Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2017., 22:13   #21
ranko marinković je vrh. to ne da se može mjeriti s bilo čim što je ikad igdje objavljeno uopće, nego jebeno može!
krleža je predivan bez ikakve dileme, ali 'kiklop' je apsolutno remek-djelo.
i taman kad pomisliš da ne može bolje, shvatiš da postoje i 'ruke'. to je početak i kraj književnosti. mimo bilo kakvih nacionalnih okvira, nakon toga jednostavno više nisi isti.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:28   #22
Da, sjećam se da su mi Ruke bile zanimljive kad smo ih čitali; od Kiklopa su me otjerali pričama da je zahtjevno djelo.
Krleže se isto tako sjećam kao zanimljivog. Kao i Andrića.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:46   #23
kad kažem 'ruke', mislim na čitavu zbirku. jesi čitao?

je, poprilično je zahtjevan. to u startu uračunaj u kalkulaciju odlučiš li se čitat.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:22   #24
Mislim da smo samo tu priču imali. Ostalo nisam.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:42   #25
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Mislim da smo samo tu priču imali. Ostalo nisam.
aj pa pročitaj.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:44   #26
Hoću.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:19   #27
Je li netko čitao, kakvi su dojmovi?

IvyMay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:31   #28
Imaš zgodnu Barčevu knjigu: Hrvatska književnost: od preporoda do stvaranja Jugoslavije.
Pavličić je napisao predivan pregled: Moderna alegorija. Na tu sam knjigu plakala od ljepote pisanja i divnih interpretacija, odličnih smjerokaza za iščitavanje i meni dragih djela.

Kušanov Dvorac rijetko tko obrađuje recimo.


Krleža je zapravo nepravedno ustoličen kao neki hermetičan pisac, a kad se čovjek njemu vraća kroz život i čita ga više puta, shvati koliko je genijalan i višeslojan, a bogme i razumljiv. Osim beletristike, čovjek je pisao predivne eseje i feljtone, a i Dnevnici su must read. Također treba čitati Mnogopoštovanoj gospodi mravima, intervju Jevtića s Krležom.

Fabrija obožavam čitati.

Marinkovićeve Ruke i Glorija, to se ne zaboravlja. Kiklop je svevremen.

Bez trećega Milana Begovića često ponavljam.

Osim poznatog romana, Kamov je pisao genijalne drame, pjesništvo da ne spominjem.

Ima tu još Rogić-Nehajev, Sever, Dragojević, Slamnig, sijaset pjesnički ozbiljnih i kolosalnih djela i autora.

Kratka priča u okrilju hrvatskih fantastičara (Borgesovaca), pa pjesničke generacije od krugovaša do pitanjaša... Pjesnici u egzilu poput Marune.

Erotičari poput Valenta, Radakovića, Radakovićeva žena s dramama...

Nakon devedesetih također procvat.

Nedavno pročitala Nije moglo bolje Ksenije Kušec, divna mi je njezina lakoća kojom ocrtava likove, situacije, ide do humora.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2020., 22:30   #29
Je li čitao tko Obješene, prvi romak Kristiana Novaka?
Teško mi vjerovati da je još uvijek tako rijedak, opskuran i nedostupan, nakon što je autor imao dva daleko najveća hrvatska književna hita prošlog desetljeća...Kako to da nije doživio neko reizdanje ili postao zanimljiviji publici?
Onako, daleko je teže doći do Ciganina ili Črne mati zemle, koje ima svaka zagrebačka knjižnica (one veće čak i po desetak primjeraka, čini mi se), nego do Obješenih, od kojih po primjerak imaju samo dvije knjižnice, i od toga je jedan koji se ne može posuditi.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2023., 01:33   #30
Tražim naziv pripovijetke

Pozdrav, ispričavam se ako je offtopic...ali molim za pomoć.
Već godinama tražim naziv i autora jedne pripovijetke koju sam čitala, nikako i nigdje ne mogu pronaći.
Mislim da je pripovijetka iz 19. stoljeća...

Radi se o dvije sestre koje upoznaju mladog učitelja (čini mi se bar da je riječ o učitelju), jedna sestra je sva ljupka i obla druga sva uglata i neugledna kao nedovršena. Učitelj se zbliži s te dvije sestre i započinje često razgovore s neuglednom. Ona pomisli da joj se udvara i sva kao da procvjeta, postaje gotovo lijepa. Jedan dan on je zamoli za ozbiljan razgovor, ona već pomisli da je riječ o prošnji, ali on je samo zamoli za pomoć da dođe do njene sestre. Ružna sestra doživi razočaranje, lijepa sestra i učitelj se vjenčaju i odu živjeti negdje. Imaju dvije curice, lijepu i ružnu koja kako joj sestra piše liči na svoju ružnu tetu. Roditelji šalju ružnu djevojčicu teti na oporavak, a čini mi se i na odgoj. Tako nekako završava pripovijetka. Ovi detalji su veoma šturi, znam, i trebala bih započeti kao novu temu, ali ne znam kako.
Ako slučajno tko prepozna pripovijetku molila bih ga da mi kaže o kojem djelu se radi.
Cathy25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2023., 11:07   #31
geranium, ivo vojnović
Extra Joze is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2023., 23:53   #32
Quote:
Extra Joze kaže: Pogledaj post
geranium, ivo vojnović
Mnogo se zahvaljujem
Cathy25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 11:13   #33
Neizostavni naslovi domaće književnosti

Revno čitam već 15-ak godina, no sve uglavnom na engleskom. Pročitao sam već dosta klasika "zapadnjačkog kanona", a o modernijim naslovima da i ne govorimo.

Na moju sramotu i zbog nedostatka interesa, jedva da sam pročitao išta domaće od srednje škole. Odlučio sam tu grešku ispraviti, pa molim vas forumaše za pomoć.

Što bi po vašem mišljenju od domaće i eventualno regionalne književnosti netko morao pročitati / poznavati da biste ga smatrali načitanim? Mislim tu i na klasike ali i na neizostavnu modernu književnost. Klasika sam još i svjestan, no uopće ne pratim modernu hrv književnost pa su tu preporuke još više dobrodošle.

Do sada sam pročitao:
  • Gospoda Glembajevi
  • Povratak Filipa Latinovicza
  • Kiklop
  • Na Drini ćuprija

Unaprijed hvala na preporukama!

EDIT: Shit, počeo sam pisati "koje su po vama neizostavne knjige..." pa ovo "koje" kasnije nisam prebacio u "koji". Modovi ako može molim da to promijenite, ako ne, neka ostane kao osuda brzopletosti xD.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 11:58   #34
Ja bih rekla bilo koji roman od Marije Jurić Zagorke - ne morate čitati cijeli opus
Također bih rekla da je Osmi povjerenik dobra knjiga i vrijedna za pročitati - ali bih preporučila i film pogledati zajedno sa knjigom (prije ili poslje čitanja)
također, bilo koji roman od Zorana Žmirića.
I Čudesna kljušt (malo starija knjiga) od Zvjezdane Odobašić - dugo vremena je bio najbolji fantastični roman.
Rosabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 13:21   #35
Hvala na odgovoru. Da, Zagorku ću morati barem malo prostudirati kad-tad. Zoran Žmirić me pak podsjetio na to da sam pročitao i Anđeo u Ofsajdu Zorana Ferića. Za Osmog Povjerenika sam isto čuo, možda će to biti sljedeća knjiga na listi.

Zar postoji uopće hrvatska fantastika? Znam za izvrstan Mother of Learning Domagoja Kurmaića, no to je na engleskom.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 13:24   #36
Raosa si procitaj, Prosjake i sinove. Nekidan mi nakon dugo vremena pali pod ruku pa uzivam.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 09:42   #37
J. Horvat, Mačak pod šljemom (humoristični, antiratni roman).
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 15:50   #38
Svatko će ti reći ono što je njegov afinitet.

Ako imaš neku jaču namjeru, pogledaj popise FFZG-a za ispite novije i starije književnosti ili pročitaj koju stručnu knjigu, recimo Juricu Pavičića za hrvatske fantastičare zanima li te taj smjer.

Za novi SF pogledati SFERAKON, MARONIKON, izdavača Hangar 7, časopis Sirius pun je meni genijalnih priča.

Meni je hrpa toga neizostavna, ali bio bi to dug popis. Recimo ne bih nikako izostavila Držića, što ti nitko živ neće preporučiti. Meni je Pavlimir također kapitalac, netko će ti reći da gubiš vrijeme. Starija književnost nepravedno je zapostavljena i ostavljena djeci u školama da se s njome bore, fakultetlijama i akademskoj zajednici, a puna je živosti. Tko je čitao Ribanje ili Planine uopće, a na tome se temeljimo?

Isto ti je sa Smail-agom, lagano umire u živom čitanju.

Sama suvremena književnost donosi obilje. Ja kao profesorica književnosti ne stignem pratiti sve, a zaista mnogo čitam, ne stignem se posvetiti ni temeljcima ponovno kako zaslužuju.

Uzmi samo modernu i postmodernu pa imaš što raditi. Suvremena je bogata u romanesknoj produkciji.

Begovićeve drame su sjajne, to ti mogu uvijek preporučiti, ali onda me uhvati sram jer nisam zapisala sva imena.


Na našu književnost vežu se i književnosti okolnih država, to je Pandorina kutija.

Išla bih po razdobljima i pokušala obrati vrhnje svakoga.

Dakle, čitaj kako ti dođe, pitaj tete u knjižnici, otkrij što voliš, piši bilješke i uživaj. Nemaš rokove
Hagne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 21:29   #39
Od onog sto nije u lektiri: Bebekovi putopisi (Santhana, U potrazi za staklenim gradom (s Malnarom)), Mediteranski brevijar Predraga Matvejevica, Muzej bezuvjetne predaje Dubravke Ugresic, Falis mi Mani Gotovac, Bareticev Osmi povjerenik, Brod za Issu Roberta Perisica, Mladenka kostonoga Zelimira Perisa...
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 10:48   #40
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Od onog sto nije u lektiri: Bebekovi putopisi (Santhana, U potrazi za staklenim gradom (s Malnarom)), Mediteranski brevijar Predraga Matvejevica, Muzej bezuvjetne predaje Dubravke Ugresic, Falis mi Mani Gotovac, Bareticev Osmi povjerenik, Brod za Issu Roberta Perisica, Mladenka kostonoga Zelimira Perisa...
Dobar izbor, još bih dodao Novaka i njegove Črna mati zemla i Ciganina. A i Pavičićevi krimići su OK, ali onako, žanrovska preporuka.

S tim da su Santhana i U potrazi za staklenim gradom zapravo isti putopis pisan od dva razliita pogleda. Meni se više svidio Malnarov, nekako je poetičniji a i vidi se da Bebek malo voli malo izmišljati
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.