Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2015., 19:16   #81
Prvo pitanje neznam.
Fiksni trosak ti je racunovodja, vodjenje bankovnog racuna, naknada komori ako postoji, rezije, najamnina, turisticka/spomenicka/sume na kraju godine (ako si obveznik turisticke i spomenicke).
To bi ukratko bilo to.
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 19:22   #82
Quote:
mate1811 kaže: Pogledaj post
Poštovana,

kratko pitanje: ako ovlašteni ing.el. pored stalnog zaposlenja u firmi nekog poslodavca otvori ured ovlaštenog inženjera (samo za sebe), mora li plaćati mirovinsko i zdravstveno za sebe u sklopu tog ureda obzirom da mu poslodavac u firmi u kojoj radi to uplaćuje?

Ukoliko ne, koji su uopće stalni troškovi ureda ovlaštenog inženjera? Pitam za slučaj da ured nema posla, koji su mu konstantni izdaci koje mora podmirivati?

Hvala.
Stari je post, ali je tematika i dalje interesantna jer upravo ja ovako radim kao građevinar koji uz stalni posao ima otvoren ured ovlaštebog inženjera građevinarstva.

I ja sam mislio da ne treba plaćati MO i ZO ako ti ga plaća firma gdje si stalno zaposlen, no meni je porezna zaračunala u mojoj PKK kartici i MO i ZO.
Provjerio sam po kojim šiframa i uglavnom po ovim:
  • 8800 Doprinos za zdravstveno osiguranje - za obveznike po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovici
  • 2224 Doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje - za obveznike po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovice
  • 8320 Doprinos za mirovinsko osiguranje - za obveznike doprinosa po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovici

Dakle, i za drugu djelatnost se plaća MO i ZO. Sve točno piše u brošuri od porezne, no tamo i piše što vam sve mogu biti neoporezivi odbici, pa ih treba maksimalno iskoristiti kako bi se ova priča uopće isplatila.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 20:32   #83
Plaća se na godišnjoj razini, prema predanoj prijavi, osnovica je dohodak.

Ista stvar kao kod obrtnika koji već radi drugdje...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 21:54   #84
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Plaća se na godišnjoj razini, prema predanoj prijavi, osnovica je dohodak.

Ista stvar kao kod obrtnika koji već radi drugdje...
Da, samo su izdaci državi u mom slučaju (porez na dohodak +MO + ZO) cca 73%, pa se pitam kako se to uopće isplati raditi. Odnosno, što više radiš - država ti više uzme. Loša politika!
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:14   #85
Quote:
bran1 kaže: Pogledaj post
Naplatio sam prvi certifikat preko ugovora o djelu (ne autorskog). Davanja su preko 50%. Ovlašten sam kao fizička osoba. Druga fizička osoba za koju radim mi uplati bruto 2 iznos, a ja nakon toga uplatim davanja za mio 1 i 2 stup, zdravstveno i porez+prirez. U roku 24 sata na poreznu treba dostaviti joppd obrazac, popunjen ispravno. Tu bi se trebao posavjetovati sa nekim računovođom. Kad sam to dostavio na poreznu, žene su samo zinule, kao to prvi puta tako vide. I da budu me zvale ako nešto nije u redu. Nisu zvale Savjetovali smo se sa RRif, oni su nas tako uputili. E sad, po meni energetski certifikat bi se mogao naplatiti i po ugovoru o autorskom djelu, jer se autorskim djelom smatraju i "prikaz tehničke prirode kao što su tablice". Ta opcija bi bila povoljnija od ugovora o djelu.

EDIT: da napomenem, razmišljao sam o otvaranju obrta, ali su mi u uredu rekli da su dobili naputak da se takvi obrti ne otvaraju. Citiram PRAVILNIK O UVJETIMA I MJERILIMA ZA OSOBE KOJE PROVODE ENERGETSKE PREGLEDE GRAĐEVINA I ENERGETSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA čl.8, st9: "Ovlaštena fizička osoba poslove obavlja temeljem ugovora o djelu, a ovlašteni arhitekt odnosno ovlašteni inženjer koji obavlja poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu poslove iz ovog članka može obavljati putem tog ureda ovlaštenog arhitekta odnosno ovlaštenog inženjera". Sve piše Mene je zbunio neki dan jedan natječaj fonda za zaštitu okoliša, u kojem navode autorski ugovor kao dokaz visine naplate energetskog certifikata (u svrhu subvenciranja energetskih pregleda i certifikata, nebitno sad...). Dakle, ipak može autorski ugovor?!
Prema novom PRAVILNIKU O OSOBAMA OVLAŠTENIM ZA ENERGETSKO CERTIFICIRANJE, ENERGETSKI PREGLED ZGRADE....ugovor o djelu za fizičke osobe se više ne spominje, već samo:

Članak 12.

Fizička osoba ovlaštena sukladno ovom Pravilniku, koja kao ovlašteni arhitekt, odnosno ovlašteni inženjer obavlja poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu, poslove energetskog certificiranja, energetskog pregleda zgrade i redovitog pregleda sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi može obavljati putem ureda ovlaštenog arhitekta, odnosno ovlaštenog inženjera.
zagor123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 08:48   #86
Ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer nije nužno i energetski certifikator, ako je moze te poslove odradit preko svog ureda. Certifikator ne moze otvoriti ured ovlaštenog inzenjera ili ovlaštenog arhitekta osim ako nije ovlašteni inženjer ili arhitekt a to podrazumjeva pečat i iskaznicu komore...
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 08:52   #87
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Stari je post, ali je tematika i dalje interesantna jer upravo ja ovako radim kao građevinar koji uz stalni posao ima otvoren ured ovlaštebog inženjera građevinarstva.

I ja sam mislio da ne treba plaćati MO i ZO ako ti ga plaća firma gdje si stalno zaposlen, no meni je porezna zaračunala u mojoj PKK kartici i MO i ZO.
Provjerio sam po kojim šiframa i uglavnom po ovim:
  • 8800 Doprinos za zdravstveno osiguranje - za obveznike po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovici
  • 2224 Doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje - za obveznike po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovice
  • 8320 Doprinos za mirovinsko osiguranje - za obveznike doprinosa po osnovi obavljanja druge djelatnosti, prema godišnjoj osnovici

Dakle, i za drugu djelatnost se plaća MO i ZO. Sve točno piše u brošuri od porezne, no tamo i piše što vam sve mogu biti neoporezivi odbici, pa ih treba maksimalno iskoristiti kako bi se ova priča uopće isplatila.
Novim zakonom iz srpnja ove godine to je zabranjeno. Vlasnik ureda mora biti zaposlen u uredu na puno radno vrijeme.
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 17:42   #88
Quote:
joker2407 kaže: Pogledaj post
Ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer nije nužno i energetski certifikator, ako je moze te poslove odradit preko svog ureda. Certifikator ne moze otvoriti ured ovlaštenog inzenjera ili ovlaštenog arhitekta osim ako nije ovlašteni inženjer ili arhitekt a to podrazumjeva pečat i iskaznicu komore...
Sada je samo pitanje ovlašteni certifikator koji nije ovlašteni inženjer, da li može otvoriti samostalnu djelatnost, obrt ili j.d.o.o./d.o.o.kao drugo zanimanje?
djjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 18:40   #89
Quote:
joker2407 kaže: Pogledaj post
Novim zakonom iz srpnja ove godine to je zabranjeno. Vlasnik ureda mora biti zaposlen u uredu na puno radno vrijeme.
Kojim zakonom i po kojem točno članku?
Ja to u novom Zakonu ne vidim
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 13:56   #90
I ja sam ovlašteni inženjer građevine zaposlen na puno radno vrijeme u firmi koja se bavi projektiranjem, a otvorio sam i ured ovl inž. gdje radim u slobodno vrijeme.

Cijelo vrijeme sam bio uvjeren da se tako može raditi bez beda, dokle god državi plaćaš porez i ostalo, a vidim da ima tu još mojih kolega koji na potpuno isti način rade.

No, mene je počelo kopkati nešto što sam sasvim slučajno vidio na stranicama našeg Ministarstva, a to je ovo: Mišljenje MGIPU-a upućeno Komori inženjera elektrotehnike u kojem se tvrdi da ovo što mi radimo nije legalno. A ovdje je i analiza Komore inž.elektrotehnike o mogućnostima rada u više organizacijskih oblika.
A da stvar bude bolja, evo i sličnog dopisa upućenog Komori arhitekata, u kojem se tvrdi da jest legalno.

Jesam ja nešto krivo shvatio?
__________________
Should I use clipless or flats? No one cares and it doesn't really matter.

Zadnje uređivanje Veleuceni : 27.10.2015. at 14:00. Reason: Dodan link na analizu HKIE
Veleuceni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 14:14   #91
Meni je HKIE poslala u srpnju dopis da u roku 2 miseca moram dostaviti potvrdu da sam zaposlen u uredu ili mi ured gase. Da bi ured bio ured po njima vlasnik mora biti zaposlen na puno radno vrime u uredu. Posto komora vodi evidenciju ureda da to nisam napravio ured bi bio ugasen. E sad kako to tumace druge komore neznam, ali eto ja sam morao birati, pretpostavljam da ce te ubrzo dobiti slican dopis vaše komore.
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 09:11   #92
Evo, što se tiče ovlaštenih inženjera građevinarstva na stranicama komore našao sam vijest iz 2013.g..

Sažetak ove vijesti, dan na samom kraju:

Quote:
Dakle, svaki ovlašteni inženjer građevinarstva može uz redovito zaposlenje otvoriti samostalni ured kao drugu djelatnost bez da se zapošljava u tome uredu, odnosno oni koji već imaju samostalne urede ukoliko se zapošljavaju u drugoj pravnoj osobi ne moraju samostalne urede zatvarati, u tom slučaju potrebno je kod porezne uprave regulirati promjenu u kategoriju druge djelatnosti.
Slično je bilo i sa dopisom MGIPU-a Komori arhitekata.

E sad zašto za HKIE vrijede neka druga pravila, ne znam.
__________________
Should I use clipless or flats? No one cares and it doesn't really matter.
Veleuceni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 10:13   #93
Neka se bore ljudi kako god ko može nemam ništa protiv toga, samo napomena da taj dopis je iz 2013. godina, a novim zakonom o inženjerskim djelatnostima ili kako se vec zove ovo pitanje je regulirano i na snazi je od sedmog miseca 2015. tako da naglašavam "vjerojatno" će te morati birati ubrzo jer će ministarstvo pritisnuti sve komore s ciljem većeg zapošljavanja, smanjenju broja ureda a time i dizanju cijene rada i kvalitete rada. Ja sam se morao zaposliti u uredu što sam i planirao ubrzo učiniti, dopis komore je stvar samo malo ubrzao. Sritno svima u poslu, ako kome triba elektrotehnički projekt neka se javi.....
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 10:39   #94
Da, tekst je iz 2013, ali sam prošao kroz arhivu cijele 2013, 2014 i 2015 i nigdje nisam našao da je to opovrgnuto ili nešto slično.
Novi Zakon o poslovima i djelatnostima PU i gradnje nigdje ne navodi da ovl.inž. može obavljati rad samo u jednom uredu (EU je prisilila Hrvatsku da izbaci tzv. one-office-rule iz zakonodavstva jer je vani ovl.inženjerima dopušteno raditi u više ureda), niti se u zakonu igdje navodi da inž. MORA biti zaposlen u Uredu kojeg je osnovao, što je za pravnu osobu obveza.

Tako da za sada za građevinare nema problema. Pretpostavljam niti za arhitekte. Inženjeri elektrotehnike očito mogu zaboraviti na ovo, a za strojare nemam nikakve podatke.
__________________
Should I use clipless or flats? No one cares and it doesn't really matter.

Zadnje uređivanje Veleuceni : 28.10.2015. at 11:24.
Veleuceni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 21:20   #95
Quote:
Veleuceni kaže: Pogledaj post
Da, tekst je iz 2013, ali sam prošao kroz arhivu cijele 2013, 2014 i 2015 i nigdje nisam našao da je to opovrgnuto ili nešto slično.
Novi Zakon o poslovima i djelatnostima PU i gradnje nigdje ne navodi da ovl.inž. može obavljati rad samo u jednom uredu (EU je prisilila Hrvatsku da izbaci tzv. one-office-rule iz zakonodavstva jer je vani ovl.inženjerima dopušteno raditi u više ureda), niti se u zakonu igdje navodi da inž. MORA biti zaposlen u Uredu kojeg je osnovao, što je za pravnu osobu obveza.

Tako da za sada za građevinare nema problema. Pretpostavljam niti za arhitekte. Inženjeri elektrotehnike očito mogu zaboraviti na ovo, a za strojare nemam nikakve podatke.
Točno.
Ono što sam i sam naveo u postu iznad:
Novi Zakon u svom članku 19. Kaže ovako
Quote:
2. ORGANIZACIJSKI OBLICI OBAVLJANJA POSLOVA

Članak 19.

Ovlašteni arhitekt i ovlašteni inženjer mogu obavljati poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu, zajedničkom uredu ili pravnoj osobi registriranoj za tu djelatnost.
Ali jedno ne isključuje drugo! Nigdje se u Zakonu ne navodi da mora biti zaposlen na puno radno vrijeme u nekom od ovih oblika djelatnosti.

Nekoć je stari zakon (tamo 2011. mislim) imao klauzulu koja je izričito navodila "na puno radno vrijeme", no ta je klauzula maknuta u ispravci tog Zakona 2013. Novi Zakon, kažem, nije vratio tu klauzulu natrag, nego samo navodi u kojim oblicima djelatnosti ovlašteni inženjer/arhitekt može obavljati svoj posao.

Ali, da ovaj se Zakon odnosi isključivo na arhitekte i građevinare, a ne na elektrotehničare i strojare, što direktno pokazuje koliko su naši Zakoni neusklađeni i loši. Ljudi otvore ured kako bi nešto legalno radili, a onda im neko "stručan" nakon dvije godine kaže sad to zatvaraj. A ti bacaj novce na otvaranje ureda, kojekakve ploče, potvrde, žigove... ma očaj!

Zadnje uređivanje zpintar : 30.10.2015. at 21:32.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 15:06   #96
vidim da je jedan kolega prije godinu dana postavljao upit, a nisam zapravo nigdje pronašao odgovor pa opet...

Dakle ja sam mag.ing.el., ovlašteni energetski certifikator ali kao fizička osoba.
Tvrtka u koj radim ne bavi se energetskim pregledima i sad bi ja htio raditi kao fizička osoba. Što je sad na kraju najbolje? Da li ja uopće mogu kao fizička osoba radit za fizičke osobe (odradim svoje poslove), uzmem gotovinu, izradim izvješće i certifikat i to je ok?
Kad sam bio na edukaciiji, kad sam predavao papire za ovlaštenja, nitko nije spominjao koja je procedura za certifikatore kao fizička osoba.

Htio bih radit da sve bude po propisima, ali svjestam sam da ako radim za gotovinu a nigdje to ne prikažem, to vjerovatno nije baš najlegalnije...
chiefdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 21:59   #97
Quote:
chiefdm kaže: Pogledaj post
vidim da je jedan kolega prije godinu dana postavljao upit, a nisam zapravo nigdje pronašao odgovor pa opet...

Dakle ja sam mag.ing.el., ovlašteni energetski certifikator ali kao fizička osoba.
Tvrtka u koj radim ne bavi se energetskim pregledima i sad bi ja htio raditi kao fizička osoba. Što je sad na kraju najbolje? Da li ja uopće mogu kao fizička osoba radit za fizičke osobe (odradim svoje poslove), uzmem gotovinu, izradim izvješće i certifikat i to je ok?
Kad sam bio na edukaciiji, kad sam predavao papire za ovlaštenja, nitko nije spominjao koja je procedura za certifikatore kao fizička osoba.

Htio bih radit da sve bude po propisima, ali svjestam sam da ako radim za gotovinu a nigdje to ne prikažem, to vjerovatno nije baš najlegalnije...
Možeš prijaviš se u RPO navedeš da ti je to uz rad, treba ti knjigovođa, a ako misliš raditi s gotovinom treba ti i Finin certifikat i moraš imati fiskalnu blagajnu onda...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 20:35   #98
Da li netko zna koliki su mjesečni doprinosi za zanimanje slobodnog novinara?
Mala Imocanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 22:45   #99
Question

Postovani,

otvorio sam sporedno zanimanje sa datumom pocetka rada 01.04.2016 i dobio sam od porezne rijesenje o placanju doprinosa na datum 06.06.2016.

U doprinose koje su stavili u rijesenju je i placanje doprinosa za zapošljavanje a u casopisu RRIF 07/2014 pise da toga doprinosa nema za osobe koje nisu osigurane po niti jednoj osnovi koje obavljaju sporedno zanimanje.

Kojim zakonom su i clankom su uveli i placanje obaveznih doprinosa za zaposljavanje jer koliko god citao NN i pisao sluzbeno poreznoj odgovora nema ?

Da li neko zna.



Unaprijed zahvaljujem.

Pozdrav.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 10:20   #100
Arhitekt ima otvorenu samostalnu djelatnost slobodnog zanimanja, Ured ovlaštenog arhitekta i sada me zanima da li ta djelatnost može poslovati kao druga djelatnost ,npr. odvjetnik ne može jer mu je zabranjeno Zakonom o odvjetništvu,
uz sav trud nisam uspjela pronaći da ne može raditi i biti ovlašteni arhitekt kao druga djelatnost.

Ako netko nešto više zna ili ima bila bih zahvalna na pomoći.[/QUOTE]

Odgovor:
Mora u svom uredu biti zaposlen puno radno vrijeme !!

Ako nekom zatreba šaljem dopis komore.
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.