Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2004., 18:50   #1
Zubna pasta

Za početak treba reći da više od 80% odraslih ima neku periodontalnu bolest (bolest d?sn?), a čak 99% ne zna za jasne simptome ove bolesti. Glavni je uzor — naravno — loša higijena usne duplje. Dovoljno je reći i da više od 90% svih bolesti ima neku oralnu manifestaciju.

Bolesti d?sn? dovode do stomačnih čireva, infarkta, plućnih bolesti, upale pluća, srčanih problema i viskog nivoa šećera u krvi.

Da biste sprečili ove bolesti, potrebno je odabrati pravu pastu za zube. Ali, nisu sve iste. One koje su dobre ne bi trebalo da sadrže sledeće sastojke:

— Natrij(um)-lauril-sulfat (sodium lauryl sulfate), koji se dodaje pasti da bi penila! On ničim ne doprinosi boljem zdravlju zuba. Naprotiv — isušuje usta, kao i svaki sapun. Spaunima je osnovni sastojak upravo natrij(um). Osim isušivanja izaziva i mikroskopske promene na tkivu usne duplje. Ovaj se sastojak često nalazi i u šamponima i na koži glave može izazvati razne promene. U laboratorijama se koristi kao stabilizator i rastvarač belančevina i masti. U zubnoj pasti on deluje kao emulgator (mešač) ulja i sastojaka zasnovanih na vodi.

— Saharin: bela kristalna supstanca, C7H5O3NS, oko 500 puta slađa od trščanog šećera, koja se koristi kao zamena zaobični šećer u dijetama dijabetičara i kao nekalorični zaslađivač. Obično se nalazi u dečijim pastama, koje obično imaju slatkast ukus.

— Natrij(um)-hlorat (sodium chlorate), supstanca koja često dovodi do trovanja i ne proizvodi kis(eon)ik, kao što se obično misli. U Ujedinjenom Kraljevstvu proizvodi koji sadrže hlorate skinuti su s tržišta pre nekih 60 godina.

— Benzalkonij(um) hlorid, koristi se kao 'konzervans' u kapima za oči i sprejevima za nos. Nedavno su istraživači u Evropi otkrili da ovaj sastojak dovodi do mnogih alergijskih reakcija. Ova studija kaže da je oko 10% populacije na njega alergično.

Toliko od mene.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 19:01   #2
Najbolja zbubna pasta

nema dileme, najbolja zubna pasta je Aronal ujutro, a elmex uvečer.
ispitano, provjereno, najbolje moguće.
Old 31.07.2004., 21:44   #3
jednom smo ja i frend stopirali i pokupio nas neki švicarac koji se bavi nečime što ima veze sa stomatologijom. uglavnom, upitah ga koju zubnu pastu preporuča i on je rekao da je jako bitna da pasta u sebi sadrži mnogo fluora. Što više to bolje.

A sad ne znam. Ja koristim Colgate
Old 01.08.2004., 00:47   #4
svaki zubar ce ti reci drugu vrstu.

glavno da se zubi peru.

meni je sadasnja zubarica preporucila sensodyne, imam kod kuce 2 vrste bas njihove, ali te mi imaju bljak okus. navise volim signal & aquafresh.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 13:00   #5
ilica 72(ili70?) dućan makronove, paste od Urtekrama, tee tree, komorač, toplo preporučujem
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2004., 16:45   #6
A dobro da nisi napisao da mogu dobit i rak na mozgu od pokvarenog zuba...
Old 04.08.2004., 19:26   #7
Preporucio bih ti i MISVAK, to je neko drvo koje se vjekovima već koristi za pranje zuba na bliskom istoku. Da vidiš što su im bijeli zubi, i dan danas se mnogo koristi...
malibeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:03   #8
Lightbulb Zubna pasta

Zanjima me koju pasu koristite, i koja pasta za zube je najbolja.....ako znate za neka istrazivanja?

Naime procito sam da su u jednom istrazivanju , oko 15% pasta je imalo u sastavu šečer
Da, supstancu koja zapravo najviše šteti zubima.
Ako imate kakva saznanja o tome, podijelite.....
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:23   #9
ja koristim Sensodyne Whitening koja u sebi umjesto glukoze ima saharin.
Old 23.02.2005., 17:31   #10
Quote:
Riječanka kaže:
ja koristim Sensodyne Whitening koja u sebi umjesto glukoze ima saharin.
Na niti jednoj pasti ne pise da sadrzi saharozu, glukozu ili fruktozu, tako da je tvoj dodatni komentar suvisan (tko bi uopce kupio takvu pastu!?). Generalno, paste obicno "zaslade" sorbitolom i saharinom, nekad dodaju i ksilitol te mozda jos neka sladila (pomocu vise razlicitih sladila postize se sinergijski ucinak).

Tvore - daj detalje!
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:00   #11
redovito koristim samo paste za izbjeljivanje
tj. Vademecumovu express white 10 days...

ne znam dal je uopće to ok, stalno koristit samo takve paste?

*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:05   #12
Re: Pasta za zube?

Quote:
tvor kaže:

Naime procito sam da su u jednom istrazivanju , oko 15% pasta je imalo u sastavu šečer
u kojem istrazivanju, moze referenca?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:07   #13
može li mi netko reći zbog čega se uopće u pastu za zube stavljaju sladila
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:09   #14
zbog poboljsanja okusa. da je pasta pregorka ili prekisela, bilo bi neugodno
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:13   #15
parodontax

na biljnoj bazi
bljak je
zubi zute
al rjesava probleme parodotnoze
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:15   #16
Quote:
violent_femmes9 kaže:
zbog poboljsanja okusa. da je pasta pregorka ili prekisela, bilo bi neugodno
pa baš mi ni sad nema bogznakakav okus

svejedno, hvala na objašnjenju
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:15   #17
Meni je dosadno uvijek prati zube istom pastom, pa svaki put kupim drugu. Al nekako ne razmisljam o njima, sve su mi iste, mozda su mi malo draze one s biljkama, jer me mentol pece. Al to mi je sva poznata razlika.
Lavanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:20   #18
Quote:
allegra kaže:
pa baš mi ni sad nema bogznakakav okus

pa zamisli da je jos nisu zasladili

Quote:
atlantis kaže:
parodontax

zubi zute
al rjesava probleme parodotnoze
sta stvarno utjece na boju zubi? a da ti to ipak nije od neceg drugog?
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 20:32   #19
Quote:
violent_femmes9 kaže:

sta stvarno utjece na boju zubi? a da ti to ipak nije od neceg drugog?
jap

nije od niceg drugog... bash je od paste... al jebe mi se da su mi i ljubicasti sve dok mi se sranje od upale ne vraca
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 22:59   #20
Re: Pasta za zube?

Quote:
tvor kaže:
Zanjima me koju pasu koristite, i koja pasta za zube je najbolja.....ako znate za neka istrazivanja?
Koristim vec dugo Signal i zadovoljna sam.

Btw. koliko dugo vam traje jedna cetkica za zube? Pitam jer se uvijek iscudujem mojoj priji koja kupuje novu cetkicu svakih 3 tjedna...po meni je to malo prekratak rok trajanja (meni traje 4 mjeseca), ne bi da cetka dupe poslije svakog obroka

Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.