Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2005., 10:20   #1
Uskrsna pogača - sirnica

Ima li netko recept za sirnicu. Bliži se Uskrs pa bi htjela jednu provnu napraviti već sada
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 14:18   #2
Re: uskršnja sirnica

Quote:
marietta2005 kaže:
Bliži se Uskrs pa bi htjela jednu provnu napraviti već sada
Nemoj još, rano je
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 14:24   #3
napravit pravu uskrsnju sirnicu kod nas doma je ravno cudu. sirnice budi savrseno ukusne, prefine , ali se nikad ne dignu kako treba. ako znas nekoga kome sirnice ispadaju dobro pitaj recept, bila bi steta provest cilo popodne u spremanju sirnica, a na kraju se razocarat...
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 17:42   #4
Evo ti link

i još ovo:

ŠTRUDLA OD SIRA - SLANA
- SASTOJCI:
ZA TIJESTO: 150 g brašna 2 jaja sol 1 dl ulja
ZA NADJEV: 2 kg sira 4 jaja sol 3 dl ulja

PRIPREMA: Tijesto napravimo kao za međimursku gibanicu. Zamijesimo brašno sa sastojcima. Razvući tijesto što tanje (bolje izvaljati-kao mlince). Za nadjev pomiješati sir, jaja, sol. Sir staviti na tijesto i lagano zaviti tako da štruce budu tanke, premazati uljem i staviti peći. Sirnica se peče na temperaturi od 180°C, 20 minuta. Pečenu ponovno namazati uljem.

ili ovo:

Uskršnja pita

Vrijeme pripreme: 120 min.

Sastojci:· 50 dag lisnatog tijesta · maslac · 12 artičoka · 20 dag šparoga · 20 dag svježeg kravljeg sira · 10 dag naribanog sira · 1 glavica luka · 1 limun · 6 jaja · ulje, sol, papar

Priprema:Svježi sir ocijedite. Prorežite artičoke, izvaditeim samo središnji dio, koji odmah nakapajte limunovim sokom. Skuhajte ih u slanouj vodi. Oljuštite i nasjeckajte luk, ispržite ga s 2 žlice ulja i 2 dag maslaca. Dodajte artičoke i šparoge, pa zajedno zagrijavajte da ispari tekućina. Posolite i popaprite, pa im umiješajte tri žlice naribanog sira. Primiješajte svježem siru. Odmrznuto tijesto razvaljajte što tanje možete , pa tri četvrtine utisnite u namašten kalup promjera 26 cm. Odrežite dio tijesta koji visi preko ruba. Iz preostalog tijesta izrežite krug, promjera 26 cm, od ostatka tijesta napravite ukrase. nabockajte vilicom tijesto na dno kalupa, pa nanesite pola smjese sira i povrća, u to utisnite oljuštena 4 tvrdo kuhana jaja i pokrijte ostatkom nadjeva. Na vrh stavite krug od tijesta, pa na sredini napravite otvor, da izlazi para. Dodajte ukrase i premažite uljem. Pecite otprilike jedan sat u pećnici, zagrijanoj na 180°C.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:03   #5
možda griješim, al mislim da m2005 nije mislila na niš da sirom
da, da, piše sirnica al doli u nas to su slatki kruhovi (u DBK je to Uskršnja pogača) i nema ni tzc od sira. Ima raznih teorija zašto se to onda ipak zove sirnica, al da ne duljimo

ugl, sirnica je okruglog oblika, kruhasta, mekana, posuta cukorm gore, okus po vaniliji i rumu

m2005, ispravi me ako griješim.

btw, nama se dogodilo isto šta i njasi, jedne poslijeratne smo pokušali, razočarali se (neće da se digne pa bog) i sad smo stalni kupci u Bab... MA! neću ih više reklamirat! Stalni kupci u jednoj ST pekari
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:08   #6
U mom kraju se za Uskrs sprema pinca.


a evo shto na netu nadjoh pod Dalmatinska sirnica

dakle, po ovome u nju ide sir
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:15   #7
ja ovu nikad nisan ila.
niti san je ikad vidila ovako :

"Mogu se poslužiti u konbinaciji
sa narezanom šunkom i tvrdo kuhanim jajima, te uz ribani
hren i mladi luk."

meni je sirnica slatka i samodostatna. i ide eventualno uz prošek.

cima iz DBK je isto bila u čudu (tamo davnih godina) šta je to meni sirnica, i kad je vidila rekla je da se to u njih prodaje pod ukrš. pogača.

de m2005. javi se i reci na koju si Ti mislila...
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:18   #8
i kod nas je pinca slatka, ali se posluzhuje na uskrshnje jutro uz shunku, jaja, mladi luk etc...

Po mogucnosti nakon shto je blagoslovljena na misi.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:13   #9
Quote:
magic kaže:
i kod nas je pinca slatka, ali se posluzhuje na uskrshnje jutro uz shunku, jaja, mladi luk etc...

Po mogucnosti nakon shto je blagoslovljena na misi.
Gdje si? Istra ili Primorsko goranska?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:19   #10
al s druge str. recept objašnjava okle "sir" u "sirnica"
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 09:24   #11
mislim da taj sir ima iskljuchivu funkciju odrzhavanja vlazhnosti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 10:17   #12
Ja cu napisati originalni recept cim ga nadjem
Inace sam antitalent za prhka tijesta ali mi dizana idu kao luda (da sam neskromna rekla bih da se sve dize kad me vidi )
Ja otprilike umutim par jaja sa secerom, vanilin secerom, kruskovcem, rumom, dodam ulje i rastopljeni maslac, koricu od limuna i narance, sok od narance, dignuti kvasac ( kvasac dizem u mlakom mlijeku sa medom i brasnom) brasno ( recimo 1 kg) i mijesim. Nekako pod rukama osjetim koliko treba brasna ili mlijeka. Stavim dizati ( hint: pokrij vec upotrebljavanom kuhinjskom krpom zbog gljivica) i kad se digne onda umijesim u tijesto narezane grozdjice, suhe smokve itd. namocene u mlakoj vodi s rumom i ocijedjene ( nona mi se zbog ovog sigurno okrece u grobu ). Oblikujem loptice i kad se dignu skarama zarezem u obliku kriza i stavim peci. Na oko 180° dok ne porumene.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 11:08   #13
Quote:
magic kaže:
U mom kraju se za Uskrs sprema pinca.
ma to bi bilo to - sirnica, pinca i jos sva sila naziva

evo jednog linka da se dogovorimo je li to uopce to http://www.corner.hr/gastro/deserti.asp?id=181? pa da ljudi daju svoje recepte...

a o njenom nedizanju - pa to samo treba smatrati njenom 'znacajkom' - oce se dignut ako ju opteretite s manje jaja, maslaca, secera, suhog grozdja... ali onda vise nema svoj karakteristicni izgled, 'rahlost' (mos si mislit ) i okus
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 11:56   #14
zove se sirnica zato sto po obliku nalikuje na sir (ne na kolut tvrdog sira nego na onaj svjezi sir koji rade bakice)
imam odlican recept-stavim ga kad ga pronadjem
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 15:01   #15
A jel nie sirnica burek sa sirom
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2005., 21:15   #16
Sirnica, pinca, uskrsnji kruh, pogaca - stogod vam drago ali fine su

Evo moga recepta (usavrsavanog u nekoliko navrata)
svi se slazu da (danas nema takvih kao..ups!) su m-m-mmmmm

700 gr brasna
50 gr kvasca
150 gr masaca (vrlo mekog - netko stavi i otopljeni)
200 gr secera
2 jaja + 4 zumanjka
2 vanilin-secera
prsovet soli
naribana korica jednog limuna i jedne narance
1 zlica ruma
2 zlice maraschina
1 zlica ruzine vodice ( ili zacina za sirnice)
1 umuceno jaje za premazivanje
krupni secer za posipanje

U malo tople vode ili mlijeka dodajte prsovet secera i razmrvljeni kvasac. Stavite na toplo neka se dize.
Zagrijete brasno, nacinite udubinu i u nju stavite sve sastojke i dignuti kvasac na kraju. Ukoliko je tijesto presuho dodajte jos malo toplog mlijeka - tijesto mora biti cvrsto. Dobro ga izradite - barem 20 minuta rucno - znacete da ste na dobrom putu kad vam ruke ostaju ciste - tj tijesto se za njih vise ne lijepi.
Pokrijete pogace i stavite neka se dizu na toplo mjesto 4-5 sati.
Dignuto tijesto razdijelite na 2 dijela ( ili 3 ali bit ce manje) premijesite, pokrijte i opet stavite dizati dok ne udvostruce volumen - 2-3 sata.
Zagrijete pecnicu na 180-200.
Lim za pecenje oblozite masnim papirom ili namazite uljem i dobro pospite brasnom.
Pogace spremne za pecenje zarezite ostrim nozem ( ne do samog kraja) na tri ili cetiri dijela, premazite umucenim jajetom i pospite krupnim secerom.
Pecite u dobro zagrijanoj pecnici prvih 15 min, a onda malo smanjite temperaturu, oko 45 min.
Netom izvacene iz pecnice premazite vodom.
Pustite hladiti i ohladene umotajte u foliju ili smjestite u dobro poklopljenu posudu da bi odrzale svjezinu.
Ukoliko ukucani ne navale na njih jos tople
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:11   #17
Quote:
diadora kaže:
Sirnica, pinca, uskrsnji kruh, pogaca - stogod vam drago ali fine su
Ae, pinca
Pitam mamu, ona ju već desetljećima radi po pranoninom receptu, ali mislim da stavlja lozu, a ne kruškovaču ili ružinu vodu.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 14:14   #18
Quote:
Dora K kaže:
Ae, pinca
Pitam mamu, ona ju već desetljećima radi po pranoninom receptu, ali mislim da stavlja lozu, a ne kruškovaču ili ružinu vodu.
e jel mora bit loza, mislim da imam samo sljive doma.
i nemam svjezi kvasac vec samo suhi, hm valjda ce bit dobro.
 
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 18:58   #19
Quote:
enigma kaže:
e jel mora bit loza, mislim da imam samo sljive doma.
i nemam svjezi kvasac vec samo suhi, hm valjda ce bit dobro.
Ako zelis svjezi kvasac mozes pitat pekara u svakom vecem supermareketu koji ima pekaru, uvijek ce ti dat..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 10:04   #20
Quote:
Ona007 kaže:
Ako zelis svjezi kvasac mozes pitat pekara u svakom vecem supermareketu koji ima pekaru, uvijek ce ti dat..
U Hrvatskoj se svježi kvasac pakiran u kocke prodaje valjda u svakom dućanu.

Kupim, prerežem na pola i zamrznem. koristim po potrebi. Nisam zadovoljna onim u vrećici.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.