Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2016., 06:12   #1
Online poslovanje

Pozdrav svima.

Hrvatski sam drzavljanin, ali zivim u inozemstvu (izvan EU) vec dugi niz godina. Ovdje imam uspjesnu tvrtku. Imam online servis za booking hotela (za cijeli svijet) i avionskih karata.

Zelio bih poceti poslovati i u Hrvatskoj, ali imam neke nedoumice oko toga kako da sve bude legalno, pa bih vas molio za savjet.

Ne znam da li je najbolje za ovakav posao otvoriti obrt, pausalni obrt, doo, jdoo, ili pak udrugu? U slucaju udruge moze li se to prikazat kao clanarina ili nesto slicno i kako mogu raspolagati s tim novcem legalno, posto su udruge neprofitne organizacije? Spreman sam prvu godinu ili dvije poslovati bez ikakvog profita dok se posao ne uhoda.

Sve osim udruga ima preskup hladni pogon, tako da bi to u pocetku samo gomilalo gubitke. U ovoj vrsti posla je najbitnije povjerenje ljudi, a za to treba vremena da se izgradi. Dakle, volio bih poceti s minimalnim troskovima, a kasnije bih rado platio koliko god treba.

Mogu li sa stranom tvrtkom ikako poslovati u HR i otvoriti racun u HR banci?

PS: Mnogi me pitaju zasto uopce trebam otvarati ista u HR i zasto mi korisnici ne salju novac na strani racun. Iz dva razloga. 1. Zato jer slanje novca kosta i cini cijelu stvar neisplativom. 2. Tko bi normalan kupio avionsku kartu preko nekakve sumnjive strane online stranice?

PS2: Ispricavam se na mozda naocigled preopcenitim pitanjima, ali oko 10 godina zivim izvan Hrvatske, u Hrvatsku dolazim svake 2 ili 3 godine i ne razumijem se bas u zakone i propise. Trazio sam odgovore i po internetu, ali cesto nalazim nepotpune i/ili kontradiktorne informacije.

Unaprijed hvala na pomoci!
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:55   #2
Nista?
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 16:05   #3
Vjerovatno jel ne kužimo pitanje.
Ako već imaš tvrtku za on line poslovanje, zašto bi sad u HR otvarao još jednu?
Ako ju imaš već duže vrijeme, onda sigurno nije neka sumnjiva stranica.
Imaš neke reference, ljudi te mogu provjerit na netu...

Mi iz HR, normalno kupujemo on line sve i svašta, pa čak i od tvrtki koje nemaju u HR svoje podružnice i firme. ( a kupujemo iz USA, Kine, EU... )

Neke se tvrtke , jer su prešle prag isporuke , samo registriraju u HR za potrebe PDV-a i to je to.
Plaćanje pay palom, svim mogućim karticama, funkcionira sasvim ok.

Moja preporuka je da si nađeš dobrog knjigovođu (u HR) , koji će ti, na osnovu malo detaljnijih podataka (npr iz koje si zemlje, i slično) , znati reći preciznije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 13:31   #4
Sve novce koje biste ulagali u otvaranje firme u HR, predlažem da uložite u marketing za hrvatsko tržište. Pozitivan feedback, pristojan web image i povoljne cijene su ono na osnovu čega se ljudi odlučuju kupovinu, bez obzira gdje bilo sjedište firme. Kao što je kolegica gore navela, mi iz HR bez problema kupujemo online. Ne znam kako fukcioniraju naplate iz inozemstva u Vašoj državi sjedišta i kolike provizije plaćate, al vjerojatno nećete proći ništa jeftinije kad biste imali firmu u RH.

Puno sreće
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 06:27   #5
Ispricavam se ako sam bio nejasan.
Znam da sve tece glatko s placanjem preko interneta, ali ja bih volio da mi klijenti placaju na racun od firme u Hrvatskoj, jer je jeftinije. PayPal uzima veliku proviziju, kao i banke. Zato mi treba firma u Hrvatskoj.

Takodjer, mislim da ce ljudi imati vise povjerenja u domacu tvrtku nego u neku stranu iz zemlje treceg svijeta.
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 06:29   #6
Quote:
:Rain! kaže: Pogledaj post
Sve novce koje biste ulagali u otvaranje firme u HR, predlažem da uložite u marketing za hrvatsko tržište. Pozitivan feedback, pristojan web image i povoljne cijene su ono na osnovu čega se ljudi odlučuju kupovinu, bez obzira gdje bilo sjedište firme. Kao što je kolegica gore navela, mi iz HR bez problema kupujemo online. Ne znam kako fukcioniraju naplate iz inozemstva u Vašoj državi sjedišta i kolike provizije plaćate, al vjerojatno nećete proći ništa jeftinije kad biste imali firmu u RH.

Puno sreće
Hvala!
Kad ste vec spomenuli marketing, ima li kakvih zakonskih ogranicenja pri reklamiranju stranih firmi u HR?
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 13:31   #7
Meni osobno, plaćanje preko PayPala znači neku sigurnost. Nekoliko puta sam odustala od kupovine, jer na stranici nisu imali PayPal u opcijama plaćanja. Ne znam kolika je provizija po transakciji, i kolika god da jeste, vrijedi ju platiti, jer je to nešto što vam popravlja imidž, i klijentima garantira sigurnost.

Ne mora značiti da će ljudi imati više povjerenja u domaću tvrtku. Ja ću radije rezervirati smještaj preko bookinga ili neke slične stranice, iako nemam pojma odakle je tvrtka, nego rezervirati od firme XYZ d.o.o. iz hrvatske, koja je nova na tržištu. Naravno, kad se pročuje za tvrtku možda i bih rezervirala, ali i dalje mi nije jasno zašto biste svjesno poslovali s gubitkom koju godinu u hrvatskoj, kad već imate uhodanu tvrtku iz druge zemlje, samo da biste uštedjeli na provziji.

Gore ste spominjali kako biste osnovali udrugu, to vam nikako ne bih preporučila za ovu vrstu djelatnosti. U vašem slučaju, s obzirom kako ste hrvatski državljanin, preporučila bih osnovianje j.d.o.o. ili d.o.o. u Hrvatskoj, ali kao što je kolegica rekla, najbolje je da nađete nekog dobrog knjigovođu u RH, koji bi vam sve detaljno objasnio.

Što se tiče ograničenja pri reklamiraju, zaista ne znam. Ne bi trebala postojati. Možete provjeriti u vašoj marketinškoj agenciji da li rade marketing za strana tržišta i koja je procedura, a možete poslovno surađivati s hrvatskim tvrtkama, te se možete i kod njih raspitati o proceduri i načinu suradnje.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 13:48   #8
Ja sam u potpuno istoj situaciji, jedino je razlika što sam ja građanin EU države, i imam firmu u EU.

Ako gledaš kako da uštediš otvaranje firme u Hrvatskoj je zadnje što trebaš učiniti. Bez obzira gdje ti je firma trošak transakcije ti je isti (ili vrlo sličan). I kad imaš firmu u Hrvatskoj i dalje moraš platiti payment processing (paypal, 2checkout ili nešto domaće), postotci i provizija su ti tu negdje. Jedino što ako otvoriš firmu u Hrvatskoj imaš još dodatne troškove, moraš brinuti oko fiskalizacije, knjigovodstvo, zaposlenici, ured...

Kupnja preko Interneta u Hrvatskoj je na toj razini da ti je potpuno svejedno dal imaš Hrvatsku firmu ili stranu, 2017. je godina, a ne 2007., što se tiče povjerenja.

Preko udruge ne znam kako si zamislio da možeš poslovati. Iskreno, iz pozicije kupca to je puno sumljivije od strane firme.

Moj ti je savjet: nemoj si komplicirati život, prevedi stranicu na hrvatski, i to je to. Možeš zakupiti .hr domenu ako želiš i uloži pare u marketing. Ne znam kakva ograničenja očekuješ u pogledu oglašavanja strane firme, ali možeš slobodno raditi što želiš.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 17:07   #9
Quote:
Svanroi kaže: Pogledaj post
Ispricavam se ako sam bio nejasan.
Znam da sve tece glatko s placanjem preko interneta, ali ja bih volio da mi klijenti placaju na racun od firme u Hrvatskoj, jer je jeftinije. PayPal uzima veliku proviziju, kao i banke. Zato mi treba firma u Hrvatskoj.

Takodjer, mislim da ce ljudi imati vise povjerenja u domacu tvrtku nego u neku stranu iz zemlje treceg svijeta.
Ne znam koliku ti proviziju uzima PayPal, al ne može bit skuplja od svih parafiskalnih nameta koje ćeš morat plaćat ako firmu tu registriraš (plaćamo, a da ne znamo što plaćamo ) , + još i provizija banke u HR + trošak knjigovođe + trošak digitalnih certifikata potrebnih za poslovanje.

Uloži u dobar marketing, nek bude i na društvenim mrežama , i neko vrijeme prati kako se stvari odvijaju. A onda vidi ima li ili nema smisla bilo što otvarati u HR. Možda će ti biti dovoljno samo registrirati se za potrebe pdv-a (ako prijeđeš prag isporuke).

Postoji mogućnost otvaranja nerezidentnih računa u bankama, al ne radim direktno s tim, tak da ne znam detalje i uvjete.
Možda netko, iskusniji na tom polju, može malo pojasniti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 02:48   #10
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne znam koliku ti proviziju uzima PayPal, al ne može bit skuplja od svih parafiskalnih nameta koje ćeš morat plaćat ako firmu tu registriraš (plaćamo, a da ne znamo što plaćamo ) , + još i provizija banke u HR + trošak knjigovođe + trošak digitalnih certifikata potrebnih za poslovanje.

Uloži u dobar marketing, nek bude i na društvenim mrežama , i neko vrijeme prati kako se stvari odvijaju. A onda vidi ima li ili nema smisla bilo što otvarati u HR. Možda će ti biti dovoljno samo registrirati se za potrebe pdv-a (ako prijeđeš prag isporuke).

Postoji mogućnost otvaranja nerezidentnih računa u bankama, al ne radim direktno s tim, tak da ne znam detalje i uvjete.
Možda netko, iskusniji na tom polju, može malo pojasniti.
Problem s Paypal-om je taj sto uzimaju postotak od cjelokupnog iznosa. A u Hrvatskoj kakvi god porezi da bili uzimaju samo od dobiti. Ok, ovi fiksni nameti malo kompliciraju stvari, ali mislim da bi se to pokrilo.

Ja ono sto prodajem realno vrijedi npr. 100 eura, a ja prodam za 104 eura. Dakle, uz proviziju Paypal-u + trosak konverzije valute... Ispada da sam na gubitku.
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 02:53   #11
Quote:
johnnyBlack kaže: Pogledaj post
Moj ti je savjet: nemoj si komplicirati život, prevedi stranicu na hrvatski, i to je to. Možeš zakupiti .hr domenu ako želiš i uloži pare u marketing. Ne znam kakva ograničenja očekuješ u pogledu oglašavanja strane firme, ali možeš slobodno raditi što želiš.
Znaci, stranu firmu, tj. njene proizvode mogu slobodno reklamirati preko novina ili zakupiti jumbo plakat i sl.?
Svanroi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.