Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 07:59   #2841
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Isus protiv radne teorije vrijednosti, a za subjektivnu:

»Kraljevstvo je nebesko kao kad domaćin rano ujutro izađe najmiti radnike u svoj vinograd. Pogodi se s radnicima po denar na dan i pošalje ih u svoj vinograd. Izađe i o trećoj uri i vidje druge gdje stoje na trgu besposleni pa i njima reče: ‘Idite i vi u moj vinograd pa što bude pravo, dat ću vam.’ I oni odoše. Izađe opet o šestoj i devetoj uri te učini isto tako. A kad izađe o jedanaestoj uri, nađe druge gdje stoje i reče im: ‘Zašto ovdje stojite vazdan besposleni?’ Kažu mu: ‘Jer nas nitko ne najmi.’ Reče im: ‘Idite i vi u vinograd.’«

»Uvečer kaže gospodar vinograda svojemu upravitelju: ‘Pozovi radnike i podaj im plaću počevši od posljednjih pa sve do prvih.’ Dođu tako oni od jedanaeste ure i prime po denar. Pa kada dođu oni prvi, pomisle da će primiti više, ali i oni prime po denar. A kad primiše, počeše mrmljati protiv domaćina: ‘Ovi posljednji jednu su uru radili i izjednačio si ih s nama, koji smo podnosili svu tegobu dana i žegu.’«

»Na to on odgovori jednomu od njih: ‘Prijatelju, ne činim ti krivo. Nisi li se pogodio sa mnom po denar? Uzmi svoje pa idi. A ja hoću i ovomu posljednjemu dati kao i tebi. Nije li mi slobodno činiti sa svojim što hoću? Ili zar je oko tvoje zlo što sam ja dobar?’« (Mt 20, 1-17)
addx is offline  
Old 20.09.2017., 10:25   #2842
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
To ti najviše vrijedi za kirurge. Inače čujem da među njima ima dosta psihopata, sad, ne znam koliko je to istina.
A zašto ne za patologe?

Ne znam što ima odvratnije od obduciranja npr. poluraspadnutog leša. Biti kirurg je walk in the park spram toga, lol. Mislim, bilo kakva obdukcija je grozna (izaziva povraćanje, doslovno); no kad režeš leš koji je trunuo negdje na otvorenom 2 tjedna, muhe ga zapljuvale... just think of it.
Apemant is offline  
Old 20.09.2017., 10:41   #2843
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
I ja ga slušam
The best
Paz kak prstići ove ženske liče na onog alien facehuggera, dok trči po podu


Ova pak vuče asocijaciju na barunicu Castelli...
Apemant is offline  
Old 20.09.2017., 10:53   #2844
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
A zašto ne za patologe?

Ne znam što ima odvratnije od obduciranja npr. poluraspadnutog leša. Biti kirurg je walk in the park spram toga, lol. Mislim, bilo kakva obdukcija je grozna (izaziva povraćanje, doslovno); no kad režeš leš koji je trunuo negdje na otvorenom 2 tjedna, muhe ga zapljuvale... just think of it.
U nasoj bolnici obdukciju radi tehnicar.
La Baba yaga is offline  
Old 20.09.2017., 10:58   #2845
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
U nasoj bolnici obdukciju radi tehnicar.
Tako ti je to kad si si dobar s patologom.
La Baba yaga is offline  
Old 20.09.2017., 11:11   #2846
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Paz kak prstići ove ženske liče na onog alien facehuggera, dok trči po podu


Ova pak vuče asocijaciju na barunicu Castelli...
seljačino.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 20.09.2017., 12:44   #2847
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Paz kak prstići ove ženske liče na onog alien facehuggera, dok trči po podu


Ova pak vuče asocijaciju na barunicu Castelli...
Dobra mi je ova ustaška glazba.
paklara is offline  
Old 20.09.2017., 18:49   #2848
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Paz kak prstići ove ženske liče na onog alien facehuggera, dok trči po podu
Biće zato ti to i gledaš
(kladim se da je to jedini Beethoven kojeg si čuo )

Btw, pojam alein faceghuggera mi je špansko selo, a ono za barunicu castelli isto tu negdje tj nisam k razumila
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 20.09.2017., 23:09   #2849
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
A zašto ne za patologe?

Ne znam što ima odvratnije od obduciranja npr. poluraspadnutog leša. Biti kirurg je walk in the park spram toga, lol. Mislim, bilo kakva obdukcija je grozna (izaziva povraćanje, doslovno); no kad režeš leš koji je trunuo negdje na otvorenom 2 tjedna, muhe ga zapljuvale... just think of it.
E, vidiš, njih sam zaboravio. Imaš pravo da je to vjerojatno gadnije.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 01:16   #2850
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Biće zato ti to i gledaš
(kladim se da je to jedini Beethoven kojeg si čuo )
Na stranu to što bi izgubila tu okladu, nije mi jasno zašto bi se uopće kladila u takvo što.

Beethoven je samo moj favorit, ali nije jedini klasični kompozitor kojeg volim, dapače.


Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Btw, pojam alein faceghuggera mi je špansko selo, a ono za barunicu castelli isto tu negdje tj nisam k razumila
Nisi gledala 'Alien' Ridleya Scotta? Pa to je klasik. 'Facehugger' je ona odvratna stvarčica koja skoči i 'zalijepi' se čovjeku na lice, i onda ga (de facto) oralno 'siluje', tj. ugura mu nekakav valjda organ kroz ždrijelo i implantira parazita u želudac, gdje onda on naraste u onog 'odraslog' aliena, jel, ono čudovište s ustima iz koje iskoče 'manja' zubata usta. Jbt, koji ogavni koncept.

A barunica Castelli-Glembay je poznata po tome što je zavodila svojom 'Mondscheinsonate' izvedbom.

(Ja bih dodao da je sonata tu bila skroz sporedna, pokraj onih sisa. )
Apemant is offline  
Old 21.09.2017., 08:37   #2851
Kad se već spominju Alien i silovanje, jednom sam negdje pročitao da je cijeli film alegorija silovanja. Evo ga na, nisam tu osobno to pročitao, ali govori istu stvar. Osobno sam uvijek mislio da je alegorija na seks i prestravljenost ljudi trudnoćom u modernim vremenima. To mi je uvijek imalo više smisla i mislim da bi išlo puno dublje od silovanja.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 09:14   #2852
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Kad se već spominju Alien i silovanje, jednom sam negdje pročitao da je cijeli film alegorija silovanja. Evo ga na, nisam tu osobno to pročitao, ali govori istu stvar. Osobno sam uvijek mislio da je alegorija na seks i prestravljenost ljudi trudnoćom u modernim vremenima. To mi je uvijek imalo više smisla i mislim da bi išlo puno dublje od silovanja.
Hm .... znamiljiva teorija, ali mi je ovo *ljudi* malo preopćenito. Naime koji su to ljudi prestravljeni trudnoćom i jesu li jednako prestravljeni? Odnosno jesu li i muškarci i žene prestravljeni trudnoćom i jesu li prestravljeni jednako?

Ako znamo da sve glavne konce u rukama kada je filmska (a i druge) industrija u pitanju drže muškarci (oni su i režiseri i scenaristi i producenti .....) onda bi to značilo da su američki muškarci prestravljeni trudnoćom?

Zašto? Kapitalizam? Imati a ne biti? Dijete košta, puno djece puno koštaju? Ako imam dijete ne mogu bolji automobil? Ili bi seks (izvan braka) ali ne i vanbračnu djecu kojoj moraju plaćati alimentaciju? Nisu li SAD vrlo kršćanske, dakle švrljanja izvan braka ne bi trebalo biti jer tako Bog traži?
mravac8 is offline  
Old 21.09.2017., 09:43   #2853
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako znamo da sve glavne konce u rukama kada je filmska (a i druge) industrija u pitanju drže muškarci (oni su i režiseri i scenaristi i producenti .....) onda bi to značilo da su američki muškarci prestravljeni trudnoćom?
Vjerovala ili ne, ali postoji nešto što se zove 'empatija'.

Nisu muškarci emocionalno trula stvorenja koja se ni u najluđoj mašti ne mogu staviti u kožu žene.

Ako je ona gore Alyoshina teorija točna, to samo znači da je Scott možda htio 'pomoći' drugim muškarcima (gledateljima) da se probaju 'uživjeti' u ulogu žene. S druge strane, možda je u tome pretjerao. Primjerice, možda je taj 'užas' od impregniranja putem 'oralnog silovanja' zapravo čisto *muška* prirodna reakcija na zamisao da 'budu trudni' - jer, recimo, nemaju prirodne mehanizme koji bi im tu 'mogućnost' mogli učiniti imalo... interesantnom. Dakle, u tom slučaju bi to bio primjer pretjerane, predimenzionirane 'empatije'.

S druge strane, može se to shvatiti kao svjesna hiperbola. Činjenica jest da su žene do 20-tog stoljeća relativno 'često' umirale pri porodu; a i silovanje postoji oduvijek. Prema tome, sigurno je bilo slučajeva u povijesti, gdje žena bude silovana, i onda kasnije umre pri porodu. Način na koji se alien 'rađa' (nasilnim probijanjem grudnog koša koji je *uvijek* fatalan za domaćina) - može se onda shvatiti kao hiperbola takvog slučaja. Za naglasiti poantu. Ako uzmemo u obzir teoriju sebičnog gena R. Dawkinsa, muškarci i žene su zapravo 'neprijatelji'. Prema tome, kad muškarac nasilno oplodi ženu, a ona onda umre prilikom rađanja njegovog potomka, premda se radi o 'istoj vrsti' - to je doslovno 'pattern' razmnožavanja aliena...
Apemant is offline  
Old 21.09.2017., 10:04   #2854
Ne treba se time uopće zamarat budući da je scenarist rekao da je htio silovat muškarce u publici. Ovo sa trudnoćom je samo moja interpretacija filma, pogotovo prethodno trenutku kada sam naišao na izjave scenarista. I ta moja interpretacija nije imala veze sa empatijom i činjenicom da je trudnoća bolna, već više sa činjenicom da su današnji ljudi generalno puno više prestravljeni trudnoće i odgovornosti, a puno više fokusirani na hedonističko zadovoljstvo. Zato sam film i promatrao kao alegorijski prikaz skupine ljudi koja svjesno odlazi u nepoznato (pristupanje seksu), nailazi na aliene (sami seks) te je naposljetku prestravljena posljedicama koje su iz toga proizašle. No, scenarist kaže da se radi striktno o silovanju. Onda je silovanje. Osim u slučaju da je tvorac filmom zapravo rekao puno više nego što je prvotno zamislio, što nije rijedak slučaj u umjetnostima.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 12:58   #2855
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
No, scenarist kaže da se radi striktno o silovanju. Onda je silovanje. Osim u slučaju da je tvorac filmom zapravo rekao puno više nego što je prvotno zamislio, što nije rijedak slučaj u umjetnostima.
Ako se ne varam, prema suvremenoj književnoj teoriji, autor nema povlašten položaj u interpretaciji djela? Uostalom, scenarist je isto tako izjavljivao da su neki aspekti Aliena (kao bića) odraz njegovog iskustva s Crohnovom bolešću. A naravno, uvijek vrijedi i ono pravilo da je svaka prava umjetnost višeslojna. Tj. gotovo nikada nije ili/ili nego i/i.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is online now  
Old 21.09.2017., 13:26   #2856
also
addx is offline  
Old 22.09.2017., 21:05   #2857
Jeste li vidjeli novi spomenik Kalašnjikovu u Moskvi? Dakle, Kalašnjikov visok 9 metara (potpuno realističan, naravno) drži u ruci - kalašnjikov. Vrhunac treša/kiča i tužan simptom uznapredovalog propadanja ruske kulture. Što bi Billington rekao o tom čudu u svojoj monumentalnoj "Ikoni i sjekiri"? Okreću li se velikani ruske kulture u svojim grobovima? Zurab Tsereteli, inače, simptomatično, veliki Putinov fan, je s nekim svojim stvarima koje su bile na rubu treša/kiča možda nagovijestio katastrofu, ali s ovim Kalašnjikovim stvari su se očito otele kontroli.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is online now  
Old 22.09.2017., 21:16   #2858
Pa nije to ništa novo za Ruse.
Monumentalnost i politički kič im nije nešto strano (vidi socijalrealizam, goleme kipove Lenjina, razne pijuke, čekiče i traktore itd.)
zoroasterix is offline  
Old 22.09.2017., 22:58   #2859
Cigani - juriš!!!!




(soundtrack "Underground")
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 24.09.2017., 09:40   #2860
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Cigani - juriš!!!!




(soundtrack "Underground")
moram na ovu balkansku političko vašarsku pseudo muzičku provokaciju odgovoriti
univerzalnom bezvremenom ljepotom kao npr

https://www.youtube.com/watch?v=eVAjHxWh7vU
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.