Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 18:42   #41
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Ajooj... totalno se ne slažem s ovim Harry je bez daljnjeg pozitivan lik, ali baš tako pozitivan i nerealan - nije. Tj. je nerealan u istom u čemu su nerealni i svi ostali likovi (osim Dursleyevih ) - u tome što je čarobnjak.

Ima on itekako mana... tvrdoglavost i svojeglavost, osvetoljubivost, srditost, arogancija... sjeti se kad je urekao Malfoya, pa kad je htio ubiti Siriusa, pa kako vječito nije htio slušati druge i koliko je puta poveo svoje prijatelje u životnu opasnost, a na kraju je Sirius zbog njegove tvrdoglavosti i izgubio glavu itd... al na kraju je ipak dobar i pozitivan

Ako je itko nerealan, onda je to Tom Riddle aka Voldemort... Jer je tolko savršeno negativan, u potpunosti "crn" lik, bez imalo primjese ne bijelog, nego čak ni sivog, pa čak ni tamno sivog... To u životu ne postoji, samo u knjigama...
Na stranu to što je čarobnjak, nisam na to mislila. Ima mana, ali pogledaj zaozbiljno - misliš li ti zbilja da bi dečko od 11,12 pa nadalje godina bio spreman se toliko žrtvovati za prijatelje, da bi bio toliko plemenit, da bi bio toliko neustrašiv, toliko strastven i sve to? Mislim, ok, V. mu je ubio roditelje i dečko fakat ima razloga biti toliko odlučan uništitiga, i sve to stoji... ali ipak mi se čini da je malo pretjerano.
A za Toma sam rekla da mi se sviđa kao lik zato što ga je ipak dobro okarakterizirala. Istina, nema baš nijansi, ali prilično je dobro prikazala u onih par scena kako on itekako može biti i slatkorječiv, i pametan, i nježan i svakakav... kad mu treba
Ali ok, Rowlingica je išla na tu bitku dobra i zla, i morala je napraviti takve likove - dobre i zle, i točno ih se može razdvojiti. Dobro, malo šteka na Lupinu, Snapeu i Siriusu, jer su oni ipak pomalo mračni - Snape veći dio priče, Lupin za punog mjeseca, a Sirius bi, imam dojam, svašta izveo da se stvari nisu odvijale onako u trećem dijelu - ali u biti je tu ta podijela na dobre i zle i ako se knjiga gleda tako onda je definitivno
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 19:28   #42
Quote:
nemo123 kaže: Pogledaj post
Na stranu to što je čarobnjak, nisam na to mislila. Ima mana, ali pogledaj zaozbiljno - misliš li ti zbilja da bi dečko od 11,12 pa nadalje godina bio spreman se toliko žrtvovati za prijatelje, da bi bio toliko plemenit, da bi bio toliko neustrašiv, toliko strastven i sve to? Mislim, ok, V. mu je ubio roditelje i dečko fakat ima razloga biti toliko odlučan uništitiga, i sve to stoji... ali ipak mi se čini da je malo pretjerano.
Harry nije išao u te borbe i opasnosti samo zato što je jako hrabar i plemenit i jer je netko drugi u opasnosti. Njemu su to bili prvi prijatelji, prvi ljudi koji su ga prihvatili, zavoljeli, to mu je bilo prvi put u životu da je imao osjećaj da nekamo pripada, da nije osuđen na Dursleyeve i njihovu torturu i nepoštovanje kako njih tako i svih onih drugih vršnjaka koji su se previše Dudleya bojali da bi se družili s njim.
Kad tome nadodaš da je glavna opasnost uvijek bio Voldemort, koji mu je i uzeo onaj život koji je trebao imati; i onda sad pokušava to učiniti opet, nije čudno što bi Harry poletio u borbu pa makar se iz nje i ne vratio jer je on znao da ako nema tog svijeta u koji je napokon ušao, da nema nikakvog drugog mjesta koje bi mogao zvati domom, gdje bi se mogao s veseljem vraćati itd. On je naprosto morao napraviti SVE što je mogao u tim situacijama. Sjeti se za primjer u 2. ili 3. dijelu (ne sjećam se točno) kad misli da će ga Ministarstvo izbaciti iz škole jer je maloljetan koristio čarolije pa kad ono zamišlja kakav bi mu život bio dok svi drugi diplomiraju, a on pomaže Hagridu u vrtu. Nije najbolji primjer, al nema veze.

A osim toga, Harry nije nikad sa 100% samouvjerenošću i busajući se o prsa išao na glavu u bitku, on je uvijek i sumnjao u sebe, i mislio stvari u stilu "ovo je stvar za Hermionu, ona to zna, ne ja" ili kako nije dovoljno dobar jer dolazi iz bezjačke obitelji, a na kraju nije nikome ni dao da ga veličaju (na prvom sastanku DA), rekao je da je gotovo uvijek imao pomoć. Micek mali.



Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Jedno vrijeme sam bila stvarno zaluđena, osim što sam ni sama više ne znam kolko puta pročitala sve knjige, sam čitala i fan fictione i visila svaki dan na COS forumu i tak... Sad me prošla ta zaluđenost, al Harry će uvijek ostat jedna od najljepših uspomena, a i knjigama ću se još puno puta vraćati, nema do Harryja :cerek :
Da, točno tako je i kod mene išlo. Ali primjećujem i dan danas da me priča može vrlo lako opet uvući, samo mi je potreban mali poticaj i tu sam opet želim raspravljati o svemu i svačemu i napraviti HP maraton u čitanju.

Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
E ljudi... a koji vam je najdraži lik? : D

Meni je naravno one and only... Harry : cerek:
najdraža likica mi je Hermiona. Od prvog trenutka kad se pojavila, meni je ona zakon. Također obožavam i Lily i Lunu te od muških likova DD, Snape i Sirius. Ali #1 je Hermiona.

Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Ako je itko nerealan, onda je to Tom Riddle : D aka Voldemort... Jer je tolko savršeno negativan, u potpunosti "crn" lik, bez imalo primjese ne bijelog, nego čak ni sivog, pa čak ni tamno sivog... : D To u životu ne postoji, samo u knjigama...

Možda i ne, gle Hitlera, Staljina i slične. U tome je meni ljepota ove priče, kako je JKR savršeno iskarakterizirala likove s obzirom na ono kroz što su u životu prošli i koje izbore su onda (unatoč tome ili ne) odlučili napraviti.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 20:05   #43
Najdraži su mi Fred i George, carevi! U knjizi su mi presmiješni, u filmu katastrofa Najbolji dio mi je onaj kad su odlučili sa stilom napustit školu
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:08   #44
Quote:
nemo123 kaže: Pogledaj post
Na stranu to što je čarobnjak, nisam na to mislila. Ima mana, ali pogledaj zaozbiljno - misliš li ti zbilja da bi dečko od 11,12 pa nadalje godina bio spreman se toliko žrtvovati za prijatelje, da bi bio toliko plemenit, da bi bio toliko neustrašiv, toliko strastven i sve to? Mislim, ok, V. mu je ubio roditelje i dečko fakat ima razloga biti toliko odlučan uništitiga, i sve to stoji... ali ipak mi se čini da je malo pretjerano.
Nije pretjerano, Condelli je već dobro objasnila...

Ja bih još dodala da - da, to je prilično realan opis 11 i 12 godišnjaka... oni nemaju osjećaj za opasnost, nego idu glavom u koprive... Harry kad je išao u prvom dijelu za kamenom mudraca, ili u drugom tražiti odaju tajni, nije razmišljao o tome da možda vuče ne samo sebe, nego i druge, u opasnost, nije to bilo iz neke hrabrosti... nego se njemu takve stvari jednostavno - dese Ne traži on nevolju, nego nevolja nađe njega

Quote:
A za Toma sam rekla da mi se sviđa kao lik zato što ga je ipak dobro okarakterizirala. Istina, nema baš nijansi, ali prilično je dobro prikazala u onih par scena kako on itekako može biti i slatkorječiv, i pametan, i nježan i svakakav... kad mu treba
Ali ok, Rowlingica je išla na tu bitku dobra i zla, i morala je napraviti takve likove - dobre i zle, i točno ih se može razdvojiti. Dobro, malo šteka na Lupinu, Snapeu i Siriusu, jer su oni ipak pomalo mračni - Snape veći dio priče, Lupin za punog mjeseca, a Sirius bi, imam dojam, svašta izveo da se stvari nisu odvijale onako u trećem dijelu - ali u biti je tu ta podijela na dobre i zle i ako se knjiga gleda tako onda je definitivno
Voldemort je genijalan u svojoj zloći, al definitivno je jednodimenzionalan lik (za razliku od Harryja) - sve najgore što od nekoga možeš očekivati, možeš od njega , nema tu puno mudrosti.

Snape je najkompleksniji i najzagonetniji lik u cijelom serijalu, zato i je tako zanimljiv
A Sirius i Remus su mi isto jako dragi, iako mi je jako žao što ih nije bilo malo više... zato fala bogu na fanficsima
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:34   #45
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
Možda i ne, gle Hitlera, Staljina i slične. U tome je meni ljepota ove priče, kako je JKR savršeno iskarakterizirala likove s obzirom na ono kroz što su u životu prošli i koje izbore su onda (unatoč tome ili ne) odlučili napraviti.
Nije tak jednostavno... Hitler je kao klinac bio sasvim prosječan, bio je nadaren slikar, a čitala sam čak i da je razmišljao o tome da postane svećenik... na njegovu osobnost je uvelike utjecao njegov otac koji ga je odmalena zlostavljao, dok ga je majka branila... kad je ona umrla je totalno skrenuo i pretvorio se u čudovište o kojem učimo iz povijesti.

A Voldemort je zao baš u samoj srži, i nikad nije znao ništa osim toga, al kad pogledaš... on je odrastao kao nevoljen i sam u sirotištu... ali i Harry je odrastao nevoljen i sam, kod Dursleyevih, a opet su se razvili u apsolutno suprotne karaktere... Tom je bio genijalan i mogao je biti sve što je poželio, učitelj ili ministar ili... šta je god htio... a on se odabrao pretvoriti u to neljudsko biće... i to doslovno, se hranio zmijskim otrovom i imao proreze umjesto nosa... šteta zapravo, kolko potencijala je imao, a bacio u vjetar.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:06   #46
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Nije tak jednostavno... Hitler je kao klinac bio sasvim prosječan, bio je nadaren slikar, a čitala sam čak i da je razmišljao o tome da postane svećenik... na njegovu osobnost je uvelike utjecao njegov otac koji ga je odmalena zlostavljao, dok ga je majka branila... kad je ona umrla je totalno skrenuo i pretvorio se u čudovište o kojem učimo iz povijesti.

A Voldemort je zao baš u samoj srži, i nikad nije znao ništa osim toga, al kad pogledaš... on je odrastao kao nevoljen i sam u sirotištu... ali i Harry je odrastao nevoljen i sam, kod Dursleyevih, a opet su se razvili u apsolutno suprotne karaktere... Tom je bio genijalan i mogao je biti sve što je poželio, učitelj ili ministar ili... šta je god htio... a on se odabrao pretvoriti u to neljudsko biće... i to doslovno, se hranio zmijskim otrovom i imao proreze umjesto nosa... šteta zapravo, kolko potencijala je imao, a bacio u vjetar.

Potpisujem rečeno
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:38   #47
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Najdraži su mi Fred i George, carevi! U knjizi su mi presmiješni, u filmu katastrofa Najbolji dio mi je onaj kad su odlučili sa stilom napustit školu
I ja sam se njima ismijala sad dok sam čitala sedmu knjigu , kada su smišljali viceve na Voldyjev račun
Weasley Ginny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:44   #48
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Nije tak jednostavno... Hitler je kao klinac bio sasvim prosječan, bio je nadaren slikar, a čitala sam čak i da je razmišljao o tome da postane svećenik... na njegovu osobnost je uvelike utjecao njegov otac koji ga je odmalena zlostavljao, dok ga je majka branila... kad je ona umrla je totalno skrenuo i pretvorio se u čudovište o kojem učimo iz povijesti.

A Voldemort je zao baš u samoj srži, i nikad nije znao ništa osim toga, al kad pogledaš... on je odrastao kao nevoljen i sam u sirotištu... ali i Harry je odrastao nevoljen i sam, kod Dursleyevih, a opet su se razvili u apsolutno suprotne karaktere... Tom je bio genijalan i mogao je biti sve što je poželio, učitelj ili ministar ili... šta je god htio... a on se odabrao pretvoriti u to neljudsko biće... i to doslovno, se hranio zmijskim otrovom i imao proreze umjesto nosa... šteta zapravo, kolko potencijala je imao, a bacio u vjetar.

a ne znam... pitam se koliko zapravo jedno dijete može biti zlo. ja ne vjerujem da se bilo tko rodi zao pa tako ni on. kažeš da nikad nije znao ništa osim toga. možda i ne, a možda je samo vrlo rano 'skrenuo'.


njemu npr. to nije bilo bačeno u vjetar. on je smatrao da mu nema ravnog, da je ostvario nemoguće (pobijedio smrt, nadmudrio dumbledorea) itd. itd. samo mu je harry uvijek bio trn u oku. naravno da ništa od toga nije bilo ni dobro, a ni ljudski, slažem se s tim. ali stvari koje je on činio jesu bile genijalne, samo s krive strane, s njegovog gledišta. dakle, on i jest na neki način dobio ono što je htio (tj. dobio bi, da nije harry bio tu).
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:59   #49
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
a ne znam... pitam se koliko zapravo jedno dijete može biti zlo. ja ne vjerujem da se bilo tko rodi zao pa tako ni on. kažeš da nikad nije znao ništa osim toga. možda i ne, a možda je samo vrlo rano 'skrenuo'.


njemu npr. to nije bilo bačeno u vjetar. on je smatrao da mu nema ravnog, da je ostvario nemoguće (pobijedio smrt, nadmudrio dumbledorea) itd. itd. samo mu je harry uvijek bio trn u oku. naravno da ništa od toga nije bilo ni dobro, a ni ljudski, slažem se s tim. ali stvari koje je on činio jesu bile genijalne, samo s krive strane, s njegovog gledišta. dakle, on i jest na neki način dobio ono što je htio (tj. dobio bi, da nije harry bio tu).
Zbog ovog boldanog ja svaljujem određenu krivicu i na Dumbledora i ostale profesore... Jer jednostavno... previše je nevjerojatno, pa skoro i nemoguće, da nisu ništa primijetili, pokušali utjecati na njega... Škola ne bi trebala biti samo mjesto gdje ideš slušati nastavu i poslije pisati zadaću, a pogotovo ne ovakva škola (internat)... kad u školi živiš čitavu godinu... Škole su i odgojne ustanove, ne samo obrazovne. Sigurno da i oni snose određenu krivicu... jer su bili ignoranti i zatvarali oči... A Dumbledore koji je i takav dobar legilimens, morao je jednostavno nešto poduzeti dok je Tom još bio zelen, al nije... ostavio ga je samog sebi da sam traži odgovore i razloge, i eto što je postalo od njega...

Naravno, njemu se nije činilo da je uzalud potratio život, to ja gledam tako izvana, kao čitatelj. Jer zato što je bio tako genijalan učenik, i tako vrstan magiji, mogao je isto kao što je imao takav negativan utjecaj, imati i takav pozitivan...

Al onda ne bi imali Harryja
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:29   #50
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Zbog ovog boldanog ja svaljujem određenu krivicu i na Dumbledora i ostale profesore... Jer jednostavno... previše je nevjerojatno, pa skoro i nemoguće, da nisu ništa primijetili, pokušali utjecati na njega... Škola ne bi trebala biti samo mjesto gdje ideš slušati nastavu i poslije pisati zadaću, a pogotovo ne ovakva škola (internat)... kad u školi živiš čitavu godinu... Škole su i odgojne ustanove, ne samo obrazovne. Sigurno da i oni snose određenu krivicu... jer su bili ignoranti i zatvarali oči... A Dumbledore koji je i takav dobar legilimens, morao je jednostavno nešto poduzeti dok je Tom još bio zelen, al nije... ostavio ga je samog sebi i eto što je postalo od njega...
yup, imaš pravo da su neki zatvarali oči, sjetimo se samo Slughorna koji je znao zašto ga Tom pita o horkruksima, ali se odlučio praviti blesav.

Ostali profesori mislim da nikad nisu pojma imali, nisu ni sumnjali da bi jedan tako uljudan i fin mladić, tako pametan i nadaren, još k tome siroče, mogao biti oličenje zla. Tom je svoje pravo lice jako dobro skrivao pred drugima od prvog trenutka, točnije, od prvog susreta s Dumbledoreom gdje je prvi i vjerojatno jedini put bio neoprezan i izlanuo sve ono o zmijama i da zna nauditi djeci koju ne voli i dr. On je bio pravi majstor obmane, šarmantan i proračunat.

As for Dumbledore, njega je i Harry pitao nakon te scene sa zmijama i ormarom u situ sjećanja: "Jeste li onda znali?", a DD je rekao da nije , ali da ga je svakako odlučio držati na oku. Kao, postojala je šansa da mu je ipak bilo žao i sve to, premda njemu DD zapravo NIKAD nije vjerovao, a Tom s druge strane je to znao od prvog puta i nikad nije ni pokušao s Dumbledoreom te svoje šarm-trikove kao s drugim profesorima.
A kad je malo Tom narastao i počeo se baviti 'ozbiljnijim zlom', onda je već i sam bio jako dobar oklumens tako da uza sav taj oprez, nije Dumbledore baš imao nekih dokaza osim svojih dojmova.


Joj, sad bih ja o HP mogla raspravljat do besvijesti!

A reci mi, što misliš bi li se on drukčije ponašao da je npr. imao u tom sirotištu ili na početku školovanja nekog kao Snape Lily?
Meni se on čini kao netko tko je vrlo rano postao 'oštećen' i da u biti poslije toga nije bilo pomoći. On je prezirao i to sirotište i sve što ga je činilo običnim i vezalo za oca koji ga je napustio.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:38   #51
Da je imao nekoga komu bi bilo stalo do njega, sigurno bi bio drukčiji. To je rekla i JKR u jednom intervjuu, njega nitko nikad nije volio, i to je zapravo njegova najveća tragedija.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:49   #52
Stvarno tragedija. Al on je meni lik kojeg mi uopće nije žao, eto. I od negativaca mi je na drugom mistu, prvo dajem preodvratnoj Bellatrix.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:55   #53


Jooj, je... Bellatrix je stvarno odurna, i ja ju mrzim.

Tak mi je bilo drago kad ju je Molly sredila
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:56   #54
Al Helena Bohnam Carter mi je prezakon
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 00:27   #55
jep, totalno je uhvatila bit psiho luđakinje Bellatrix. Kad iskolači oči

"Not my daughter, you BITCH!"
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 09:32   #56
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
Stvarno tragedija. Al on je meni lik kojeg mi uopće nije žao, eto. I od negativaca mi je na drugom mistu, prvo dajem preodvratnoj Bellatrix.

Meni je ona u nekim dijelovima odvratnija čak i od Voldemorta! Koliko puta mi je prošlo kroz glavu kak bi htjela doći tamo i nalupat ju, zadavit, primijenit sve one čarolije što ih je ona koristila na drugima I idealno glumicu su odabrali za tu ulogu
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 11:16   #57
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Meni je ona u nekim dijelovima odvratnija čak i od Voldemorta! Koliko puta mi je prošlo kroz glavu kak bi htjela doći tamo i nalupat ju, zadavit, primijenit sve one čarolije što ih je ona koristila na drugima I idealno glumicu su odabrali za tu ulogu
Da! Npr. Voldemort je dosta dragih likova pobio, ali većinom je to bilo 'offscreen', ono mi znamo da su james i lily mrtvi, ali to je rečeno odmah u početku, nismo ništa ni znali o njima i tako. A bellatrix ubije likove koji su tu prisutni već 3,4 i više knjiga i svi redom super dragi- sirius, dobby, tonks
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 13:20   #58
Dobby Njega nikad neću prebolit! Koja gadura!
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 18:18   #59
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Dobby Njega nikad neću prebolit! Koja gadura!
ja sam se isplakala na tom poglavlju, nek ju je Molly sredila , Dumbledore me tootalno razočarao, podizao Harry-ja kao ''svinju za klanje'' , ali opet se na kraju iskupio i pokajao.
Snape-a mi je bilo dosta žao , baš ga je D. dobro iskoristio, jadni Snape.
Weasley Ginny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 19:47   #60
Quote:
Weasley Ginny kaže: Pogledaj post
ja sam se isplakala na tom poglavlju, nek ju je Molly sredila , Dumbledore me tootalno razočarao, podizao Harry-ja kao ''svinju za klanje'' , ali opet se na kraju iskupio i pokajao.
Snape-a mi je bilo dosta žao , baš ga je D. dobro iskoristio, jadni Snape. : ne zna:
pa Dumbledore je oduvijek htio da Harry preživi, kakva svinja za klanje? A za Snapea, DD bi ionako umro tokom te godine, ovako su sačuvali Voldemortovo povjerenje u Snapea.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.