Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2012., 13:35   #1221
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
ali sam citajuci stranice primjetio da nisi bas dobro poznavo pravu situaciju sto se tice odbrane i polozaja crta a pogotovu kad su crte prema Gradaccu u pitanju,mislim da znas o kojem djelu pisem.
Ja skoro uopće nisam poznavao situaciju i stanje na Modričkom dijelu. Jedini put kad smo intervenirali tamo je ovaj što sam spomenuo u gornjem postu, to je bila jedina intervencija baš na crti, ostale dvije intervencije su bile ulične borbe u samom gradu. Meni je čak i Jakeš bio nepoznanica, čak crta uz rijeku Bosnu, jer smo mi odrađivali brdsku stranu i tamo smo bili vezani.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 22:42   #1222
Lav 73,nastavi samo pisati cekamo nove informacije.Cinjenica je da smo totalno bili neorganizovani na Modrickom ratistu,vladala je samovolja lokalnih pojedinaca.
Kada vec spominjes P.S. i Garevac iznijecu jednu cinjenicu kako je se arogantno
odnosio doticni.Negdje sredinom juna iz bolnice Garevac su u Jakes dovezeni bolesnici(psihijatrija) i samo istovareni ispred bolnice.Niko nije bio ni obavijesten o tome a mi smo vec na ledima imali psihijatrisku bolnicu sa neki mislim caa.300 bolesnika na prvoj liniji odbrane.Svakodnevno smo morali odvajati 10-tak ljudi da pomaze u radu bolnice jer od osoblja je radio samo jedan ljekar(srbin),dvije m.sestre i 3-4osobe pomocnog osoblja.Nas 10-tak odlazimo u Garevac da barem uzmemo krevete jer bolesnici nemaju na cemu spavati.Kad smo stigli tamo neko od garevljana koji je bio tu ispred pozvao je P.S. i rekao mu da smo mi stigli i zasto.
Kulturno smo cekali da dode i kad je dosao P.S.poceo je da galami i vrijeda i zasto smo dosli sa naoruzanjem a od svog naoruzanja smo imali samo jednu AP
jer ipak prolazimo pored Modrice a tamo se nikad nije znalo.Covjek koji nas je vodio H.S. rekao mu je da smo dosli da nam bar daju krevete da nismo dosli da se svadamo.Od svega samo je dao 50 duseka za krevete.Po povratku u Jakes
kad je nase zapovjednistvo culo o tom nemilom dogadaju cak su bili donijeli odluku da za njih vise nema prolaska jakesnicom al ipak je prevladao razum pa se situacija smirila.
P.S. mi je tako ostao u sjecanju kao jedan arogantan covjek(necovjek).
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 11:35   #1223
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Lav 73,nastavi samo pisati cekamo nove informacije.Cinjenica je da smo totalno bili neorganizovani na Modrickom ratistu,vladala je samovolja lokalnih pojedinaca.
Kada vec spominjes P.S. i Garevac iznijecu jednu cinjenicu kako je se arogantno
odnosio doticni.Negdje sredinom juna iz bolnice Garevac su u Jakes dovezeni bolesnici(psihijatrija) i samo istovareni ispred bolnice.Niko nije bio ni obavijesten o tome a mi smo vec na ledima imali psihijatrisku bolnicu sa neki mislim caa.300 bolesnika na prvoj liniji odbrane.Svakodnevno smo morali odvajati 10-tak ljudi da pomaze u radu bolnice jer od osoblja je radio samo jedan ljekar(srbin),dvije m.sestre i 3-4osobe pomocnog osoblja.Nas 10-tak odlazimo u Garevac da barem uzmemo krevete jer bolesnici nemaju na cemu spavati.Kad smo stigli tamo neko od garevljana koji je bio tu ispred pozvao je P.S. i rekao mu da smo mi stigli i zasto.
Kulturno smo cekali da dode i kad je dosao P.S.poceo je da galami i vrijeda i zasto smo dosli sa naoruzanjem a od svog naoruzanja smo imali samo jednu AP
jer ipak prolazimo pored Modrice a tamo se nikad nije znalo.Covjek koji nas je vodio H.S. rekao mu je da smo dosli da nam bar daju krevete da nismo dosli da se svadamo.Od svega samo je dao 50 duseka za krevete.Po povratku u Jakes
kad je nase zapovjednistvo culo o tom nemilom dogadaju cak su bili donijeli odluku da za njih vise nema prolaska jakesnicom al ipak je prevladao razum pa se situacija smirila.
P.S. mi je tako ostao u sjecanju kao jedan arogantan covjek(necovjek).
Slozio bih se sa Dobor kulom o P.S. kao nekome ko je u toku tih desavanja bio cesto nepredvidiv. To je zapravo njegova karakterna osobina da bude arogantan i gleda usko na stvari oko sebe. Nije mi uopste namjera da ga branim ali je on vjerovatno i sam bio iznenadjen i zatecen ulogom koju je dobio i prihvatio, tj. da bude zapovjednik odbrane u Garevcu. Znam da su prije samog pocetka rata, u periodu od upada Gavricevih "SK Pokret za Jugoslaviju" 11.aprila 1992 i zvanicnog napada na Modricu 3.maja na raznim funkcijama (predsjednik opstine, nacelnik policije itd.) dolazili ljudi kako je ko htio i smio, po dva tri dana i onda preko noci nestanu, pobjegnu, odustanu ili sta li vec.
Neko je tada predlozio i da P.S. dodje za predsjednika opstine ali on sam je s nevjericom i sebisvojstvenom arogancijom rekao:" Ma, daj ba ljudi, nemojte me zajebavati."
Mislim da je nekada u svojoj mladosti on bio i u Legiji stranaca ali to ne znaci da ako je neko bio dobar fudbaler sutra moze biti i dobar trener.
Kao sto je neko ovdje vec rekao u Modrici nije bilo jakog covjeka koji bi autoritetom okupio i organizirao ljude.
Znam i da je oruzje koje su Srbi 11.aprila pobacali bjezeci iz Modrice zbog "dolaska 3000 Hos-ovaca preko Save" kasnije dijeljeno ljudima ali i pronalazeno ponovo pobacano po slicnim kanalima i podrumima. Znam da je P.S. dolazio u silos u Modrici i govorio da ce "strijeljati svakoga koga nadje sa oruzjem u rukama a da se krije u silosu". To je bio slabi pokusaj "organizovanja" ljudi koji bi mozda poslije toga i izasli na crtu razdvajanja u gradu ali poslije jednog dana ili prvog srpskog pokusaja pomijeranja crte opet razisli jer nije imao ko da ih organizuje.
Tarevci su imali svog zapovjednika, Garevac svog, Jakes i nije trebao nikoga oni su sami bili slozni i odlucni ali nikog nije bilo da to uveze kako treba.
MDSA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 18:35   #1224
.....Nastavljam sa opisivanjem sjevernog djela obrane Modričke općine.
Dozvola za odmor se nije mogla dobiti,a ljudima je bio neophodan odmor jer su stvarno iscrpljeni,umorni,mnogi čak neznaju ni gdje su im otišle familije,pa stoga nije ni čudo što je moral nikakav.
Razlog je bio zašto nemogu dobiti dozvole ovi ljudi koji su sada ovdje sljedeći....
Nisu se vratili oni koji su otišili sa dozvolama od P.S a bili su kao odgovorni ljudi za ovu odbranu crte,dakle otišli su najodgovorniji ljudi a mnogi su pobjegli i bez dozvola.
Postavit je i punkt vojne policije u selu Čardak kod crkve., taj punkt ima nekoliko zadaća a navesti ću koje su među važnijim.
-Kroz selo Čardak je jedina cestovna komunikacija za GRADAČAC.
-Kontrolišu se ljudi koji idu iz Istočne Bosne,jer je to jedini put od Gradačca preko Ledenica, Čardaka,Kladara Donji,Garevac itd prema slobodnoj teritoriji ODŽAKA i dalje prema HR.
-Sprečava se bježanje Muslimana iz Modriče u Gradačac.
-Kontrolišu se i ljudi koji su na našoj crti, a ako bi pošli negdje naravno bez dozvole odma nazad.
-i da pojedinci nešto malo i zarde,-poslje ću napisati o zaradi.
Odmah da kažem ovo što sam napisao za Muslimsne nebi da me nitko krivo svati nemam ništa protiv tih ljudi-dakle necu to više ponavljati-naprotiv to su ljudi koji su bili sa nama u HVO-U koji su jedno vrijeme čak i bili brojniji od nas-a sami predznak HRVATSKO VJEĆE OBRANE samo po sebi govori o kakvoj je vojsci i čijoj rječ-dakle kada bi ja morao biti u recimo ARBIH nebi bio niti jedan dan.
Dakle danima idu kolone izbjeglica iz GRADČCA,SREBRENIKA,TUZLE,itd, tu se moraju zaustaviti na punktu obavezan pregled -da se vidi imali vojno sposobni-pa recimo kada se nađe pokoji da je vojno sposoban izvede se kao da se legtimira i upiše,a umjesto toga kažemu se sljedeće.
Slušaj jarane ovo je sad najvažniji punkt ako ovaj prođeš ti si u NJEMAČKOJ al naravno da se malo i plati,a fala bogu ljudi su imali i para i zlata, nepita niko koliko treba daje se i kapom i šakom samo da se vidi NJEMAČKA, toliko o toj zaradi-što bi reko šojić to su bile male pare rođo-.
Vraćamo se obrani crte i stanja na njemu.
Stanje je katastrofalno, niko ne dolazi da malo obiđe crte da se malo porazgovara sa ljudima, da se vidi kakva je stvarna situacija na crti,a nemože se doći nema se kad, vodi se rat oko rafinerije ulja i sukoba sa Muslimanima koji nepriznaju P.S kao zapovjednika brigade.
Oni opet imaju svoga zapovjednika u Tarevcima školovanog oficira M.M. kojeg su oni izabrali,ali opet nemože se ništa bez P.S.
Pošto je ovaj bio školovan i poznavao vojnu stargediju ratovanja pokušavao je to prenositi na ljude,govoreći sljedeće.
Ljudi mi zavisimo od Hrvatske i od nji dobijamo sve za odbranu moramo prizati P.S kao zapovjednika ineče nećemo dobiti ništa i nećmo se moći braniti.
Kod nas na crti ponestaje svega,hrana je sve slabija i lošija dobijamo za doručak dvije hrenovke jedno jaje i jedan zdenka sir,to može pojesti i bolestan.
Odlazimo nas par do kuhinje-neću navesti gdje je bila iz razloga što danas ljud žive tamo- i pitamo šta je sa hranom i zašto je ovako malo i loša, nezna niko ništa svi nešto viču pitaj ovog pitaj onog, al roštilj kod nji radi i mesa je ko drva na roštilju.
Vidjevši ljudi da je vrag odnio šalu ljudi počinju raditi svoju zemlju kod same crte.
Pale se čak i traktori i prooraje se kukuruz na samoj crti,drugi su otišli da kopaju,jedni kupe sijeno uglavnom crtaje preko dana većinom biva oslabita na nekim djelovima čak prazna.
Crta je postavita tako daje par hrvatskih kuća ostalo izmađu dvije crte što su srbi koristili preko dana kao isturene rovove i osmatrali stvarno stanje kod nas,a preko noći su se povlačili na svoje položaje koji su bili na pruzi Modriča-Gradačac.
Da su znali stvarnu situacija kod nas vidjeće se tako što će nam ucrtatali kompletu crtu sebi u karte i poklopiti nam par rovova sa minobacačima direktnim pogdcima.
Na svu sreću sreću rovovi su bili prazni jer kao što sam rekao ljudi su bili na njivama preko dana,eto ima sreće i u nesreći.
Drugo veče nam zapale jednu od ti 5 kuća koje su ostale između dvije crte i počmu vikat tog gazdu kuće i smijti se.
Tek tada ljudi počmu svatati da je sitacija ozbiljna,ali džabe je što je sitacija takva nama opet nedolazi niko da vidi šta se gešava.
Uzimamo nas par stvar u svoje ruke i dogovorimo se da otiđemo do prvi kuća gdje se nalazi i jedna šuma gdje oni borave sa isturenim rovom i da i maknemo odatle.
Moram priznati iako smo mi poranili oni su ipak došli prije nas u šumu na položaje i sačekali nas.
Počnemo se tu rokati oni su u šumi mi smo iza kuća neki 20 m udaljenosti,tučemo se oko jedan sat ali su uspjeli dobiti pojačanje i pokupiti ranjene i pobjeći.
Ulazimo u šumu vidimo dobro ukopani rov sa širokim i dugačkim grudobranom i jedan krvavi šljem na kojem je pisalo ćirilicom VELJKO.
Od tada nismo imali nikakvi veći problem sa četnicima malo su se smirli,no mi imamo neki drugi problema a koji se desavaju oko nas i dalje.
Ali o tome ću u sljedećem izlaganju.......................
Pozdrav za sve...............
.


ć

ć
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 16:29   #1225
Posavina je tih dana izgledala ovako :

- krajem marta 92.god. otpočinje napad muslimanskih snaga na Bijeljinu sa ciljem presijecanja srpskih teritorija i veze sa Srbijom. Napad biva odbačen, kasnije se ista stvar pokušava odraditi krajem maja sa Prijedorom, opet neuspješno.
- HV je bez ikakvih problema bio ubacivan u rejon Posavine, sa zadatkom presjecanja teritorija Srba.
- Na teritoriju BiH prva je ušla 108.brigada, nešto kasnije 105. i 111.brigada. Još tada na tom području su bile stacionirane i utvrđene 4 brigade HV u punom sastavu.
- u ljeto te 92.god na tom prostoru se nalazilo 8 brigada HVO i čak 12 brigada HV-a, sa oklopno-mehanizovanim sastavima, artiljerijskim jedinicama a na raspolaganju je bilo i HRZ po potrebi tj. avioni MiG 21.
- muslimanske snage nisu bile toliko jake na ovom prostoru.
- prvi okršaji kreću u maju ali to je više bilo ispitivanje snaga i to u području Doboja
- Derventa je već bila u rukama HV i Hvo
- Pokušava se osloboditi Derventa ali bezuspješno, cilj je u suštini bio koncentrisanje što je moguće jačih snaha HV,HVo na tom području i sprečavanje povezivanja hrvatskih snaga u oblasti Doboja.
- vodi se permanentno obavještajni rat u težištu da će glavni napad ići preko Tuzle
-operacija započinje 24.juna , dva dana ranije zbog informacija da se očekuju pojačanja iz Hrvatske u rejon Posavine

A šta se stvarno dogodilo tada napisao je dosta realno neko drugi koga ću citirati :

Propaganda koju su širile srpske snage uglavnom preko radija, manje preko televizije, trebala je da stvori utisak kod neprijatelja, da će se glavni udar skoncentrisati prema Tuzli. Neprijatelju je izgledalo da će glavne snage koje su na Trebavi, ići preko Gračanice, Gradačca i Tuzle. Tom utisku doprineo je i žestok udar 43. pmtbr, na sam Gradačac. Sama brigada je u svom naletu došla do industrijske zone u Gradačcu i tu je stala. Informacije koje su slate preko sredstava za informisanje, tvredele su da je to baš glavni pravac napada srpskih snaga, tako da je zavaravanje neprijatelja u potpunosti uspelo. I na ostalim pravcima napada srpska propaganda je davala rezultata. Oko prostora Dervente, Broda, Orašja, Odžaka, Modriče propaganda je dala odlične rezultate. Govorilo se o prodaji, zameni teritorije i sličnim stvarima. Hrvatska sredstva informisanja, su išla srpskim snagama na ruku, jer su uglavnom kasnili sa informacija četiri dana. Srpske snage koje su bile u Jakešu i u Odžaku, izbijale su na reku Savu, dok je HRT (hrvatska televizija) pričala da se još brani Modriča, Jakeš i slično. To su bile kombinacije stvarnih, materijalnih elemenata, i jedne propagandne kombinatorike. Na taj način Srbi su dovodili do raznih zabluda hrvatske medije.

Prva dva-tri dana, glavni udar i većina tenkova bili su na desnoj obali Reke Bosne. Međutim, kad se uvidelo da leva strana dosta zaostaje, prebačen je deo oklopnih snaga na levu stranu. U toku same operacije bilo je brzog manevra, brzih prebacivanja jedinica u cilju stalnog proširenja koridora. Već drugog dana operacije spojile su se jedinice Prvog krajiškog korpusa i jedinice Istočnobosanskog korpusa VRS. Sve postavljene zadatke TG-1 je izvršila, a 16. kmtbr je veoma brzo izbila na Savu. Samim probijanjem koridora 26. juna 1992. godine, omogućeno je pukovniku Simiću komandantu TG-1 da 28. juna za Vidovdan oslobodi Modriču. Čekajući da se izravna sa TG-2 pukovnik Simić predložio je generalu Taliću da se forsira reka Bosna i udari u bok Odžaka, kako bi se oslabila uporišta neprijatelja u Jakešu i Pećniku. Pontonirski bataljon je omogućio taj brzi manevar TG-1. Srpska vojska je oslobodila Derventu 7. jula, dok je Odžak oslobođen 13. jula 1992. godine. Nakon oslobađanja Odžaka srpska vojska je krenula u gonjenje neprijatelja. Treba navesti da je hrvatska vojska imala i podršku sopstvene avijacije. Tako da je pružajući podršku sopstvenim snagama, iznad Posavine 26. juna oboren avion tipa MiG-21 (evidencijski broj 101, bivši JNA 17133), hrvatskog vazduhoplovstva. Pilot pukovnik Anton Radoš je poginuo.
nemax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 14:08   #1226
Lav73 interesantni su tvoji upisi ,ali i vrlo teski za citati..Daj to malo preglednije,smislenije,jasnije...

Interesira me u cijim rukama je bilo Zivkovo polje nakon oslobodjenja Modrice krajem maja 92?Jesu se srbi tada i iz Zivkova polja povukli?
Kakva je sudbina boraca sa Filomene?Koliko ja znam bilo ih je 40-tak,dosli iz HR,moguce dosta muslimana medju njima...Jesu li se oni nakon konacnog srpskog udara uspjeli izvuci prema Cardaku,ili su otisli prema Ledenicama?
Pretpostavljam da ta polja izmedju Filomene i Cardaka uopce nisu bili zaposjednuti nasim postrojbama,pa srbima bas i nije tu bilo tesko probiti...
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 18:36   #1227
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Lav73 interesantni su tvoji upisi ,ali i vrlo teski za citati..Daj to malo preglednije,smislenije,jasnije...

Interesira me u cijim rukama je bilo Zivkovo polje nakon oslobodjenja Modrice krajem maja 92?Jesu se srbi tada i iz Zivkova polja povukli?
Kakva je sudbina boraca sa Filomene?Koliko ja znam bilo ih je 40-tak,dosli iz HR,moguce dosta muslimana medju njima...Jesu li se oni nakon konacnog srpskog udara uspjeli izvuci prema Cardaku,ili su otisli prema Ledenicama?
Pretpostavljam da ta polja izmedju Filomene i Cardaka uopce nisu bili zaposjednuti nasim postrojbama,pa srbima bas i nije tu bilo tesko probiti...
Živkovo polje je čisto hrvatsko selo,nije nešto veliko i poznato na općini Modriča.
Imalo je 75 kuća,i imalo je istu mjesnu zajednicu sa još jednim srpskim manji selom-podpoljem- kao i školu i nogometni klub dakle sve je bilo zajedničko.
Tu je bila prva crta obrane od sela Skugrića.
U Živkovom polju je bila crta obrane koju su držali ljudi iz Čardaka i Živkova polja,i jedna mala grupa Hosovaca.
Crta je se vezala sa filomenom koja pripada selu Čardak,i tu su srbi probili crtu kao i u selu Kornici i došli nam sa leđa i boka, tako da smo se mi morali povući 26 06.
Ljudstvo je se svo izvuklo prema selu Garevac.
A pokušali su probiti crtu na Živkovom polju prije dva dana pada, i izgubili su tenk i dost ljudstva kao što je i reko gen Simić.
Toliko smo ih tu poderli taj dan da više 16-sta krajiška nije tu niti napadala,već su napravili taktička grupe, a 16-sta krajiška je otišla na Gradačac da čuva bokove ukoliko bi Gradačac krnuo u protiv udar,da im nebi došao iza leđa,što oni nisu ni pokušavali naravno.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 20:04   #1228
Ma sasvim je jasno da je ta sva polja izmedju Cardaka i Ledenica bilo nemoguce sacuvati s tako malo ljudi i jos manje naoruzanja,..I bilo je za ocekivat da ce Srbi tu udarit..Koliko je otprilike zracne linije bio razmak izmedju srba u Skugricu i ovih s druge strane ,u Gajevima?Mozda 3-4 km?

Bio sam u blizini kad su srbi avionima raketirali crkvu u Cardaku.Moje prvo iskustvo te vrste. Strasno.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:15   #1229
Žao mi je što se Hrvatska nije razvila kako je trebala,tj.morala.Lako bi onda pomogla povratku Posavljaka u svoj kraj.Ubacit par pogona uspješnih firmi da ljudi imaju od čega živjet,a ostalo bi narod pozlatio.Ovako raste prašuma na Hrvatskoj zemlji.Ni Srbi ne znaju što bi s njom.
108maš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 13:46   #1230
Quote:
108maš kaže: Pogledaj post
Žao mi je što se Hrvatska nije razvila kako je trebala,tj.morala.Lako bi onda pomogla povratku Posavljaka u svoj kraj.Ubacit par pogona uspješnih firmi da ljudi imaju od čega živjet,a ostalo bi narod pozlatio.Ovako raste prašuma na Hrvatskoj zemlji.Ni Srbi ne znaju što bi s njom.
Nema vise od 6 kilometara da ides putem od raskrsca na Kornici (put Gradacac - Samac) do ekonomije.... bas mi je drago da se pojavio neko ko je bio na ovom djelu bojista. Po svemu sudeci i ovo sta LAV73 pripovjeda Lijevo i Desno polje nije uopste branjeno i cudi me kako je komunikacije uopste funkcionirala. Pitanje za LAVa da li su bile uvezane linije sa Okanovicima - Bjeljevina uopste sa Cardacke strane i Kornica - Ledenice. Isto tako me interesuje kako je i je li bilo uvezano duz komunikacije Gradacac - Modrica u Kladarima? E sad sto se tice proboja... Danas kad pogledas onaj silos za silazu ne ekonomiji ima rupa od granate koja je po izgledu dosla iz pravca Kornice. To i jos neke nelogicnosti, a i lavovi iskazi daju naslutit da je osovina napada za proboj koridora isao u stvari sa Samacke strane od Slatine. Te jedinice se ne spominju previse u Simicevom opisu napada, i sam kaze da su se spojili u "rejonu PD Filomena" a to je skroz blizu Borovu polju i Misicima... Znaci da su ovi sa istoka sto su isli vec pregazili dobrih 4-5 kilometara koridora. Malo je on tu cini mi se podmazo cijelu pricu u cast krajisnika...

PS ovo je trabao biti quote za MASKA

Zadnje uređivanje avayan : 22.03.2012. at 14:15.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 14:40   #1231
Quote:
nemax kaže: Pogledaj post
Posavina je tih dana izgledala ovako :

- krajem marta 92.god. otpočinje napad muslimanskih snaga na Bijeljinu sa ciljem presijecanja srpskih teritorija i veze sa Srbijom. Napad biva odbačen, kasnije se ista stvar pokušava odraditi krajem maja sa Prijedorom, opet neuspješno.
.
Simpatično. Molio bih malo detalja o napadu na Bijeljinu, s obzirom da sam tamo živio u to vrijeme i u narednih par godina. Koliko je srpskih oslobodilaca nastradalo u toj agresiji?

Inače, bar koliko sam pratio forum, jako malo se spominje brčansko ratište na kojem su borbe i razaranja bila blizu vukovarske razine... ima li sudionika ovdje?
IamBlackShip is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:23   #1232
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Simpatično. Molio bih malo detalja o napadu na Bijeljinu, s obzirom da sam tamo živio u to vrijeme i u narednih par godina. Koliko je srpskih oslobodilaca nastradalo u toj agresiji?

Inače, bar koliko sam pratio forum, jako malo se spominje brčansko ratište na kojem su borbe i razaranja bila blizu vukovarske razine... ima li sudionika ovdje?
Sav je post simpatican tipicna agitatorska retorika iz 92. Sjecam se kako su zbog ovakvih prica nekoliko puta privatni automobili iz Srbije zaustavljani na prilazima Gradaccu... posli ljudi u Banja Luku
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 12:16   #1233
......Pozdrav za Avayan....
nNapisati ću nešto o tom djelu bojišta kada budem imao vremena.
Biti će još dosta interesantni stvari koje su se dešavale na tom djelu bojišta,kao i na cjelom djelu Modričke općine a koje su meni poznate.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:15   #1234
Pozdrav Lave.. to ce sasvim sigurno obogatiti topic, malo se o tome prica ovdje a ipak je odatle krenulo sve. Usput malo da spomenem sto mene zulja, drzim da ce se mnogi sloziti - puno se ovde spominju ljudi u vrhu HVO, HV ili ARBiH pod inicijalima ko da smo nesto skrivili pa krijemo spram komandanata na srpskoj strani cije ime je napisano stotinama puta ovdje... generalno imam dojam da smo ovde u nekakvom stokholmskom sindromu u cijeloj temi pa velicamo srpsku stranu kao da se radi o nekom velikom podvigu a ne pohodu gdje je ubijeno ili protjerano hiljade civila, pokradena imanja i srusene bogomolje... Ovo je subjektivno opet kazem...
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 12:21   #1235
„ Jebeš viziju, važna je provizija“ - Posavski obzor


Lipanj, Anno Domini 1992, Bosna. Šuma, nedaleko sv. "Šime groba",, po vojnički kota "Mungos" neznam broj, zaboravih.

Sjedim sa mladićem od 23 god. koji je sa rukama na prekriženim nogama gledao prema svom rodnom selu, Vidovicama. Beskrajno dugo mogao je šutjeti. Svako malo izvadio bi iz džepa "crvenu knjižicu" na kojoj je pisalo YU Pasoš, i prevrtao po rukama. Ponovno bi je vraćao u džep vojničke bluze. Zatražih je da vidim ono što mi se činilo da u istoj postoji. Čovječe što radiš ovdje, što ne ideš tamo gdje i većina sa tim, pa ti imaš "VIZU" u pasošu, rekoh mu, kao da on to nije znao. U tome i jeste problem, nastao je tajac. Ponovno ga izvadi i započe, onako stisnutih zubi cijepati. Pokušah ga zaustaviti. Ne cijepaj može zatrebati , nedaj Bože ovo svaki dan može pasti.

"Ja ne idem nikuda dok su Vidovice okupirane, dok ih ne vratimo nazad, a kad ih uzmemo onda više i nemoram iz njih nikamo. Pasoš u džepu bi me mogao navesti da se povučem, ovako nema ostupanja, nemam kuda. Ako ne vratimo Vidovice, nemoram ni ja živjeti" Završio je sa deranjem. Učinilo mi se da je olakšao veliki teret sa leđa. Dan iza sv. Petra I Pavla pao je taj zaljubljenik u selo, taj koji je odolio iskušenju, koji je cilju dao život. Imao je ljubav prema selu, koje vjerujem danas "mnogi vole više nego on što je volio". Poginuo je od četničkog snajpera, na nasipu iznad Vidovica. Nakon teške noći, dolazila je smjena na crtu. Radi sigurnosti bacio je još jedan pogled preko nasipa, i prema voljenom selu. 10-ak cm glave je bilo dovoljno dušmanu da mu uskrati težnju da uđe u "to selo".

Često se sjetim tog događaja. Njegove riječi su spontano postale moj moto. Tog samozatajnog momka mnogi u selu nisu niti znali. Potjecao je iz skromne seljačke obitelji. Vidio sam od njega šta je ljubav prema rodnom selu. Pavo Maršić zv. "Pavelja", po seoski Pavo Ilje Šimina, laka ti crna zemlja.

Samo ću još dodati na ovo, poznavao sam takođe običnih ljudi sa "VIZOM" u džepu a koji su došli natrag i poginuli na svojoj rodnoj grudi. Jedan od njih je i Marko Ravnjak - Mačak, drugi je Zlatko Grgić - Ćelo, itd... nepoznati ljudi, a veliki domoljubi.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 15:51   #1236
Evo da i ja nesto dodam na ovu temu iako nisam imao nikakvog doticaja sa Posavinom , temu pratim od pocetka. Zanimljiv dokumentarac u reziji FTV(federalne televizije) "Izdaja Bosanske Posavine"

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/2...inuta-specijal

Kada bi sve informacije uzeli za tocne , ne mogu se oteti dojmu da je dokumentarac napravljen neobjektivno i u cilju deklasiranja Franje Tuđmana. Uostalom posto ovdje imamo svjedoke dogadjaja u Posavini dopustit cemo njima ako zele da prokomentarisu nesto.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 19:28   #1237
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Evo da i ja nesto dodam na ovu temu iako nisam imao nikakvog doticaja sa Posavinom , temu pratim od pocetka. Zanimljiv dokumentarac u reziji FTV(federalne televizije) "Izdaja Bosanske Posavine"

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/2...inuta-specijal

Kada bi sve informacije uzeli za tocne , ne mogu se oteti dojmu da je dokumentarac napravljen neobjektivno i u cilju deklasiranja Franje Tuđmana. Uostalom posto ovdje imamo svjedoke dogadjaja u Posavini dopustit cemo njima ako zele da prokomentarisu nesto.
Stvarno sam imao namjeru pogledati dokumentarac, ali kad je narator rekao "sukladno velikodrzavnim politikama" izgubio sam svu volju.
Javite mi ako ima neki novi snimak vrijedan pogleda, jer ovo sto u dokumentarcu drobe je za slusat...
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 19:31   #1238
nasao divaniti kljujic o paktu milosevica i tudjmana..
otprilike na toj razini je dokumentarac..dok se po sarajevo kafenisalo,nasi bojovnici su ginuli na terenu..i sad si uzimaju za pravo raditi dokumentarce
__________________
Gdje je najteže,gdje je najgore,tu treća bojna ratuje..Na našim leđima,stotine bitaka..Slava nam ne treba,neka ide drugima..Dok oni pjevaju,mi lijemo krv..3 bojna-neprobojna
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 23:04   #1239
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Stvarno sam imao namjeru pogledati dokumentarac, ali kad je narator rekao "sukladno velikodrzavnim politikama" izgubio sam svu volju.
Javite mi ako ima neki novi snimak vrijedan pogleda, jer ovo sto u dokumentarcu drobe je za slusat...
u gledanju takvih dokumentaraca treba se manje obazirat na ideološki govor, a više na neke činjenice koje se spominje, bez obzira kako ih tko prezentirao i na koji način. bar ako hoćemo kao povjesničari pristupit problemu.

ono što mene kod posavine uvijek intrigira je da priča o prodaji ne pije vodu kad se radi o potezu brod-šamac-orašje. naime, kako se vidi i iz dokumentarca, tuđman govori da nije htio da se "ide u dubinu" i sječe srbima koridor. to bi bilo i u skladu s dogovorom boban-karadžić, ako prihvatimo da je realiziran.
no s druge strane, i ovaj dokumentarac, i tuđmanovi transkripti i transkripti s mirovnih pregovora prije i nakon pada posavine govore da je tuđman naredio da se brani potez brod-šamac-orašje. s druge strane, akteri govore o evakuaciji HV I HVO i iz tog područja. tu nema baš logike.

uglavnom, čini se da pad južnog dijela posavine možemo pripisat političkoj odluci da se srbima ne sječe koridor, koji god razlozi stajali iza nje, ali pad sjevernog djela uz savu je poprilično nerazjašnjen. ako se uporno govori o evakuaciji iz b.broda, ko bi mogao izdati takvu zapovjed mimo tuđmana? kako objasniti da krajem 1992. HV I HVO pokušavaju presjeć koridor kod orašja? je li stipetić tu mogao ići na svoju ruku? jesu li srbi zauzimanjem broda prekršili neki dogovor i smuljali naše?

taj pad sjevernog djela posavine, posebno b. broda je skroz naskroz nejasan, jer se radilo o dosta stihijskom povlačenju, i jako visi u zraku.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 09:19   #1240
Dokumetnarac je scenaristicki uzasno lose napravljen i u stilu je emisije 60 minuta. Kada ga se gleda, trebalo bi iskljucit glas komentatora.

Ima ti i odlicmih snimaka, emotivnih i iskrenih istupa branitelja.

Ko sto divizija kaze, sve oko pada Broda totalno je nelogicno. Ja sam misljenja da su Boban i Karadzic dogovorili koridor i nenapadanje, ali su snage na terenu drugacije razmisljale, i jedne i druge, s tim da hvo posavine o tome pojma nije ni imao.

Na koncu, netko je, u vrhu vlasti, naredio napustanje Posavine, i to ad hoc, u 3 dana.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-5
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:30.