajevca.

- Naši likovi nemaju ime, oni su simpatični mali likovi koji izmjenjuju replike i nastali su sa željom da ovaj priručnik ne ispadne suhoparna gramatika. Ilustracije pokazuju da jezik može biti zabavan, jednostavno smo željeli da gramatika i učenje jezičnih pravila ne budu učenicima bauk - kaže Josip Sršen, poznati ilustrator, sklon pisanju jezičnih savjeta u stripu, koji je, među ostalim, za Jutarnji list radio strip 'Divlji lektor'.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.