Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 19:45   #201
Nece biti rata ako su vecina travari

peace
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 20:06   #202
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Nece biti rata ako su vecina travari

peace
oče kad jednima ponestane trave
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:10   #203
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Nedo te kru´da se opet zarati!!!!!!! ko ce nas braniti???
Kako procita ovdje vecina travari...
iz iskustva..bolje travari , nego oni "primjerni" vojnici....
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:13   #204
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
iz iskustva..bolje travari , nego oni "primjerni" vojnici....
Ne sumnjam u to,uvjek je bilo "daj nesto da se opustimo ili zagrijemo" sad dali to bila trava,rakija ili ne znam sta...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:47   #205
VOJARNA U JASKI,služenje 1997/1998 g.

Ekipa poooozdrav. Eto ja tamo služio prije 20 g. ,pa ako ima netko ko je bio tamo,da evocirani uspomene,i sjetimo se desetnika Kuzmanović,Ropara i Markulina...
__________________
believe...always believe...and keep the faith ... !
be real is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 08:32   #206
Quote:
be real kaže: Pogledaj post
Ekipa poooozdrav. Eto ja tamo služio prije 20 g. ,pa ako ima netko ko je bio tamo,da evocirani uspomene,i sjetimo se desetnika Kuzmanović,Ropara i Markulina...
Tema je Zatečeni na odsluženju JNA a ne Uspomene ročnika iz HV-a...
__________________
Karlovac nikada neće biti Кордуновац
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 12:37   #207
Da i ja malo zasolim temu.
Bil sam u JNA 1990/1991. s bratom blizancem. Moralo se, baš se pogodilo da u rujnu '90. idemo u vojsku. Već smo bili i na izborima i Hrvatska je praktički bila tu, ali kaj možeš.
Bilo je dosta dobro u početku, privikavanje na vojni dril, stjecanje prijatelja i sve ono normalno kaj se u svakoj vojsci već događa. Naravno, prvi dan kad smo došli, zapovjednik (potporučnik) voda nas je zval jednog po jednog Hrvata u svoju sobu i pital nas je za koju stranku smo glasali na izborima. Tak da nam je već na početku bilo sve jasno.
Sranja i uzbune su počele negdje krajem siječnja 1991., bili su valjda u Beogradu neki sastanci predsjedništva Juge ili kaj već.
Stekli smo jednog velikog prijatelja iz Borova Naselja koji je za prvi maj otišel na vikend, a 2. svibnja znamo svi kaj je bilo u Borovu Selu. Kad se vratil s videnda pričal nam je o tome i mi smo tu naravno popizdili. U vojarni nitko nije ni znal da se dogodil pokolj hrvatskih policajaca, to se skrivalo.
Krajem svibnja, kad smo već i smišljali kak da pobjegnemo, jednu večer smo se napili i upali u našu spavaonicu negdje oko ponoći i galamili, jebiga bili smo pijani.
Dežurni u hodniku je bil desetar, dečko iz Vukovara, Hrvat, kasnije vukovarski branitelj. Ušel je za nama u sobu i počel nas je smirivat, ali pričal je čisto ekavski i burazu je dopizdilo i okrenul se tom dečku i rekel mu je: A kaj ti hoćeš, jebem li ti mater srpsku.
Dečki moji, takav muk nikad niste doživjeli. Znači, svi su se već od te galame probudili i počeli dobacivat tipa šta je bre ajde na spavanje itd., većina ih je bila Srba, barem 70% u spavaonici. I onda buraz to ispali...
Za par dana smo dobili prekomandu, i ovaj dečko iz Borova Naselja.
To je bilo u Banjoj Luci, prekomandu smo dobili u Prijedor.
Kak to obično i bude, reputacija nas je pratila do Prijedora di baš i nismo bili omiljeni.
Da skratim, ja osobno sam imal tri prijetnje smrću, od toga dva puta repetirani kalašnjikov u trbuh...
Treći put je bil kad nas je jedan vodnik, Savić, najebal buraza i mene da čistimo minobacač 120mm. Čistimo mi to lagano i frajer veli: Momci, vi ste Hrvati, kad odete iz JNA priključit ćete se Hrvatskoj vojsci pa ćemo da vas ubijemo na ratištu. Mislim da bi vas sad trebali ubiti.
Drek mi se smrznul u guzici. To je bilo negdje u srpnju 1991., već je bilo veliko sranje u Hrvatskoj.
Mogel bi tu još pisat sto godina, uglavnom pobjegli smo 25.08.1991. Hvala starijem vodniku Draganu Mikiću koji nam je tam bil zapovjednik, čovjek je znal da bumo pobegli pa je otišel taj dan ko fol nekaj obavljat u Sanski Most.
Bil je dobar čovjek, tak da ne bi ispalo da su svi oficiri bili čudovišta.
Naravno, poslje smo buraz i ja i bili u HV. Jebi se Saviću
__________________
Hrvatski Country portal

I'll never swim Kern river again
Kernriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 09:42   #208
Samo bi volio da se zna kako smo prosli generacija 71 i 72 god.u jna.
Jakso01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 09:48   #209
Bjezanje iz jna.

Rod.72 g.otiso u jna 16.3.91.kumanovo.sest mjeseci obuke.samostalni izvidacki vod.nakon toga u skoplje 16 autobusa cekalo je.putem decki su poceli bjezat .onda su autobusi zaustavljali se u tunelima da vrsimo nuzdu.dolazimo u kozaru b.luka par dana zatim na ratiste stara gradiska.nas dvojica samo prespavali i u rano jutro bjezi.tocno 20.9.91.g.uhvaceni smo selo dubovac pokraj okucana.decki u civilu teritorijalna obrana t.o.da skratim cetiri dana s.gradiska na podu lezali rezervisti hoce bombu ustasama ubacit.zatim sarajevo vojni sud .zatim zenica posebni paviljon za dezertere.145 dana sve skupa.bilo je svega od da nas streljaju do budenja sa cizmom u rebrima.danas niko nezna sta s bosnom.kome da se obratim.sve u svemu mi smo bili otpisani .suden sam samo zato sto nisam zelio pucat na svoj narod.
Jakso01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 00:17   #210
Quote:
Jakso01 kaže: Pogledaj post
Rod.72 g.otiso u jna 16.3.91.kumanovo.sest mjeseci obuke.samostalni izvidacki vod.nakon toga u skoplje 16 autobusa cekalo je.putem decki su poceli bjezat .onda su autobusi zaustavljali se u tunelima da vrsimo nuzdu.dolazimo u kozaru b.luka par dana zatim na ratiste stara gradiska.nas dvojica samo prespavali i u rano jutro bjezi.tocno 20.9.91.g.uhvaceni smo selo dubovac pokraj okucana.decki u civilu teritorijalna obrana t.o.da skratim cetiri dana s.gradiska na podu lezali rezervisti hoce bombu ustasama ubacit.zatim sarajevo vojni sud .zatim zenica posebni paviljon za dezertere.145 dana sve skupa.bilo je svega od da nas streljaju do budenja sa cizmom u rebrima.danas niko nezna sta s bosnom.kome da se obratim.sve u svemu mi smo bili otpisani
Ja sam služil JNA u vojarni Kozara, Banja Luka. (16.09.1990. - bijeg iz Prijedora '91.)
Di ste bili smješteni u vojarni? Kaj se tam događalo (ja sam dobil prekomandu krajem svibnja '91. u Prijedor)?
__________________
Hrvatski Country portal

I'll never swim Kern river again
Kernriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 13:04   #211
Par dana smo bili u kozari.sjecam se da je nekakav oficir.dosao sa dvora na uni sav nabrijan.najvise tj.dana da sam bio u kozari ne sjecam se bas tocno.negdje od 13.9.91.
Jakso01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 20:53   #212
[QUOTE=Jakso01;73525549]
Quote:
Jakso01 kaže: Pogledaj post
Rod.72 g.otiso u jna 16.3.91.kumanovo.sest mjeseci obuke.samostalni izvidacki vod.nakon toga u skoplje 16 autobusa cekalo je.putem decki su poceli bjezat .onda su autobusi zaustavljali se u tunelima da vrsimo nuzdu.dolazimo u kozaru b.luka par dana zatim na ratiste stara gradiska.nas dvojica samo prespavali i u rano jutro bjezi.tocno 20.9.91.g.uhvaceni smo selo dubovac pokraj okucana.decki u civilu teritorijalna obrana t.o.da skratim cetiri dana s.gradiska na podu lezali rezervisti hoce bombu ustasama ubacit.zatim sarajevo vojni sud .zatim zenica posebni paviljon za dezertere.145 dana sve skupa.bilo je svega od da nas streljaju do budenja sa cizmom u rebrima.danas niko nezna sta s bosnom.kome da se obratim.sve u svemu mi smo bili otpisani .suden sam samo zato sto nisam zelio pucat na svoj narod.
Napiši još koji detalj.Jesi građanin RH?Postoji presuda?Kako si se izvuka iz JNA?Imaš kakav status zarobljenika,logoraša,civilne žrtve rata?....
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 03:06   #213
daj to u novine
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 19:59   #214
Drzavljanin rh i roden u slavoniji.svi peru ruke posto nisam bio hv vojnik.kad sam 92 dosao od tad u hv.do 2001. i mirovina.trebamo prvnu sluzbu i da se svi skupimo a ima nas fala bogu jos zivi.da se ne zaboravi netreba mi nista drugo.
Jakso01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2019., 17:42   #215
Quote:
Jakso01 kaže: Pogledaj post
Drzavljanin rh i roden u slavoniji.svi peru ruke posto nisam bio hv vojnik.kad sam 92 dosao od tad u hv.do 2001. i mirovina.trebamo prvnu sluzbu i da se svi skupimo a ima nas fala bogu jos zivi.da se ne zaboravi netreba mi nista drugo.
Bila i ostala tabu tema.Kad vidiš ove činjenice do kojih smo došli na sličnoj temi jasno je da nitko neće preuzeti odgovornost....
1.MORH vrši regrutaciju i novačenje u JNA 1990g.i1991g.
2.Sekretari za narodnu obranu šalju ročnike u JNA paralelno kad osnivaju ZNG(travanj 1991) i dragovoljci su DR od 08.10.1990 g.
3.Vrh RH iako ima ustavne odredbe od 21.02.1991 g.da zaustavi slanje ročnika u JNA to tek radi29.07.1991 g.
4.RH 1990/91 šalje više ročnika od zadanih kvota SSNO
5.Zakonom o obrani donesenim 28.06.1991 g. koji stupa na snagu 20.09.1991 i dalje stoji da hrvatski građani služe vojni rok u JNA,ali na teritorij RH
6.Niti jedan građanin RH koji je na služenju vojnog roka JNA nije razmjenjen iako je od 15.08.1991.Dopunama Zakona o obrani od 08.10.1991 g.proglašen zarobljenikom(izuzev prebjega koji su zarobljeni kao pripadnici OSRH i suđeni za dezeterstvo iz JNA)
7.Da je krajem veljače još oko 3000 građana RH na služenju vojnog roka u JNA(iako je već prva klasa redovnog služenja vojnog roka u HV)
8.Da zarobljeni,mučeni,ranjeni,ubiveni hrvatski ročnici JNA imaju status neprijateljskog vojnika(zarobljeni,mučeni,ranjeni,ubiveni od pripadnika JNA prilikom bijega...odbivanja izvršenja zadatka...)
9.Da radno nesbosobni hrvatski ročnici nastradali u JNA imaju status civilnih žrtava s nadoknadom od par stotinakuna...
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2019., 22:09   #216
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Bila i ostala tabu tema.Kad vidiš ove činjenice do kojih smo došli na sličnoj temi jasno je da nitko neće preuzeti odgovornost....
1.MORH vrši regrutaciju i novačenje u JNA 1990g.i1991g.
2.Sekretari za narodnu obranu šalju ročnike u JNA paralelno kad osnivaju ZNG(travanj 1991) i dragovoljci su DR od 08.10.1990 g.
3.Vrh RH iako ima ustavne odredbe od 21.02.1991 g.da zaustavi slanje ročnika u JNA to tek radi29.07.1991 g.
4.RH 1990/91 šalje više ročnika od zadanih kvota SSNO
5.Zakonom o obrani donesenim 28.06.1991 g. koji stupa na snagu 20.09.1991 i dalje stoji da hrvatski građani služe vojni rok u JNA,ali na teritorij RH
6.Niti jedan građanin RH koji je na služenju vojnog roka JNA nije razmjenjen iako je od 15.08.1991.Dopunama Zakona o obrani od 08.10.1991 g.proglašen zarobljenikom(izuzev prebjega koji su zarobljeni kao pripadnici OSRH i suđeni za dezeterstvo iz JNA)
7.Da je krajem veljače još oko 3000 građana RH na služenju vojnog roka u JNA(iako je već prva klasa redovnog služenja vojnog roka u HV)
8.Da zarobljeni,mučeni,ranjeni,ubiveni hrvatski ročnici JNA imaju status neprijateljskog vojnika(zarobljeni,mučeni,ranjeni,ubiveni od pripadnika JNA prilikom bijega...odbivanja izvršenja zadatka...)
9.Da radno nesbosobni hrvatski ročnici nastradali u JNA imaju status civilnih žrtava s nadoknadom od par stotinakuna...
Sve je to u redu. Nisu svi Hrvati bili zarobljeni u JNA, neki su bili vrlo aktivni u borbi protiv HV-a. Ne treba generalizirati.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 00:14   #217
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Sve je to u redu. Nisu svi Hrvati bili zarobljeni u JNA, neki su bili vrlo aktivni u borbi protiv HV-a. Ne treba generalizirati.
Nikakvo generaliziranje...Svi građani RH koje je MORH poslalo na sluzenje vojnog roka u JNA su zakonom RH postali zarobljenici.Znači bez obzira gdje se nalaze u vojarni,na ratištu,u vojnom zatvoru....oni su zarobljenici i prema njima se država RH tako trebala i ponašati!
.Zakonom o dopuni i izmjenama zakona o obrani od 08.10.1991 člankom 9 je definirano:
Članak 9.

Državljani Republike Hrvatske, koji se danom stupanja na snagu ovoga zakona, nalaze na služenju vojnog roka u JNA moraju se otpustiti sa služenja vojnog roka u roku od 8 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona. Ukoliko JNA ne otpusti sa služenja vojnog roka državIjane iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da ih je zadržala u zarobljeništvu.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 08:58   #218
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Nikakvo generaliziranje...Svi građani RH koje je MORH poslalo na sluzenje vojnog roka u JNA su zakonom RH postali zarobljenici.Znači bez obzira gdje se nalaze u vojarni,na ratištu,u vojnom zatvoru....oni su zarobljenici i prema njima se država RH tako trebala i ponašati!
.Zakonom o dopuni i izmjenama zakona o obrani od 08.10.1991 člankom 9 je definirano:
Članak 9.

Državljani Republike Hrvatske, koji se danom stupanja na snagu ovoga zakona, nalaze na služenju vojnog roka u JNA moraju se otpustiti sa služenja vojnog roka u roku od 8 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona. Ukoliko JNA ne otpusti sa služenja vojnog roka državIjane iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da ih je zadržala u zarobljeništvu.
Ratni zarobljenik ne moze biti osoba koja nosi pusku i puca po svom narodu. Ne tvrdim da su to svi cinili. Jedan dio je pobjegao i presao na nasu stranu, dio je pokusao bjezati pa je bio u zarobljenistvu, ali veci dio je aktivno sudjelovao u agresiji RH. To se ne odnosi samo na rocne vojnike nego i na casnike tzv. JNA.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 13:48   #219
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ratni zarobljenik ne moze biti osoba koja nosi pusku i puca po svom narodu.
Imajte na umu da je ovo podforum Povijest, pa su nam u prvom planu činjenice o prošloj stvarnosti, zatim tumačenje tih činjenica (što je stvarni posao historičara, čovjeka koji se na znanstveni način bavi prošlom stvarnošću) a tek onda, eventualno, naše vrednovanje (što mi o tome mislimo).

@dividenda je istakao činjenicu, da je Hrvatska u trenutku stupanja na snagu odluke o razdruživanju iz SFRJ donijela zakon, po kojem se svi ročnici (časnici JNA su druga priča), koji su zadržani u JNA, smatraju zarobljenicima. Nije uvjetovano je li im oduzeto oružje. Jest da je to neobična situacija, ali kad kažeš "ne može" izražavaš svoj stav, a ne činjenicu. Eto, RH je tada donijela takav zakon, proglasila je da tako smatra, dakle nije da se ne može.

A vojska je zaguljena, uvijek je bilo onih koji su bili vrlo nevoljni pa su potjerani u vojsku pa sudjelovali u borbama jer su časnici i posebne jedinice i drugi vojnici pazili na njih da ne pokušaju pobjeći. Tako je bilo npr. s nekim Mađarima, Srbima i drugima iz Vojvodine, koji su bili mobilizirani i natjerani u borbu u istočnoj Slavoniji, a i dio drugih.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 23:33   #220
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Imajte na umu da je ovo podforum Povijest, pa su nam u prvom planu činjenice o prošloj stvarnosti, zatim tumačenje tih činjenica (što je stvarni posao historičara, čovjeka koji se na znanstveni način bavi prošlom stvarnošću) a tek onda, eventualno, naše vrednovanje (što mi o tome mislimo).

@dividenda je istakao činjenicu, da je Hrvatska u trenutku stupanja na snagu odluke o razdruživanju iz SFRJ donijela zakon, po kojem se svi ročnici (časnici JNA su druga priča), koji su zadržani u JNA, smatraju zarobljenicima. Nije uvjetovano je li im oduzeto oružje. Jest da je to neobična situacija, ali kad kažeš "ne može" izražavaš svoj stav, a ne činjenicu. Eto, RH je tada donijela takav zakon, proglasila je da tako smatra, dakle nije da se ne može.

A vojska je zaguljena, uvijek je bilo onih koji su bili vrlo nevoljni pa su potjerani u vojsku pa sudjelovali u borbama jer su časnici i posebne jedinice i drugi vojnici pazili na njih da ne pokušaju pobjeći. Tako je bilo npr. s nekim Mađarima, Srbima i drugima iz Vojvodine, koji su bili mobilizirani i natjerani u borbu u istočnoj Slavoniji, a i dio drugih.
Napisao sam cinjenice. Cinjenica je da je dio Hrvata u JNA i TO pucao na svoj narod. Prema iskazu hrvatskih vojnika u Bogdanovcima 1991. Tijekom borbi jedan pripadnik tzv. JNA je bacio bombu u podrum i ubio nekoliko civila. Nedaleko od tog mjesta i taj vojnik je poginuo. Kada su pregledani dokumenti nadjeni kod njega, vidjelo se da je Hrvat. Nisam siguran da je iza njega stajao pripadnik specijalnih snaga i rekao "sada baci bombu". Ako si natjeran u borbu, znaci da u ruci imas oruzje i mozes birati na koju ces stranu pucati.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.