Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 10:57   #9861
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
gledam većeras, suzumi ras16 u prizmelju 80m2, vanjska 4C
zadana 24
stvarna 24,1
potrošnja - 404W!
(cca 35% part loada)

od početka sezone, a rano je počela ove godine, 2. tjedan rujna - 380kw; 2,5 mjeseca za 350kn cirka.

džabe
i ja da se brinem o scopu i copu?
mislim da bi bilo jako korisno svima koji prate ovu temu kad bi oni koji imaju klime napisali kolika im je potrošnja, kao i koji su osnovni parametri:
- grijanje / hlađenje (kWh godišnje)
- m2
- izolacija (loša / dobra / odlična)
- lokacija (kontinent / obala)

Na taj način šire čitateljstvo bi dobilo puno bolji uvid koliko hlađenje / grijanje pomoću klima zapravo košta i na kolike okvirne troškove mogu računati.

A evo i moj slučaj:
Tek TREBAM ugraditi 2 starije fix klime (dobivene na upotrebu, iako sam mislio investirati u 2 x Toshibe Suzumi RAS16) na koje se prvenstveno kanim grijati (okolica ZG-a).
Javim kako će ići...
cruzer is offline  
Old 07.12.2017., 12:54   #9862
poduže sam na forumu i više puta to isticao, pa bi malo glupo to sve uvijek ponavljati:

grijanje / hlađenje (kWh godišnje): girjanje prve dvije sezone cca 1400 kuna, prošla zima 1650, nemam pojam koliko kw nisam pratio, ali se grije 15% u jeftinoj tarifi i 85% u skupoj

- m2: cca 80 (piše u citiranom postu)
- izolacija (loša / dobra / odlična):

renovirana starogradnja - na staru fasadu stavljeno 10cm i nek standardna pvc stolarija sa u faktorom 1,3 (ili 1,4 nezna više ni sam)

- lokacija (kontinent / obala): okolica Zagreba


kak ti misliš sa starijim fix klimama grijati na debljim minusima. One novije su mogle mislim do -7 grijati ispod ni one a kamoli neke starije

kakva ti izolacija i koliko m2 kad si misli uzeti dvije 16ice?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 07.12.2017., 12:57   #9863
Quote:
Cesc kaže: Pogledaj post
ne kužim, znači bez grijača klima na minusima ne radi ispravno ili? Mislim kaj se desi kad se zaledi ta voda? Pa to mi je onda čudno da taj grijač nije standardna stvar..
pa radi ona, ali malo otežano. buči, vibrira i tako to
sve klime koje se kod nas prodaju su za zonu avarage, samo one za cold zonu su opremljene tvornički sa girjačima (za Švedsku Finsku isl) i obično u nazivu imau dodatak tipa nordic, artic isl

jedino kod nas serijski na standrdnim modelima možeš naći grijače na nekim kinezima....a koliko koristi od njega na takvim low cost klimama otom potom

preporuka - nek ti stave grijač, ne bi smjelo više od 200-300 kn koštati
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 07.12.2017., 21:38   #9864
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
hellblade

kako si izmjerio na granici prostora da je topli zrak gore hladni dolje?

vidi da voliš pratiti situaicju pa što ne nabaviš kakvi mjerač, stotinjak kuna...
il manje

što je ne držiš na auto fanu, ionako će smanjiti u prvu brzinu kad prestane inicijalno zagrijavanje

kakva je temp u krajnjim udaljenim kutevima soba?

2000 kn popusta je odlična stvar, sad se dvije godine griješ za džabe
Zrak po podu obiju soba struji polako prema klimi. Stavio sam termometar na pod, temperatura je 21. Na 1 m i na 2 m visine je 23. Znači zrak ide od gornjeg dijela vrata, preko stropa, spušta se po prozorima i ide po podu natrag.
U kutevima također 23, na podu 21. Vanjski su zidovi (kamen 50 cm plus žbuka, bez izolacije) još uvijek na dodir malo hladniji, vidjet ćemo kroz tjedan dana da li će se početi grijati.
Također sam zaključio i da su mi termometri koje imam po sobama, oni starinski na daščicama, skoro svi netočni... Na kraju mi je jedini točan ispao termometar za meso http://img.hisupplier.com/var/userIm...53224511_s.jpg . Taj se jedini slaže s klimom, pa sam s njim i mjerio. Samo ga stavim gdje treba i pričekam 10 min, makar se kazaljka pomiče trenutno.

E sad, da dajem 100 kn za neki digitalni, pa 100 kn za infracrveni, pa 100 kn za mjerač potrošnje, pa je 12. mjesec i vrijeme poklona itd, nisam baš siguran. Morat ćete malo pričekati na drugu rundu testiranja
Zapisao sam zato stanje brojila na početku mjeseca, pa ćemo vidjeti na kraju. Za usporedbu, prošli mjesec grijanje sa TA peći i uljnim radijatorom po potrebi plus topla voda i kuhanje - preko 600 kn struje, a nije bilo baš ni hladno.

Poslije sam stavio auto fan i držao ga tako jedno tri sata i cijelo vrijeme je puhao prilično jako, pa sam ga vratio na 1 jer mi je dosadio tornado. Vidim da jednostavno nema potrebe kad je temperatura tako dobro raspoređena.
hellblade is offline  
Old 07.12.2017., 23:20   #9865
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
poduže sam na forumu i više puta to isticao, pa bi malo glupo to sve uvijek ponavljati:

grijanje / hlađenje (kWh godišnje) ...
Znam Edgarde ( ovo je pokazatelj da pratim temu!) i tvoja potrošnja mi je dala najbolju sliku na što bih mogao računati.

Quote:
kak ti misliš sa starijim fix klimama grijati na debljim minusima. One novije su mogle mislim do -7 grijati ispod ni one a kamoli neke starije
U poslovnom prostoru vel cca 115 m2 bila je firma koja je imala proizvodnju koja je zahtijevala visoke temperature i grijali su sa te 2 klime na 25°C + 2 konvektora od valjda 2 kWh. Pa ako su oni grijali na 25 - valjda ću ja moći na 20-22 (s tim da 1 prostoriju - skladište od cca 13-15 m2 ne kanim grijati).

Quote:
kakva ti izolacija i koliko m2 kad si misli uzeti dvije 16ice?
Izolacija je jako dobra
cruzer is offline  
Old 08.12.2017., 20:18   #9866
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
U poslovnom prostoru vel cca 115 m2 bila je firma koja je imala proizvodnju koja je zahtijevala visoke temperature i grijali su sa te 2 klime na 25°C + 2 konvektora od valjda 2 kWh. Pa ako su oni grijali na 25 - valjda ću ja moći na 20-22 (s tim da 1 prostoriju - skladište od cca 13-15 m2 ne kanim grijati).
Nekako mi se cini da ces tu ustedu u tome da ces klime dobiti besplatno nadoknaditi s time sto fix klime trose puno vise od invertera

Imas neku vezu za jeftiniju montazu ili placas punu cijenu?

Mozda se i varam, Edgar je imao neku fix klimu- jesi primjetio da inverter trosi drasticno manje ili nisu tako velike razlike?
caterina is offline  
Old 08.12.2017., 21:09   #9867
Varaš se grdo, nikad nisam imao fix klimu
prije toshiba imao sam haiera, ali to je bila prva serija haier invertera

a što se tiće potrošnje, baš je i meni prošlo kroz glavu da će vrlo brzo uštedu u nabavci klima anulirat većom potrošnjom

ali, opet, ak su te stare klime u redu i ak hoće grijat na debelim minusima, što da ne, dva ras16 suzumija s montažama su debelo preko 10000 kn, nemali novci
pa nek tjera te fix klime dok idu idu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 08.12.2017., 21:50   #9868
Quote:
caterina kaže: Pogledaj post
Nekako mi se cini da ces tu ustedu u tome da ces klime dobiti besplatno nadoknaditi s time sto fix klime trose puno vise od invertera
a gledaj, ovako je situacija bila...
Ispregovarao sam da uz najam prostora dobijem i klime. U datom trenutku nisam ni razmišljao da li su fix ili inv., nego sam računao koliku investiciju sam izbjegao.

Quote:
Imas neku vezu za jeftiniju montazu ili placas punu cijenu?
1800 + 200 ako ovu slabiju hoću metar dalje da bude točno iznad vrata

Quote:
Mozda se i varam, Edgar je imao neku fix klimu- jesi primjetio da inverter trosi drasticno manje ili nisu tako velike razlike?
To sam ja davno gledao kad sam kupovao svojeg fix kineza za hlađenje i računica mi je pokazala da će se prije klima raspasti nego bih ja otplatio razliku struje u hlađenju. Ali sezona hlađenja je kraća, no ipak, meni neka ove traju 2 - 3 godine, dok ne zaradim za Toshibe , ja presretan!
(A ionako ih kanim koristiti dok ne izdahnu pa makar trošile i 50 % više).
cruzer is offline  
Old 09.12.2017., 01:28   #9869
Matematika isplativost i slicno na jednu stranu, moze biti ovakva ili onakva.

Ja ne bih uzeo fix klimu zbog drugih stvari.
Ne zelim da mi vanjska ronda na max freq, i ne zelim takav komfor po kuci.
Fix klima u hladjenju ili duva ledeno ili vrti zrak u prazno.
Meni je to ne prihvatljivo i to sebi nikad nebi ugradio.
Ali ako neko mora ili zeli ok.

Moja klima u hladjenju zna da trosi oko 100 w.
To nije jako hladno, to hladi neprimijetno lagano, nevjerovatno tiho, i nevjerovatno stedljivo.
rovaccccc is offline  
Old 10.12.2017., 15:16   #9870
Pozdrav svima.

Evo, s obzirom da smo ušli u ful sezonu grijanja zanima me par stvarčica vezano za klimu jer sam se ove godine odlučio grijati s njom.

Imam Hyundai invertersku klimu, nominalna snaga je oko 3.5kw (nemojte me hvatati jel sad 3.4, 3.3 ili 3.5kw).
Recimo da ću zagrijavati prostor od nekih cca 35m2.
Zamislimo da je vanjska temeperatura zraka +5°C.

Prema Vašem iskustvu, kad se tek upali, koliko ovakvoj klimi treba u prosjeku minuta da uopće počne grijati te koliko puta će u toku dana raditi defrost, kao i koliko će taj defrost trajati?

EDIT: Jeli ovaku klimu bolje držati na AUTO, ili je bolje (što ja preferiram) prebaciti manualno na grijanje?

Hvala.
blasfemicar is offline  
Old 10.12.2017., 15:27   #9871
Na unutarnjoj jedinici sigurno ima zaljepljena vidljiva naljepnica, sa nje procitaj i tu napisi o kojem se modelu klime radi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 10.12.2017., 17:27   #9872
Quote:
blasfemicar kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Evo, s obzirom da smo ušli u ful sezonu grijanja zanima me par stvarčica vezano za klimu jer sam se ove godine odlučio grijati s njom.

Imam Hyundai invertersku klimu, nominalna snaga je oko 3.5kw (nemojte me hvatati jel sad 3.4, 3.3 ili 3.5kw).
Recimo da ću zagrijavati prostor od nekih cca 35m2.
Zamislimo da je vanjska temeperatura zraka +5°C.

Prema Vašem iskustvu, kad se tek upali, koliko ovakvoj klimi treba u prosjeku minuta da uopće počne grijati te koliko puta će u toku dana raditi defrost, kao i koliko će taj defrost trajati?

EDIT: Jeli ovaku klimu bolje držati na AUTO, ili je bolje (što ja preferiram) prebaciti manualno na grijanje?

Hvala.
Svaka klima kad se upali mora proci proces predzagrijavanja, to traje, ajmo reci u prosjeku 2-3 min, onda dok se zalijece kompresor....prodje nekih neznam 5-6 min, ovisno o vanjskim uvjetima

+5 je vec u defrost zoni, a koliko njih ce biti i da li ce ih biti ovisi o relativnoj vlaznosti vanjskog zraka i trenutnoj opterecenosti klime. Ako je vise opterecena vise ce ulaziti u defrost. Trajanje defrosta ovisi o samom softwareu klime i kolicini leda tj temp vanjskog izmijenjivaca. Ima klima koje ga odrade za pet minuta, ima ih kojima treba 15min. Duze od toga ne bi smio trajati.

Buduci da se brines defrostima, nekako mi se cini da nemas izolaciju. Ako si jos na nekom podrucju gdi zime znaju biti ostre, grijanje hyundaijem granicit ce sa pothvatom. Mislim da si za te novce ili vrlo slicne, koliko god simga platio mogao kvalitetnije trziti
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 13.12.2017., 23:26   #9873
Buuuuu.........ljudi jel' se vi grejete ili samo citate forume ?Sada je bas lep period za grejanje klimom ....
Cekamo dalja desavanja ...... i da vidimo sta donosi ova zima ...

Zadnje uređivanje 1973zoran : 14.12.2017. at 00:14.
1973zoran is offline  
Old 14.12.2017., 09:18   #9874
Evo stigla klima i za par dana bude smontirana, hitachi 35 rpc/wpc. E sad jel ima kakve veze sto je ovo serija c jer smo se bili pogodili za seriju b rpb/wpb? Jesu moguce neke izmjene s novom serijom ili je to samo stvar s proizvodnjom/godistem klime?
iken is offline  
Old 14.12.2017., 11:21   #9875
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Svaka klima kad se upali mora proci proces predzagrijavanja, to traje, ajmo reci u prosjeku 2-3 min, onda dok se zalijece kompresor....prodje nekih neznam 5-6 min, ovisno o vanjskim uvjetima

+5 je vec u defrost zoni, a koliko njih ce biti i da li ce ih biti ovisi o relativnoj vlaznosti vanjskog zraka i trenutnoj opterecenosti klime. Ako je vise opterecena vise ce ulaziti u defrost. Trajanje defrosta ovisi o samom softwareu klime i kolicini leda tj temp vanjskog izmijenjivaca. Ima klima koje ga odrade za pet minuta, ima ih kojima treba 15min. Duze od toga ne bi smio trajati.

Buduci da se brines defrostima, nekako mi se cini da nemas izolaciju. Ako si jos na nekom podrucju gdi zime znaju biti ostre, grijanje hyundaijem granicit ce sa pothvatom. Mislim da si za te novce ili vrlo slicne, koliko god simga platio mogao kvalitetnije trziti
Ukratko, defrost na rezidencijalnim uredajima u vecini slucajeva izgleda ovako nekako:

1. Sustav je u rezimu grijanja.
2. Kompresor radi N minuta.
3. Vrijeme od zadnjeg defrosta je najmanje Z minuta.
4. Vanjska temp. i temp na izmjenjivacu je manja od zadanih vrijednosti.

Ako su postignuti uvjeti, slijedi:

MrDeadpool is offline  
Old 14.12.2017., 19:06   #9876
Vani trenutno 10 stupnjeva, unutra 23, Panasonic se gasi. Niti modulacija od 0,8 kW mu nije dovoljno niska za ovih 50 m2 sa stropovima od 3 m. Temperatura ravnomjerna u cijelom prostoru. Onu noć na -5 odradio je jednakom lakoćom kao i sve ostalo, uz jedan defrost oko 3 ujutro od niti 5 minuta.
hellblade is offline  
Old 17.12.2017., 09:22   #9877
Ja sam na kraju za drugu klimu uzeo Daikina K3, jednostavno je ponuda bila predobra da bi ju odbio, a kako ide u djecju sobu, onda mi je vrlo bitna ta jako niska razina buke i unutarnje i vanjske jedinice.
Vidjet cu kako ce se ponasati u odnosu na Hitachi, ali s obzirom da se uredno grijem sa jednim Hitachiem, ovaj Daikin ce biti vise nego dovoljan da mu olaksa posao da ne radi stalno tako opterecen.
MR1202 is offline  
Old 17.12.2017., 09:24   #9878
Quote:
iken kaže: Pogledaj post
Evo stigla klima i za par dana bude smontirana, hitachi 35 rpc/wpc. E sad jel ima kakve veze sto je ovo serija c jer smo se bili pogodili za seriju b rpb/wpb? Jesu moguce neke izmjene s novom serijom ili je to samo stvar s proizvodnjom/godistem klime?
Rpc je bolji model i ima mogucnost spajanja wifiem uz kupovinu wifo modula dok RPB nema i RPC bi trebala imati novije i bolje kompresore
MR1202 is offline  
Old 19.12.2017., 20:28   #9879
Jedan je problem kod niske modulacije - hladnjikavo puhanje. Rađe bi da klima ima višu modulaciju i da se pali i gasi, ali da barem dok radi puše toplo, nego da mi ovako hladnjikavo i kontinuirano puše za vrat. Klima je 2 tjedna u stanu a starom već ne paše jer on baš MORA sjedit odmah ispod nje.
hellblade is offline  
Old 19.12.2017., 22:14   #9880
lijepo ti piše u uputama da se klima ne montira tamo gdi direkt puše u ljude

šta ćeš po ljeti, kad ne da će puhati hladnjikavo, nego će puhati - hladno

šta ćeš onda?

sad ti puše hladnjikavo za vrat, a onda će ti puhat hladno
to je kao ugodno?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.