Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 18:19   #1
Rad u HR za USA firmu

Zanima me sijedeca situacija. Imam HR i USA drzvaljanstvo. Namjeravam se slijedece godine vratiti u HR. U HR bit radio tzv. 'remote', znaci za USA firmu sa sjedistem u USA. Radi se o IT.

E sad porez bih i dalje placao ovdje u USA, i ne bih pare fizicki prenosio u HR, nego bih koristion kreditnu karticu, a sve pare bi mi i dalje bile u USA.

Znaci sve se obavlja u USA, ja samo zivim u HR. Kakva je situacija oko poreza u ovom slucaju, i da li HR i USA razmjenjuju podatke. Da li bi mi porezna mogla zakucati na vrata i traziti naplatu dohodka i u HR.

Hvala unaprijed
enonenam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 19:27   #2
Ne znam konkretno, al možeš malo pogledat ovaj link. Možda ti pomogne:
http://www.porezna-uprava.hr/Fatca/Stranice/FATCA.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 03:25   #3
Quote:
enonenam kaže: Pogledaj post
Zanima me sijedeca situacija. Imam HR i USA drzvaljanstvo. Namjeravam se slijedece godine vratiti u HR. U HR bit radio tzv. 'remote', znaci za USA firmu sa sjedistem u USA. Radi se o IT.

E sad porez bih i dalje placao ovdje u USA, i ne bih pare fizicki prenosio u HR, nego bih koristion kreditnu karticu, a sve pare bi mi i dalje bile u USA.

Znaci sve se obavlja u USA, ja samo zivim u HR. Kakva je situacija oko poreza u ovom slucaju, i da li HR i USA razmjenjuju podatke. Da li bi mi porezna mogla zakucati na vrata i traziti naplatu dohodka i u HR.

Hvala unaprijed
HR i USA nemaju ugovor o izbjegavanju dvojnog oporezivanja i u tom slučaju bi trebao plaćati porez u obje zemlje. Jedino što možeš aplicirati za foreign earned income exclusion kojim izbjegavaš plaćanje poreza do cifre određene od IRS-a, koja se godišnje mijenja (trenutno je to US$ 101,300), ukoliko si potvrđem kao Bona Fide Resident ili prođeš Physical Presence Test / Tax Home test.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.